Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Contestare proces verbal pentru amenda rutiera

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
costyn004

costyn004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.04.2010
Salut. Tocmai am primit o amenda pendru depasirea vitezei in oras.Am primit 540 ron (270 ron in 48 de ore)6 puncte pentru o viteza de 92km/h.Am zis ca nu sunt de acord cu aceasta viteza si am semnat procesul verbal ca sa intru in instanta.

Deci sa va povestesc cum sa intamplat. Eu cu un prieten eram la semafor si eu am plecat mai repede ca el limitanduma la viteza de 60 km/h , dar el a venit cu viteza din spate si ma depasit , cand am vazut asta si eu am inceput sa ma tin dupa el , dar el era in fata mea numai ca aveam la 150 de m  o rutiera de politie.Militianul lo oprit pe el primul , apoi pe mine spunand atunci in statie ca aveam amandoi 86km/h.Astept eu putin si vine si procesul verbal , imi zice ca aveam 92km/h dar eu iam zis ca nu aveam aceasta viteza , mia dat 270 ron si 6 puncte si cam atat.Am plecat eu si vad ca vine si tovasul meu din spate care el primise 240ron (120 ron in 48 ore) si 3 puncte pentru viteza de 79km/h.

Politistul ala a incurcat masinele, acum daca mas duce in instanta as putea lua amenda lui , adica 120 ron si 3 puncte ?

#2
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Asa am facut si eu. Nu tine o data ce ai semnat ca esti de acord, mai mult, ce afirimi tu cu eroarea politistilor nu o sa tina nici aia in instanta pentru ca or sa se acopere unul pe altul. 100% o sa pierzi procesul. Ce poti obtine prin plangere este doar o amanare a inceperii executarii suspendarii. Amenda iti recomand sa o platesti acum pt ca o sa platesti doar jumate - eu am facut greseala sa ma bazez pe rezultatul contestarii si a trebuit sa o platesc integral dupa ce am pierdut.

#3
costyn004

costyn004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.04.2010
In procesul verbal am scris " nu am avut aceasta viteza" si am semnat.

#4
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

Quote

Intrebarea: Poate sa greseasca aparatul radar al politistului?
Raspunsul: Da aparatul de radar al polistului poate sa mai si greseasca. Una dintre situatiile in care aparatul radar poate sa arate viteze eronate se intampla daca vine din spatele dumneavoastra o masina cu mare viteza. In timp ce camera de inregistrare a aparatului radar va filmeaza pe dumneavoastra, aparatul de masurare a vitezei este indus in eroare de masina din spate.
Intamplare adevarata
Mergem cu viteza legala, sintem opriti si ni se dau niste viteze eronate. Mergem la masina radar sa vedem proba, politistul arata inregistrarea. Stupoare, intradevar, apare viteza precizata de ei, dar ireala.
S-a intamplat week end-ul asta in Sinaia, si l-am rugat pe agent sa dea mai in spate. Si apare masina mea, cu 54 km/h, si imediat se schimba viteza la 67, pentru ca fix in spatele meu vine tare din urma o alta masina.
Mare atentie si la acest detaliu. In cazul meu politistul si-a cerut scuze pentru neatentie.

Sursa

Eu iti recomand sa platesti in 48 de ore jumatate, sa deschizi proces, si daca il castigi, iti recuperezi banii si ti se sterg punctele, daca nu, macar nu platesti mult amenda.

Acest site te poate ajuta

#5
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Nu mai raspundeti aici daca nu aveti minime cunostinte juridice, nu de alta, insa cu toata bunavointa voastra s-ar putea sa spuneti o tampenie si unii chiar sa o ia de buna.

Gudatheo, semnarea procesului-verbal nu implica recunoasterea faptei, ci doar luarea la cunostinta despre acesta, atat si nimic mai mult.

Se poate face contestatie fara probleme, exact pe considerentele expuse, respectiv ca soferul nu circula cu viteza inregistrata de aparataul radar, fiind depasit din spate de o alta masina care circula cu viteza mai mare.

Daca din plansele foto atasate la dosar rezulta acest aspect, spre exemplu intr-o imagine apare o viteza x, iar in urmatoarea imagine apare o viteza semnificativ mai mare, eventual si o alta masia, se poate obtine anularea procesului-verbal, altfel ghinion.

Succes Costyn.

#6
costyn004

costyn004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.04.2010
aha multumesc.Dar acuma ma intereseaza procedura.Plangerea/contestatia o depun la politie sau la tribunal/judecatorie?

#7
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Contestatia se depune la judecatoria din localitatea pe raza careia s-a aplicat sanctiunea.

In cazul tau Costyn, contestatia se depune la judecatoria din orasul tau, unde presupun ca ai fost sanctionat.

Pentru redactare si reprezentare in instanta recomand contactarea unui avocat.

Daca stai mai prost cu banii, exista pe net suficiente modele, pe care le completezi cu datele tale, insa nu strica macar consultarea unui avocat.

Esentiale sunt plansele foto pe care le va depune politia la dosar, daca ele fac dovada sustinerilor tale, vei obtine anularea procesului-verbal, altfel vei pierde.

#8
costyn004

costyn004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.04.2010
In caz ca pierd sunt nevoit sa platesc cheltuielile de judecata ?

#9
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Nu esti nevoit sa platesti cheltuieli de judecata in cazul in care pierzi.

#10
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009
Dacă pierzi iar partea adversă cere și dovedește cheltuielile, va trebui să le plătești. Faptul că de obicei poliția rutieră nu cere cheltuieli ne-ar putea îndreptăți să bănuim că nu va cere nici de această dată, dar să afirmi categoric că cel care pierde nu e nevoit să plătească cheltuielile de judecată nu e corect.

#11
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Politia rutiera in general nu se prezinta la astfel de dosare, trimite inscrisuri si atat, deci nu prea ce cheltuieli sa ceara.

Atat timp cat dosarul nu iese din tipare, nu vad de ce ar fi o exceptie de la regula.

Eu personal n-am vazut reprezentant de la rutiera in instanta.

Politia rutiera in general nu se prezinta la astfel de dosare, trimite inscrisuri si atat, deci nu prea ce cheltuieli sa ceara.

Atat timp cat dosarul nu iese din tipare, nu vad de ce ar fi o exceptie de la regula.

Eu personal n-am vazut reprezentant de la rutiera in instanta.

Plus ca m-am referit strict la intrebarea omului, nu a fost o afirmatie cu caracter general.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate