Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Proiect standuri DIY

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Situația-i următoarea: O pereche de bookshelf-uri SF3030 conduse de un CA Azur 340 și mobilier insuficient :)
Din păcate bugetul nu-mi permite achiziția unei perechi de stand-uri așa că apelez la cunoștințele și experimentele voastre în materie, deoarece vreau să construiesc o pereche de standuri pentru bookshelf-urile astea.
Fiecare bucată are în jur de 5kg greutate cu o bază de aprox. 20 x 25 cm. Standurile vor sta pe o podea placată cu parchet așadar spike-urile ies din discuție din cauza WAF :)
Nu mi-am propus un buget anume, am pe lângă casă Bricostore și Mr. Bricolage, nu vreau să coste mai mult de 100-150 lei. Menționez că am nevoie de o listă de materiale, în speranța că voi, colegii forumiști ați dus la bun sfârșit asemenea proiecte, eventual vreau să aflu dacă magazinele de profil au și banc pentru tăiere/prelucrarea materialului lemnos după cumpărare, deoarece nu am unelte de prelucrare prin casă. Așadar vreau să plec cu lemnăria deja tăiată, să o ansamblez pe terasa din dotare și să-i dau o mână de lac/baiț, ceva.

Orice ideei sunt binevenite, vă mulțumesc!

#2
audiofilul

audiofilul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.04.2010
Uite, vezi daca asta te ajuta: http://www.tnt-audio...a/stubby_e.html

#3
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Thanks, vizitasem pagina aia de ieri însă m-ar ajuta mai degrabă niște sfaturi, prețuri și metode ”neaoșe”, de la colegii ce au atacat asemenea proiect! Par example: ce fel de lemn să cumpăr; cum se vinde scândura respectivă în magazin (la metru liniar, la kilogram, la palet etc.); pot prelucra materialele în magazin; ce fel de vopsea/lac să folosesc etc.
Vreau să mă duc în seara asta prin Bricostore și aș dori să plec înarmat cu ceva ideei!

Mulțumesc, oricum, pentru link!

#4
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Ca sa multumesti sotia cu spike-urile faci in felul urmator....iei una buc rondea metalica si pui o pasla subtire/cauciuc/textil/etc pe o parte si faci atatea buc cate spike-uri pui..asezi rondeaua pe jos cu pasla pe parchet si pe partea cealalta pui tzeapa..:D

Ca materiale eu mi-as face din 2 buc patrate de mdf cat mai gros (eventual jos pui 2 placi ca sa iasa si mai gros) legate cu un picior de masa nichelat. Peste mdf pui ce autocolant vrei.
Daca vrei mai profi in partea de jos faci o cutiuta din mdf in care torni nisip si eventual si in picior tot nisip. Materialele (mdf) ti le taie orice magazin magazin mai rasarit la dimensiuni iar picioare de masa gasesti tot acolo. Cauta si magazine specializate in feronerie pt ca c iesi muuult mai ieftin cel putin la picior si ai mari sanse sa te inddrume si catre un depozit de pal de unde poti lua din resturi mdf-ul care iti tb sau chiar pal ;)

Edited by belogerer, 23 April 2010 - 11:34.


#5
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Nu vreau să înfuriez bestia așa că Spike-urile sunt no-no :D
Mă gândeam și eu la picioare de masă, d-alea cromate, parcă am văzut printr-un magazin ceva la prețuri mici, pe la 30 RON/bucata. Dar mi-ar trebui cel puțin câte două/stand. Așadar 4 x aprox. 30 RON = aprox 120. La care adaug și mdf-ul, șuruburi, lac, baiț etc. și sar din buget.

Mă gândesc cum că 2 scânduri de 60-70cm înalțime, 3cm grosime și cam 10cm lățime sunt suficiente pentru fiecare stand, evident, puse în formă de ”T”, între plăci (una perpendiculară pe cealaltă, pe latura cea mai puțin îngustă). Baza o să fie ranforsată, oricum. Nu cu box-uri cu nisip pentru că o să creez confuzie pisicii :)) ci o să apelez la 3-4 bucăți de mdf suprapuse, probabil.

#6
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Uite un proiect de standuri pe care mi-am propus sa le fac, tot in bani ff putini, in urma cu ceva timp, pentru o pereche de Mircolab Solo7C pentru fratele meu. M-au costat cca 150ron. Bine, aveam deja o parte din scule, o bormasina, o surubelnita cu torque mare si cap diamantat, adeziv de tip aracet, suruburi, si altele trebuitoare, mai facusem si alte standuri, rafturi, polite, un birou etc... Deci daca mai aduni si pe astea, o parte din scule si materiale (bormasina o inchiriezi), iesi putin mai scump.

Eu la vremea aia m-am descurcat cu Hornbach si cu OBI, si iti spun cum e la astea, pe la celelalte nu prea am trecut pt ca astea imi erau la indemana. De la OBI am luat grosul materialelor, placi din lemn de 80/50 si 100/50, si la ei debitarile sunt gratis. (spre deosebire de Hornbach unde e 3.5 lei taietura). Bine, si la OBI ii dai ceva lu' nenea de acolo sa ti le taie mai cu grija, dar tot iesi mult mai ieftin.
Iti mai trebuie multe suruburi, de 4.5 de exemplu, la mine au intrat vreun kg ca le-am pus dese. La Hornbach da varsat si au oferta mai mare, spre deosebire de OBI. Si un adeziv puternic pentru lemn (Moment Power Fix sau altele asemenea, sau chiar si aracet obisnuit)
Iti mai trebuie autocolant, gasesti pe ce culoare vrei, si OBI si Hornbach dau la metru. Calculeaza bine acasa, dau la latimi de 45cm, 67.5cm si 90cm. (respectiv cam 5ron, 7ron si 10ron pe metru, daca mai tin minte bine ...sper sa nu ma insel).
Mai departe iti calculezi cu grija de acasa ce forma sa aiba si cum sa te incadrezi in materialele disponibile la OBI. Sfatul meu e sa nu te grabesti sa le termini repede, fa-le cu rabdare si masoara mereu de 2 ori. Fa-ti un plan de acasa, apoi vezi bucati de ce scandura au disponibile la OBI si ajusteaza in functie de cum te incadrezi in ce au ei acolo. Au gata taiate in multe feluri, eu m-am incadrat in una de 80/50 si doua de 100/50 daca imi amintesc bine. Astea toate m-au costat putin peste 90ron, e cam 25-35ron una, in functie de dimensiuni. La baza, poti folosi si o bucata groasa de blat de bucatarie, il iei pe ce culoare au disponibila si o invelesti in autocolant.
Iti recomand scandura, iti spun din experienta ca PAL-ul nu e rezistent in timp la prinderea cu surub pe margine.

Cat despre spike-uri, eu am folosit simplu suruburi. Am gasit si spike-uri neaose in Muzica (la parter, stanga-spate), dar costau prea mult. Am folosit suruburi negre, sunt si usor de reglat in caz de parchet denivelat, cu o surubelnita. Sub ele am pus monede de 10 bani. Recomand totusi spike-uri, ajuta la sunet. Si cum a spus belogerer mai sus, poti pune lipi pasla sub monede, sunt cerculete cu pasla autoadezive in Hornbach, de exemplu. La boxe am scos suruburile in sus, si monedele le-am lipit de boxa, dedesubt, cu cate un bob de plastilina, suficient cat sa tina moneda in loc, dar sa se si curete usor dupa, fara sa ramana urme pe boxa.
Nisipul il gasesti in fata blocului, dar cerne-l intai la fata locului cu o sita de malai. La mine au intrat cam 12 litri de nisip in fiecare stand (11x16x70 dimensiuni interioare), si la o densitate a nisipului de 1.6-1.7 kg / litru, asta inseamna aproape 20kg nisip / stand, deci 40kg de nisip in total (2 sacose mari). E bine sa fie uscat inainte de a-l turna in stand-uri, daca nu mai lasa-l la uscat, la soare.

Mai departe, las pozele sa vorbeasca de la sine.
(scuze pentru calitatea pozelor, sunt facute cu telefonul)

Attached File  Image296r.jpg   153.85K   322 downloads Attached File  Image297r.jpg   121.35K   261 downloads Attached File  Image298r.jpg   140.08K   256 downloads Attached File  Image299r.jpg   137.68K   224 downloads Attached File  Image301r.jpg   87.43K   230 downloads Attached File  Image302r.jpg   98.24K   203 downloads Attached File  Image303r.jpg   75.29K   218 downloads Attached File  Image304r.jpg   151.16K   204 downloads Attached File  Image305r.jpg   83.79K   223 downloads Attached File  Image312r.jpg   117.94K   271 downloads Attached File  Image306r.jpg   63.07K   244 downloads Attached File  Image307r.jpg   92.89K   246 downloads Attached File  Image314r.jpg   101.31K   309 downloads Attached File  Image310r.jpg   105.41K   314 downloads Attached File  Image317r.jpg   123.19K   363 downloads Attached File  Image204r.jpg   61.52K   399 downloads Attached File  Image202r.jpg   74.89K   334 downloads Attached File  Image234r.jpg   79.57K   330 downloads Attached File  Image201r.jpg   91.72K   328 downloads
Attached File  untitled.jpg   21.83K   313 downloads

Pentru boxele tale vor fi alte dimensiuni, fireste, astea au fost pentru Microlab Solo7c, ca idee.

Edited by motanu44, 23 April 2010 - 15:34.


#7
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Revin cu niste poze mai acatarii... :)


Attached File  IMG_0338_2r.jpg   350.47K   305 downloads Attached File  IMG_0349_2r.jpg   356.77K   321 downloads Attached File  IMG_0356_2r.jpg   194.2K   391 downloads Attached File  IMG_0382_2r.jpg   168.47K   312 downloads

#8
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Intre timp am inlocuit placa de jos, care era tot scandura de 1.8cm, cu blat de 3cm (aveam un rest de la bucatarie). Invelit in acelasi autocolant negru, nu mai pun poze ca nu are rost, placa de jos e mai groasa si atat... Si holzsuruburile de jos cu unele mult mai groase, cap hexagon peste care am pus calota neagra, abia se observa.
Ideal era jos blat de 4cm, si sus sa-l pun pe ala de 3cm. Dar OBI si Hornbach nu mai strica foi mari de blat, pentru bucatele cum vreau eu, ci taie doar daca vrei sa iei bucati mari. Asa ca am avut noroc cu bucata asta de blat ramasa de la bucatarie, si e suficient si asa, jos 3cm, sus 1.8cm.

#9
Oleg107

Oleg107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.07.2007
da, deci e super bun subiectul. Acuma vreau sa-mi fack si eu 2 standuri fix ca ale tale, doar ca pentru boxe solo 6. Initial creadeam k o sami incapa pe masa, insa.. sunt mai mari decit credeam.

Si da, desigur am si niste neclaritati. Ce ar fi alea spike-uri ? la ce sunt ele bune ? si unde le pot gasi ? de ce boxele nu pot sta direct pe stand ?

merci mult.

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,471
  • Înscris: 08.12.2006

 Oleg107, on 28th August 2011, 20:41, said:

Ce ar fi alea spike-uri ? la ce sunt ele bune ?
Niște piciorușe ascuțite la un capăt, a.î. suprafața de contact să fie minimă pentru a decupla mecanic incinta de suprafața pe care stă (în traducere, să nu se transmită vibrația)

#11
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
@Oleg107

 motanu44, on 23rd April 2010, 16:04, said:

untitled.jpg
Pentru boxele tale vor fi alte dimensiuni, fireste, astea au fost pentru Microlab Solo7c, ca idee.
Desi nu prea are importanta si nu te va impiedica sa le reproduci, schema aia era doar informativa.
Pentru ca grosimea scandurii/PAL-ului nu are 2cm cum reiese din acea poza, ci o valoare foarte rotunda, 1.8 cm :confuzzled:. Atunci nu m-am mai complicat cu virgule, am pus asa ... informativ.

In consecinta, atasez schema corectata exact la milimetru.

Attached File  schema_corectata.jpg   30.81K   119 downloads

Repet, nu te-ar fi impiedicat schema originala, deoarece o data ce aveai dimensiunile exterioare (20 x 15 cm), dimensiunile interioare nu mai contau, tot reuseai sa faci standurile.
Sau poti sa iti alegi TU dimensiunile exterioare preferate (poate le vrei mai groase, mai subtiri etc....).

Eu am vrut sa ma stiu cu inima impacata. :)
Si astia cu valorile lor rotunde!....  <_<

#12
Oleg107

Oleg107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.07.2007

 motanu44, on 29th August 2011, 15:14, said:

@Oleg107
Eu am vrut sa ma stiu cu inima impacata. :)
Si astia cu valorile lor rotunde!....  <_<


ok, nu e o problema mm celea, o sa iasa un pik mai mika sau mai mare, deja am dat comanda de scindura, sper sa iasa ceva bun.
ce tine de spike-uri, poate or fi ele si bune, dar sunt f scumpe :), ma gindesc eu la o alternativa.
merci mult pentru ajutor.

#13
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 Oleg107, on 29th August 2011, 21:50, said:

ma gindesc eu la o alternativa.
Uite o alternativa ieftina si ingenioasa. (ce modest sunt...! :rolleyes:)
Insa nu stiu daca va fi si pe gustul tau dpdv estetic - fiecare cu gusturile lui.
Deci:
1. Iei o tija filetata la 1 m (de 8 sa zicem)
2. Din ea tai cate spike-uri vrei, (8 buc x 5cm de exemplu)
3. Le pui in bormasina si le ascuti varful la fiecare, pe o piatra de polizor. Eu am avut doar bormasina, si am invartit surubul pe piatra. Daca aveam polizor era invers - se invartea piatra si tineam surubul fix.
4. Iei si calote metalice + piulite, sunt ieftine, se gasesc de exemplu in Hornbach.
5. Optional, mai iei si un spray negru (sau gri, bleo, roz-bombon cu picatele..... etc) :)

Mai departe las pozele sa vorbeasca singure (bine, asta e cu totul alt proiect, pentru boxele mele actuale, pozele le aveam deja de atunci, le-am pus doar ca sa-ti dau o idee de spike-uri, deci tu ignora orice altceva in afara de spike-uri)

Attached File  2011_05_16_14.13.53.jpg   1.53MB   142 downloads Attached File  2011_05_16_14.46.33_crop.jpg   2.04MB   120 downloads Attached File  2011_05_16_16.32.22_crop.jpg   748.29K   117 downloads Attached File  2011_05_16_16.49.33_crop.jpg   659.94K   117 downloads Attached File  2011_05_16_21.23.09_2.jpg   3.37MB   139 downloads Attached File  2011_08_29_22.22.30.jpg   1.38MB   155 downloads

Daca ai deja bormasina si piatra de polizor (eu le aveam deja), iesi asa:
- cca 13 lei tija, calotele si piulitele (si iti ramane si tija filetata mai mult de jumatate, pentru viitor).
- cca 18 lei spray-ul (dar vei folosi foarte putin, si iti ramane tubul aproape plin pentru alte proiecte - un gard, un grafitti la metrou etc..., dar hai sa nu-ti dau idei poznase!  :nonobad: ).
Deci in total ~30 lei / 8 spike-uri. Spray-ul e optional, sau poate ai deja pe acasa vopsea, ...ceva, caz in care scapi doar cu ~13 lei / 8 spike-uri. Cat o shaworma mare (fara usturoi). :)

Sau poate tie iti vine o idee si mai simpla, si mai ieftina, si mai ingenioasa.
De ex: 8 holzsuruburi de 8 cu cap hexagon si varf gata ascutit, 8 piulite si 8 calote negre din plastic => mult mai ieftin :idea:, nici 10 lei / 8 spike-uri. Cat o shaworma mica (dar cu usturoi). :)
Numai idei sa-ti vina, ca de gasit, intr-un magazin gen Hornbach gasesti de toate.

Plus de asta, la mine DIY-ul e un hobby, imi place sa fac asta, si pentru mine e un sentiment de mandrie cand am prin casa lucruri facute de mana mea.
Daca tu NU ai acest hobby, nu ai deja scule, nu ai idei sau nu ai incredere ca-ti vor iesi, mai pui mai pui niste bani si le iei gata facute. It's your choice.
:peacefingers:

#14
Oleg107

Oleg107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.07.2007
deci am facut deja partea cu lemnul. Am ajuns la acoperirea lemnului cu autocolant, si aici o problema, la tine autocolantul vine ca un lipici ? sau se calca cu fierul de calcat?
ca acesta care se vinde cu lipici e ca o foaie de hirtie, deci poate sa se zgirie f usor.

Edited by Oleg107, 04 September 2011 - 15:00.


#15
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 Oleg107, on 4th September 2011, 15:39, said:

ca acesta care se vinde cu lipici e ca o foaie de hirtie, deci poate sa se zgirie f usor.
Da, ca o foaie, cum e in poza, mai sus.
Poate sa se zgarie, ...dar daca esti atent, nu se va zgaria! ;)
Asta e si titlul topicului, Proiect standuri DIY, cu buget minim

#16
Oleg107

Oleg107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.07.2007
deci am terminat stand'urile aproximativ 3 saptamini in urma, acuma mi-am dat seama ca cite ceva mi-a scapat, cu tot cu picioruse, standul ajunge la 75 cm inaltime, cu boxele pe ele ese ca tweterele sunt mai sus cu ~ 10 cm decit urechile mele :) Acuma ma gindesc sa le retez 10 cm, si sa le umplu cu nisip, ca pina acuma inca nu am facut-o.

#17
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Sa le stapanesti sanatos !
Acum 10 cm nu au mare importanta. Si la mine sunt putin mai sus, ca am schimbat scaunul, si chiar parca imi place mai mult asa, altfel invaluie muzica, da feeling-ul ala de concert in aer liber... parerea mea.
Deci eu zic sa nu le retezi. Plus ca mai asculti muzica si cand te plimbi prin camera, nu numai cand stai pe scaun.
Sa le umpli cu nisip.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate