Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Recomandare amplificator si/sau receiver

- - - - -
  • Please log in to reply
365 replies to this topic

#19
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006
Eu am un model mai vechi H/K AVR 137 (cam de vreo 5 ani parca) luat de nou anul trecut cu 1100 ron si merita ficare banut.Dupa cum vezi in semnatura am si acele Magnat de care sunt de altfel foarte multumit si merg bine in stereo si doar cu 2x40W, desi eu le tin pe 5.0stereo in 5x30W si la fel merg super tinand cont ca am o camera de 20 mp si stau la casa si pot da si volum mai mare, ascult cu potentiometrul la -30db cand cursa acestuia este intre -70db si +10db...deci pe la jumate! si calculatorul tot la jumatate maxim din placa de sunet.De obicei ascult mp3 la 256-320kbps sau flac.

#20
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
@chivairinel
Una e ca un brand sa fabrice in China (mana de lucru ieftina) cu componente de calitate si alta e un brand care a fost cumparat de chinezi (Sherwood si Akai). China este o tara in plina expansiune si face si lucruri de calitate, dar acelea costa. A se vedea diferenta de calitatea a produselor chinezesti care ajung pe piata Americana fata de cele care ajung in Europa. Nu contest ca Nad-ul nu are problemele lui, in clasa de jos e normal sa nu gasesti la un pret mic ,calitate mare. Calitatea costa. Am comparat amplificatoarele din cele doua linkuri si acel model de la Nad e peste Sherwood. Nad-ul produce si amplificatoare mult mai scumpe, asta pentru ca sunt in stare, Sherwood nu, pentru ca nu ar face fata concurentei. Ceea ce am vrut sa spun a fost urmatorul lucru, ca cel mai bine ar fi sa asculti boxe si amplificatoare mult mai scumpe pentru a vedea daca se merita sa mai dai banii pe cele ieftine si nu care cumva preferi sa mai astepti si sa strangi bani pentru un amplificator decent. Am tot vazut pe acest forum ca majoritatea isi doreste un sistem care sa se auda extraordinar pe muzica, eventual sa debiteze peste 100-150 w si sa coste 1000 ron, asa ceva nu se va gasi niciodata daca se vrea ca acel amplificator sa fie nou.Sanse mult mai mari ai sa pierzi bani investind intr-un amplificator nou, pentru ca la o revanzare ulterioara pierzi mai mult decat daca investesti intr-un second hand. Nu vreau s-o mai lungesc, nici macar nu stiu daca m-am facut inteles. Mergi la master hi-fi langa hotel Ibis (cel de langa gara, sau cel de langa casa republicii) acolo gasesti atat boxe ,cat si amplificatoare , mai ieftine si mai scumpe. Asculta si vezi cu adevarat ceea ce-ti doresti. Dau acest sfat tuturor celor care citesc aceste randuri, pentru a nu pati ca mine. Eu ,in decursul timpului,am schimbat vreo 12 amplificatoare (Marantz, Akai, Denon, Luxman,etc) si vreo 8 perechi de boxe pana sa gasesc sunetul pe care-l cautam demult. Sunetul care-mi ramasese in minte (era prin 1991) dar pe care eram constient ca nu mi-l pot permite. Setup-ul ascultat atunci costa si costa si acum mii de euro. Atunci am ajuns acasa si nu am mai ascultat muzica vreo doua luni . Si la vremea aceea tocmai imi cumparasem boxe Tannoy si un amplificator Marantz( acesta a fost sistemul meu de suflet, l-am vandut acum cativa ani), care mi se parea ca suna extraordinar , comparand sistemul meu cu ceea ce aveau prietenii (majoritatea aveau boxe Unitra si diverse amplificatoare). Conjunctura a facut ca atunci sa am ocazia sa ascult un Amplificator McIntosh pe lampi si boxe Dynaudio. De atunci a inceput "nebunia" si au urmat cele scrise mai sus, plus multe alte sisteme ascultate de-a lungul timpului. Deci atentie ca sunetul de calitate este ca un microb care uneori te poate ruina financiar.De asta te-am sfatuit sa mergi sa asculti "scule" mult mai scumpe, pentru a nu mai trece prin toate etapele prin care am trecut eu. Si totusi, zilele astea vreau sa schimb amplificatorul (are 20 de ani) si l-am gasit la 500 de euro, unul de generatie noua ,de la aceeasi firma ,costa 3500 de euro. Apoi promit sa ma potolesc ,pentru ca nu-mi permit ceva mai scump la aceeasi calitate.
@GUP
Apreciez onestitatea ta si felul cum pui problema. Ma bucur ca (inca) esti multumit de setup-ul tau.

Edited by titoo, 16 April 2010 - 23:00.


#21
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Nu contest asta si nu am contestat-o niciodata ca sunt solutii cu mult mult mai bune din punct de vedere calitativ, dar nu-mi permit asa ceva , nici in viitorul apropiat nu o sa-mi permit "scule" de mii de euro . Vreau cel mai bun amplificator in maxim 1000 ron , nu vreau sa-l aleg pe cel mai prost in 1000 ron . De asta apelez la voi , din experienta voastra sa-mi spuneti care e cel mai bun in acesti bani . Nu-mi permit sa experimentez .
Am mai inteles ca decat sa dau 1000 de ron pe unul nou mai bine dau 500 ron pe un second hand care la vremea lui a costat (nou) mult mai mult de 1000 ron dar daca nu am posibilitatea sa-l probez si sa-l vad eu inainte de a-l cumpara atunci nu pot sa risc . Nu-mi permit . Cand m-am hotarat sa-mi iau boxe si amplificator visam la un amplificator de 700 ron si nici nu credeam ca o sa-l am prea curand , credeam ca intr-o mie de roni o sa-mi iau si boxe si amplificator . Apoi cand am inteles ca nu fac nimic in acesti bani mi-am pus pofta-n cui inca alte cateva luni bune ca sa dublez suma pe care mi-o permiteam initial facand si ceva sacrificii.Ca sa va dau un exemplu , nu mi-am cumparat haine si nici nu ies in oras numai ca sa strang acesti bani si astea nu sunt singurele sacrificii facute . Cu mari eforturi  am strans acesti bani , ba chiar o parte din ei sunt imprumutati . Chiar nu-mi permit sa mai strang alti bani sau sa mai imprumut altii pentru ca venitul meu este foarte mic , mai am o facultate de platit si mai am si o familie pe langa toate astea . Insa muzica este o pasiune , nu stiu sa cant nici din voce nici la un instrument asa ca doar o ascult si vreau sa o aud cat de cat bine , atat de bine cat pot sa-mi permit . Iar atat pot eu sa-mi permit , nici un leu in plus !
Inteleg ca pentru altii 100-200 ... 500 ron nu inseamna o diferenta prea mare dar pentru mine este . Unii isi permit sa cheltuiasca doar intr-o seara sume mult mai mari de atat .
Poate acum am fost mai explicit ca sa intelegeti ca recomandarile peste suma specificata nu ma ajuta cu nimic .

#22
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
La ultima parte, cu "asteapta sa mai strangi, abia peste pragul X vei avea calitate" te inteleg perfect. Si pragul X tot creste si creste, si permanent va fi peste suma propusa. Poti sa ajungi sa strangi si 3500eur, ca tot ti se va zice la un moment dat ca mai bine mai pui inca 500, ca abia de la 4000eur in sus poti sa-ti iei un sistem care sa sune cat de cat decent.
Nu vreau sa contrazic pe nimeni ontopic, doar ca la partea asta te inteleg perfect. Nu te gandi ca sunt si sisteme mai bune ca al tau. Gandeste-te doar la sistemele care sunt mai proaste ca al tau. Cu cat descoperi mai multe, cu atat vei fi mai multumit. ;)

Edited by motanu44, 17 April 2010 - 01:47.


#23
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
@chivairinel
Cand cumperi un amplificator second hand, trebuie sa-l vezi inainte si mai ales sa-l desfaci pentru a vedea daca nu a suferit reparatii. De asta ti-am recomandat un amplificator mai vechi,iti raman si bani, plus calitatea auditiei, superioara modelelor vechi. Eu nu am avut decat doua amplificatoare noi ,care m-au dezamagit si nu erau niste amplificatoare ieftine. Eu am cumparat de pe ebay.de si nu am avut probleme cu nici un amplificator luat de acolo, le-am vandut asa cum le-am luat, in perfecta stare de functionare.

Daca vrei ceva nou pana in 1000 ron atunci poti sa iei acel Sherwood, macar ai niste referinte de la GUP.Daca esti la inceput si nu ai pretentii e ok, vei fi incantat de el. Sau poti sa alegi unul dintre astea. Dar nu-ti pot face recomandari pentru ca nu am ascultat aceste modele, cel mai intelept lucru este sa mergi si sa asculti. Poate te ajuta GUP invitandu-te la o auditie, pentru a-ti face o parere. Apoi poti cauta si alte amplificatoare din gama asta de pret pentru a face diferenta dintre ele, asta desigur ca inseamna sa mergi si sa le asculti pe fiecare.
http://www.dvdplanet.ro/detalii/4632
http://www.dvdplanet.ro/detalii/3473
http://www.dvdplanet.ro/detalii/1893
Nu cumpara ceva doar dupa recomandari, poate tie iti place alt gen de sunet. De aceea cand cumperi o componenta audio iti trebuie mult timp pentru a asculta cat mai multe amplificatoare. Ce te faci daca iei amplificatorul X si mergi la un prieten care are amplificatorul Y si constati ca al lui iti place mai mult cum se aude?!

Second hand
http://www.okazii.ro...antz-PM-68.html   model 98
http://www.okazii.ro...antz-pm-40.html
http://www.okazii.ro...gra-A-8450.html
http://www.okazii.ro...gra-a-8250.html
http://www.okazii.ro...E-AN-JAPAN.html
http://www.okazii.ro...Akai-AM-35.html
http://www.okazii.ro...Akai-AM-35.html
http://www.okazii.ro...don-PM-665.html

@motanu44
"Nu te gandi ca sunt si sisteme mai bune ca al tau. Gandeste-te doar la sistemele care sunt mai proaste ca al tau. Cu cat descoperi mai multe, cu atat vei fi mai multumit. "
Reversul e mult mai crunt. Cu cat descoperi mai multe (asculti) care sunt superioare celor pe care le ai....cu atat vei fi mai nemultumit.

Edited by titoo, 17 April 2010 - 11:43.


#24
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View Posttitoo, on 17th April 2010, 12:41, said:

Reversul e mult mai crunt. Cu cat descoperi mai multe (asculti) care sunt superioare celor pe care le ai....cu atat vei fi mai nemultumit.
Asa este.
Un sfat sincer, din proprie experienta: NU mergeti la Hi-Fi Arena ! :D haha

Edited by motanu44, 17 April 2010 - 15:58.


#25
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Multumesc titoo o sa iau in considerare recomandarile , cel mai mult ma incanta acel ONKYO http://www.dvdplanet.ro/detalii/4632
Se incadreaza in buget iar din cifre pare destul de ok , chiar si la design imi place .
Stiu ce inseamna "db" dar nu am inteles de ce unele amplificatoare au la raport semnal/zgomot 88 db iar altele au 100 , asta inseamna ca unul pleaca de la valoarea de 88 decibeli si celalalt de la 100 sau cum ? Asta nu inteleg . Si de ce i se spune raport semnal/zgomot ?
Sincer , nu o sa ma intristeze sistemele mult mai scumpe care se aud mult mai bine , sunt foarte constient de ceea ce pot si de ceea ce-mi permit . Pentru mine aceste sunt niste "praguri" peste care nu m-am gandit sa trec si nici nu cred ca o sa ma lansez intr-o cursa de acest gen . Cred ca in orice domeniu trebuie sa sti si unde sa te opresti .

#26
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postchivairinel, on 17th April 2010, 20:23, said:

Multumesc titoo o sa iau in considerare recomandarile , cel mai mult ma incanta acel ONKYO http://www.dvdplanet.ro/detalii/4632
Se incadreaza in buget iar din cifre pare destul de ok , chiar si la design imi place .
Stiu ce inseamna "db" dar nu am inteles de ce unele amplificatoare au la raport semnal/zgomot 88 db iar altele au 100 , asta inseamna ca unul pleaca de la valoarea de 88 decibeli si celalalt de la 100 sau cum ? Asta nu inteleg . Si de ce i se spune raport semnal/zgomot ?
Sincer , nu o sa ma intristeze sistemele mult mai scumpe care se aud mult mai bine , sunt foarte constient de ceea ce pot si de ceea ce-mi permit . Pentru mine aceste sunt niste "praguri" peste care nu m-am gandit sa trec si nici nu cred ca o sa ma lansez intr-o cursa de acest gen . Cred ca in orice domeniu trebuie sa sti si unde sa te opresti .
http://docs.google.c...q9eIENBBUCTvsdQ
Pentru a intelege...cu cat cifra exprimata in db este mai mica cu atat acel amplificator va avea un zgomot mai mare, acel fasit pe care il auzi pe unele melodi sau atunci cand rotesti potentiometrul de volum spre maxim fara a avea cuplata o sursa la intrarea amplificatorului. Pe muzica house, rock ,dance nu te deranjeaza prea tare. Dar daca asculti muzica clasica, vocala, jazz acest lucru devine suparator. Amplificatoarele de calitate au raportul semnal zgomot de peste 100 db.
Raport semnal ? zgomot
O masura a nivelului zgomotului dintr-un dispozitiv in comparatie cu nivelul semnalului. Un numar mai mare indica o diferenta mare, ceea ce este mai bine. In termeni tehnici, este raportul, exprimat in dB, dintre puterea semnalului intr-un punct de referinta dintr-un circuit, si zgomotul care ar exista daca semnalul ar fi eliminat. Raportul maxim semnal-zgomot (echivalent al gamei dinamice) al unui aparat dat poate fi vazut ca o masura a fidelitatii utile. Acest raport inseamna cat de mult zgomot absolut poate sa produca, comparativ cu cea mai mare tensiune a semnalului ce poate trece fara distorsiune.

Acel Onkyo nu sta bine la specificatii,la acest pret asa cum iti spuneam nu vei gasi calitate, indiferent de firma, de aceea majoritatea dau specificatii minimale. Eu te sfatuisem sa mai strangi bani pentru Nad-ul acela de 1400 de roni. Dupa ce mi-ai explicat cum stau lucrurile, ca nu esti dispus sa investesti mai mult de 1000 de roni intr-un amplificator si nu te intereseaza un amplificator second hand (parerea mea este ca aici gresesti), nu-ti pot garanta ca acel Onkyo va suna mult mai bine ca restul. De asta iti spuneam ca trebuie sa mergi sa asculti diverse branduri, intre ele exista diferente de timbru sonor. Unele suna mai "aspru", altele mai cald. Asa ca tu trebuie sa hotarasti ce fel de sunet iti place mai mult. Cu timpul ,poate ca vei tinde spre calitate si iti garantez ca nu vei ramane la acest setup. Se putea mai bine....macar daca aveai curiozitatea sa asculti unul din amplificatoarele second hand recomandate de mine si apoi sa asculti oricare din modelele noi in aceasta gama de pret, cu siguranta ca ai fi observat diferenta si treceai peste ideile preconcepute ca cele vechi sunt depasite. Eu asta am facut (tot din motive financiare), am luat un amplificator second hand cu 400 de euro in detrimentul unuia nou care m-ar fi costat de cel putin trei ori mai mult pentru aceiasi calitate a sunetului. Sa-ti dau un exemplu, un amplificator Accuphase model nou costa peste 3500 de euro , iar un Accuphase construit acum 20 de ani il gasesti la 500 de euro. Un singur sfat imi permit sa-ti mai dau...mergi si asculta, mai ales ca ai facut sacrificii pentru a strange acei bani pentru a-ti indeplini visul. Si evita sa asculti sisteme scumpe, de calitate, in acest fel s-ar putea sa se astearna praful pe ceea ce ai acasa.

Edited by titoo, 17 April 2010 - 23:55.


#27
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmotanu44, on 17th April 2010, 16:57, said:

Asa este.
Un sfat sincer, din proprie experienta: NU mergeti la Hi-Fi Arena ! :D haha
Ba mergeti, dar cand ajungeti acasa nu faceti greseala sa dati drumul sistemului propriu, chiar e indicat sa plecati in concediu pentru a uita de sunetul pe care l-ati auzit acolo.
Si aici e de discutat, am auzit la Hi-Fi Arena (anul trecut, anul asta nu am ajuns) niste setup-uri care sunau rau din cauza imperecherii nefericite a componentelor. Am ascultat si "scule" de mii de euro care nu-si faceau banii. Dar am ascultat si sunet aproape desavarsit...la preturi pe masura.


Una peste alta...sa fim fericiti cu ce avem acasa si sa ne bucuram de muzica, in definitiv asta conteaza. Cand treci la un sistem de calitate superioara vei constata ca cd-urile pe care le stiai acum suna cu totul altfel, ca au mai aparut niste sunete pe acolo, niste instrumente pe care inainte nu le auzeai. Vei constata ca cd-ul de pe care inainte ascultai piesele 1,3,5,7 (e doar un exemplu), acum il asculti cap-coada de mai multe ori. Iti vei schimba gusturile si daca inainte nu intelegeai nimic din muzica clasica ,blues, jazz, acum asculti si traiesti cu placere fiecare acord. Eu consider ca intre un sistem de 500 de euro si unul de 2000-3000 de euro e o prapastie mare. Intre unul de 3000 si unul de peste 10000 e doar o groapa... ceva mai mare.

Edited by titoo, 18 April 2010 - 00:29.


#28
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Am inteles cum sta treaba cu raportul semnal/zgomot , la unele este specificata sensibilitatea , banuiesc ca tot la asta se refera.
Daca mi-as lua ceva second pana la urma , la ce ar trebui sa fiu mai atent ? Ca multi vanzatori nu dau prea multe detalii sau nu le stiu nici ei iar uneori nici pe internet nu prea gasesti informatii despre un anumit produs mai vechi .
Despre acel Onkyo nou am vrut sa spun ca arata bine din specificatii ramanand la limita de pret , nu ca ar fi ok in general sau ca s-ar compara cu modele mai scumpe . Nu am posibilitatea de a le proba inainte pe cele noi , doar unele sh pt ca tipul care vinde mai multe modele sta apropae de mine , asa cum nu am reusit dealtfel nici sa aud boxele inainte , insa am fost foarte multumit de ele . Daca reusesc sa gasesc un amplificator cu care sa se auda boxele cel putin cum se aud cu receiver-ul pe care le ascult acum as fi multumit , daca ar fi ceva mai puternic ar fi si mai bine .
As mai vrea sa-mi explice cineva cum un amplificator cu un consum de 190w are 2x100w putere .

#29
bemece2010

bemece2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.02.2010
Salut!
Eu nu sunt un audiofil pretentios, dar vreau sa ma bucur de un film mkv cu DTS (am un mediaplayer). Initial, aveam de gand sa-mi cumpar un sistem de boxe 5.1 cu decodor digital, dar citind mai multe topicuri, am constatat ca cei mai multi recomanda receiver plus boxe. Acum, ma repet, pretentiile mele nu sunt foarte mari si nici banii nu ma dau afara din casa. Rugamintea mea catre voi este sa-mi recomandati o combinatie reusita de receiver plus boxe 5.0, care sa nu depaseasca 2000 de lei, iar receiverul (iertata fie-mi indrazneala) sa nu fie mai inalt de 14.5 cm (m-am pricopsit cu o comoda TV care are nisa cam ingusta si sotia mi-a zis ca toate sculele acolo sa mi le bag  :thumbup: ). Asadar, nu vreau putere, ci calitate (cat de cat). Va multumesc pentru eventualele sugestii!

#30
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View Postchivairinel, on 18th April 2010, 03:40, said:

Am inteles cum sta treaba cu raportul semnal/zgomot , la unele este specificata sensibilitatea , banuiesc ca tot la asta se refera.
Dupa cum stii zgomotul produs de o boxa se masoara in decibeli, iar watii sunt unitatea de masura pt puterea livrata de amplificator catre boxa. Sensibilitatea unei boxe (poti s-o vezi ca pe un "randament") se refera la relatia dintre wati si decibeli, si anume db/w/m. In functie de aceasta, o boxa se poate auzi mai tare sau mai incet la acelasi nr de wati. O boxa cu randament de 90db/w/m inseamna ca se va auzi de 90db la 1w putere din amp, la 1m in fata ei, indiferent daca pe boxa scrie 100w sau 200w. Dar 2 boxe ambele de 100w si randamente diferite (88db/w/m respectiv 92db/w/m) se vor auzi diferit (mai incet respectiv mai tare) la aceeasi putere livrata din amp. Deci puterea in wati trecuta pe o boxa nu are nici o treaba cu "cat de tare" se aude. Numarul de wati ai unei boxe e dat pt a specifica puterea la care bobinele difuzoarelor se incalzesc prea tare si se pot arde. Legat tot de sensibilitate, pentru fiecare 3 decibeli in plus vei avea nevoie de putere de doua ori mai mare, iar ca sa percepi sunetul ca fiind "de doua ori mai tare" ai nevoie teoretic de 10db in plus. Acum relatia dintre decibeli, wati si nivelul cum percepe urechea umana "mai tare" e putin mai complexa, si mai sunt si altele de luat in calcul, vezi aici si aici in tabel pentru detalii

View Postchivairinel, on 18th April 2010, 03:40, said:

As mai vrea sa-mi explice cineva cum un amplificator cu un consum de 190w are 2x100w putere .
Bine observat. Nu are cum. Sunt cifre masurate cine stie cum, sau umflate cu pompa si atat. In mare, ca sa-ti faci o idee despre cata putere debiteaza amplificatorul, ia consumul de la priza si inmulteste-l cu 0.6 - 0.7. Aici depinde si de clasa in care se afla amplificatorul am impresia.
Oricum, am vazut si amplificatoare care la 2x100 W in 8ohmi, aveau trecut un consum total de 820W de la priza.

View Postchivairinel, on 18th April 2010, 03:40, said:

Daca mi-as lua ceva second pana la urma , la ce ar trebui sa fiu mai atent ? Ca multi vanzatori nu dau prea multe detalii sau nu le stiu nici ei iar uneori nici pe internet nu prea gasesti informatii despre un anumit produs mai vechi .
Bine ar fi sa ai pe cineva experimentat cu tine, un electronist sau o persoana care se pricepe si vrea sa te ajute, sa se uite in el, din ce am inteles trebuie vazut sa nu aiba finalii schimbati, condensatori uscati etc. Asa, in mare, trebuie sa-l butonezi pe cat posibil, sa faci switch intre surse, sa vezi daca merg corectiile de ton si in general toti potentiometrii, daca paraie cand dai mai tare sau mai incet, iar lista de chestii mai poate continua... dupa care, evident, se ajunge si la sunet unde e si o problema de gust.

View Postbemece2010, on 18th April 2010, 10:51, said:

sa nu fie mai inalt de 14.5 cm (m-am pricopsit cu o comoda TV care are nisa cam ingusta ...
Legat de acest aspect, in primul rand la orice amplificator e recomandat sa-l lasi sa "respire", daca tii la el. La majoritatea scrie si pe manualul de folosire sa lasi spatiu suficient deasupra si in lateral, in dreptul orificiilor de aerisire. Nu zic ca nu va functiona (am vazut scule indesate una peste alta in rack-uri, unde nu numai ca nu au spatiu, dar se mai incalzesc si una de la alta), dar in felul acesta eu zic ca ii cam scurtezi durata de viata. Personal mi-ar fi mila sa-l tin sa se incinga asa. Parerea mea...

Edited by motanu44, 18 April 2010 - 12:23.


#31
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Multumesc pentru explicatii dar cand am zis de sensibilitate ma refeream la amplificator , nu la boxe , la boxe stiu cum este ca am tot citit pe aici . Am sa-ti dau un exemplu referitor la amplificatorul Sherwood :

# Amplificator stereo
# Putere: 2 x 100W @8 ohmi
# Discrete Amplifier Stage (DAS)
# 5 intrari audio
# Raspuns in frecventa: 10Hz - 60.000Hz (-2dB)
# Sensibilitate: 90dB
# THD: 0,03% (1kHz)
# Control balance
# Loudness
# Dimensiuni (W x H x D): 440 x 145 x 360mm
# Greutate: 9kg
# Culoare: negru
# Telecomanda inclusa

La asta m-am referit ca probabil acea sensibilitate e aceeasi cu raportul semnal/zgomot .

#32
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Cred ca e o greseala a site-ului de unde ai luat acele specificatii. Trebuia sa fie SNR-ul de care s-a vorbit mai sus (raport semnal/zgomot, signal to noise ratio) Din ce am vazut pana acum la specificatiile amplificatoarelor, se trece SNR-ul, iar sensibilitatea stiu ca se refera la boxe.

Uite, aici scrie SNR: 90db - http://www.realacust...ood-ax-5103.php

Edited by motanu44, 18 April 2010 - 15:52.


#33
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Intre timp am mai gasit amplificatorul acesta iar cifrele arata bine si pretul este destul de scazut
http://www.audiovisi...Ohms-672,1.html

#34
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Ala nu-i amplificator Hi-fi, e pentru sonorizari. Esti sigur ca asa ceva vrei ? :)

#35
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
@chivairinel
Nu mai cauta pe net cifre si amplificatoare care arata bine pe hartie. Mergi la cel care vinde amplificatoare second hand si spune-i ca vrei sa asculti pe boxele tale ceea ce vinde el, lasa-i o garantie si roaga-l sa-ti dea un amplificator acasa, in felul asta poti face diferenta intre receiverul pe care il ai acum si un amplificator "vechi". Sunt convins ca daca faci asta nu iti vei mai dori un amplificator nou de 1000 ron. Acesta e un prieten bun pentru boxele tale   http://www.okazii.ro...antz-PM-68.html  Nu e vorba ca se va auzi mai tare, ci mult mai fidel, e vorba de alta dinamica , de sunetele joase, scena e alta, etc. Nu mai pierde vremea, treci la lucruri practice.

Edited by titoo, 18 April 2010 - 16:46.


#36
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
GUP , nu stiu de acel amplificator , de aia am intrebat .
Mai am 3 zile pana ajung restul de bani la mine , deci pana atunci nu-mi strica mai multa documentatie si mai multe pareri .
Astazi o sa vina cineva la mine cu un amplificator Yamaha , nu stiu modelul , asta ca sa vad in primul rand diferenta dintre un receiver si un amplificator .

Edited by chivairinel, 18 April 2010 - 17:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate