Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Rentabilitate comparata: vaci / oi / capre

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postariete41, on 13th April 2010, 01:14, said:

Daca  ma  ia  seful  la  ture  maine  dau  vina  pe  tine  ca  ma  provoci  la discutii  pana  la ora asta   :lol: in  alta ordine  de idei  ,daca  citeai  posturile mele  vedeai  ca  visul  meu  este  sa  cresc  capre  dar  asta  nu inseamna  ca n o sa  si  gaseasca  loc  in  curetea  mea  si  cateva  dorper
Stii ca am studiat si strutul? Si dupa ce am citit o carte cu el, ca sa nu visez aiurea, m-am dus la o ferma de struti si am vorbit cu ingrijitorul! 30 de minute mi-a zis "gogosi" si dupa aceea "adevarul". Pacat! Imi facusem vise! Dar nu i-am sarit la gat!

#56
statusquo91

statusquo91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.03.2010

View Postdorel232004, on 13th April 2010, 01:22, said:

Stii ca am studiat si strutul? Si dupa ce am citit o carte cu el, ca sa nu visez aiurea, m-am dus la o ferma de struti si am vorbit cu ingrijitorul! 30 de minute mi-a zis "gogosi" si dupa aceea "adevarul". Pacat! Imi facusem vise! Dar nu i-am sarit la gat!
Si eu cochetez la ideea fermei de capre.
Stiu ca exista si o organizatie in tara de acest profil.
Si inca un amanunt daca nu ati stiut: cantaretul de muzica populara Furdui Iancu este unul dintre cei mai mari crescatori de capre din Romania in zona Clujului.
Si inca un amanunt studiati putin rasa Saanen si mai stam de vorba.
Este o specie care da intre 5-6 litri/ zi.
Asta da profit, numai ca laptele de capra fiind mai slab se rezuma la doar 2kg-2,5 kg de branza /zi.
Am niste prieteni care muncesc in ferme de capre in Spania....
Dar asta in alt episod.

#57
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Poststatusquo91, on 13th April 2010, 01:37, said:

Si eu cochetez la ideea fermei de capre.
Stiu ca exista si o organizatie in tara de acest profil.
Si inca un amanunt daca nu ati stiut: cantaretul de muzica populara Furdui Iancu este unul dintre cei mai mari crescatori de capre din Romania in zona Clujului.
Si inca un amanunt studiati putin rasa Saanen si mai stam de vorba.
Este o specie care da intre 5-6 litri/ zi.
Asta da profit, numai ca laptele de capra fiind mai slab se rezuma la doar 2kg-2,5 kg de branza /zi.
Am niste prieteni care muncesc in ferme de capre in Spania....
Dar asta in alt episod.
Eu inclin spre alpina franceza, e mai rustica si.... mai frumoasa!

#58
statusquo91

statusquo91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.03.2010

View Postdorel232004, on 13th April 2010, 01:22, said:

Stii ca am studiat si strutul? Si dupa ce am citit o carte cu el, ca sa nu visez aiurea, m-am dus la o ferma de struti si am vorbit cu ingrijitorul! 30 de minute mi-a zis "gogosi" si dupa aceea "adevarul". Pacat! Imi facusem vise! Dar nu i-am sarit la gat!
Atentie la bolile rasei Dorper si a celei Albe de Banat.
De obicei , Dorperul este castigatoare in aceasta convietuire.
Din surse sigure. Vezi arealul de unde provine Dorperul si clima si a celor noastre......Hm ?

View Postdorel232004, on 13th April 2010, 01:39, said:

Eu inclin spre alpina franceza, e mai rustica si.... mai frumoasa!
Ai dreptate.
E mai rustica si mai frumoasa......
Dar productia, ca in definitiv asta ne intereseaza, nu?
Poate sa fie si fardata si rujata si de ce nu si blonda dar sa aibe tatele plina de lapte, nu?
Ca pentru tine: un tap de reproductie de Alpina franceza costa intre 1000-2000 de euro.
Sunt zone de unde se poate procura si cu 700 de euro.
Frumoasa al naibii, mademoiselle Alpinne Francaisse !

#59
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Poststatusquo91, on 13th April 2010, 01:41, said:

Atentie la bolile rasei Dorper si a celei Albe de Banat.
De obicei , Dorperul este castigatoare in aceasta convietuire.
Din surse sigure. Vezi arealul de unde provine Dorperul si clima si a celor noastre......Hm ?
Vezi ca "te-ai lipit" la altceva!

View Poststatusquo91, on 13th April 2010, 01:46, said:

Ca pentru tine: un tap de reproductie de Alpina franceza costa intre 1000-2000 de euro.
Sunt zone de unde se poate procura si cu 700 de euro.
Frumoasa al naibii, mademoiselle Alpinne Francaisse !
Eu gasisem mult mai ieftin, in tara!

#60
statusquo91

statusquo91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.03.2010

View Poststatusquo91, on 13th April 2010, 01:46, said:

Atentie la bolile rasei Dorper si a celei Albe de Banat.
De obicei , Dorperul este castigatoare in aceasta convietuire.
Din surse sigure. Vezi arealul de unde provine Dorperul si clima si a celor noastre......Hm ?


Ai dreptate.
E mai rustica si mai frumoasa......
Dar productia, ca in definitiv asta ne intereseaza, nu?
Poate sa fie si fardata si rujata si de ce nu si blonda dar sa aibe tatele plina de lapte, nu?
Ca pentru tine: un tap de reproductie de Alpina franceza costa intre 1000-2000 de euro.
Sunt zone de unde se poate procura si cu 700 de euro.
Frumoasa al naibii, mademoiselle Alpinne Francaisse !
Apropo de strutii tai, eu era sa o musc cu melcii si inca cum.
Numai ca mi-a venit mintea la timp, si am spus ,,HO''.
Acum din cate stiu melcii sunt crescuti in Romania doar pentru calarie si cursele de viteza.

#61
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Poststatusquo91, on 13th April 2010, 01:48, said:

Apropo de strutii tai, eu era sa o musc cu melcii si inca cum.
Numai ca mi-a venit mintea la timp, si am spus ,,HO''.
Acum din cate stiu melcii sunt crescuti in Romania doar pentru calarie si cursele de viteza.
Am studiat-o si eu pe asta cu melcii!

#62
statusquo91

statusquo91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.03.2010

View Poststatusquo91, on 13th April 2010, 01:48, said:

Apropo de strutii tai, eu era sa o musc cu melcii si inca cum.
Numai ca mi-a venit mintea la timp, si am spus ,,HO''.
Acum din cate stiu melcii sunt crescuti in Romania doar pentru calarie si cursele de viteza.
Hai sa incheiem ca si maine e o alta zi.
Mi-a parut foarte bine ca v-am cunoscut si vorba aia : unde-s multi puterea creste.
O zi plina de ,, succesuri' !
Numai bine!

#63
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Poststatusquo91, on 13th April 2010, 01:51, said:

Hai sa incheiem ca si maine e o alta zi.
Mi-a parut foarte bine ca v-am cunoscut si vorba aia : unde-s multi puterea creste.
O zi plina de ,, succesuri' !
Numai bine!
Noapte buna! Ne "auzim" maine! Imi pare bine ca ai venit in randul nostru! Poate mai citesti din topicurile noaste sa fii mai la curent! Noapte buna si voua: Ariete, Rooeg!

#64
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Rentabilitatea oricarei investitii e corelata direct cu piata de desfacere
Trebuie identificate zonele cu potential in functie de activitatea ce o vei desfasura sau eventual ceva clientela externa si de abea atunci vb de restul,altfel va fi o munca plina de fustrari..finaciare...
Poate nu ma pot face pe deplin inteles dar am lucrat 25 de ani la o ferma de oi in Australia unde pur si simplu erau unele sezoane mai secetoase decit altele incit nu meritau furajate din cauza pretului per cap si ramineau de capul lor pina la al 2 lea sezon.
Stim foarte bine ca doar din munca grea nu se cistiga,de aceea au aparut intermediarii,nu va lasati dusi de entuziasm,impacati utilul cu placutul si veti reusi

#65
Danyela_Fufy

Danyela_Fufy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2009
"in Australia unde pur si simplu erau unele sezoane mai secetoase decit altele incit nu meritau furajate din cauza pretului per cap si ramineau de capul lor pina la al 2 lea sezon."
????????? ... Adica nu le mai ingrijeau ??

#66
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010
Dragilor,

Citind ultimile postari am vazut ca a venit vorba si despre oaia Dorper, asa ca am citit toate postarile iar acum imi permit sa-mi dau si eu cu parerea.

Mai intai, a compara rentabilitatea celor 3 specii este in general, asa cum mai spunea cineva, a compara mere cu pere. O abordare de genul "am atatia bani cu care pot cumpara atatea animale, care imi vor aduce atata profit" este destul de simplista. Mai aproape de adevar cred ca ar fi o comparatie intre preturile de cost / unitatea de produs (de ex. pe kg de carne sau de branza) in conditiile in care am avea aceleasi costuri de intretinere (adaposturi, furajare, tratamente, ora de munca, etc.). Si chiar daca am avea aceleasi conditii de intretinere tot nu cred ca am putea face o comparare realista atat timp cat pietele de desfacere sunt diferite. De ex., daca cineva are oi de carne si ar avea pe tot parcursul anului animale de taiat dar locuieste intr-o zona unde carnea de miel/oaie se consuma doar de Paste (pur si simplu carnea de oaie nu intra in cultura culinara a zonei respective) nu se poate compara cu unul care locuieste intr-o regiune unde se consuma in mod obisnuit carne de oaie (de ex. Dobrogea).

Ca urmare, asa cum am mai spus si cu alte ocazii, inainte de a incepe o afacere, fie ca este vorba despre vaci, fie ca este vorba despre oi sau capre, trebuie studiata foarte bine piata si vazut daca este sau nu cerere pentru un anumit produs. Nu este suficient sa oferi unor prieteni sau cunostinte un borcan de iaurt de capra sau un kg de branza ci trebuie sa te asiguri ca ai desfacere pentru intreaga cantitate pe care urmeaza sa o produci, adica sa ai precontracte semnate cu viitorii clienti.

Printre postarile acestui topic am intalnit si pe cele ale unuia care are o ferma de vaci intr-o zona de munte (daca am retinut bine). Citindu-le mi-am amintit de o astfel de ferma din Elvetia. In urma cu vreo 20 de ani am lucrat in Elvetia si am locuit in chirie la un fermier. Omul avea vreo 30 de vaci pe care vara le ducea intr-o tabara amplasata pe la cota 1700. Acolo avea amenajat grajdul pentru vaci si o cabana in care locuia el, sotia si uneori baiatul lor. Am fost ei eu de vreo doua ori pe la ei pe munte in vizita si am ramas impresionat de ceea ce faceau acolo. Sa ma explic: Laptele de seara era turnat in niste tavi mari pentru a se raci, dupa care dimineata se turna impreuna cu laptele muls dimineata intr-un vas imens de cupru (cred ca avea vreo 500 litri) suspendat pe o sina deasupra unei vetre in care facea foc pentru a aduce temperatura laptelui la temperatura dorita. Daca se incalzea prea mult (omul statea cu termometrul in mana si verifica tot la cateva minute temperatura) vasul era tras la o parte si readus abia cand incepea sa se raceasca. Inainte insa de a pune laptele pe foc fermierul nostru adauga cheagul precum si o cultura bacteriana pentru a produce un anumit tip de cascaval. Adica nu producea cascaval la voia intamplarii. Ba mai mult, acest taran simplu, inainte de a introduce maiaua cu cultura bacteriana ii verifica pH-ul cu o solutie de turnesol, si abia daca aceasta era ok o introducea in lapte. Dupa ce laptele se inchega era maruntit cu un "pieptene" (sau "harfa") pana la marimea unui bob de orez si se turna in 3 forme rotunde care mai apoi erau presate pentru a scoate zerul. Dupa presare formele erau desfacute, casul era din nou framantat si apoi pus din nou in forme, dar de data asta mai mici. Procedeul cu presatul se repeta de cateva ori astfel incat sa forma finala ca fie cat mai compacta. Rezultau de la cele aprox. 30 de vaci 3 roti mari de cascaval de aprox. 12-13 kg fiecare. Acestea erau bagate la saramura timp de 24 de ore dupa care se scoteau si se asezau pe raft in camara la maturare. Zerul ramas dupa presare era trecut printr-un separator de smantana iar smantana rezultata (destul de multa) era transformata in unt pe care sotia lui il vindea la piata o data la doua saptamani, cand venea jos pentru a-si face si aprovizionarea cu alimente. Toamna dadeau telefon si venea elicopterul in care incarcau cele cateva sute de kg de cascaval pe care-l livrau la o retea de magazine....

Sa aveti o zi excelenta,
Felician

#67
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

View PostBerbecutul, on 28th October 2010, 08:22, said:

Dragilor,
Citind ultimile postari ...
Sa aveti o zi excelenta,
Felician

O abordare excelenta dpdv al business-ului, si totodata frumoasa experienta prezentata. Felicitari!

#68
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008

View Postdorel232004, on 13th April 2010, 00:22, said:

Stii ca am studiat si strutul? Si dupa ce am citit o carte cu el, ca sa nu visez aiurea, m-am dus la o ferma de struti si am vorbit cu ingrijitorul! 30 de minute mi-a zis "gogosi" si dupa aceea "adevarul". Pacat! Imi facusem vise! Dar nu i-am sarit la gat!

Imi cer scuze pt offtopic!
Buna ziua! Urmaresc de vreo 2 luni discutiile de pe acest forum si am citit pana acum foarte mult din ce s-a scris de la inceputul ariei de agricultura si chiar discutia de inainte. Am fost spectator si am asteptat sa ma apropii cu cititul tuturor subiectelor pana sa incep sa pun intrebari, insa m-a scos din cochilie afirmatia cu strutii. Chiar am studiat si eu asta si intentionam ca in momentul cand o sa pot sa ma axez si pe asa ceva, asa ca va rog sa imi dati detalii, daca nu va cer prea mult, cu referire la ce ati discutat cu respectivul crescator si la ce concluzii ati ajuns. Ca sa nu fim offtopic puteti sa imi raspundeti pe PM. Multumesc mult!

#69
pabloEscobar1985

pabloEscobar1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.06.2014
neatza. de 3 saptamani am cumparat 3 capre...(cu banii aceia era in plan altceva sa fac cu ei)... au inceput sa fete de cateva zile....si ma gandesc acum sa mai cumpar inca 3...daca doreste cineva pot sa  aduc in bucuresti lapte de capra - 4 lei litru , branza de capra - 14 lei kg, si se poate aduce si oua de tara 0,5 ron bucata ...daca doriti astept nr dvs de tel

#70
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
@pabloEscobar1985   locul potrivit pentru ofertele de acest gen este aici

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate