Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD
 Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 

Fără bani de Paște

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
30 răspunsuri în acest subiect

#19
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.663
  • Înscris: 30.07.2005

View PostMosotti, on 22nd March 2010, 12:12, said:

...
copie dupa buletin si un formular cretin, in care scrii datele din buletin, adresa de email, numar de telefon, ce lucrezi si unde, sursa veniturilor

Am înțeles că nuș' ce bancă vrea să îi precizezi pseudonimul!! Subsemnatul Zgăbearță Iftode declar că mi se spune și Sandokan :clapping: Ăștia nu-s în stare să facă interconectări cu bazele de date de la Evidența Populației, Forțele de Muncă, servicii de telefonie etc.? Întreb că tot se vorbea mai acu' vreo două zile pe forum de site-ul ăla de 500 de milioane de euroi...

Editat de floryyn, 22 martie 2010 - 16:31.


#20
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postfloryyn, on 22nd March 2010, 16:30, said:

Ăștia nu-s în stare să facă interconectări cu bazele de date de la Evidența Populației, Forțele de Muncă, servicii de telefonie etc.?
Ce basme ai citit de curand? Asa ceva in romanica? Poate peste 1000 de ani si 500 de miliarde de euro.  :lol:

#21
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postchelu_o, on 22nd March 2010, 14:14, said:

Aș înțelege chestia cu actualizarea datelor pentru cei care au credite pentru ca băncile să-și poată face un calcul în ce privește riscurile. Nu înțeleg de nici un fel ce o interesează pe bancă locul meu de muncă atâta timp cât nu am nici credite nici descoperiri de card.

Riscurile si le-au asumat cand au inceput sa dea  credite cu buletinu'!! Au crezut ca romanu'-i ca neamtu', cu atitudine civica! =))

View PostMosotti, on 22nd March 2010, 15:04, said:

..., ele fac ce li s-a cerut, ... :lol:

... dar o fac obligandu-l pe tugulan sa mearga la banca, cand, fiind treaba lor sa obtina datele, ele ar fi trebuit sa vina la tugulan!

#22
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.317
  • Înscris: 04.10.2009
Cum zboara timpul, sa vad când îmi fac timp sa ajung la banca, am tot ignorat mesajul ala cretin cu "actualizarea datelor de identitate", numai timp de mers la banca nu am avut, urasc sa fiu pus pe drum aiurea  <_<

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

dar o fac obligandu-l pe tugulan sa mearga la banca, cand, fiind treaba lor sa obtina datele, ele ar fi trebuit sa vina la tugulan!
nu pot sa vina la tugulan nici sa vrea (chit c-ar trebui sa fie timpiti) pentru ca-ti trebuie copie dupa buletin si putini au xerox acasa. mai mult, pentru tugulan e mult mai deampulea, zic io, sa-si dea datele oricarui jmecher care vine la usa si zice ca e de la banca. de fapt, tugulanul trebuie sa fie TIMPIT cu majuscule sa faca asa ceva. nu demult se isterizau unii pe-aici ca trebuie sa dea datele la softpedia pentru premiu si tu vrei sa-ti dai datele unuia venit la usa? :lol:

#24
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.426
  • Înscris: 10.01.2005
yeah baby! :D
Sunt Capitanu' Picard, am Enterprise E Classe ;) si fubipt in guratoti bancherii prosti, nesimtiti si jegosi.

na, ca mi-am completat si datele personale.

#25
kymberly

kymberly

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 312
  • Înscris: 10.10.2009
O masura tampita si inutila, de pe urma caruia nimeni nu are nimic de castigat. Ba dimpotriva, se pierde timp, si de o parte, si de alta. Si NU, banca nu ne presteaza noua niste servicii, iar daca noua nu ne convine, ne putem muta oricand la o alta banca, ci banca este angajata intr-un agreement cu o alta terta persoana, cu scopul de a face un schimb de servicii.  Sa iti blogheze contul daca nu iti updatezi datele, mi se pare o incalcare grava a contratului.
Concret: ma duc la sediul central BRD sa imi actualizez informatiile, si ma  trezesc la o coada de apx 5-6 persoane, in conditiile in care procesul dura aproximativ  10-15 minute de persoana. In concluzie, am pierdut cel putin 1 ora, pentru a declara inca o data cum ma cheama, unde locuiesc, etc...
Offtopic: cel mai mult ma scot din sarite intrebarile de genul: unde lucrezi, ce venituri ai, stare civila, etc. Si toate informatiile aste sunt necesare la banca....

Intamplare offtopic: Acum 1 an mi s-a intamplat sa imi blogheze subit si fara warning contul la Unicredit, pe motiv ca nu am adus o dispozitie de incasare valutara, necesare la o incasare in valuta. Habar nu aveam ce si cum, si nici macar nu m-au anuntat ca mi l-au blocat. M-am logat in online banking, si pur si simplu am zarit un sold disponibil mult sub cat era de la ultima loghare. Pana m-am lamurit, m-au cam trecut apele. Concluzie: customer care=0

Editat de kymberly, 23 martie 2010 - 01:15.


#26
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.699
  • Înscris: 05.03.2003

View PostMosotti, on 22nd March 2010, 23:58, said:

nu pot sa vina la tugulan nici sa vrea (chit c-ar trebui sa fie timpiti) pentru ca-ti trebuie copie dupa buletin si putini au xerox acasa. mai mult, pentru tugulan e mult mai deampulea, zic io, sa-si dea datele oricarui jmecher care vine la usa si zice ca e de la banca. de fapt, tugulanul trebuie sa fie TIMPIT cu majuscule sa faca asa ceva. nu demult se isterizau unii pe-aici ca trebuie sa dea datele la softpedia pentru premiu si tu vrei sa-ti dai datele unuia venit la usa? :lol:

Mi s-a intamplat o chestie oarecum asemanatoare cu finantele publice.
Ca orice om normal m-am dus sa platesc darile catre stat. Fatuca aia de acolo, gandindu-se la altceva decat la ce trebuia sa faca, nu si-a oprit un exemplar din hartiile pe care eu le-am semnat. Nu am observat lucrul asta. Peste 2 zile ma suna ca trebuie sa merg inapoi la ghiseu sa-i comunic nu stiu ce porcarii. I-am spus ca i le pot comunica prin telefon si ca nu am timp sa merg. In aceeasi zi cu telefon, dar la distanta de cateva ore ma pomenesc la usa cu fata ca "stiti cand ati fost sa platiti v-am dat 2 exemplare in loc de unul..." Ma uit in geanta, scot hartiile exact cum mi le daduse ea si le mototolisem eu si i le-am dat sa-si aleaga. Si-a ales, mi-a multumit si a plecat.

chiar daca oi fi tampit, parca prefer sa-i dau datele unuia care vine la usa, in completarea celor pe care banca le are deja, daca e vorba de ce nick am eu pe irc, pe unde lucrez, si ce adresa de email am.
.. ei te cheama la banca sa-si actualizeze EI datele nu TU, pt. ca tu le ai actualizate. Din ce am observat, la Banca Transilvania, cum te prind in banca cum ti se inmaneaza o hartie pe care trebuie sa o completezi in vederea actualizarii datelor. Acum, cum majoritatea care au credite si isi platesc ratele la banca, intra cel putin o data pe luna in banca, cati raman cei care nu au trecut pe banca. Pe aia nu-i pot cauta? Nu-i gasesc, nu-i nimic. Raman cu datele asa cum le au si ii mai cauta!
Astia vor sa rezolve problema spalarii banilor prin banci in cateva luni? :)

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Ma uit in geanta, scot hartiile exact cum mi le daduse ea si le mototolisem eu si i le-am dat sa-si aleaga. Si-a ales, mi-a multumit si a plecat.
asta pentru ca a fost o dobitoaca care a gresit, era normal sa se streseze, probabil c-a bagat-o seful in ma-sa de ametzita. in cazul bancilor, nu cumva ai vrea sa se inchida bancile si toti angajatii sa caute clientii ca sa le ceara datele, iar daca nu au o copie de buletin prin casa sa mearga cu ei pina la primul xerox? si daca nu-s a casa sa revina mai tirziu pina ii gasesc? sa fim seriosi

Quote

chiar daca oi fi tampit, parca prefer sa-i dau datele unuia care vine la usa, in completarea celor pe care banca le are deja, daca e vorba de ce nick am eu pe irc, pe unde lucrez, si ce adresa de email am.
banca nu are de unde sa stie ca nu te-ai mutat, de-aia vrea actualizarea datelor. unele banci am auzit ca cer chestii timpite, cui nu-i convine SA SCHIMBE BANCA. daca TOTI ar schimba banca atunci cind li se cere porecla sau ce mai se plingeau unii ca li se cere, in loc sa urle pe forumuri, atunci cu siguranta NU S-AR MAI CERE decit ceea ce se prevede in lege

oricum aceste fitze sint de-a dreptul imbecile, nu e ca si cum s-a zis azi "actualizati datele pina miine ca altfel va blocam conturile". e vorba de luni de zile in care oricine putea sa ajunga si fara sa vrea la un cacat de banca. cine n-are timp in 6 luni sa ajunga pina la banca are probleme mai mari decit asta cu datele. putina plimbare nu strica, mai iesiti dracului la aer :lol:

#28
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.175
  • Înscris: 02.04.2007
Moso, eu sunt imputernicit pe contul mamei mele (care, cum spuneam, e in strainatate si vine o data pe an). Pe la banca n-am mai dat de prin vara. Azi m-am riscat si am intarziat la munca pentru rahatul ala de actualizare. Acuma vine partea interesanta: trebuie sa fie titularul prezent, altfel nu se poate. S-ar putea sa le apara vreun mail cu directive pentru situatia celor plecati din tara, poate se accepta vreo procura, procura care, btw, costa vreo 70 euro la consulat si o zi de munca pierduta. Fain, nu? Partea proasta e ca ii blocheaza contul in care-i intra pensia.

In fata unei asemenea situatii i-am zis doamnei de la ghiseu ca singura solutie care-mi ramane e sa lichidez conturile si sa le mut la o banca ce are mai putine nazuri in problema actualizarii datelor. No, sa vedeti ca mi s-a propus o rezolvare.  :naughty:  Dar pentru ea trebuie sa mai intarzii intr-o zi la serviciu.

Pentru niste tampenii de directive venite de la niste ganditori cu capul in cur, imi pierd eu timpul si mai si risc una-alta.

#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

In fata unei asemenea situatii i-am zis doamnei de la ghiseu ca singura solutie care-mi ramane e sa lichidez conturile si sa le mut la o banca ce are mai putine nazuri in problema actualizarii datelor. No, sa vedeti ca mi s-a propus o rezolvare.
dupa cum am zis, daca nu s-ar inghiti atita cacat, treburile s-ar schimba.

cit despre chestia cu nu se putea, ma indoiesc ca nu se putea. imputernicirea inseamna exact asa ceva. nu scrie acolo "sa semneze in numele meu si pentru mine" sau cum dracu scrie?

Quote

Pentru niste tampenii de directive venite de la niste ganditori cu capul in cur, imi pierd eu timpul si mai si risc una-alta.
ce risti, sa intirzii la serviciu? pentru cine lucrezi de esti asa terorizat, dr. mengele?

#30
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.175
  • Înscris: 02.04.2007

View PostMosotti, on 23rd March 2010, 13:37, said:

dupa cum am zis, daca nu s-ar inghiti atita cacat, treburile s-ar schimba.
cit despre chestia cu nu se putea, ma indoiesc ca nu se putea. imputernicirea inseamna exact asa ceva. nu scrie acolo "sa semneze in numele meu si pentru mine" sau cum dracu scrie?
ce risti, sa intirzii la serviciu? pentru cine lucrezi de esti asa terorizat, dr. mengele?
Astia lucreaza conform directivelor primite de la capetele luminate din fruntea cooperativei si capetele luminate nu au dat, cel putin pana in dimineata asta, nicio directiva cu referire la procura. Chiar de ar fi dat, am zis mai sus de unele neplaceri determinate de obtinerea unei procuri.
Cat despre riscat, intarziatul la serviciu n-ar fi o buba asa mare comparat cu ceva articol din CP legat de dat cu batul.  ;)

#31
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.095
  • Înscris: 07.07.2006
Io ma intreb cine nu da pe la banca cu lunile. Io mi-am schimbat datele alea acu vreun an, deci de atunci e chestiunea pe tapet. Daca ai treaba cu banca, intr-un an tot ajungi o data pe acolo. Completezi formularul si gata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate