Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Vishnuismul, monoteismul hindus

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
660 replies to this topic

#325
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.06.2009

View Postoverseas, on 26th April 2010, 09:43, said:

Si daca cele 3 persoane ale Treimii sunt infinite in esenta lor ? Atunci se justifica abordarea calitativa crestina vs abordarea cantitativa hindusa ?
Persoane infinite? Energii necreate, sfanta consubstantialitate, PLM, ati luat-o complet pe camp. Ce trebuie inventate asocieri ilogice de cuvinte doar pentru sustinerea ideilor altora?!

#326
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postoverseas, on 26th April 2010, 10:43, said:

Si daca cele 3 persoane ale Treimii sunt infinite in esenta lor ? Atunci se justifica abordarea calitativa crestina vs abordarea cantitativa hindusa ?
este evident ca iubirea perfecta nu poate fi decat intre un infinit de persoane,nu in egoismul in 3

View Postaid, on 25th April 2010, 20:49, said:

Pur si simplu nu inteleg de ce. In fond, e imposibil ca puterea infinita a lui Dumnezeu sa se manifeste in "lumea reala", deoarece lumea reala este finita.
O alta consideratiune despre "putere in lumea reala" este ca se consuma si necesita efort exercitarea ei. Evident ca la Dumnezeu nu se poate vorbi despre asa ceva.
Nu sunt budist:) Dar "multipersonalitatea" este o doctrina la fel de inventata ca si "Treimea" crestina!
Mai mult decat atat, nu imi plac nici Visnu, nici Shiva, nici Brahma si nici ceilalti. Nu inteleg ce rost au aceste personaje cu caracter prevalent mitologic.
Imi place insa Krishna (ca Avatar), dar in continuare mi se pare inadecvat sa zici ca Krisna e Dumnezeu.
orice atribut se manifesta partial in lumea asta .
Asta am zis si eu ,ca iubirea divina este intre un infinit de persoane deoarece se manifesta infinit ,nu partial ca in lumea asta.Si nu se manifesta doar catre oameni cum crezi tu,ci intre Dumnezeii infiniti.
Dute pe topicul de ateism sa vezi acolo ca toate religiile sunt mitologii.

Edited by soka norman, 26 April 2010 - 10:53.


#327
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postaid, on 26th April 2010, 10:48, said:

Persoane infinite? Energii necreate, sfanta consubstantialitate, PLM, ati luat-o complet pe camp. Ce trebuie inventate asocieri ilogice de cuvinte doar pentru sustinerea ideilor altora?!

Crestinismul nu inseamna inventie, ci descoperire.

#328
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008

View Postoverseas, on 23rd April 2010, 14:37, said:

Oau, cat de simplu este ! Altii fac 'scoala vietii' zeci si zeci de ani ca sa capete intelepciune si discernamant in judecarea caracterului unei persoane. Iar la voi e atat de simplu.

Stiu ca nu iti place ce-ti voi spune dar voi fi scurt. Tu spui ca doctrina ta e 'crema si miez' pe langa MISA si Osho. Dar cu aceasta doctrina a ta in cap ajungi sa emiti niste solutii gen 'cel mai basic manual de astrologie este infailibil in detectarea escrocilor'. Ceea ce emiti tu imi indica gradul de maturitate si profunzime a doctrinei cu care te mandresti. Opinia ta vizavi de astrologie si detectarea escrocilor este atat de infantila si ridicola incat se potriveste perfect cu imaginea pe care deja o aveam despre ISKCON.

A cunoaste stiinta astrologiei indica o karma buna, si un astfel de om poate evita decenii de ratacire, pentru ca se poate cunostre caracterul unui om la perfectie cu ajutorul astrologiei.Deci, da, un simplu manual de astrologie te poate face ca sa intelegi care este treaba cu un om, chiar daca nu in amanunt, ca pentru a cunoste amanunte iti trebuie ani de studiu.Deci oamenii inteligenti inteleg ca astrologia este un instrument perfect de cunoastere.Si, ce poate fi mai usor decat sa intelegi ca un Mercur afectat indica un om cu o mentalitate indoielnica, ca sa nu spun mai mult?Exemplul cu Bivolaru e bun de manual de astrologie.Chiar si tu, overseas, iti poti cumpara un manual de astrologie, tot ce iti trebuie este ca sa afli data nasterii pentru o persoana, si poti vedea daca omul in care investesti timp si resurse materiale merita sau nu.Este atat de greu de inteles?Chiar astept sa imi propui pe cineva pe care tu il apreciezi, vreun duhovnic sau mai stiu eu ce altceva, si daca ii stii data nasterii putem vedea cu cine avem de-a face.
Am mai spus, nu am nevoie de astrologie pentru a vedea adevarul, dar vad ca unii au nevoie de aceasta stiinta, daca sint mai putin inzestrati in alte directii.Unii invata doar auzind (idealul) iar altii nu invata nici dupa zeci deani de asa numita scoala a vietii.Oare tu, overseas, in care categorie te incadrezi?

#329
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008
Pentru cei interesati, continui exemplul cu astrograma lui Bivolaru in forumul de astrologie.

#330
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
1. In primul rand consultarea astrologiei este in conflict clar atat cu Biblia cat si cu dogma crestina (daca sesizati diferenta). Asta nu inseamna automat ca astrologia e buna sau rea. Inseamna ca atata vreme cat recomandati astrologia ar trebui (daca aveti o minima etica, hindusa sau de orice fel) sa mentionati ca practica respectiva nu este acceptata in crestinism.
2. Personal consider ca pretentiile tale despre perfomantele astrologiei sunt atat de ridicole incat m-as dovedi la fel de spalat pe creier ca si tine daca as discuta aceasta supozitie. Este suficient sa gasim doi gemeni cu destine si caractere diferite ca sa demontam prostia astrologica.

#331
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008

View Postaid, on 25th April 2010, 09:16, said:

Da, bun raspunsul, insa problema e urmatoarea:
In cazul Treimii crestine este vorba de o "constructie" menita sa explice anumite doctrine - spre exemplu asa zisa dumnezeire a lui Iisus.
Lucru care ma vexeaza foarte tare, deoarece apoi trebuie sa faci afirmatii de genul ca Dumnezeu ar avea nevoie de multipersonalitate ca sa isi manifeste dragostea. Dar eu nu sunt de acord cu explicatia aceasta. Dumnezeu nu are nevoie de nimic. Dragostea Sa este absoluta (perfecta), deci transcede relationalul specific relatiilor umane (imperfecte).
In hinduism imi pare la fel: toate manifestarile (avatarurile, la care se adauga reprezentarile create de oameni - idolii) sunt cu scopul de a ghida oamenii (eventual din iubire pentru ei); apoi vii si zici de iubirea infinita intr-o infinitatea de persoane.
Imi pare ca suna ca o problema de genul ce a fost mai intai - oul sau gaina?

Desigur, teologia crestina doar incearca ca sa explice realul prin astfel de "constructe''.
De acord cu tine, dragostea lui Dumnezeu este perfecta, dar trebuie sa se manifeste fata de altii pentru a exista.In Veda se spune ca mai intai a fost el, apoi a vrut ca sa fie mai multi.A-ti pune intrebarea de ce a vrut sa fie mai multi este legitima, dar pentru a afla raspunsul ar trebui ca sa citesti veda si sa asculti lecturi spirituale ale unor maestri, pentru ca altfel nu poti sa-L intelegi pe Divin.
Exista 5 tipuri de relatii intre Dumnezeu si sufletele spirituale, deci nu intre Dumnezeu si fiintele intrupate (ca de ex., oamenii).Deci relatiile de iubire sint intre Domnul si noi ca si suflete spirituale, pentru ca pana nu ajungem inapoi la starea nostra constitutiva, aceea de suflete spirituale, nu se pune problema decat de relatii indirecte cu El, tu bine ai spus imperfecte.
De ce nu pot exista Avataruri si in acelasi timp iubirea infinita intr-o infinitate de relatii dintre Dumnezeu si creaturi?Care este nepotrivirea?Noi sintem din categoria sufletelor care pot sa cada, asa cum s-a intamplat in cazul nostru, al meu, al tau etc, dar exista alte fiinte ca nu pot sa cada, cade pilda avataruri sau fiinte etern eliberate.Si Avatarurile dar si restul fiintelor sint in anumite relatii cu persoana initiala, Adi-Purusha, iar numar acestor persoane si expansiuni este infinit.Daca nu era vorba de un numar infinit Dumnezeu ar fi fost limitat, deci nu ar fi existat la nivel Absolut.Dar El este Absolut, deci a creat un numar infinit de fiinte cu care se afla in relatii de iubire.Caderea intr-un univers material, c ain cazul nostru, nu intrerupe relatia de iubire cu Dumnezeu, aceasta exista in continuare, dar constiinta noastra murdara nu o realizeaza atata timp cat este pe pamant.Dar in inima fizica a fiecarei fiinte conditionate exista sufletul nostru spiritual si Dumnezeu, sub aspectul sau localizat, Paramatma, asta in orice conditie, chiar si intr-un corp de melc.Trezirea si purificarea spirituala inseamna constientizarea relatiei dintre noi si Dumnezeu, si experimentarea tipului de relatie.

View Postoverseas, on 26th April 2010, 15:09, said:

1. In primul rand consultarea astrologiei este in conflict clar atat cu Biblia cat si cu dogma crestina (daca sesizati diferenta). Asta nu inseamna automat ca astrologia e buna sau rea. Inseamna ca atata vreme cat recomandati astrologia ar trebui (daca aveti o minima etica, hindusa sau de orice fel) sa mentionati ca practica respectiva nu este acceptata in crestinism.
2. Personal consider ca pretentiile tale despre perfomantele astrologiei sunt atat de ridicole incat m-as dovedi la fel de spalat pe creier ca si tine daca as discuta aceasta supozitie. Este suficient sa gasim doi gemeni cu destine si caractere diferite ca sa demontam prostia astrologica.

Astrologia vedica explica de ce destinul a doi gemeni care se nasc chiar si la o diferenta de doua, trei minute este diferit.Astrologia vedica foloseste nistre astrograme derivate din cea de baza, si astfel se arata de ce cei doi gemeni au un destin diferit.Daca astrologia europeana nu prezinta aceste lucruri nu inseamna ca sistemul astrologic vedic, care este infailibil, nu explica aceste lucruri.Deci prostia (sau ignoranta) nu-i a astrologiei.Nici nu stiu daca este cazul ca sa imi pierd timpul cu tine si sa-ti prezint un caz aratat intr-o carte a unui astrolog vedic.

#332
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.06.2009

View Postsoka norman, on 26th April 2010, 10:53, said:

este evident ca iubirea perfecta nu poate fi decat intre un infinit de persoane
De unde o fi asa de evident?:)

Quote

orice atribut se manifesta partial in lumea asta .
Si cum rezolvi problema "cum era iubirea infinita inainte sa fie creata lumea"? Dupa cum chiar tu zici:

Quote

In Veda se spune ca mai intai a fost el, apoi a vrut ca sa fie mai multi.
Ma pis pe forumul de ateism. Ateistii sunt cei mai prosti si idioti.
Nu am incredere in astrologie, dar ai putea sa imi faci mie astrograma si sa vad daca se potriveste!
Adi-Purusha ?!?!???!!? Imi place numele asta:)

Quote

Daca nu era vorba de un numar infinit Dumnezeu ar fi fost limitat, deci nu ar fi existat la nivel Absolut.Dar El este Absolut, deci a creat un numar infinit de fiinte cu care se afla in relatii de iubire.
E dificil de inteles ideea de infinitate de persoane. Eu sunt multumit sa consider ca la entitatile spirituale nu merge cu aritmetica.
Ovarsiz, nu am zis "crestinismul", ci porcariile de dogme inventate de Biserica (e.g. "Sfanta Traditie").

#333
whitesky

whitesky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.04.2010

View Postsoka norman, on 26th April 2010, 10:53, said:

Asta am zis si eu ,ca iubirea divina este intre un infinit de persoane deoarece se manifesta infinit ,nu partial ca in lumea asta.Si nu se manifesta doar catre oameni cum crezi tu,ci intre Dumnezeii infiniti.

Cu se face ca numai unii gasesc acea iubire divina iar marea majoritate mor in mizerie si nefericire [ nu in sensul ca n-ar avea bani , ci in sensul ca nu au ajuns la cunoasterea acelei iubiri, in comparatie cu care restul e mizerie] ]. Cine sa fie de vina? Aceasta a fost cumva planificata de cineva?

#334
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.06.2009

View Postwhitesky, on 26th April 2010, 14:58, said:

Cu se face ca numai unii gasesc acea iubire divina iar marea majoritate mor in mizerie si nefericire [ nu in sensul ca n-ar avea bani , ci in sensul ca nu au ajuns la cunoasterea acelei iubiri, in comparatie cu care restul e mizerie] ]. Cine sa fie de vina? Aceasta a fost cumva planificata de cineva?
Din cauza la karma, ce pana mea?!

#335
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postaid, on 26th April 2010, 15:28, said:

De unde o fi asa de evident?:)

Si cum rezolvi problema "cum era iubirea infinita inainte sa fie creata lumea"? Dupa cum chiar tu zici:
nu stiu daca am zis eu asa ceva ,dar chiar de ar fi asa nu trebuie luat temporar .
Dumnezeu a fost unul si mai multi ,finit si infinit ,absolut si relativ,personal si impersonal,din totdeauna.

#336
whitesky

whitesky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.04.2010

View Postaid, on 26th April 2010, 15:00, said:

Din cauza la karma, ce pana mea?!

Sa fii dumnezeu si sa te conduca karma spre o moarte mizerabila? Inseamna ca karma e mai dumnezeu decat dumnezeul din tine...  sau ca esti un dumnezeu incapabil...  :confuzzled:

#337
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmarian12345, on 26th April 2010, 15:19, said:

sistemul astrologic vedic, care este infailibil,

Desigur, numai ca exista o disputa foarte puternica despre care anume e 'adevarata' strologie vedica, nu-i asa ?
Sunt mai multe scoli care se pretind 'vedice' right ?
Infailibililor, ramaneti pe pluta voastra cu care sunteti dusi...

#338
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.06.2009

View Postwhitesky, on 26th April 2010, 15:18, said:

Sa fii dumnezeu si sa te conduca karma spre o moarte mizerabila? Inseamna ca karma e mai dumnezeu decat dumnezeul din tine...  sau ca esti un dumnezeu incapabil...  :confuzzled:
a... e o problema de exprimare. Folosesc astia inadecvat termenul "dumnezei"...

#339
whitesky

whitesky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.04.2010

View Postaid, on 26th April 2010, 17:30, said:

a... e o problema de exprimare. Folosesc astia inadecvat termenul "dumnezei"...

Si cum ar fi adecvat?

#340
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.06.2009

View Postwhitesky, on 26th April 2010, 17:49, said:

Si cum ar fi adecvat?
Nu e adecvat deloc. E o tentativa de a exprima ceva deosebit de complicat - sufletul (atman) care isi creaza propria realitate... ceva de genul asta.

#341
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008

View Postoverseas, on 26th April 2010, 16:49, said:

Desigur, numai ca exista o disputa foarte puternica despre care anume e 'adevarata' strologie vedica, nu-i asa ?
Sunt mai multe scoli care se pretind 'vedice' right ?
Infailibililor, ramaneti pe pluta voastra cu care sunteti dusi...

Orice astrolog vedic stie ca astrogramele divizionare pot face diferenta in interpretarea astrogramelor a doi gemeni nascuti la cateva minute unul de altul, deci nici cum nu ai adus nici un argument.
Pluta ta se numeste ignoranta, in lipsa argumentelor si a lecturilor de orice fel.

#342
whitesky

whitesky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.04.2010

View Postaid, on 26th April 2010, 17:58, said:

Nu e adecvat deloc. E o tentativa de a exprima ceva deosebit de complicat - sufletul (atman) care isi creaza propria realitate... ceva de genul asta.

Daca isi creaza singur realitatea inseamna ca poate sa si-o creeze foarte buna. Atunci de unde nereusita si mizeria? Care ar fi sursa lor? Sau unii vor sa-si creeze o realitate urata?...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate