Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Vishnuismul, monoteismul hindus

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
660 replies to this topic

#343
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.06.2009

View Postwhitesky, on 26th April 2010, 18:30, said:

Daca isi creaza singur realitatea inseamna ca poate sa si-o creeze foarte buna. Atunci de unde nereusita si mizeria? Care ar fi sursa lor? Sau unii vor sa-si creeze o realitate urata?...
Din ignoranta. Notiunile astea sunt explicate foarte bine de hinduism si budism. De fapt, dpdv metafizic, lasa cresinismul si islamul la coada clasamentului.
Isi creaza singuri realitatea nu inseamna ca o deseneaza cu creionul pe hartie, ci ca, pe baza liberului arbitru, oamenii iau decizii de a-si crea drumul in viata. Intr-adevar, foarte multi oameni sunt rai si isi creaza realitati urate. Nu doar ca majoritatea oamenilor sunt rai, dar sunt si ignoranti despre rautatea lor (ce sa mai zic de ignoranti de bunatate in general). De fapt, orice ancorare in "realitatea" creata este paguboasa. Singura "realitate" care merita traita este tocmai detasarea de orice realitate.

#344
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.06.2009
(despre Karma) The fully ripened fruit of the unwholesome actions consists of rebirth in the lower realms, in the realms of suffering - hell, hungry ghosts and animals.
Ce inseamna asta?!?!?!?

#345
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008

View Postaid, on 27th April 2010, 09:06, said:

(despre Karma) The fully ripened fruit of the unwholesome actions consists of rebirth in the lower realms, in the realms of suffering - hell, hungry ghosts and animals.
Ce inseamna asta?!?!?!?

Aid, de ce nu mentionezi sursa citatelor tale?
Decat sa cauti prin nu stiu surse neutoritative, mai bine mergi direct la sursa si consulti scrierile unor devotati vishnuiti avansati, daca tot te intereseaza subiectul acesta.Nu ti se pare decent asa?Uite un site autoritativ, http://www.krishna.com/.
Aici gasesti "Bhagavad-Gita" citita de un devotat, impreuna cu toate comentariile lui Srila Prabhupada.A auzi este si mai important decat a citi:http://www.krishna.com/en/audiobook.

Edited by marian12345, 27 April 2010 - 15:12.


#346
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.06.2009
Deci oricat de simpatica ar fi formularea ca "Vishnu este Dumnezeu la el la servici,Krishna este Dumnezeu la el acasa.", tot nu sunt satisfacut de caracterul prevalent mitologic al zeitatilor Visnu, Shiva, Brahma etc.
Care este faza? Ce sunt aceste personaje? Ori sunt personaje reale, manifestari ale lui Brahman, dar unde? Ele au viata, traiesc undeva sau sunt niste concepte abstracte? Daca sunt pur conceptuale, deci nu exista, atunci cum pot fi Dumnezeu?!
Daca, pe de alta parte, sunt pur mitologie vedica, atunci iar cum pot fi Dumnezeu!?
Despre Krishna inteleg, ca e simpatic. Cu toate ca ma vexeaza anumite similitudini cu Iisus... cum se explica asta?!

#347
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008

View Postaid, on 27th April 2010, 16:15, said:

Deci oricat de simpatica ar fi formularea ca "Vishnu este Dumnezeu la el la servici,Krishna este Dumnezeu la el acasa.", tot nu sunt satisfacut de caracterul prevalent mitologic al zeitatilor Visnu, Shiva, Brahma etc.
Care este faza? Ce sunt aceste personaje? Ori sunt personaje reale, manifestari ale lui Brahman, dar unde? Ele au viata, traiesc undeva sau sunt niste concepte abstracte? Daca sunt pur conceptuale, deci nu exista, atunci cum pot fi Dumnezeu?!
Daca, pe de alta parte, sunt pur mitologie vedica, atunci iar cum pot fi Dumnezeu!?
Despre Krishna inteleg, ca e simpatic. Cu toate ca ma vexeaza anumite similitudini cu Iisus... cum se explica asta?!


Krishna, Vishnu, Brahma, Shiva, Narayana, Pradyumna, Vamana, Rama etc sint fiinte reale si in scripturile vedice se spune clar ce sint, cum sint, unde traiesc, cu ce se ocupa etc.Deci EXISTA.
Cate carti care sint cuprinse in Veda ai citit?Veda inseamna cele patru Vede, Puranele, Upanishadele, Mahabharata, Vedanta-sutra.Daca vei citi, atunci vei gasi raspunsul la toate intrebarile.Nu este vorba de mitologie, decat in cazul spatiilor geografice si spirituale in care doar s-a transmis un ecou indepartat al Adevarului scriptural vedic.Puranele inseamna istorie trecuta, nu mitologie.Daca tie iti suna a mitologie este doar karma ta cea care te tine in ignoranta.Nu crezi ca exista inteligente mai inalte decat a ta?Pai totul este sa invoci, din toata inima, cu sinceritate, si sa STRIGI CATRE CER:
DOAMNE, VREAU SA TE CUNOSC!

Si Dumnezeu iti va raspunde, pentru ca raspunde sufletelor sincere, intotdeauna se intampla asta.Daca esti un suflet sincer, vei avea parte de o minune in viata ta.Nu ignora acest mesaj.

#348
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.06.2009
Pai mi-am propus sa citesc "Vedele", dar o sa mai dureze ceva timp. In primul rand, pentru ca nu stiu de unde sa le procur (eventual sa le citesc online). Oricum trebuie sa imi pregatesc un bagaj de cunostinte inainte sa ma apuc de lectura!
Pai nu zic eu ca e mitologie, dar uite:
According to the Puranas, Brahma is the son of God, and often referred to as Prajapati. The Shatapatha Brahman says that Brahma was born of the Supreme Being Brahman and the female energy known as Maya. Wishing to create the universe, Brahman first created the water, in which he placed his seed. This seed transformed into a golden egg, from which Brahma appeared. For this reason Brahma is also known as ‘Hiranyagarbha’. According to another legend, Brahma is self-born out of a lotus flower which grew from the navel of Vishnu.
http://hinduism.abou...es/p/brahma.htm
Asta nu e mitologie?!!?!?
Dar nu inteleg ce e cu "alte universuri", "alte sfere", "alte planete"...?!

#349
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008

View Postaid, on 27th April 2010, 18:27, said:

Pai mi-am propus sa citesc "Vedele", dar o sa mai dureze ceva timp. In primul rand, pentru ca nu stiu de unde sa le procur (eventual sa le citesc online). Oricum trebuie sa imi pregatesc un bagaj de cunostinte inainte sa ma apuc de lectura!
Pai nu zic eu ca e mitologie, dar uite:
According to the Puranas, Brahma is the son of God, and often referred to as Prajapati. The Shatapatha Brahman says that Brahma was born of the Supreme Being Brahman and the female energy known as Maya. Wishing to create the universe, Brahman first created the water, in which he placed his seed. This seed transformed into a golden egg, from which Brahma appeared. For this reason Brahma is also known as ‘Hiranyagarbha’. According to another legend, Brahma is self-born out of a lotus flower which grew from the navel of Vishnu.
http://hinduism.abou...es/p/brahma.htm
Asta nu e mitologie?!!?!?
Dar nu inteleg ce e cu "alte universuri", "alte sfere", "alte planete"...?!

Nu ai inteles un lucru.Pentru a incepe sa studiezi Veda, macar ca sa te informezi, este nevoie sa citesti de pe situri autoritative.Situl dupa care citezi tu aici nu este autoritativ, si normal ca tipii aceia isi incep frazele cu:"Potrivit unei legende..." sau similar.Ia citeste de pe acest site http://www.harekrsna.com/
Nu cadea in greseala de a crede ca este vorba de mitologie daca niste neicanimeni scriu texte despre hinduism pe nu stiu care situri de pe internet.Citeaza de pe situl indicat de mine, este plin cu citate din Vede, cu alte comentarii, si acest site este creat de catre devotati avansati.Ca sa intelegi diferenta, sa fac o analogie: pentru a fi sigur ca vei stii cand "cad" sarbatorile crestine intr-un an, cel mai bine te duci si cumperi un calendar de la mitropolie, sau de la orice biserica, si nu de la tiganii din coltul pietii care vinde poate niste calendare contrafacute (au existat cazuri).Iti spun acest lucru pentru a te informa corect si de unde trebuie.Apoi poti spune, in constiinta de cauza, ce este Veda pentru tine.Nu ti se pare rezonabil?Nu face ca alti tipi care daca vad un cuvant scris pe acest topic, sau forum, cauta raspunsul pe google si primul site frumos colorat este luat in seama de ei, adica "la ce vine".

#350
Tribonacci

Tribonacci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.04.2010
Un caz iesit din comun:
http://www.antena3.r...cale_98008.html
Daca se dovedeste a fi adevarat, un asemenea caz poate zdruncina o gramada de religii bazate de vorbe, presupuneri sau alte "cuvinte despre vorbe scrise".
A mai fost un caz in Germania, pe nume Therese Neumann; cica tot asa nu a mai mancat de multi ani. Deci se poate, pare-se ca organismul nostru poate produce hrana din prana.

#351
whitesky

whitesky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.04.2010
Vishnuismul ofera mantuire? Cum anume? Si cand zic mantuire ma refer la eliberarea de Karma si unirea cu Dumnezeu.

#352
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postwhitesky, on 28th April 2010, 21:48, said:

Vishnuismul ofera mantuire? Cum anume? Si cand zic mantuire ma refer la eliberarea de Karma si unirea cu Dumnezeu.
Mantuirea se obtine prin relatia de iubire intre om si Dumnezeu,prin metodele aratate in bhakti yoga.

#353
whitesky

whitesky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.04.2010

View Postsoka norman, on 28th April 2010, 21:01, said:

Mantuirea se obtine prin relatia de iubire intre om si Dumnezeu,prin metodele aratate in bhakti yoga.

Bun, si te intrebasem cam cati cunosti ca ar fi gasit mantuirea si in cat timp. Nu mi-ai raspuns.
Eficienta unei metode se vede din numarul practicantilor care au ajuns la mantuire. Omul trebuie sa stie ce sanse are inainte de imbratisa o metoda sau alta.

#354
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postwhitesky, on 28th April 2010, 22:07, said:

Bun, si te intrebasem cam cati cunosti ca ar fi gasit mantuirea si in cat timp. Nu mi-ai raspuns.
Eficienta unei metode se vede din numarul practicantilor care au ajuns la mantuire. Omul trebuie sa stie ce sanse are inainte de imbratisa o metoda sau alta.
s-au discutat aceste aspecte
cred ca gasesti aici ce cauti
http://forum.softped...p;#entry3365892

#355
whitesky

whitesky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.04.2010

View Postsoka norman, on 28th April 2010, 21:42, said:

s-au discutat aceste aspecte
cred ca gasesti aici ce cauti
http://forum.softped...p;#entry3365892

da, e un topic lung, poate voi avea tip sa-l terimn de citit. Dar cred ca nu era greu sa scrii : "70% din practicantii de bhakty ajung la mantuire" sau 55% sau cat stii tu ca sunt. Sau 25 dintre cei pe care-i cunosc eu sunt mantuiti...Nu cred ca a fost o intrebare atat de grea.

#356
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.06.2009
Cum ai putea numara asa ceva?:)
Dar nu inteleg de ce e yoga asa importanta? Trebuie neaparat un ritual dogmatic? Bate spre crestinism ortodox...:)
Mie imi place sa fiu in relatie cu Dumnezeu in toate activitatile mele cotidiene, nu doar cand inchid ochii, ma asez intr-o pozitie cutare si meditez la toate bazaconiile!!

#357
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postwhitesky, on 29th April 2010, 06:46, said:

da, e un topic lung, poate voi avea tip sa-l terimn de citit. Dar cred ca nu era greu sa scrii : "70% din practicantii de bhakty ajung la mantuire" sau 55% sau cat stii tu ca sunt. Sau 25 dintre cei pe care-i cunosc eu sunt mantuiti...Nu cred ca a fost o intrebare atat de grea.
practicata corect procentul e de 100% ,

#358
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Religiile spun că Dumnezeu nu mă va iubi până când eu nu voi asculta de regulile Lui îndeajuns să-I merit dragostea Evanghelia spune că datoriă faptului că Dumnezeu deja m-a iubit și și-a exprimat dragostea prin lucrarea persoanală a lui Isus pe cruce, acum sunt liber de păcat pentru a trăi o viață nouă de ascultare, prin puterea dragostei Sale pe care mi-o oferă în dar.
Religia spune că lumea este formată din oameni buni și oameni răi .Evanghelia spune că lumea nu este formată din oameni buni și oameni răi, ci mai degrabă din păcătoși care fie se pocăiesc și își pun încrederea în moartea lui Isus pentru viața lor, sau nu se pocăiesc și rămân morți spirituali și separați de Dumnezeu, sub mânia Sa.
Religia este vorba despre ceea ce faci. Evanghelia este despre ceea ce Isus a făcut  pentru tine, în tine și prin tine  prin har.

Edited by pamant, 29 April 2010 - 07:57.


#359
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.06.2009

View Postpamant, on 29th April 2010, 07:56, said:

păcătoși care fie se pocăiesc și își pun încrederea în moartea lui Isus
Pe buna dreptate zice Hitchens ca crestinismul e sinistru. Dar din toata Evanghelia (vestea buna), singurul lucru demn de mantuire e moartea?!??!?!

#360
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postaid, on 29th April 2010, 08:35, said:

Cum ai putea numara asa ceva?:)
Dar nu inteleg de ce e yoga asa importanta? Trebuie neaparat un ritual dogmatic? Bate spre crestinism ortodox...:)
Mie imi place sa fiu in relatie cu Dumnezeu in toate activitatile mele cotidiene, nu doar cand inchid ochii, ma asez intr-o pozitie cutare si meditez la toate bazaconiile!!
sigur zici ca ai studiat hinduismul?ar trebui sa sti ca yoga e mult mai complexa de atat.Cel mai simplu  e sa citesti Bhagavad Gita,nu degeaba e considerata 'Biblia' hindusilor.
http://www.bhagavad-...ex-english.html
Si nu poate fi inteleasa ideea principala decat daca e citita minim 25%.

http://www.bhagavad-...erse-06-18.html

http://vedabase.net/bg/

Edited by soka norman, 29 April 2010 - 08:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate