Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Vishnuismul, monoteismul hindus

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
660 replies to this topic

#289
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

 aid, on 21st April 2010, 15:51, said:

Mi-am mai adus aminte de o chestiune: ce parere aveti despre "viata secreta" a lui Iisus in India, Tibet etc? Dar despre evangheliile gnostice (apocrife) - unde, din cat am citit, imi pare ca Iisus ar predica... foarte "in limba" hindusa?

Aceste cancanuri sunt din seria 'Batman s-a nascut la Focsani' sau 'Radio Erevan raspunde'.
Totusi e libertate si fiecare poate scoate pe piata orice brosura despre orice.
Asa, as putea si eu sa pretind ca Visnu si Krisna au recunoscut (dar in secret) suprematia lui Isus si calitatea lui de Fiu al lui Dumnezeu  :naughty:
Deci cata vreme o informatie e 'gnostica/ secreta/ tibetana/ hindusa' se poate pretinde orice.

#290
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.06.2009
Sper ca exista si alte opinii! Asta o cunosteam deja :)

#291
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Sigur ca sunt si alte opinii cum ar fi: 'va invitam la noi la ashram sa experimentati pacea si serenitatea unirii extatice cu esenta Universului precum si revelarea adevaratelor invataturi ezoterice ale lui Isus' ! Cine o cauta o gaseste.

#292
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

 Thot31, on 21st April 2010, 08:47, said:

De ce reciproca nu ar fi valabila daca se pot face asemenea joculete de... silabe?

Cea mai buna dovada pe care o poti dobindi imediat este sa incerci sa repeti de numai 100 de ori un cuvint scurt. Sa iti dau sugestii? :naughty:
Repeta monoton... si iti garantez ca o sa ai o stare speciala.
O miscare ce se repeta ritmic, monoton creeaza o stare de transa.
Hipnoza se bazeaza pe asa ceva, scrie in VEDE. Nu conteaza ce aplici daca repetitia este monotona si ritmica. Important este sa captezi mintea cu o miscare ce se repeta, sa o fixezi de ceva.
Deci, ce faceti voi acolo la HAREKRSNA nu este decit transa hipnotica. Sigur, o sa negi, pentru ca esti bagat pina peste cap in ea. Si tu vorbesti acum, fiind in transa visnuita.
N-o sa iti mai raspund si pe forumul exmisa. N-aaaare rost.
Nu e valabila deoarece zeii au mai mare influenta decat demonii.Nu putea fi Mara mai puternic sau macar egal cu rama.

in al doilea rand trebuie sa definim transa. Si starile de extaz(fericire intensa) si calatorii in lumea cereasca sunt transe?Sunt de origine psihologica sau supranaturala?

#293
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008
Mai Thot31, fostul tau sef, demonul minor Bivolaru, asa cum l-am numit mai sus, cerea bani pentru cursurile sale de yoga.Si tu te ocupai cu racolat fraieri de genul celor care cred ca te poti spiritualiza dedandu-te la satisfacerea placerilor materiale.Daca te vei duce intr-un templu de-al lui Krsna, nimeni nu-ti va cere nici un ban, si nimeni nu te va obliga sa spui vreo mantra sau sa participi la vreo activitate.Dumnezeu nu se vinde pe bani.Acelasi lucru si in cazul crestinilor care au facut ce au vrut din Iisus.Iisus Christos este un mare devotat, un bhakta, si a fost imputernicit de catre Dumnezeu ca sa coboare pe pamanat si sa indeplineasca o anumita misiune.Iar popii se tocmesc la pretul pentru a -ti ingropa mortul sau orice altceva.Acolo unde ti se cer bani, Dumnezeu nu exista.
Ati adus aminte si de un alt bufon deghizat in guru, Osho, un alt demon de tipul lui Bivolaru.I-am prezentat astrograma lui Osho pe un alt forum, si reiese de acolo ce fel de om era.Similar, si micutul Bivolaru are o astrograma la fel de graitoare:bani, sex, manipulare etc, nimic mai mult.Dar nu-l bagati pe Srila Prabhupada in aceiasi oala, v-am mai spus ca daca exista astfel de specimene (Osho, Bivolaru etc) aceasta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista si ca nu-si trimite reprezentantii imputerniciti pe Pamant.Iar astrograma lui Srila Prabhupada confirma perfect ca a fost IMPUTERNICIT DE CATRE DUMNEZEU.Eu nu am nevoie de dovezi astrologice, Adevarul se intelege si altfel, dar am mentionat acest aspect pentru ca toate posibilele metode de a dovedi adevarul despre miscarea Constiintei de Krsna arata acelasi lucru:este vorba de Adevar.
In rest , voi nu a-ti prezentat nici un argument, absolut nimic.Doar venin, acelasi venin pe care il simtim cu totii ca exista in sufletul popilor care l-au tradat pe Iisus si continua sa o faca cu fiecare ocazie.

#294
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008
In forumul de astrologie am deschis un topic in care ii prezint astrograma lui Srila Prabhupada.Astrologia, aceasta stiinta perfecta, arata intotdeauna adevarul despre orice om.Putem incerca cu oricine altcineva.

Edited by marian12345, 21 April 2010 - 18:49.


#295
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.06.2009
Nu inteleg care e faza cu astrologia. Ce este astrologia? Banuiesc ca te referi la altceva decat ocultismul condamnat de religiile abrahamice.
Si ce are Bivolaru? Cred ca prea a fost demonizat de presa.

#296
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 marian12345, on 21st April 2010, 19:40, said:

In forumul de astrologie am deschis un topic in care ii prezint astrograma lui Srila Prabhupada.Astrologia, aceasta stiinta perfecta, arata intotdeauna adevarul despre orice om.Putem incerca cu oricine altcineva.
Uite ca am observat ceva imprevizibil totusi. Nu pot anticipa niciodata comicariile ce le vei spune. Ultima este ca am fost ocupat cu racolarea de fraieri... :thumbup:  RA-CO-LA-REA...Daca eu am fost ocupat cu racolarea de... fraieri, pai si tu nene, esti la fel de ocupat cu aceasta actiune misterioasa, ca-n filme.... Vei nega treaba asta, numai ca modul cum iti desfasori discursul pe aici denota intentia ta de a... cistiga niste visnuiti. Desi voi spuneti ca nu va ocupati cu asemenea actiuni.

Si ca sa vezi ca pot anticipa si alte lucruri. Uneori sectantii pentru a-si scoate in evidenta teoriile, cheama un asa-zis "om obisnuit". "Omul obisnuit" ii provoaca punindu-le intrebari pe teme alese de sectanti. Raspunsurile la intrebari sint date in asa fel incit sa contina cit mai mult din teoria sectei. "Omul obisnuit" este de fapt un... sectant care se da un inocent nestiutor, dar in mod interesant pune intrebari cu... tema.
Imi pare ca userul asta nou pe nume AID este acest gen de... inocent care vrea sa discute civilizat despre visnuism si Iisus care a petrecut niste ani prin India. Tipul asta e atit de inocent incit nici macar nu stie ca HINDUISMUL este folosit pentru a crea secte. Vorba lui OVERSEAS... Parca n-are Internet acasa.

Acu' este foarte interesat de astrologie. Hai, te roaga omul sa-i spui CE ESTE ASTROLOGIA. Vrem sa stim si noi...Spune-i lui si NOI VOM FI OCHI SI URECHI.

Asa.
Astrograma lui Prabhupada o interpretezi TU?
Daca e asa, discuta, te rog, cu niste misani care s-au ocupat cu interpretarea astrogramei lui Bivolaru. Cauta pe Rodica Purniche.
Va fi cuvintul tau impotriva cuvintului lor.
Asa mi se pare corect. De ce sa te credem pe tine, iar pe ei sa ii lasam la o parte.

Edited by Thot31, 21 April 2010 - 20:10.


#297
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.06.2009

 Thot31, on 21st April 2010, 20:06, said:

"Omul obisnuit" este de fapt un... sectant care se da un inocent nestiutor, dar in mod interesant pune intrebari cu... tema.
Imi pare ca userul asta nou pe nume AID este acest gen de... inocent care vrea sa discute civilizat despre visnuism si Iisus care a petrecut niste ani prin India. Tipul asta e atit de inocent incit nici macar nu stie ca HINDUISMUL este folosit pentru a crea secte. Vorba lui OVERSEAS... Parca n-are Internet acasa.
Vai, dar este profund comic. Punem pariu ca te inseli, iar, daca pierzi, imi raspunzi stiintific la toate intrebarile pe care le-am adresat si ei nu mi-au raspuns? :)

#298
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 mizerabilu, on 10th April 2010, 23:09, said:

Nu exista asa ceva ....in VT ..sa pastreze fecioarele neamurilor ptr ei !Dumnezeu nu permite amestecul ...

Ba exista, daca nu ti-a raspuns cineva pana acum. Vezi Numerii.

#299
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 mizerabilu, on 10th April 2010, 23:09, said:

Nu exista asa ceva ....in VT ..sa pastreze fecioarele neamurilor ptr ei !Dumnezeu nu permite amestecul ...

Cum spunea si Thot mai sus...

Numerii, Capitolul 31:

http://www.bibliaort...hp?id=59&cap=31

14. Atunci s-a mâniat Moise pe căpeteniile oștirii, pe căpeteniile miilor și pe sutașii care se întorseseră de la război, și le-a zis Moise:  
15. "Pentru ce ați lăsat vii toate femeile?  
16. Căci ele, după sfatul lui Valaam, au făcut pe fiii lui Israel să se abată de la cuvântul Domnului, pentru Peor, pentru care a venit pedeapsă asupra obștii Domnului.  
17. Ucideți dar toți copiii de parte bărbătească și toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideți-le.  
18. Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsați-le pe toate vii pentru voi.   
19. Și să ședeți afară din tabără șapte zile; toți cei ce ați ucis om și v-ați atins de om ucis să vă curățiți în ziua a treia și în ziua a șaptea, și voi și robii voștri.  
20. Toate hainele, toate lucrurile de piele, tot ce este făcut din păr de capră și toate vasele de lemn să le curățiți".

#300
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008

 aid, on 21st April 2010, 21:13, said:

Vai, dar este profund comic. Punem pariu ca te inseli, iar, daca pierzi, imi raspunzi stiintific la toate intrebarile pe care le-am adresat si ei nu mi-au raspuns? :)

Imi poti pune oricate intrebari, si in limita timpului, iti voi raspunde, pentru ca esti un om care poate comunica.In rest, vei intelege cu cine ai de-a face.Se cheama paranoia.
Astrologia este o stiinta prin care putem afla totul despre un om.Este una dintre stiintele din Veda.In functie de asezarea planetelor pe cer la momentul nasterii, se indica si ce destin va avea entitatea respectiva.Astrologia este metoda data noua de catre Dumnezeu tocmai ca sa recunostem cu cine avem de-a face.Biblia poate sa nege ghicitul in stele, asa cum spun unii (sau reincarnarea), dar asta nu inseamna ca aceste lucruri nu exista, sau ca Dumnezeu nu le aproba.


Thot31, poate imi arati si unde a interpretat Rodica Purniche astrograma lui Bivolaru.Tu nu esti cumva Scorpion, sau nu ai cumva ceva planete in Scorpion?Ca prea esti paranoic.Poate un Marte in Scorpion?Acum pot sa gresesc, normal si firesc, nu-s parapsiholog.

Edited by marian12345, 21 April 2010 - 20:49.


#301
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Da' la mine ce se prefigureaza?

Rac, ascendent in Gemeni, 05.07.1978, Cluj-Napoca, 02:10 am.

Pe PM, te rog.

PS. Thot31 nu e Scorpion si nu e paranoic. Doar exagereaza, uneori. Cine s-a fript cu ciorba, sufla si-n iaurt si le taie rapid macaroana celor cu inclinatii sectare.

Edited by Deria_Leena26, 21 April 2010 - 20:53.


#302
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008
Aa, si Thot31, vezi ca in forumul de astrologie am postat si astrograma lui sokanorman, intr-un topic mai vechi, "Astrologia si spiritualitatea".Este o interpretare in sistemul vedic, pentru ca am studiat ambele sisteme astrologice, si cel european, dar si cel vedic.Poate pricepi cu cine ai de-a face, in ceasul al 12-lea.

#303
aid

aid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.06.2009

 marian12345, on 21st April 2010, 20:32, said:

Imi poti pune oricate intrebari, si in limita timpului, iti voi raspunde, pentru ca esti un om care poate comunica.
In primul rand, multumesc pentru explicatia asupra astrologiei. Desi succinta, suna diametral opus fata de ceea ce se intelege astazi despre astrologie. Si mai multe detalii ar fi foarte binevenite!
Voi incepe 1 cate 1: problema divinitatii. Inteleg ca in cultura religioasa a hinduismului sunt mai multe scoli. Ceea ce au ele in comun este ca recunosc anumite personaje (Vishnu, Brahma, Shiva, Krisna), dar in moduri sensibil diferite. Cum se impaca asta cu monoteismul?
Adica in religiile abrahamice avem ceva simplu (ignorand deriva crestina): Dumnezeu este unul singur, absolut, a creat lumea, trimite din cand in cand profeti pentru ca ne iubeste, toata lumea I se inchina, scopul nostru e sa ne intoarcem la El.
Inteleg ca hinduismul este de acord cu aceasta paradigma.
Dar, pe de alta parte, ai hindusi care spun ca Visnu e Dumnezeu, iar ceilalti nu sunt Dumnezeu, alti hindusi spun ca Krishna e Dumnezeu, iar ceilalti nu sunt Dumnezeu s.a.m.d. Imi cer scuze daca am simplificat grosier varietatea de credinte hinduse sau daca am comis erori din necunoastere. Desigur, explicatia ca Treimea hindusa este "mai putin importanta" deoarece tine doar de organizarea vietii materiale... este doar partial satisfacatoare. Totusi, inevitabil personajele astea tin de esenta religiei!
Nu pot sa intreb decat...cum vine asta?

#304
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 marian12345, on 21st April 2010, 22:05, said:

Aa, si Thot31, vezi ca in forumul de astrologie am postat si astrograma lui sokanorman, intr-un topic mai vechi, "Astrologia si spiritualitatea".Este o interpretare in sistemul vedic, pentru ca am studiat ambele sisteme astrologice, si cel european, dar si cel vedic.Poate pricepi cu cine ai de-a face, in ceasul al 12-lea.
Nu, n-ai ghicit, nu-s Scorpion.  
Vad ca am dat-o in astrologie. Are Rodica Purniche (una din astroloagele MISA) intr-una din carti (pare-mi-se cea cu nodurile lunare) astrograma lui Bivolaru. Nu mentioneaza decit ca este a unei persoane deosebite. Este lesne sa iti dai seama uitindu-te unde este Soarele si celelalte planete... Si Cotrobescu are la el in carte o descriere a pozitiei lui Marte in Scorpion... de parca ar fi vrut sa ii ridice osanale lui Bivolaru. Cred ca stii ca Marte este in domiciliu... in Scorpion.

Stiind ca "astrele inclina, dar nu determina" cred ca iti dai seama ca ma doare fix la bashketi sa imi dau seama in ceasul al 12-lea de ce mare personalitate e sokanorman.  
Pur si simplu nu ma impresioneaza absolut deloc personajul.
De cum a scos primele cuvinte la inceputul topicului... m-am cam lamurit. Apoi sa vina si sa spuna ca nu stie sa se exprime deja...e subiect de banc. Cred ca stii ce banc...
Am zis ca poate e gluma, ca poate nu-si da seama, ca...

Sa revenim la subiectul topicului.
Pentru ultima data VA zic. Modul cum a inceput acest topic este unul care face FLAME. Si asta arata ceva despre ce il macina pe soka-norman. Faptul ca tu insisti si ii dai apa la moara, desi dupa cum scrii imi pari ceeva mai avansat, arata ca mincati aceeasi papica la ISKCON. Adica nu adorarea lui Visnu conteaza, cit ce trebuie sa mai faca crestinii pentru a fi crestini. Eventual sa puna pe Visnu rastignit pe cruce. Chiar ar fi de analizat cita este iubire fata de Krsna si in e cantitate aveti URA impotriva crestinilor.

Si cu asta chiar am lasat terenul liber.

Aid ai cuvintul! :peacefingers:

#305
marian12345

marian12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.11.2008
Aid, astrologia este una dintre stiintele perfecte din Veda.Se mai numeste si vedanga, care inseamna exact acest lucru, este o parte din Veda care nu poate lipsi.Deci de fiecare data cerul ne indica despre ce este vorba, in cazul nasterilor, dar nu numai, si in cazul inceperii oricarei activitati.De exemplu, daca as vrea ca sa inaugurez un forum, ma pot uita pe astrograma momentului de debut, si daca astrele nu indica o "viata" frumoasa pentru forum, mai bine schimb data.Sau ma pot folosi de astrologie ca sa stiu daca e bine ca sa fac un imprumut la banca, sau sa cumpar o casa etc.Exista chiar si o ramura a astrologiei denumita astrologia orara, si astrologului i se pune o intrebare, astrologul face astrograma momentului cand se gandeste la intrebarea solicitantului, si aceasta astrograma ii va da raspunsul la intrebare.De ex, poti intreba:"Este bine sa-mi schimb serviciul?", si astrologul iti va raspunde cu da sau nu, si chiar si cu alte amanunte, adica de ce e sau nu e bun momentul pt o asemenea schimbare.In India casatoriile se fac pe baza astrologiei, si nici nu exista divorturi decat in momente ca acesta, in care si acolo a inceput era Kali si nu se mai respecta stiinta astrologiei si Veda, si casatoriile se mai fac si ca pe la noi, ca pisicile si cainii.Adica un caine merge pe strada si gaseste o femela, se mIros putin amandoi, mai mult prin zonele din spate ale corpului, apoi se imperecheaza.Daca oamenii isi fac astfel o relatie atat de importanta, ca casatoria, care face parte din dharma, si nu se iau dupa astrologie, divorturile vor exista in numar foarte mare, asa cum se si intampla.De aceea, faptul ca Biblia nu este de acord cu astrologia indica exact ce spun pe aici de mai multa vreme, anume ca Biblia nu-i cu adevarat o scriptura, daca doar ii tine in intuneric si in suferinta pe oameni.Cu ajutorul astrologiei poti vedea intotdeauna cu cine ai de-a face, si chiar si un simplu manual de astrologie europeana te poate face sa intelegi.De exemplu, o sa prezint astrograma lui Bivolaru, cu citate dintr-un manual de astrologie, si vei intelege cat este de simplu ca sa afli adevarul si sa te feresti de oameni rai, totul este ca sa le sti data nasterii si sa pierzi cateva ore rasfoind o carte de astrologie, daca timpul nu-ti permite ca sa faci un studiu aprofundat.
In Kali-yuga se nasc multe entitati care isi fabrica propria cale spirituala, desi calea adevarata este intotdeauna indicata chiar de Dumnezeu in cartile sfinte care exista in orice era.Dumnezeu are grija.Am mai spus, era Kali (care inseamna cearta si neintelegere, adica degradare umana) a schimbat si fata Indiei, ca si a celorlalte spatii culturale, si exista foarte multi rataciti.De exemplu, noi putem citi foarte multe carti scrise de nu stiu care savant sau erudit, ca un Sergiu Al George sau Eliade, dar ei nu aveau realizarea spirituala pentru ai face capabili sa inteleaga Adevarul.De aceea, daca materialele pe care tu le-ai citit despre India sint scrise de astfel de oameni orbi, poti tu primi lumina de la ei?pe de alta parte, in Bhagavad-Gita chiar Domnul explica de ce anume sint unii oameni orbi si il recunosc de exemplu pe Brahma ca suprema Divinitate?Pentru ca in veda exista informatii ajutatoare pentru toate tipurile de oameni, chiar si pentru demoni, totul este ca treptet, treptat acestia sa recunoasca autoritatea Vedei si sa ajunga la Adevar si la moksa.De ex, daca faci anumite sacrificii pentru Brahma, care este o fiinta materiala dar care are ceva putere, dupa parasirea corpului vei primi un corp pe planeta lui etc.dar asta presupune ca ai respectat metoda din Veda de a-l venera pe Brahma, sia sa, in multe mii sau milioane de vieti poti ajunge si la Krsna.Domnul are grija si de tipi ca Bivolaru, acesti tantrici pot folosi mantrele lui Shiva, care este cumva de tipul lui Brahma, si tot asa, pas cu pas, sa se ajunga la rectificare si la Adevar.
Deci e ok daca un hindus spune ca Brahma e Dumnezeu, se inscrie indirect in programul vedic de intoarcere la Dumnezeu, pentru ca e mai bine decat sa fie ateu, dar nu acesta e Adevarul, doar ca venerarea lui Brahma il poate aduce treptat si la venerarea lui Dumnezeu, Sri Krsna.Dar ce e rau cu caile indirecte este ca se poate recadea, dar e mai bine decat ateismul.Normal, cel mai bine sint situati cei care dupa foarte multe vieti au ajuns sa inteleaga cine este Dumnezeu.Gita explica perfect aceste lucruri.Daca ai citi cartile indicate de mine vei gasi ulte alte explicatii, pentru tot, cum am mai spus.Vei sti atunci sigur si pozitia lui Krsna, dar si a lui Brahma, Shiva, Visnu etc.Nu putem cere simplificarea ierarhiilor din lumile spirituala si materiala doar pentru faptul ca noi nu sintem inca informati despre cum stau lucrurile.In lumea spirituala, de exemplu, exista o multitudine de planete, ierarhii, relatii, pentru ca lumea spirituala este mult mai mare decat suma universurilor materiale.Se spune in Veda:cateodata, un mic nor apare la marginea cerului spiritual, iar acel mic nor prapadit este lumea materiala, constituita din milioane si milioane de Universuri.Pentru ca lumea materiala se recreaza si se distruge la infinit.Adica ba apare norisorul, ba dispare.Astept alte intrebari si m-as bucura daca ai inteles ce am spus aici.
Nu am spus totusi de ce anume ar alege unii ca Dumnezeu pe Brahma.Pai pe planeta acestuia exista o viata lunga si multe placere materiala.Si exact pentru aceste lucruri am ajuns noi aici, pentru a ne bucura de placere separat de Domnul.Glorificarea zeilor materiali este indicata perin termenul de karma-kanda, care  e parte din Veda.Adica ajungi aici, pe pamant, ca suflet cazut, si ce vrei?Sa ai parte de cat mai multa placere.Dumnezeu stie asta, si tocmai de aceea exista partea de karma kanda in Veda.Titul e ca sa fi suficient de istet si sa respecti anumite reguli care sa te ajuta sa-ti satisfacii si pofetle, dar sa te inscrii si in programul vedic, de reeducare.Dupa karma-yoga vine jnana-yoga, poti ajunge ca sa intelegi ca lumea aceasta nu aduce decat suferinta, si apoi vrei ca sa cunosti adevarul prin speculatie mentala (jnana), apoi vine astanga-yoga, iar la urma bhakti-yoga, sau Visnuismul etc.Si abia atunci te poti elibera si sa te intorci Acasa, la Dumnezeu.
Thot31, o sa spun si eu cate ceva despre astrograma lui Bivolaru.Imi pare rau pentru tine ca ai acordat credit astrologilor de serviciu ai acestui guru fals.O sa vedeti astfel cum putem afla adevarul despre oricine, cu ajutorul astrologiei, asa cum am mai spus.Poate iti cumperi un manual de astrologie si poti evita astfel alte decenii de ratacire.

Edited by marian12345, 22 April 2010 - 09:50.


#306
Thot31

Thot31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.09.2006

 marian12345, on 22nd April 2010, 10:39, said:

bla-bla-bla...
Thot31, o sa spun si eu cate ceva despre astrograma lui Bivolaru.Imi pare rau pentru tine ca ai acordat credit astrologilor de serviciu ai acestui guru fals.O sa vedeti astfel cum putem afla adevarul despre oricine, cu ajutorul astrologiei, asa cum am mai spus.Poate iti cumperi un manual de astrologie si poti evita astfel alte decenii de ratacire.
:crybaby: E incredibil...  :wallbash:  :ciocan:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate