Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 

TELEVIZOR LG 32LH3000

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
PsY2005

PsY2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.01.2010
Ps -Nu am shtiut un de sa incadrez acest topic , rog moderatorii sa-l mute unde cred ei de cuviinta.


Am achizitionat acum o saptamana un Televizor LCD LG 32LH3000 de care sunt super multumit. Am in schimb o mica " problema", seara , noaptea cand ma uit la tv pe digital in special volumul este la 1 si se aude foarte tare. Am o fetita de 7 luni si la orice impuscatura sau zgomot puternic se trezeshte si nu pot sa ascult mai incet.

Sa mai lovit cineva de problema aceasta ?

Ce ashi putea sa fac ?



Va multumesc.

Edited by PsY2005, 18 March 2010 - 17:37.


#2
AdrianG

AdrianG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.07.2006
Dezactiveaza Clear Voice sau coboara valoarea sub 0.

#3
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
salut,
ce parere ai de acest TV LCD LG?
este o problema cu TV meu: spre surpinderea mea, TV LCD marca LG 32LH3000 schimba canalele cam lent si nu inteleg de ce
chiar si  TV mai vechi cu tub catodic schimba canelele mult mai rapid decat TV LCD- !
pe langa sutele de optiuni degeaba, schimbatul canalelor la o viteza f mica ma exaspereaza cu asa TV LCD! :confuzzled:

#4
PsY2005

PsY2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.01.2010

 dave, on 20th March 2010, 23:29, said:

salut,
ce parere ai de acest TV LCD LG?
este o problema cu TV meu: spre surpinderea mea, TV LCD marca LG 32LH3000 schimba canalele cam lent si nu inteleg de ce
chiar si  TV mai vechi cu tub catodic schimba canelele mult mai rapid decat TV LCD- !
pe langa sutele de optiuni degeaba, schimbatul canalelor la o viteza f mica ma exaspereaza cu asa TV LCD! :confuzzled:

Da , si pe mine ma enerveaza foarte tare faza asta , dureaza cam 1 sec. Dar se compenseaza cu alte facilitati care le are.


Acum sa fiu si ontopic , le-am timis mail celor de la tehnil de la LG Romania si au zis sa dezactivez Clear Voice , cu a zis si clegul AdrianG , problema e ca nu e nici o schimbare, am facut toate combinatiile posibile, se pare ca nu prea am nici o sansa :(( .  


PS - Daca nu merge pana la urma am sa-mi iau nbishte cashti wireless si gata , cu toate ca nu vreau sa ajung pana aici.

#5
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
De fapt pe tine te deranjeaza dinamica. Exista receivere care compreseaza dinamica, special pentru vizionari nocturne.
La filme tocmai dinamica este cea care conteaza. Pacat de filme, daca te uiti in asa conditii... mai bine bagi somnic :-)

#6
PsY2005

PsY2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.01.2010

 apanoiu, on 23rd March 2010, 02:12, said:

De fapt pe tine te deranjeaza dinamica. Exista receivere care compreseaza dinamica, special pentru vizionari nocturne.
La filme tocmai dinamica este cea care conteaza. Pacat de filme, daca te uiti in asa conditii... mai bine bagi somnic :-)

Man , daca ai avea copii si tu ai intelege, nu pot sa nu ma mai uit la nici un film paca creste fetita mare. De exempli asea m-am uitat la Wanted 1080p cu volumul la 1 si cand au inceput sa se impuste rasuna casa.
     Sincer nu mi se pare normal ca un tv care are o scara gradata de la 1 la 100 sa se auda asha de tare la 1 , putea sa inceapa la 10 :) . Poate cu viitoatele update-uri o sa mearga mai bine.


O alta intrebare , a facut civena un update oficial la acest model de tv de pe site ? Sunt schimbari majore ? Se merita ?

#7
AdrianG

AdrianG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.07.2006
Dar cu ClearVoice activat si valoare sub 0 (de ex. -3) ai incercat?

#8
PsY2005

PsY2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.01.2010

 AdrianG, on 23rd March 2010, 14:50, said:

Dar cu ClearVoice activat si valoare sub 0 (de ex. -3) ai incercat?

Da am incercat si asha si nu e scade decat sunetul la voce , celelalte sunete se aud la fel de tare.,

#9
PsY2005

PsY2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.01.2010
Aseara am intrat in meniul de service si am activat MediaPLayerul incorporat HD. Am fost uimit cand am conectat HDD-ul de 320 GB extern la portul usb si am pus sa ruleze un film in 1080 P , a mers fara probleme. Si eu am dat bani pe un mediaplayer ( WD TV LIVE ) 460 lei :) .

Singurul lucru care l-am observat ( ca si la WD TV LIVE ) este ca nu are DTS.


E calumea ca nici nu pierd gaarantia. Singurul inconvenient este ca portul usb este in spate , dar am sa pun un prelungitor urb si am rezolvat.

Bafta si sper ca va fost de folos !!



Edit :

Eu am folosit un telefon nokia ( e51 )  cu symbian si cu iR pe el . Am instalat irRemote  control psilogic  ( http://irremote.psiloc.com/ ) e trial 7 zile full . Dupa ce l-am instalat , trebuie sa ai acess wireless si sa cauti in prigram LG LH300 , si o sa-ti gaseasca o telecomanda de service de unde veti intra in meniurile secrete.

   1.  Dupa ce se instaleaza pachetul de service apasati pe tasta 2 ca sa intrati in ,meniu .
   2. o să îți ceară o parola – folosind butoanele de pe telecomandă, introduci 0000, după care apeși OK
   3. în colțul din stînga-sus al ecranului îți va apărea meniul de service

    Ei, de aici e un pic mai complicat și recomandat ar fi să vă limitați strict la cele trei setări de mai jos. ATENȚIE! În cazul în care faceți setări suplimentare, fără a ști exact la ce folosesc, sînteți singurul responsabil pentru potențialele dereglări ale TV-ului și, de asemenea, pentru eventuala pierdere a garanției!

lg-tv-usb-activation   [ http://subiectiv.ro/wp-content/uploads/2009/09/lg-tv-usb-activation.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  Odată apărut meniul de service, selectați a treia opțiune (cu numărul 2, Tool Option3 mai exact). Nu confundați 2 cu 3. Numerotarea începe cu 0, nu cu 1, prin urmare Tool Option3 va fi numerotat cu 2.

Sau, altfel spus, selectați conform cu opțiunea marcată în galben în imaginea din dreapta. Presupun ca se poate selecta cu OK, însă eu am intrat în setări apăsînd butonul de navigare “dreapta” de pe telecomandă. Urmează cele două setări:

[ http://subiectiv.ro/wp-content/uploads/2009/09/lg-tv-usb-activation1-300x191.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

   1. lg-tv-usb-activation1odată intrat în meniul Tool Option3,  se selectează EMF(JPEG,MP3) și, folosind butonul dreapta; de navigare de pe telecomandă (ca să fie clar, ;săgeată-dreapta;), se selectează opțiunea 1.
   2. a doua, și ultima setare, este cea marcată cu galben în imaginea din dreapta. La DivX se alege HD.

Și acum, important!, sub nici o formă NU apeși OK! Apeși butonul Exit (Return), situat în partea din dreapta-jos a meniului de navigare (vezi fotografia de mai jos).
[ http://subiectiv.ro/wp-content/uploads/2009/09/telecomanda-lg-lh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce se întîmplă după ce au fost făcute aceste setări? În meniul televizorului vor apărea două noi opțiuni: Input și USB. Habar n-am la ce folosește Input, nu m-a interesat. Pe noi ne interesează, în momentul de față, USB-ul. Ce trebuie să faci ca să vezi filme? În această ordine:

   1. introduci stick-ul în portul USB de pe spatele TV-ului
   2. apeși butonul Menu de pe telecomandă și selectezi USB
   3. selectezi movie files (sau ceva de genul ăsta; oricum ai opțiuni și pentru MP3 sau foto, dar nu asta interesează)
   4. se va deschide un soi de navigator, similar cu cele de pe DVD-playere
   5. cauți filmul dorit și apeși OK


Pentru butoanele tipice unui player (Play, Pause, Stop), le folosești pe cele colorate (sînt marcate, de altfel) de pe telecomandă.

Sper ca va fost util.



sursa

Edited by PsY2005, 22 December 2010 - 10:22.


#10
PsY2005

PsY2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.01.2010
Shtie cineva de unde se poate downloada ultimul formware pt acest model ? ( numai firmware official )

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate