Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Porumbul

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
6787 răspunsuri în acest subiect

#829
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postkatlin, on 18th May 2012, 17:48, said:

Doamne ajuta! Deja am agatat discul sa intorc o parcela de 10ha de grau azi; am gasit samanta extratimpurie de porumb insa mi-am amintit ca am erbicidat acest grau cu metsulfuron metil(primstar-super) si nu e recomandat decat tot paioase a se pune datorita remanentei acestui erbicid. Oare porumbul nu o fi admis? Stau in dubii...am comandat si samanta... ce spui rand? Sa ma risc?

Fara aratura si doar cu disc, mai ales ca a fost seceta si inca sunt reziduuri de erbicid, eu nu as risca. Eventual cu aratura, dar deja e complicat.

Chiar asa de compromis este graul?

Editat de rand, 18 mai 2012 - 17:08.


#830
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.970
  • Înscris: 09.11.2008
Preconizez undeva la max 700 de kile la ha recolta, asta cu 200 de kg complex la semanat, samanta folosit fiind baza. In primavara am dat cca 150kg azot si am erbicidat si cu foliar Nutrition ZN si Alert. E impietrit si de culoare albastruie, zici ca-i de plastic. Apa nu a avut decat 10 l in primavara asta...

#831
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postkatlin, on 18th May 2012, 18:44, said:

Preconizez undeva la max 700 de kile la ha recolta, asta cu 200 de kg complex la semanat, samanta folosit fiind baza. In primavara am dat cca 150kg azot si am erbicidat si cu foliar Nutrition ZN si Alert. E impietrit si de culoare albastruie, zici ca-i de plastic. Apa nu a avut decat 10 l in primavara asta...

Nu stiu nici cu porumbul daca faci mare afacere anul asta. Este foarte mult semanat, pretul va fi mic... Poate ca 1000 kg de grau o sa fie mai bune decat 4000 de porumb :).
Oricum, eu cred ca e prea devreme pentru porumb dupa erbicidare.

#832
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.970
  • Înscris: 09.11.2008
Am auzit vehiculate niste preturi...grau 0.6-0.7lei, porumb la fel, rapita sare de 2.5lei si la floare am facut deja contract cu 520$ pe tona.

#833
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.956
  • Înscris: 26.03.2012
[quote name='katlin' date='18th May 2012, 21:46' post='11495643']
Am auzit vehiculate niste preturi...grau 0.6-0.7lei, porumb la fel, rapita sare de 2.5lei si la floare am facut deja contract cu 520$ pe tona.
[/quot
nu e prea devreme contractul pt floare?

#834
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostDaniel_Florici, on 18th May 2012, 22:19, said:

View Postkatlin, on 18th May 2012, 21:46, said:

Am auzit vehiculate niste preturi...grau 0.6-0.7lei, porumb la fel, rapita sare de 2.5lei si la floare am facut deja contract cu 520$ pe tona.
nu e prea devreme contractul pt floare?
Daca e in dolari, e bine acuma.. dolarul va creste.

#835
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postkatlin, on 18th May 2012, 21:46, said:

Am auzit vehiculate niste preturi...grau 0.6-0.7lei, porumb la fel, rapita sare de 2.5lei si la floare am facut deja contract cu 520$ pe tona.
La grau pretul mi se pare prea mic pentru conditiile de anul asta. La floare in jur de 500$ am auzit si eu, dar inca nu am semnat.
520 cu transportul inclus sau asta e obligatia ta?

#836
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.601
  • Înscris: 01.12.2007
La grau depinde si de cum se prezinta restul Europei. Nu or sa dea mai mult decat pretul de la altii. Iar cu porumbul probabil incearca intermediarii sa preseze pretul de acum bagand chestia ca nu a fost grau semanat in Romania si este prea mult porumb. Nici nu a rasarit bine si ei deja il vad bagat in port.

#837
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View PostIdI1, on 19th May 2012, 11:17, said:

La grau depinde si de cum se prezinta restul Europei. Nu or sa dea mai mult decat pretul de la altii. Iar cu porumbul probabil incearca intermediarii sa preseze pretul de acum bagand chestia ca nu a fost grau semanat in Romania si este prea mult porumb. Nici nu a rasarit bine si ei deja il vad bagat in port.
Corect,  dar pretul la altii cat e? Pe bursa e peste 200. Mai punem si transportul si deja se apropie de 1 leu.

Editat de cristiflb, 19 mai 2012 - 13:17.


#838
midnightk

midnightk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 10.07.2005
Salutare! Am si eu o intrebare catre cunoscatori: ce soi de porumb modificat/nemodificat genetic are boabele exact la fel una cu cealalta, nu are aspect dentat (boaba este plinuta, rotunjoara) si este folosit in general de producatorii de nade/momeli pentru pescuitul sportiv. Incerc sa caut o poza si sa o atasez...va multumesc anticipat pentru raspuns.

Fișiere atașate



#839
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.956
  • Înscris: 26.03.2012
Oameni buni la voi in zona cat a plouat? La mine ieri dimineata au fost 8l/m patrat si aseara-noapte au fost 60 l/mpatrat. Aseara a venit o vijelie, a fost si putina grindina, a plouat torential!

#840
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.970
  • Înscris: 09.11.2008
Mda, in sudul moldovei a dat ieri o ploicica de 5l/mp, nu-s ce tot ocoleste ploaia zona asta...

#841
farfulea

farfulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 26.12.2010
Aici langa Bucuresti au cazut 75 l in ultimele 5 zile. Se pare ca o sa ploua iar

#842
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 486
  • Înscris: 14.03.2011
Saptamana asta 34l. Dar de la Pasti nici o alta ploaie. Graul incepea sa se usuce. Se anunta si saptamana viitoare precipitatii, sa de-a Domnul sa fie si prin zonele unde e lipsa mare.

Editat de cristiflb, 20 mai 2012 - 12:45.


#843
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postfarfulea, on 20th May 2012, 12:13, said:

Aici langa Bucuresti au cazut 75 l in ultimele 5 zile. Se pare ca o sa ploua iar

Ploua sa creasca betoanele.

In sfarsit a plouat bine si prin Calarasi.
Doamne ajuta!

#844
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.463
  • Înscris: 22.05.2011
Aveti pluviometru, sau cum se cheama ala de masurat? Eu am cautat unul dar nu am gasit sa cumpar

#845
utbsj

utbsj

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 565
  • Înscris: 13.04.2012
buna ziua,as dori niste informati cu privire la ce combinatie de erbicid sa folosesc pentru o tarla infestata cu palamida si ceva rug de mure,preemergent am dat cu Guardian.Oalta tarla imi da f.mare bataie pirul.am dat cu guardian preemergent dar efectele sint slabe,ce as putea sa folosesc acum pe vegetatie? va multumesc!

#846
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.970
  • Înscris: 09.11.2008
Sunt multe variante, daca te duci si citesti mai in urma te lamuresti pe deplin.
Eu merg pe Principal+Buctril si ar trebui sa ramana numai porumbul in picioare. Daca nu ai graminee(mohor, costrei) da-i numai Buctril in doza de pana la 1l, am mers si cu 0.8l la ha si cu 1l. La 1l am cam ars nitel frunzele la porumb dar si-au revenit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate