Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#865
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
salut katalin ! cam aceeasi treaba cu porumbul am avut+o  si eu, aceeasi culoare sol si porumb. eo as zice ca ii de vina ph+ ul solului sau o carenta .dar mai stiu ca rapita lasa in sol o cantitate semnficativa de azot plus ce ai mai dat u sa nu fie asta, azotul folosit la semanat cica raceste solul si incetineste germinatia, rasarirea.daca afli cauza sa+mi zici si mie.

#866
Adibudur

Adibudur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.05.2009
Ordinea si modul de executare a lucrarilor mecanice pentru cultura porumb/floare(dupa cum am inteles din discutiile de pe forum; incerc sa-mi fac un bagaj de cunostinte precise, fara dubii):
1. pregatirea terenului pentru ierbicidare inainte de aratura de toamna, precizez ca acum pe teren este semanat porumb si nu stiu ce fel de buruieni are. Am citit pe forum ca este recomandat un ierbicid total pentru miristi, se poate folosi un astfel de ierbicid pe o "miriste" de porumb? Daca DA, ce ierbicid imi recomandati, daca NU, ce solutie imi ramane?
2. arat de toamna;
3. discuit inainte de semanat, am citit ca unii dau cu ierbicid, acum nu am inteles cand;
*Va rog sa-mi explicati un pic cum sta treaba cu ierbicidatul:
       - preemergent - inainte de rasarire, dar inainte sau dupa semanat?
       - postemergent - pe vegetatie, cand buruiana este inca in crestere;
4. samanta trebuie tratata separat cu insecticid, daca nu este tratata cand o cumperi, din cate am inteles;
5. semanat cu fertilizator:
       - unii seamana cu ingrasamant(azotat, ureea tine mai rece decat el), altii  seamna cu complexe azot-fosfor-potasiu(N-P-K) "20-20-0" sau "15-15-15", iar unii seamana fara nimic, urmand a da cu ingrasamant la prima prasila;
*Va rog sa-mi explicati un pic ce reprezinta aceste "complexe", cum este recomandat, complex la semanat si apoi uree la prima prasila?
6. prima prasila cu ingrasamant;
7. ierbicidat postemergent;
8. a doua prasila;
9. recoltat.

Cu respect Adi Budur!

#867
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Un document care merita citit   http://www.kws.ro/gl...aaaaaaaaaakdhva

#868
Adibudur

Adibudur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.05.2009

View Postrand, on 23rd May 2012, 16:28, said:

Un document care merita citit   http://www.kws.ro/gl...aaaaaaaaaakdhva

Multumesc mult de tot de document! Dar totusi ramane nelamurirea  despre:
*cum sta treaba cu ierbicidatul:
- preemergent - inainte de rasarire, dar inainte sau dupa semanat?
- postemergent - pe vegetatie, cand buruiana este inca in crestere;
*cum este recomandat, complex la semanat si apoi uree la prima prasila?

Cu respect, Adi Budur!

#869
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostAdibudur, on 23rd May 2012, 17:03, said:

Multumesc mult de tot de document! Dar totusi ramane nelamurirea  despre:
*cum sta treaba cu ierbicidatul:
- preemergent - inainte de rasarire, dar inainte sau dupa semanat?
- postemergent - pe vegetatie, cand buruiana este inca in crestere;
*cum este recomandat, complex la semanat si apoi uree la prima prasila?

Cu respect, Adi Budur!

- preemergent, imediat dupa semanat ca sa valorifici umiditatea solului.  Cele pe baza de acetoclor le poti da pana rasare porumbul. Daca este seceta, le dai inainte de semanat si le incorporezi superficial cu combinatorul. Nu cu discul!!! Cele pe baza de isoxaflutol poti sa le dai si cand porumbul este rasarit, pana in 2 frunze.
- postemergent, depinde ce folosesti. SDMA si dicamba in 3-6 frunze. Bromoxinil merge pana la 8 frunze. Cele sulfoniulureice merg si ele pana la 7-8 frunze. Buruienile au si ele diferite stadii de sensibilitate, de obicei cu cat mai tinere, cu atat mai bine. Dar trebuie sa aiba si suprafata foliara ca sa absoparba erbicidul. Cand sunt in 2-4 frunze e bine.
- neaprat complex la pregatirea patului germintiv sau concomitent cu semanatul. Apoi una sau doua doze de azotat, concomitent cu prasila.

#870
BABTA

BABTA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.11.2011

View Postrand, on 23rd May 2012, 09:50, said:

In alta ordine de idei, am reusit sa erbicidez tot porumbul. Am folosit Premiant 0.9l/ha si unde am avut pir, am dat cu Principal 90g/ha + Premiant 0.9l/ha. Porumbul este in 3-4 frunze, buruieni putine spre deloc unde a fost folosit Guardian. Cele neerbicidate preemergent au fost mai buruienoase, dar nu foarte grav.
Mai am nevoie de 2-3 zile de soare ca sa intru la prasila + fertilizare cu ~100-150kg/ha de azotat.
Pana acuma, porumbul pare chiar ok. O portiune de ~ 1ha dintr-o sola a fost atacata masiv de viermele sarma (Agriotes spp.), terenul nefiind lucrat de 5-6 ani. Pacat, era semanata cu Monsanto, si terenul se pregatise chiar bine.
Mai am o sola de ~ 0.6 ha unde semanatoarea mi-a facut figuri. :(  O sectie nu a mers bine asa ca am densitate de 80% pe parcela aia. Trei randuri perfecte, si unul cu 15-20% din plante rasarite. Curios, ca in alte sole a mers perfect. Asta e cu scule vechi...
Una peste alta, e bine pana acuma. Am si porumb "de manual", am si greseli din care sa invat :D... viata merge inainte.
                                                                                                                                                          
                                                                                                                                                                                       As dori sa intreb daca saminta din sola atacata de sirmos a fost tratata cu insecticid si daca da, cu care?

#871
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostBABTA, on 23rd May 2012, 23:24, said:

As dori sa intreb daca saminta din sola atacata de sirmos a fost tratata cu insecticid si daca da, cu care?

Nu, a fost doar cu fungicid.
A fost un teren nelucrat de multi ani, luat in arenda,  dar nu ma asteptam la un atac asa de masiv. Practic dintr-o tarla de 2.5 ha, aproape jumatate este ciuruita. O sa revin cupoze mai incolo :(.
Ratisoara nu este la noi, asa ca nu obisnuiesc sa tratez cu insecticid samanta.

Si ceva poze cu cea mai buruienoasa parcela de porumb pe care o am anul asta.Nu am dat cu Guardian tocmai pentru ca stiam ca este pir si voi fi obligat sa dau cu antigramineic pe vegetatie. Si asta este un teren luat in arenda, aprox. 0.45 ha, nelucrat de mult, plin de agropyron repens si galeopsis tetrahit.  Cine zice ca terenul nelucrat se odihneste habar nu are ce vorbeste :)
Am semanat Clariti de la Caussade si cred ca va fi ok.Cand am facut poza eram la erbicidat, Principal +Premiant.

[ http://img152.imageshack.us/img152/4482/sdc19891.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us

[ http://img33.imageshack.us/img33/6601/sdc19890.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img198.imageshack.us/img198/3674/sdc19889.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us

Edited by rand, 23 May 2012 - 22:56.


#872
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,464
  • Înscris: 22.05.2011
Cod portocaliu de ploi... cred ca in sfarsit o sa fie si katalin multumit

#873
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
S-o ia pe toata ca pe mine m-a disperat!

#874
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postucvph, on 24th May 2012, 13:19, said:

S-o ia pe toata ca pe mine m-a disperat!
Eu de abia am prins luni si marti o fereastra sa intru la erbicidat. In 3 parcele am stat cu morcovul ca ma impotmolesc ( erbicidez cu MF3050 cu simpla tractiune). Intr-un loc am incercat luni pe la amiaza si era prea moale, apoi am reusit marti spre seara sa o pacalesc.
La prasila mecanica, se pare ca doar la inceputul lui iunie o sa pot intra, dupa cum zice prognoza. Va ramane cu o prasila si fertilizare anul asta.
Oricum, dupa experienta de anul asta cred ca o sa vand tractorul cu simpla si imi cumpar unul cu dubla tractiune si pentru semanat/erbicidat/prasit chiar daca calc mai mult la capete unde intorc. Ii pun primavara la semanat roti inguste, de cultura, si dupa prasila le pun din nou pe cele late.Am prea mult teren in coasta si e greu cu simpla.

Edited by rand, 24 May 2012 - 12:26.


#875
special_murinio

special_murinio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 07.04.2011
are efect erbicidul care il dai dc cad ploi in scurt timp dupa aplicare ?

#876
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postspecial_murinio, on 24th May 2012, 14:10, said:

are efect erbicidul care il dai dc cad ploi in scurt timp dupa aplicare ?

Bromoxinil (Buctril de ex.) penetreaza in doua ore.
Cele sulfonilureice in 3-4 ore.
Dicamba 3-4 ore.
SDMA 4-6 ore.
Ideal ar fi ca substanta sa raman pe planta minim 8 ore sa se absoarba bine, si apoi sa fie suficienta umiditate si caldura pentru ca buruienile sa fie in perioada de crestere exploziva. Ploile survenite in urmatoarele 5 zile dupa erbicidare intensifica efectul erbicidului.

Edited by rand, 24 May 2012 - 14:31.


#877
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postrhdghdhs, on 24th May 2012, 11:57, said:

Cod portocaliu de ploi... cred ca in sfarsit o sa fie si katalin multumit

Sa spun ce faceam eu pe codul portocaliu? Uite:

Edited by katlin, 24 May 2012 - 20:31.


#878
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postucvph, on 24th May 2012, 13:19, said:

S-o ia pe toata ca pe mine m-a disperat!

Hey tizule, cam rar p'aci, e topicul tau totusi...putina interventie te rog!

#879
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011
Cod portocaliu, s-a anuntat 30-40l/mp si deabia a udat pamantul la mine.
Vremea devine din ce in ce mai putin "probabila" si are un caracter din ce in ce mai izolat.
Parca ne ocolesc ploile pe mine si pe Katalin.

#880
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012

View Postcristiflb, on 24th May 2012, 20:31, said:

Cod portocaliu, s-a anuntat 30-40l/mp si deabia a udat pamantul la mine.
Vremea devine din ce in ce mai putin "probabila" si are un caracter din ce in ce mai izolat.
Parca ne ocolesc ploile pe mine si pe Katalin.
m-am dus azi sa erbicidez porumbul cu ASTRAL si surpriza intr-o parcela porumbul mic cu frunzele abastrui,ars vai de mama lui,ce s-a intamplat oare in aceiasi parcela,acelasi soi ,acelasi erbicid,am dat cu ADEGO dupa semant,400 de grame la hectar,oare o sa-si revina,a fost rapita anul trecut ,in toamna pusa, dar am intors-o,

#881
damaceanuandrei

damaceanuandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.10.2011
ce pret credeti ca va avea porumbul la toamna?

#882
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
ultima stire:am auzit ca o firma a scos un nou erbicid pentru efecla,au schimbat denumirea si substanta activa.dupa recomandarile firmei fermierii au folosit erbicidul si au ars sfecla.cica ar fi vina firmei care a gresit dozajul ,asa ceva .de acum ancheta...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate