Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...
 Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...
 Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...
 Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#883
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Au sfeclit-o!

#884
gab1so

gab1so

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.11.2008

 katlin, on 24th May 2012, 21:27, said:

Sa spun ce faceam eu pe codul portocaliu? Uite:

Vai , fara prelata la coasa si stai aprope si de tractoru din fata.
Saracu Claas ia doubleDamage.

#885
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012

 katlin, on 21st May 2012, 19:32, said:

Baieti, revin cu o problema, nu-mi pot da seama de unde vine diferenta din cultura de porumb: acelasi hibrid folosit, aceiasi semanatoare cu acelasi ingrasamant administrat, adica s-a semanat dintr-un capat in altul la fel si totusi unde a fost rapita cultura premergatoare porumbul e inrosit si se vede ca a stagnat din crestere. Imi bat capul si nu-mi pot da seama de ce...rand a spus ca e hibridul asa dar unde a fost orzul premergator nu-i asa inrosit, se vede in poza.

O remanenta de erbicid zic ca e exclus, pamantul e arat din vara si nu stiu erbicid ptr. rapita sa fie remanent ptr. porumb. Nu stiu cu ce a fost erbicidata rapita inainte caci anul asta am luat terenul.

Ce ma duce in eroare e ca in aceiasi sola unde e inrosit porumbul mai am un alt hibrid care nu-i asa. Nu-s ce sa mai zic, cand crezi ca le stii aproape pe toate odata te intoarce ceva la 180 grade. Nu-mi pot da seama ce poate sa inroseasca asa porumbul, chestia e ca mai am cateva sole in care mai e porumb inrosit dar asa, cate 5-6 plante la rand apoi e normal...
si-a revenit porumbul tau?asa am patit si eu acum.Oare isi mai revine?Am o sola de 1.5ha exact ca in poza la tine

#886
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

 gab1so, on 27th May 2012, 17:35, said:

Vai , fara prelata la coasa si stai aprope si de tractoru din fata.
Saracu Claas ia doubleDamage.

Foarte multi folosesc cositoarea fara prelata.........e un risc maxim...o fi costand ea mai mult cu prelata dar se merita si in primul rand pt siguranta tractoristului!

#887
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
ca tot veni vorba de cositoare, ce latime trebuie sa aiba cositoarea cu tamburi, pentru un tractor u 650, 1,85sau 1.65 ?ma refer ca sa mearga si pe ecartament la u 650.oare u 445 poate sa faca fata cu una de 1.85 sau numai cu 1.65?

#888
gab1so

gab1so

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.11.2008

 lucy56, on 27th May 2012, 19:10, said:

ca tot veni vorba de cositoare, ce latime trebuie sa aiba cositoarea cu tamburi, pentru un tractor u 650, 1,85sau 1.65 ?ma refer ca sa mearga si pe ecartament la u 650.oare u 445 poate sa faca fata cu una de 1.85 sau numai cu 1.65?
poate mai mica de 1.65 iti pune probleme la encartament.mai mare mai bine
Cu 1,65 in general nu calci iarba pe u650.Si encartamentul se poate regla,depinde la ce mai bagi tractoru.
1.85 te poate rasturna la 445.

 Daniel_Florici, on 27th May 2012, 19:02, said:

Foarte multi folosesc cositoarea fara prelata.........e un risc maxim...o fi costand ea mai mult cu prelata dar se merita si in primul rand pt siguranta tractoristului!
Chiar am un vecin fermier ce are ruptura de muschi intercosta si fisura de coasta de la o piatra.
Bine ca nu a luat-o in cap. Nu are cabina.
Prelata e 100 euro.
Daca ai cabina nu e asa periculos dar te poate costa ceva banuti la un tractor  modern nupa cu sticla si plastic.

#889
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012

 ovidiucucuruz, on 27th May 2012, 16:52, said:

si-a revenit porumbul tau?asa am patit si eu acum.Oare isi mai revine?Am o sola de 1.5ha exact ca in poza la tine


#890
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
ms gab1 so . acum caut o firma de utilaje agricole mai ieftine . care are vreo sugestie....

#891
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

Quote

Numele meu este Adi Budur, sunt din judetul si localitatea Braila, cu cunostinte putine despre agricultura, dar cu o mare pasiune pentru ea, pentru utilajele si echipamentele cu care se lucreaza si pentru munca facuta fara cusur.

Salut Adi, esti aproape de mine, vino p'aci si vorbim pe indelete, ba vezi si cam cum sta treaba :)

Quote

si-a revenit porumbul tau?asa am patit si eu acum.Oare isi mai revine?Am o sola de 1.5ha exact ca in poza la tine

Salut Ovidiu, au inceput sa apara si frunze verzi insa se vede ca a stagnat din crestere. Dupa mine sunt 2 cazuri de se inrosesc: umiditate excesiva si lipsa de fosfor. Am fertilizat la semanat dar inca nu a dat planta de ingrasaminte de s-a inrosit, altfel nu-mi explic ca si terenul e in panta deci umiditatea iese din calcul.

Quote

Vai , fara prelata la coasa
Toate cositorile le-am luat cu prelata insa baietii le dau jos, se cam infundau cu prelata.
De vreo 6 ani tot cosesc cca 100ha pe an de trei ori si niciodata n-a sarit vreo piatra sau sa se intample vreun accident. Nu neg riscurile, le stiu f. bine -_-

Sa revin la cucuruz, azi am bagat la fertilizat, porumbul din imagine a mai primit la semanat 200kg de 20-20-0 si cultura premergatoare e lucerna. Ma astept sa scot maxim din el mai ales ca-l si am la irigat; e un FAO 400 de la Euralis- SENSOR
Densitate rasarita e undeva la 65000, se mai pierd un 2-3000 pe la prasila si ceva daunatori, un 5000 cred ca se duc pe mistreti, daca raman un 58000-60000 la recoltare e super.

Edited by katlin, 27 May 2012 - 21:25.


#892
gab1so

gab1so

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.11.2008
No pai inseamna ca nu sunt multe pietre pe la tine.
Eu cand cosesc noaptea zici ca dau cu artficii din tractor si se aude ca draglina

Porumbu arata bestial. E genial cum fertilizezi cu semanatoarea dar nu iti pun suruburile de proasta calitate de la sectii probleme cu atatea manipulari sau cadrul ala nu mai seamana?
Aaa si vream sa te intreb cum ajungi cu latimea aia de acasa in camp. Are tranport pe lung?
Ori cum...la cum lucrezi tu ,bine ca nu prea ai apa ca ne scote-ai pe toti din afacere  ;-)

Edited by gab1so, 27 May 2012 - 22:23.


#893
ionutdb

ionutdb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.04.2012
Asa arata porumbul semanat la inceputul lui aprilie

Attached Files


Edited by ionutdb, 28 May 2012 - 09:28.


#894
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 ionutdb, on 28th May 2012, 10:27, said:

Asa arata porumbul semanat la inceputul lui aprilie
Frumos porumb,ce hibrid este.

#895
ionutdb

ionutdb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.04.2012

 NOSZTALGIA, on 28th May 2012, 10:55, said:

Frumos porumb,ce hibrid este.
Pioneer d81  grupa 280, 79000 mii de plante/ha semanate

Edited by ionutdb, 28 May 2012 - 10:35.


#896
florinfwf

florinfwf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.01.2012
Sa revin la cucuruz, azi am bagat la fertilizat, porumbul din imagine a mai primit la semanat 200kg de 20-20-0 si cultura premergatoare e lucerna. Ma astept sa scot maxim din el mai ales ca-l si am la irigat; e un FAO 400 de la Euralis- SENSOR
Densitate rasarita e undeva la 65000, se mai pierd un 2-3000 pe la prasila si ceva daunatori, un 5000 cred ca se duc pe mistreti, daca raman un 58000-60000 la recoltare e super.

Semanatoarea o folosesti cu sectiile pt semanat date jos . Folosesti patinele pt fertilizare de la ea sau ai montat sectiile de la prasitoare si astfel si prasesti cu ea ? Fa-ne si noua o poza cu ea afara din brazda .[ Ma intereseaza si pe mine caci nu am fertilizare pe prasitoare )

#897
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Salut, stiu ca e o trecere in plus dar n-am ce face, ma descurc cu ce pot deocamdata...deci am dat jos sectiile de semanat si au ramas numai patinele, si pe urma hotarasc cu ce intru:prasila sau rarita(bilonat).

Quote

Aaa si vream sa te intreb cum ajungi cu latimea aia de acasa in camp. Are tranport pe lung?

Se rabateaza ultimele sectii de o parte si alta, asa-i din fabrica, e o SPC8 de Piatra Neamt. Nu am nici o problema cu ea, tine la tavaleala, dupa ce seman cca 2-300 de ha intra iar la fertilizat.

Quote

Pioneer d81 grupa 280, 79000 mii de plante/ha semanate

Felicitari ptr. cultura Ionut, arata intr-un mare fel, mie mi-a fost teama sa seman la inceputul lui aprilie, si asa mi-a itiit curu ca dupa ce am semanat au venit temperaturi de 0-1 grad.


ps  Domnu gab1so chiar asa sa va bucurati de lipsa de precipitatii la mine? :angry2:   Tocmai acusi a inceput o mocaneasca asa mai rapida, sper sa dea cel putin 20l desi s-a anuntat cod portocaliu pe aici.

 florinfwf, on 28th May 2012, 17:51, said:

Fa-ne si noua o poza cu ea afara din brazda .[ Ma intereseaza si pe mine caci nu am fertilizare pe prasitoare )

Am gasit o poza de anul trecut:

Edited by katlin, 28 May 2012 - 17:23.


#898
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
am o bucata de 0,5 ha cu porumb care nu a rasarit uniform>este porumb si.n 4 frunze este porumb care debia a iesit dupa ultimile ploi. Ce ziceti merge sa.l erbicidez cu DICOPUR TOP 464 SL ? nu il afecteaza pe cel debia rasarit? astept pareri!!!!! MULTUMESC!

#899
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
sau sa incerc un BUCTRIL?

#900
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Buctrilul arde frunzele la porumb si in doza minima de 0.8, eu n-am sa-l mai folosesc. Brunifica frunzele la palamida in 2 zile dar dupa cca 10 zile aceasta da iar, am dat si de 2 ori cu buctril si tot n-am scapat de palamida.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate