Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 

tartru - sau pete intre dinti, pe dinti

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010
Ok. Deci unii oameni au noroc de o dantura perfecta iar altii se chinuie mereu cu carii, coronite, tartru etc..
Eu le am am pe toate, insa cel mai mult ma enerveaza tartrul de pe dinti, dintre dinti si petele in general mai ales ca imi si sangereaza gingiile mereu cand ma spal pe dinti.
Merg la detartraj 1 data la 6 luni, cateodata ma duc si la 5 luni, ma spal de 3 ori pe zi pe dinti, cateodata de 5-6 ori, folosesc apa de gura de 2 ori pe zi - dimineata si seara, nu folosesc insa ata dentara.
De fiecare data medicul dentist imi adreseaza aceleasi vesnice intrebari: fumati, mancati masline, beti cola, cafea?
Raspunsul meu e mereu acelasi: nu mai fumez (de 2 ani jumate), nu mananc masline decat foarte foarte rar, beau cola 1 data sau maxim de 2 ori pe saptmana cand merg la cinema, beau un capucino dimineata insa imediat ma spal pe diniti, mai beau vin uneori si alb si rosu,  mananc cicolata si prajituri cu cacao in fiecare zi.

Va rog ajutati-ma. Cateodata nu trec bine 1-2 saptamani de la dertraj si  deja se vad multe pete.
Barbata-miu se spala o data in zi pe dinti - dimineata, nu foloseste apa de gura, soacra-mea la fel, si au o dantura de invidiat: fara carii, fara pete, dinit albi stralucitori...:(

Si nasoala e nu numai culoarea dintilor patati ci mai ales faptul ca imi sangereaza gingiile si nu vreau sa-mi pierd dintisorii... e o vorba - cel mai bun implant e dintele tau natural.

P.S: Toate maselele cariate sunt plombate sau au fost scoase... deci nu am infectii in gura sau alte probleme nerezolvate.

#2
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Exista posibilitatea sa nu te speli coret pe dinti sau sa nu flosesti atata dentara asa cum trebuie. Degeaba te speli des daca tehnica de periaj nu e corecta si nu inlatura placa bacteriana. Ca sa afli daca te speli corect pe dinti, cumpara-ti revelator de placa(niste pastilute mici, colorate, care se mesteca dupa periaj; se clateste gura, iar placa bacteriana, daca exista, va fi colorata in culoarea pastilei). Asa afli daca te speli corect pe dinti. Pastilutele astea le gasesti ori la dentistul tau, ori pe la magazinele cu produse stomatologice, sau poate chiar in farmacii.

#3
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Orice lucru in exces dauneaza.
Este suficient sa te speli doar de 2 ori pe zi. Nu mai mult, pt ca traumatizezi gingiile si sangereaza.
Petele le ai de la apele de gura care contin clorhexidina. Daca renunti la ele, te vei simti mai bine si vei avea dintii mai luciosi.
Ia-ti o periuta moale, invata cum se face periajul corect si nu cred ca vei mai avea probleme. In special daca renunti la apele de gura.

#4
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010

View PostAna_Karr, on 12th March 2010, 21:00, said:

Orice lucru in exces dauneaza.
Este suficient sa te speli doar de 2 ori pe zi. Nu mai mult, pt ca traumatizezi gingiile si sangereaza.
Petele le ai de la apele de gura care contin clorhexidina. Daca renunti la ele, te vei simti mai bine si vei avea dintii mai luciosi.
Ia-ti o periuta moale, invata cum se face periajul corect si nu cred ca vei mai avea probleme. In special daca renunti la apele de gura.

De spalat corect pe dinti nu stiu daca ma spal... mie mi-a aratat o doctorita acum vreo 14 ani cum ar trebui sa ma spal si asa o fac ... eu sper ca mi-a aratat bine.
Am avut si perioade intre detartrajuri in care nu am folosit apa de gura si petele pe dinti erau mai groaznice si tartrul mai in floare...asa ca nu cred ca apa de gura e de vina.
Clorhexidina parca stiam ca contine doar corsodyl, eu folosesc aquafresh ca apa de gura.

Ce am vazut  ca ma ajuta totusi e sa ma spal pe dinti de mai multe ori pe zi - de 5-6 ori  - prelungesc totusi aparitia tartrului si a petelor. Stiu ca dauneaza sa te speli de mai multe ori, dar eu ma gandeam in felul urmator: un periaj corect stiu ca ar trebui sa dureze cam 3 minute de 2 ori pe zi - asa ca eu zic ca daca ma spal de mai multe ori pe zi cate 1 minut de fiecare data, ajung la un total de minute de periaj egal cu cel normal, asa ca vreau eu sa cred ca astfel nu daunez gingiilor si dintilor in general. Ce parere aveti de asta? E in regula daca fac asa?

Edited by dana789, 12 March 2010 - 21:17.


#5
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postdana789, on 12th March 2010, 20:10, said:

un periaj corect stiu ca ar trebui sa dureze cam 3 minute de 2 ori pe zi - asa ca eu zic ca daca ma spal de mai multe ori pe zi cate 1 minut de fiecare data, ajung la un total de minute de periaj egal cu cel normal, asa ca vreau eu sa cred ca astfel nu daunez gingiilor si dintilor in general. Ce parere aveti de asta? E in regula daca fac asa?
Esti foarte inteligent ! :thumbdown:  Da' cum de ti-a venit ideea asta? N-auzi bre, ia-ti revelator de placa sa te convingi singur cate de bine te speli! E clar ca daca iti sangereaza gingiile, nu te speli corect. Pe primul loc nu e durata periajului, ci tipul miscarilor si acoperirea tuturor suprefeteleor dintilor.

Edited by Ivanna, 12 March 2010 - 22:36.


#6
sebig

sebig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.11.2004
foloseste xylitol, se gaseste in orbit dar mult mai eficient este in forma pura (sub forma de zahar), o lingurita dupa fiecare masa. Este recomandat de dentistii din Finlanda, Suedia, Norvegia, Anglia, Irlanda si Estonia. Fiind relativ scump (comparativ cu zaharul de sfecla) nu este un produs cunoscut in Romania.

#7
mia_cj

mia_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.07.2005
stiti de ce imi plac mie chestiile astea ,gen xylitol ?
pt ca face bine intr-o parte dar strica in alta,deci acest xylitol in cazul unui consum exagerat poate provoca diareea,in cazul in care ai cateva kg in plus si probleme cu dinti , este ok ,in fine
patarea,coloritul,ingalbenirea etc  dintilor poate fi
Ereditara (mostenire din familie)si coloratura dintilor se mosteneste
cauzata de fumat (in cazul lui Dana nu ,dar al meu da)
Consumul de antibiotice de la varste timpurii poate duce la pierderea albului dintilor
Unele alimente si bauturi fac ca dintii sa-si piarda albul natural (zaharul,cafeaua,vinul rosu,bauturile carbogazoase,acidulate,mustarul,
Ciocnirea (loviere,accident,etc) unui dinte duce la deteriorarea lui,iar acest lucru provoaca o schimbare de culoare,btw dintii devitalizati in timp isi pierd culoarea naturala
Inaintarea in varsta
Probleme ale glandelor salivare,aciditatea salivei
Igiena orala ,neschimbarea periutei (la 2,3 luni) si a pastei de dinti (nu este indicat sa folosesti aceiasi pasta de dinti mult timp)etc

pentru albirea dintilor acasa este indicat
btw acest lucru se face dupa albirea lor la dentist,(albirea dintilor se face cel mai bine prin igiena zilnica)
consumul de morcovi, telina ,broccoli ,capsuni ,morcovii, mere, castravetii
bicarbonat de sodiu cu zeama de lamaie sau apa (atentie distruge smaltul dintilor,daca este folosit foarte des)
sarea de bucatarie ,se freaca dinti cu un tampon de vata cu sare
otetul de mere aplicat pe periuta (cateva picaturi),periaj si clatire cu apa rece,atentie poate crea o hipersensibilitate a dintilor si afecteaza zmaltul,eu il folosesc totusi de maxim 2 ori pe saptamana
am vazut undeva ca si uleiul de masline este indicat ,folosind un tifon imbibat in acest ulei,si frecand fiecare dinte in parte
pe youtube am vazut ca si folosirea coajei de banane este buna pentru curatarea/albirea dintilor
se pot folosi si anumite geluri,substante plus gutierele,stilouri pt albit ,etc dar si pastele de dinti anume pt acest lucru ,
apropo pentru cei care au proteze dentare mobile recomand ceva ieftin si la indemana oricui click  aici

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Glumesti, nu? :lol:

Cred ca daca-i zic vreunui pacient sa se frece pe dinti cu coaja de banana, nu vreau sa ma gandesc ce-ar zice saracul.
Apropos, care-i diferenta dintre a te freca si a manca o banana? :D Nu va ganditi la prostii... asta ne e limba.

De restul, otet, tampon, sare, pipi, petrol, ce-o mai fi, nu pot sa-ti zic decat ca-s niste tampenii. Lasa dintii in pace cum sunt ei si daca vrei albire fa una la dentist, nu singur acasa.

#9
mia_cj

mia_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.07.2005
bun ok ,deci is apa de ploaie ,toti la dentisti la cea mai mica pata ,ca doar si buzunarele lor trebuie umplute.

si inca o chestie ,am specificat ca tot ceea ce se face acasa ,se face dupa ce un "dintos" a albit/curatat dinti.
imi place de voi ,cum reactionati cand vine vorba de leacurile astea babesti,alternative,etc

Edited by mia_cj, 01 September 2011 - 16:16.


#10
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005
O întrebare: fluoroza dentară (intoxicația cu flour) poate să apară și la adulți (60 kg corp) de la 2 spălări pe dinți / zi 3-4 minute cu pastă cu fluor 1.450 ppm, 2 boabe de mazăre + clătire cu apă de gură cu fluor 225 ppm, 10 ml, câte 1 minut imediat după fiecare periaj ... pe termen lung? Poate vede un medic stomatolog întrebarea!

Edited by vladut_v, 06 August 2020 - 15:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate