Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...
 Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...
 Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!

La multi ani @ovidiu21!

Ciudatenie in legea pensiilor
 Corvinul Hunedoara !

Metoda salvatorul, cum se manipul...

Soliști/soliste din Romania ...

LG: "Serviciul Alexa nu este ...
 

Se poate contrui o casa "combinata", din lemn si caramida?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008
Se poate contrui o casa "combinata" de lemn si caramida? Recent am facut un plan de casa si cum lemnul e mai sanatos mam gandit sa optez si pentru lemn. Fundatia am planuito ca la  o casa de caramida, cu stalpi de rezistenta si podeaua la fel de ciment. Casa e cu un etaj. La parter o baie bucataria si livingul iar sus 3 camere o baie si un alcon mare. Bucataria si baile mam gandit sa le fac din caramida pentru ca au mai mare rezistenta la aburi.Idem balconul. Camerele si livingul mam gandit sa le pun pereti din lemn. Se poate asa ceva?  :rolleyes:

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cam asa se fac in USA casele. Bucataria si baia le poti face si pe ele cu structura de lemn, daca folosesti pentru placare placi speciale pentru zone umede (ciment cu plasa de plastic).
Exteriorul il poti face cu caramida aparenta (mai ieftina, subtire, nu are rol de suport structural ci doar decorativ si izolatie termica/hidro).
Lemnul daca este uscat bine inainte de instalare si protejat impotriva umiditatii cu folii bariera de vapori tine extrem de mult si are proprietati de rezistenta mecanica comparabile cu otelul.
Eu am stat intr-o casa construita in 1924 cu lemn ca structura de rezistenta. In 2004 nu avea carii sau mucegai, era perfecta ca structura de rezistenta.

#3
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 Andrine, on 12th March 2010, 00:09, said:

Se poate contrui o casa "combinata" de lemn si caramida? Recent am facut un plan de casa si cum lemnul e mai sanatos mam gandit sa optez si pentru lemn. Fundatia am planuito ca la  o casa de caramida, cu stalpi de rezistenta si podeaua la fel de ciment. Casa e cu un etaj. La parter o baie bucataria si livingul iar sus 3 camere o baie si un alcon mare. Bucataria si baile mam gandit sa le fac din caramida pentru ca au mai mare rezistenta la aburi.Idem balconul. Camerele si livingul mam gandit sa le pun pereti din lemn. Se poate asa ceva?  :rolleyes:



Poti face toata casa pe structura din lemn, nu este nici un fel de problema.

Cam in toate tarile civilizate puternic se construieste aproape exclusiv pe structuri din lemn. Vezi tarine nordice europene, SUA, Canada.

Daca lemnul este sanatos, uscat si prelucrat perfet nu ai dacat avantaje in fata caramidei sau a altor materiale grele.

#4
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008
Unde sunt eu sunt termite asa ca imi este frica sa ma bag la o constructie intreaga din lemn, cu am mai spus mai sus doar peretii casei vreau sa-i fac din lemn, pentru ca imi place mirosul frumos al lemnului,dar structura de rezistenta toata din caramida, pentru ca daca intr-o buna zi dau de termite e mult mai usor sa schimb un perete decat un etaj daca intelegeti ce vreau sa spun... dar am insa o curiozitate.. se poate "prinde" lemnul de caramida? Cum se face acest lucru?

#5
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Daca te intereseaza doar mirosul de lemn nu are sens sa amesteci lemnul cu caramida in structura, folosesti lemnu doar la finisaje.
De ex. poti sa acoperi tavanul sau peretii cu lambriu de lemn, daca-ti place mirosul. Dar termitelor oricum s-ar putea sa le placa si sa fie necesara tratarea lemnului, deci atentie cu ce substante e tratat lemnul ca unele-s toxice si pentru oameni nu numai pentru termite. Un tratament fara miros si (deocamdata) se pare ca fara consecinte negative pentru sanatate este cel pe baza de borax si acid boric.

Edited by blimpyway, 22 March 2010 - 12:28.


#6
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,856
  • Înscris: 01.09.2006

 Andrine, on 22nd March 2010, 02:33, said:

... dar am insa o curiozitate.. se poate "prinde" lemnul de caramida? Cum se face acest lucru?
In principiu, caramida si lemnul nu sunt foarte ... compatibile.
Caramida atrage umezeala si lemnul, daca e in contact direct cu zidaria, putrezeste.
Pentru a rezema vreo grinda de lemn pe zidarie ... se mai poate rezolva cu vreun detaliu ... prin care sa izolezi grinda de zidarie.

#7
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 blimpyway, on 22nd March 2010, 10:28, said:

Daca te intereseaza doar mirosul de lemn nu are sens sa amesteci lemnul cu caramida in structura, folosesti lemnu doar la finisaje.
De ex. poti sa acoperi tavanul sau peretii cu lambriu de lemn, daca-ti place mirosul. Dar termitelor oricum s-ar putea sa le placa si sa fie necesara tratarea lemnului, deci atentie cu ce substante e tratat lemnul ca unele-s toxice si pentru oameni nu numai pentru termite. Un tratament fara miros si (deocamdata) se pare ca fara consecinte negative pentru sanatate este cel pe baza de borax si acid boric.
Pey exact ca un lambriu de lemn vreau sa arate peretii casei insa cum unde sunt eu este f cald, vreau sa fac un perete de tip sandwich avand in interior un material izolator, nu stiu cum se numeste, e galben e ca o vata, are el un nume in constructii. Atunci e posibil sa fac peretele de dinafara din caramida, in interior stratul izolator si dupa aceea lambriul de lemn? mmm din nou intreb cum se prinde lambriul de lemn de materialul izolator si caramida. Intreb acest lucru,pentru ca aici majorittaea caselor se fac doar din caramida, fara material izolator, asaca poate o sa fiu nevoita saexplic cuiva cum se face...

 ech, on 22nd March 2010, 18:52, said:

In principiu, caramida si lemnul nu sunt foarte ... compatibile.
Caramida atrage umezeala si lemnul, daca e in contact direct cu zidaria, putrezeste.
Pentru a rezema vreo grinda de lemn pe zidarie ... se mai poate rezolva cu vreun detaliu ... prin care sa izolezi grinda de zidarie.
Si cum se numeste acest detaliu care izoleaza grinda de zidarie? Mai sus amspus ca vreua unperete de tip sandwich... ai cumva vreo sugestie? Multumesc

#8
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
izolatia se numeste vata de sticla sau vata minerala. Esti sigura ca-i necesara? Ce temperaturi aveti ziua si noaptea?
Nu stiu cum se monteaza lambriul, cauta "montare lambriu" pe google sau chiar aici pe softpedia, nu cred ca-i mare secret. La prima vedere vad ca se prind cu holzsuruburi niste sipci pe perete  si apoi cu niste cleme speciale se fixeaza lambriul peste aceste sipci..

Edited by blimpyway, 23 March 2010 - 09:00.


#9
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008
Este f cald, de aceea m-am gandit la aceasta vata minerala. Ziua sunt in jur de 35 grd iar noaptea cam 25, dar daca esti intr-o camera inchisa fara aer conditionat ajunge si la 30. Ce altceva se mai poate folosi in constructii pentru ca caldura de afara sa nu patrunda in interior? Iar in cazul acoperisului, cum s-ar proceda?

Edited by raduk, 23 March 2010 - 21:10.
citarea inutilă a postului precedent


#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
poate la tara acolo, daca e si mai spre munte, o sa fie putin mai racoare.

In primul rand trebuie sa te asiguri ca nu bate soarele direct in ferestre, geamuri low-e dar si mai bine copaci (sau plante agatatoare in primii ani) care sa faca umbra la ferestre, cele dinspre rasarit si apus sunt cele mai "fierbinti."  De fapt peretii spre vest si est e bine sa fie cat mai umbriti.

Apoi izolezi foarte bine mansarda sau podul, caci la o casa cu ferestrele "ferite"  prin acoperis vine cea mai multa caldura.  

Apoi ventilati bine casa noaptea, a.i.  sa se raceasca peretii. Ventilatia se poate face si natural sau aveti un sistem cu ventilare mecanica. Ziua cat e cald inchideti ferestrele si ventilatia.

Apoi eventual izolati casa, preferabil pe exterior unde merge si polistirenul.

Si pana la urma probabil o sa puneti aer conditionat, dar macar va functiona mult mai putin, mai rar si mai eficient decat intr-o casa neizolata cu ferestre mari expuse la soare.

#11
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008
multumesc pentru raspuns, ideea cu polistirenul e buna. Nu stiam ca se poate face izolatie si pe exterior. Asa o sa fac atunci. Apropo aici exista 2 tipuri de caramizi,refractare si bca. Care sunt mai bune? Eu parca as opta pentru BCA, pentru ca am vazut la unele case care erau construite din caramida refrectara ca mai multe caramizi din perete pur si simplu se crapau aveau gauri mari in caramida...

Edited by raduk, 23 March 2010 - 21:10.
citarea inutilă a postului precedent


#12
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
nu cred ca-s refractare, alea se folosesc in sobe si cuptoare.  Poate vrei sa spui caramida arsa, sau termoizolanta.
Nu cred ca e mai bun sau mai sanatos BCA-ul, acu n-am de unde stiu, poate ca ce numesti tu BCA e la fel de BCA cum e si caramida aia refractara. Mai bine vorbiti cu un constructor/arhitect local, ei pot sa recomande mai bine sistemul de constructie cel mai potrivit pentru Venezuela.

#13
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007

 blimpyway, on 23rd March 2010, 19:56, said:

poate la tara acolo, daca e si mai spre munte, o sa fie putin mai racoare.

In primul rand trebuie sa te asiguri ca nu bate soarele direct in ferestre, geamuri low-e dar si mai bine copaci (sau plante agatatoare in primii ani) care sa faca umbra la ferestre, cele dinspre rasarit si apus sunt cele mai "fierbinti."  De fapt peretii spre vest si est e bine sa fie cat mai umbriti.

Apoi izolezi foarte bine mansarda sau podul, caci la o casa cu ferestrele "ferite"  prin acoperis vine cea mai multa caldura.  

Apoi ventilati bine casa noaptea, a.i.  sa se raceasca peretii. Ventilatia se poate face si natural sau aveti un sistem cu ventilare mecanica. Ziua cat e cald inchideti ferestrele si ventilatia.

Apoi eventual izolati casa, preferabil pe exterior unde merge si polistirenul.

Si pana la urma probabil o sa puneti aer conditionat, dar macar va functiona mult mai putin, mai rar si mai eficient decat intr-o casa neizolata cu ferestre mari expuse la soare.
Cu siguranta cei mai expusi la soare sunt peretii de la sud, puteti face un studiu de luminozitate pe un program dedicat. La Est si la Vest sunt expusi doar cateva ore pe zi. Pentru a evita efectele incalzirii prin acoperis montati ferestre la lucarnele podului pe care le veti tine deschise vara pentru ventilare. In afara orasului incalzirea vara nu este chiar o problema.

#14
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
valioglu nu stiu daca ai fost atent, doamna Andrine vorbeste de casa in Venezuela care-i cam la ecuator, adica soarele trece fix pe deasupra, doar un pic spre nord un iulie si un pic spre sud in decembrie. Cu streasina generoasa nu atinge prea mult peretii in miezul zilei.

Chiar si la latitudinea noastra in miezul verii la amiaza soarele e mai mult deasupra unghiul pe peretii verticali e destul de mic, umbra streasinii e maricica.  Spre dupamiaza cand se lasa putin bate  cu unghi mai mare spre peretii/ferestrele dinspre apus.

#15
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

 Andrine, on 23rd March 2010, 02:41, said:

Pey exact ca un lambriu de lemn vreau sa arate peretii casei insa cum unde sunt eu este f cald, vreau sa fac un perete de tip sandwich avand in interior un material izolator, nu stiu cum se numeste, e galben e ca o vata, are el un nume in constructii. Atunci e posibil sa fac peretele de dinafara din caramida, in interior stratul izolator si dupa aceea lambriul de lemn? mmm din nou intreb cum se prinde lambriul de lemn de materialul izolator si caramida. Intreb acest lucru,pentru ca aici majorittaea caselor se fac doar din caramida, fara material izolator, asaca poate o sa fiu nevoita saexplic cuiva cum se face...


Si cum se numeste acest detaliu care izoleaza grinda de zidarie? Mai sus amspus ca vreua unperete de tip sandwich... ai cumva vreo sugestie? Multumesc
pentru montarea lambriurilor puteti folosi doua rigle de lemn incastrate sau aplicate pe ,peretele de caramida,in finctie de grosimea izolatiei,alegeti si dimensiunea acestor rigle,apoi lambriurile le fixati pe acestea prin n modalitati,depinde si de modelul lor,acel detaliu care izoleaza grinda de izolatie se numeste in n feluri si se gaseste cam peste tot,in magazinele de constructii pentru a nu face reclema sa-mi pun pe cap pe careva va pot spune ca puteti folosi si o solutie bituminoasa

 Andrine, on 23rd March 2010, 21:42, said:

multumesc pentru raspuns, ideea cu polistirenul e buna. Nu stiam ca se poate face izolatie si pe exterior. Asa o sa fac atunci. Apropo aici exista 2 tipuri de caramizi,refractare si bca. Care sunt mai bune? Eu parca as opta pentru BCA, pentru ca am vazut la unele case care erau construite din caramida refrectara ca mai multe caramizi din perete pur si simplu se crapau aveau gauri mari in caramida...
nu stiu cate cunostinte aveti in domeniul constructiilor ,dar daca doriti totusi sa construiti ceva,cu un minim de experienta si nu prea scump a-ti putea opta pentru solutia mai simpla cu structura de lemn si pereti bca,asta depinde de ff multi factori si in primul rand de ce anume doriti dumneavoastra,ca si casa,mai dati ceva detalii.o seara buna

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate