Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Ceapa

- - - - -
  • Please log in to reply
915 replies to this topic

#505
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Hai spune-ne mai multe, ce soiuri, perioadele de semanat, tratamente, tehnicii de cultivare, invataminte, plusuri/minusuri....
Te asigur ca sunt multi interesati sa cultive in regim de productie, dar nu indraznesc sa intrebe!
:)
Iar eu nu indraznesc sa le dau sfaturi, nu am cultivat decat in regim de hobby.
Multumiri anticipate!

Edited by subway_guru, 29 October 2015 - 16:24.


#506
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Marius, recapitulez aici ce m-ai intrebat pe mail:
De cultivat nu am cultivat pentru ceapa verde decat ceapa 'bunching' orientala...
White Lisbon e ceapa obisnuita ceaclama care nu dezvolta bulb asa de repede si de mare...
Am incercat cam toate soiurile de la evergreenseeds, tozerseeds, Tokita (Ciproma), ma si imprietenisem cu baiatul de la 'vanzari' dar Ciproma a incetat sa mai importe, Tozer si-a restrans sortimentul (si ei colaborau tot cu Tokita), din state e tot mai greu sa treci de vama cu semintele...
:(
Daca ar fi sa-ti recomand ceva ar fi Shimonita...cu astea sigur rupi gura targului!...ceapa dulce la gust si la dimensiuni babane de zici ca e praz...mai am cateva fire prin gradina, le voi tine de prasila pentru seminte, era cat pe ce sa fie pe cale de disparitie ca au avut prioritate la 'abator'!
:)
Daca vrei ceva mai normal, Ishikura?
Nu te lasa amagit de Red Beard...nu e chiar ca in poze!
Despre hibrizii experimentali de la Tokita...numai de bine, dar a cam disparut 'mosul gradinar japonez batran'...
Semintele de la Tozer sunt de calitate extra...dar se comercializeaza doar la cantitati profi, vezi la ei pe site ce au de vanzare 'la taraba'.
E de vazut si la olandezi, dar n-am incercat, ne spune sper colegul pyxish...
Esential e ca samanta sa fie proaspata pentru o buna germinatie!!!
Terenul trebuie sa fie liber de buruieni...
Eu nu le-am fertilizat/ierbicidat dar cel mai probabil se aplica aceleasi reguli ca la ceapa ceaclama sau ca la ceapa din rasad (ceapa de apa), ca astea ar fi metodele de cultivare...
Merge semanata atat primavara cat si toamna...toata smecheria e sa le ai frumoase si aratoase taman atunci cand ceapa verde obisnuita lipseste de pe piata!!!
Altfel, doar sa cauti clientele simandicoasa ce vrea ceapa mai frageda si mai dulcica, sa nu le puta gura!
:)
Daca lasi un lot semincer, poti sa ai samanta gratis de prima calitate...n-am observat sa fie F2 mai prejos sau diferit esential fata de F1...plus ca daca nu ai apucat sa o culegi o poti lasa pe loc, ca e perena...
Desi e botezata 'bunching' nu toate soiurile infratesc!...
Si o ultima observatie, merg foarte bine si la umbra/semiumbra...
Cam asta e...din experienta mea.

Edited by subway_guru, 29 October 2015 - 17:02.


#507
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Ceva mai multa informatie am pus pe legume rare...
Ceapa obisnuita Allium cepa si ceapa orientala Allium fistulosum sunt specii diferite...seamana, dar nu e acelasi lucru...

Edited by subway_guru, 29 October 2015 - 17:42.


#508
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Exact cum ai zis toata informatia am luat-o de la tine,de pe Legume rare....Nu am pus cantitate mare pt.ca e doar un extra job
asta cu legumele si mersul la piata .Am pus doar 2 plicuri in fiecare an si la ritmul in care fac eu piata(cam de 2 ori pe saptamana)
pentru mine a fost exact cat trebuia....si nici nu ar fi 'absorbit' mai mult o piata mica cum e cea din orasul meu.
Pe scurt am facut rasad pe la sfarsit de mai si cand a fost de grosimea unei mine de pix am plantat-o.De altfel asta mi s-a parut
ce mai pacatoasa parte...dar asa cum a explicat 'guru'daca faci cu sapa mici santuri si pur si simplu o insiri pe loc(pe urma o astupi cu coltul sapei) se prinde fara probleme.Pe urma o vreme cam are nevoie de apa pina se prinde bine.
Eu am avut ca tinta luna septembrie...am bagat de seama ca atunci dispare cepa verde de pe piata.Si intradevar am dat-o bine la 1 leu/legatura(4-5 fire).
Eram singurul din piata cu asa ceva si angrosistii cereau intruna(la engros cu 0,7-0,8 lei legatura).Un calcul simplu arata rentabilitatea ei.Daca un plic are cam 25000 de seminte iar costul unui plic e intre 25-30 de lei vedeti si voi.Am vazut vreo 7-8 varietati pe piata deci aveti de unde alege.
La supermaket-uri in aceeasi perioada se vindea cu 1,5lei legatura cu provenienta Ungaria sau Polonia.
Ah,era sa uit...nu am stropit-o de mana si asa pe la sfarsit au cam aparut niste pete pe cozi ce ia stricat un pic aspectu comercial...dar cu toate astea am dat-o bine.Imi pare rau ca n-am facut poze cu ea.

Edited by pyxysh, 29 October 2015 - 19:55.


#509
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Ne poti spune, care e suprafata de teren folosita de tine pt doua plicuri si distantele pe care le folosesti....

#510
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Suprafata la 2 plicuri mi-e greu sa zic ,pt.ca a fost pusa in 3 locuri diferite in gradina in functie de cum am eliberat teren dupa alte culturi
gen ridichi,salata...dar asa ochiometric sa fie vreo 2 arii.Despre distante in primul an am pus-o pe randuri,, la distanta pe rand de 5-7cm,iar
intre randuri cam 15 cm,anul asta am pus-o la ochi cu un cui de plantat(din lemn) cam o plantare echidistanta la10cm in toate directiile.
Prima varianta mi se pare mai buna.
Anul asta am avut 2 soiuri Performer si Parade de la Bejo,dar cum am zis s-au manat (trebuiau stropite de mana)...dar nu le-am dat cu nimic
doar apa.Pentru la anul trec iar la japonezi.Gasiti seminte la toti marii producatori de seminte gen Sakata,Bejo.....Toata treaba e sa nimeresti
perioada cand dispare ceapa verde de legatura.Eu mi-am notat constiincios de cate ori am fost la piata ce se cauta,ce nu prea este,ce preturi
sunt la diverse produse si am ajuns la concluzia ca si dintr-un produs banal gen:leustean,marar,salata se pot scoate bani daca iesi cu el atunci
cand se cere.Parerea mea este ca pretul unui produs e dat de raritatea lui la un moment dat pe piata+cat e de dorit de piata acel produs.
Chiar mi-a mers bine cu ceapa asta 'orientala'in asa masura ca vreo 10 din piata au venit sa ma-ntrebe ce soi,cum am facut...asa incat la
anul sunt sigur ca vor fi tot pe atati care o vor avea-o...de aceea as dori sa ma diversific putin si as pune Red Beard,pe care a avut-o 'guru'
buba-i ca n-o gasesti la noi doar in Italia la Tokita si doar pentru 1 plic nu mi  merita.
In alta ordine de idei mie personal ca si rentabilitate (la cati bani am bagat+munca depusa)un clasament ar fi :1.ceapa verde la legatura,
morcovi la legatura,rosii....dar asta ar fi de discutat pe aria cu bilant agricol parca.
PS Mai am un produs tot inspirat de 'guru',pe care l-am avut in teste anul asta(o cantitate mica)dar cu care am avut un succes ce ma uimit
(iar singur in piata cu asa ceva)pentru la anul m-am dotat cu seminte si sper 'sa dau lovitura'.....Cred ca asta e si calea de urmat...ceva un pic mai ciudat
incerci mai intai cu o cantitate mica si vezi daca piata cere asa ceva.
Pe urma te extinzi....Uite de exemplu un alt produs pus de 'guru'(pe legume rare) dovlecelul zucchini,la mine nu a mers deloc,dar absolut deloc.
Desi am avut vreo 4 varietati(nero,golden,etc)si m-am straduit sa le am devreme,piata nu le-a cerut(se uitau la ei ca la niste ciudatenii-dar nu cumparau),tot cei traditionali se vindeau.Deci anul asta am trecut la Eskenderani, sau ar fi mers un Cavilli.Aviz celor care vor sa-ncerce zucchini ca mi s-a parut ca sunt doritori.
Am cam populat topicul asta de ceapa...cred car fi bine sa ne mutam pe 'Legume rare.....unde i-ar sta mai bine.

Edited by pyxysh, 29 October 2015 - 23:19.


#511
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
cum vinzi ceapa asta de frunze? manunchi doar frunzele tunse sau scoti cu totul?

(de curiozitate te intreb...am si eu vreo 3 tufe pe care le tund :) evident cand nu am ceapa verde...)

#512
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011

 pyxysh, on 29 octombrie 2015 - 23:18, said:


Mai am un produs tot inspirat de 'guru',pe care l-am avut in teste anul asta(o cantitate mica)dar cu care am avut un succes ce ma uimit
(iar singur in piata cu asa ceva)pentru la anul m-am dotat cu seminte si sper 'sa dau lovitura'....

Poate ne spui si noua care e produsul minune .

#513
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012

 anknic, on 30 octombrie 2015 - 00:19, said:

cum vinzi ceapa asta de frunze? manunchi doar frunzele tunse sau scoti cu totul?

(de curiozitate te intreb...am si eu vreo 3 tufe pe care le tund :) evident cand nu am ceapa verde...)
Nu cred ca la piata merge doar tunsa/rasa/si/frezata!
;)

Pyxysh, pe ce 'japoneza' ai pus ochii pentru anul viitor?
La red beard e un klenci, nu devin rosii decat foile exterioare, tarziu, la maturitate, adica tocmai foile batrane pe care gospodinele le 'defoliaza'!
;)
Daca ai rabdare pana la toamna viitoare iti dau eu ceva semincioare, ca am o brazda ramasa la 'peren'...

Edited by subway_guru, 30 October 2015 - 19:10.


#514
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 anknic, on 30 octombrie 2015 - 00:19, said:

cum vinzi ceapa asta de frunze? manunchi doar frunzele tunse sau scoti cu totul?

...am si eu vreo 3 tufe pe care le tund ....

Nu cumva vorbiti de lucruri diferite? Posted Image
Ceapa de legatura: http://www.agropataki.ro/kaigaro.html
Ceapa de tuns: http://www.ecovazon..../ceapa-de-tuns/

#515
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu, eu vorbeam de ceapa bunching (ca de aia am...) si el vorbea tot de aia.

#516
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Exact ce zice danutz_2009 sunt lucruri diferite...este Ceapa de legatura si o vinzi la legatura cum se vinde
si cea din arpagic(la mine in zona se pune chiar multa dintr-asta).Doar ca asta din arpagic nu rezista la caldurile
din vara,plus ca are foile cepei mult mai fragede,mai moi.Pe cand asta din samanta(cel putin cele 2 soiuri de la Bejo)
are foliajul teapan si cand o cladeam pe taraba la piata statea asa bot(ce mai, are aspect comercial)...desi sa fiu sincer
eu personal o prefer pe asta din arpagic(nu stiu ...chestie de obisnuinta).
De aia zic, ca trebuie sa o ai cand dispare cea din arpagic...si asta sentampla cam pe la sfarsitul luniii august.
Eu personal am avut-o toata luna septembrie si interesant ca de la inceput de octombrie a reaparut pe piata cea din arpagic.
Taman la timp cand eu am terminat-o.De aia zic e importanta perioada cand iesi cu ea.Urmariti si voi in zona voastra dar cred
ca e undeva pe aproape cu ce e la mine.

#517
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
'gurule' ca sa-ti raspund pentru la anul eu mi-am luat 2 plicuri(portia mea) de Tycoon F1 de la Takii (10.000 seminte=33 lei)sa vad cum o sa-i mearga.
bine ca mai atentionat cu Red Beard ca facusem o fixatie pe el.

Edited by pyxysh, 30 October 2015 - 21:54.


#518
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
m-am edificat. eu am perenial bunching onion, semanata mai rar iese ca si ceapa verde din arpagic, deasa cum e a mea nu :)

#519
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Au si florile diferite si talia e diferita...specii diferite!
Chives sunt de doua 'soiuri', cu foaia mai subtire sau mai lata, dar mult mai mica decat la bunching...

 pyxysh, on 30 octombrie 2015 - 21:52, said:

'gurule' ca sa-ti raspund pentru la anul eu mi-am luat 2 plicuri(portia mea) de Tycoon F1 de la Takii (10.000 seminte=33 lei)sa vad cum o sa-i mearga.
bine ca mai atentionat cu Red Beard ca facusem o fixatie pe el.
Eu mi-am luat un plic de Long White Koshigaya de la Sakata

Edited by subway_guru, 30 October 2015 - 23:08.


#520
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Anknic, lasa sa faca semincioare si seaman-o cum mai raricel...
Pyxysh, la Takii am vazut ca au si un alt hibrid, rezistent la mana cepei...
Danutz, eu mai am prin gradina niste usturoi japonez 'chives', saptamana trecuta inca mai avea seminte...
Am si cele doua soiuri clasice, dar nu prea se inghesuie nimeni sa le manance...au foaia subtirica, sunt asa 'de moft' cum vezi pe la restaurantele de fitze ca mai presara trei 'paie' pe deasupra de decor...
:)

#521
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Chiar la Koshigaya m-am gandit si eu sa iau ,dar ce ma derutat a fost maturitatea aia lunga.
la Koshigaya zice ca perioada de vegetatie este de 120-130 de zile iar la Tycoon  zice Maturitatea plantelor la : 75-80 zile.
Ce am avut anul asta de la Bejo ,a fost la 75 de zile ....si am zis sa nu risc.Dar vedem la anul cum se comporta.
Pentru asta apreciez forumul asta ...ca poti sa te consulti cu unul cu altul.
In ce priveste mana la ceapa....da ...asta trebuie sa vad cu ce sa o dau si cand.
Chiar am avut un client care mi-a atras atentia ca ceapa mea are inceput de mana si ma intrebat de ce n-am stropit-o.
Se vedea ca se pricepe omul(mai sunt si dintrastia la piata)....eu o dadeam din colt in colt,nu stiam ce sa zic pentru ca nu stii cu cine stai de vorba
unii cand aud ca ai dat cu vreun fungicid..o iau la fuga,ca opariti.

Edited by pyxysh, 31 October 2015 - 05:14.


#522
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Mie-mi sunt clare 'cerintele' tale, o ceapa orientala timpurie cu perioada de crestere cat mai aproape de minimul de 60zile, convenabila pentru cultivare in 'cultura a2a'...
Eu m-am uitat dupa alte cele, ca timpurietatea nu era cerinta principala...m-am ghidat dupa specificatia 'sa aiba tulpina alba cat mai lunga'!
'Gospodina' mea asta-si doreste, o ceapa verde echilibrata intre partea alba si cea verde...
De regula cepele 'bunching' au exces de foaie versus tulpina...
Acest sa zicem 'defect' se poate corecta prin tehnologia de cultura...dar nu prea am cu ce si sunt si tare 'lenes'!
Posted Image
Uite in poza alaturata cum se procedeaza 'profi'...

 adriano1978, on 29 octombrie 2015 - 20:23, said:

Ne poti spune, care e suprafata de teren folosita de tine pt doua plicuri si distantele pe care le folosesti....

Pai ti-a dat toate detaliile necesare, mai ramane doar sa bagi tabla inmultirii/impartirii...
Un gram de samanta=cca 500seminte daca mergi pe schema de plantare rasad randuri la 15cm, plante la 5cm pe rand rezulta:1planta/0.15m/0.05m=133plante/mp (asta ar fi cam densitatea maxima admisibila)...la 4-5 plante/legatura=cca 30 legaturi...la 1leu legatura...30lei/mp din care se scade costul materialului semincer (sa zicem ca 50g=30ron), plus costurile de intretinere, irigatii, lucrarea solului, tratamentele chimice, deplasarea si transportul la piata, etc...Alles clar?...sau nu?

Attached Files


Edited by subway_guru, 31 October 2015 - 18:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate