Igo Primo
Last Updated: Sep 14 2023 21:54, Started by
adiv123
, Mar 02 2010 11:19
·
8
#775
Posted 19 August 2014 - 16:02
iGO e softul. Cine se limiteaza la străzi sunt providerii de hărții (Tomtom, HERE, NNG).
@Adryanos țin să te contrazic. OSM este o hartă creată exclusiv de utilizatori, dar totuși nu se compară cu o hartă creată de un provider dedicat (chiar și cu Google Maps). OSM are trasee montane, pe care mai nou și cei de la TomTom le-au inclus in țara noastră. HERE nu-i prea interesează de drumuri neexploatate (sau trasee montane rar folosite), iar NNG este in urmă cu multe. Pt. un traseu montan, încă se recomandă verificarea drumului pe mai multe hărți in ordinea Google Maps, OSM, Waze |
#776
Posted 19 August 2014 - 17:02
Alege tu un oras oarecare si te rog sa compari ultimele harti ale celor de la Here sau TomTom cu cea de la OSM. Atat la nivel de detaliere (stradute, alei dintre blocuri) cat si la nivel de actualizare (sensuri giratorii noi, sensuri unice schimbate). Tocmai din cauza faptului ca e facuta exclusiv de utilizatori e cu o clasa peste restul. De ce? Pentru ca e actualizata in timp real. Problema cu OSM e un soft bine facut gen iGO, Sygic, Navigon care sa o puna in valoare.
Pentru trasee montane OSM cred ca e pe primul loc urmat de Google Maps si ai mare dreptate cand vine vorba de verificarea pe mai multe harti. Waze nu prea are treaba cu asa ceva. Este facut exclusiv pentru drumurile principale, orase. Ideea hartii de la Waze nu e sa curpinda orice alee ca la OSM sau Google Maps. |
#777
Posted 19 August 2014 - 20:14
Osm se suprapune si depaseste un pic mai mult in multe domenii hartile celor de la NNG, TomTom si Here. Dar cum voi sunteti incuiati numai pe pirateria astoara, logic ca sunteti si foarte dezinformati legat de acuratete, rutare, acoperire si cat de repede se poate corecta si adauga pe osm de exemplu. In 10 zile ai harta cu ce ai avut nevoie de corectat/adugat, sau daca esti conectat online ai acces instant la harta osm mapnik pe care ai salvat modificarile. Nu trebuie sa astepti un an de zile sa iti apara un giratoriu nou sau un pasaj, sau un numar de adresa... Si ca sa loveasca si mai tare in astia de muncesc pe bani la crearea hartilor - google a venit pe tacute si fara sa anunte pe nimeni cu numere de adrese aproape in toate orasele mari , mici si mijlocii, depasindu-i ca acoperire atat pe nng cat si pe here... Astia doi or sa moara pe pielea lor , sau vor fi nevoiti in cativa ani sa puna la dispozitie variante gratuite ale hartilor lor...
Dar ma opresc aici pentru ca nu vreau sa pornim iar o polemica pe tema hartilor. Sa discutam strict pe tema topicului... Edited by razor74, 19 August 2014 - 20:18. |
#778
Posted 20 August 2014 - 17:13
adryanos, on 19 august 2014 - 17:02, said:
Alege tu un oras oarecare si te rog sa compari ultimele harti ale celor de la Here sau TomTom cu cea de la OSM. Atat la nivel de detaliere (stradute, alei dintre blocuri) cat si la nivel de actualizare (sensuri giratorii noi, sensuri unice schimbate). Tocmai din cauza faptului ca e facuta exclusiv de utilizatori e cu o clasa peste restul. De ce? Pentru ca e actualizata in timp real. Problema cu OSM e un soft bine facut gen iGO, Sygic, Navigon care sa o puna in valoare. Pentru trasee montane OSM cred ca e pe primul loc urmat de Google Maps si ai mare dreptate cand vine vorba de verificarea pe mai multe harti. Waze nu prea are treaba cu asa ceva. Este facut exclusiv pentru drumurile principale, orase. Ideea hartii de la Waze nu e sa curpinda orice alee ca la OSM sau Google Maps. Exista pentru Europa un set de harti OSM facute pentru igo ( iGO_8.3_OSM_2010.12 ) , are cea mai mare harta a Romaniei pentru igo 22,8mb. |
#779
Posted 20 August 2014 - 17:14
Stie cineva de ce nu apar toate literele atunci cand incerci sa scrii o locatie? E f enervant.
|
#780
Posted 20 August 2014 - 17:31
#781
Posted 20 August 2014 - 18:11
Nici in 2010 nu era mai buna decat TM, acum nici atat.
|
#782
Posted 20 August 2014 - 23:28
EscapE_, on 20 august 2014 - 17:14, said:
Stie cineva de ce nu apar toate literele atunci cand incerci sa scrii o locatie? E f enervant. te referi la literele romanesti (diacritice)? am observat cand scrii o locatie scaneaza automat dupa primele litere si deci unele litere devin inactive. de ex. daca scrii "a" , litera "w" devine inactiva(gri) pt ca in romania nu exista o localitate care sa inceapa cu "aw". Edited by andreyys10, 20 August 2014 - 23:29. |
#783
Posted 21 August 2014 - 08:27
Pai scaneaza automat, dar devin inactive unele litere si numai poti scrie. De exemplu, vreau sa scriu bacau, dar dupa prima litera b, apare bucuresti, a devine inactiv, si numai pot scrie bacau.
|
#784
Posted 21 August 2014 - 08:33
harta de ro din 2014.1 e caca. alea osm sunt super. dar nu prea ok pentru 'navigarorii de asfalt".
pt cel cu proble de cautare oras- mai pune odata harta de RO ( fbl ul ) in igo\content\map |
|
#785
Posted 24 August 2014 - 22:53
Am făcut niste drumuri prin țară, cu hărțile TT si HERE + o comparatie pe editorul online OSM. Postarea se află la topicul de comparații.
@razor, OSM este ok, pt drumurile principale, dar nu oferă un serviciu de navigatie la nivel inalt. Bazandu-se aproape exclusiv pe adaugarile userilor, niciodată nu va putea fi egalată rapiditatea de implementare a noutăților in hartă, dar multe informații pot fi eronate/prost trasate!. Dacă un user (sau mai mulți) nu se deplasează intr-o anumită zonă, aceea rămâne outdated, deoarece nimeni caută schimbările (cum fac unii provideri de hărți. În zonele rurale, foarte (FOARTE) multe drumuri (comunale) sunt inexistente/prost trasate/apar pavate ele nefiind etc. Nu vorbim de piraterie sau prețul hărților. Vorbim de calitate. Da, intr-adevăr. La HERE și TT aștepți un an pt. implementarea sensurilor giratorii noi. Acesta este cel mai mare minus la aceste hărți. Google Maps din acest punct, depășește OSM. Pot spune că după clasicii provideri de hărți, Google Maps este foarte ok (aproape de nota 10). Defapt, Google Maps se bate cu TomTom la capitolul hărți. |
#786
Posted 25 August 2014 - 09:13
Si aici esti inca odata dezinformat. Ai o gramada de informatii de rutare mult mai corecte adaugate pe osm decat pe here de exemplu, atat ca informatii legate de limite de viteza nr. lane , cat si de actualitate a schimbarilor de pe harta. Nu vei gasi vre-un giratoriu lip[sa sau segment de drum nou sau autostrada pe OSM. Plus ca apar pe harta imediat ce sunt depistate. La un an distanta la providerii pro, ma lipsesc. Mai ales cand li se da mura in gura ce au de schimbat si ignora cu desavarsire pana si ce adauga userii carora li s-au dat drepturi de a edita in baza lor de date. Gioogle maps . Ptiu drace... te-ai gasit pe cine sa lauzi. Diferenta care o gasesti aici https://www.google.r...805,16z  fata de osm aici http://www.openstree....30435/24.65094 o gasesti cam peste tot intre cele doua harti. Ca sa nu mai zic de cladiri si numere. In Bucuresti osm sta cam asa cu numerele: http://www.openstree....39960/26.05917 cam in tot orasul. Restul cum sta??? Drumuri comunale lipsa si nepavate? Google maps nici nu stie de limitele de viteza pe toate drumurile dapai de pavaje? Cred ca gasesti mai multe drumuri comunale lipsa pe google maps decat pe orice alta harta...
Si cateva exemple de calitatea si complexitatea acoperirii: Google maps in Targu Mures: https://www.google.r...,17z    Osm in Targu Mures: http://www.openstree...64/24.55156  Google maps in Eforie Nord : https://www.google.r...,28.6285211,17z osm in Eforie Nord: http://www.openstree....06545/28.63239 Google maps Sighisoara : https://www.google.r...,24.7904602,17z osm Sighisoara : http://www.openstree....79388    - cu tot cu numere... Google maps Petrosani : https://www.google.r...,23.3689975,17z osm Petrosani : http://www.openstree....41888/23.36763 Si astea sunt numai cateva exemple. Sunt muuult mai multe. Evident ca nici nu se pune problema sa vedeti asa ceva pe here sau tomtom... Ca sa nu mai zic ca google maps nu prea auzit de nr. de lane, calitatea asfaltului ( smoothness) limite de greutate si o gramada de restrictii de viraje care pe osm sunt. Practic pe osm poti sa adaugi tot ce se poate adauga din punct de vedere tehnic pe o harta profesionala, ba chiar mai mult. Au un clasament de drumuri mai elaborat decat here sau tomtom. La google maps rutarea lasa de dorit, o gramada de referinte pentru Drumuri comunale, Drumuri judetene sunt gresit puse si mai sunt multe. Dar am zis sa nu mai continu polemica pe aici, dar se gaseste periodic cate unul care parca l-ai manca de fund sau ii pui in pericol propria afacere cand spui ca harta pe care o foloseste el e mai slaba... |
#787
Posted 25 August 2014 - 10:43
@razor74 Colegu' ...., lasa-i ca unii sunt "limitati", sau au ochelari de protectie ca la cai, sa nu se sperie de masinile de langa ei. Caii trebuie sa vada numai in fata.. asa si unii. o tin una si buna.... Asa eram si eu pe vremuri... O tineam mare si tare ca TopMap, e foc.... a venit Navteq si apoi Here tare din urma.... Acum pare sa se intereseze de RO si TomTom, insa ca si acuratete si corectitudine e cum era Navteq acum 4 ani, cand au inceput acoperirea pe RO...
Dintre hartile platite Here e cea mai OK, iar din hartile gratis OpenStreetMap e cea mai ok. Care zice de google ca marfa.. doarme-n bocanci degeaba.... Facand paralela intre Here si OpenStreetMap, OpenStreetMap, e un rival foarte bun, in multe zone avand o acoperire si o corectitudine fantastica.... Cum nu exista o harta sa fie OK de la un capat la altul, intotdeauna vor exista diferente intre furnizorii de harti.... Partea cea mai buna e ca la OpenStreetMap ceea ce se raporteaza, si actualizarile de harta vin foarte repede.. in maxim 2 saptamani se rezolva.... Pe cand la hartile platite , cel mai rapid e in 9 luni pana la 15 luni.... |
#788
Posted 25 August 2014 - 11:14
Am sa pun la teste si harta Romania de pe OSM. Caut un program pt. Windows Mobile care sa fie OSM-Based. Chiar sunt curios cum se descurcă (nu in București, ci il duc intr-un coclau unde am fost nevoit sa merg saptamana trecuta ! ).
Sunt utilizator de rand oamenilor, nu sunt anagajat la nici o firmă... Am fost (si inca sunt) sceptic cu privire la OSM deoarece are in spate doar userii. Dacă un user nu trece 10 ani intr-o zonă, aia rămâne nemarcată. Totuși chiar sunt curios să văd cu merge... |
#789
Posted 25 August 2014 - 11:39
Daca nu ma insel harta de la OSM se gaseste si pt. Garmin si mai era un program opensource care stiu ca functiona pe android si pe WindowsCE, dar imi scapa denumirea acum, am GPS-ul in masina acum.
|
|
#790
Posted 25 August 2014 - 11:42
@Rhesus Mult succes si te asteptam aici spunand ca OSM a fost mai buna ca restul. Cred ca e singura harta pe care o poti folosi pe coclauri fara sa iti fie prea tare frica de acuratetea ei. Am folosit-o si in tara si in afara ei in locuri in care marii producatori de harti aveau alb pe harta, iar OSM avea desenate traseele aproape perfect.
Edited by adryanos, 25 August 2014 - 11:42. |
#791
Posted 25 August 2014 - 13:09
#792
Posted 25 August 2014 - 13:45
Nu am zis ca vreo harta de aici este minunea hartilor. Dupa cum ati vazut, de-a lungul timpului am promovat harta celor de la (ex) Topmap, si pe cei de la Here. Multa stima pentru google maps pt. incercarea de a introduce numere de adrese in toata tara. La urma urmei , cu trecerea timpului toate hartile vor evolua la o acoperire similara sau suficienta incat fiecare sa poata alege dintre ele dupa criteriul - "aia imi place mie" si nu pentru ca una e mai buna decat alta...
Si osm inca are lipsurile ei destule chiar . Insa marele avantaj este ca se pot corecta foarte repede - imediat chiar daca ai un cont si stii despre ce este vorba. Practic poti sa iti faci harta ta - sa o pregatesti cat de bine se poate pentru un anumit traseu si sa ai acces la date cat se poate de repede. Sunt disponibile o gramada de tool-uri pentru verificarea rutarii online, inainte de a avea ultimul release in gps. Se pot face corectarile necesare si testa direct - online. Nu iti convine ceva - modifici pana iti iese cum trebuie. Numai ca trebuie sa mai stii si ce sa faci cu cele 3 editoare disponibile. Oricum nu se compara inca cu IGO Primo ca fiabilitate niciunul din programele de navigare disponibile pentru osm. Igo este Igo... Dar am ajuns sa ne folosim de hartile free si sin cauza ca producatorii de harti - Here si TomTom taraganeaza prea mult treaba si nu vor sa mai investeasca in estul europei cat au investit initial in vestul europei, atata timp cat la noi pirateria e in floare. Rhesus, on 25 august 2014 - 11:14, said:
Am sa pun la teste si harta Romania de pe OSM. Caut un program pt. Windows Mobile care sa fie OSM-Based. Chiar sunt curios cum se descurcă (nu in București, ci il duc intr-un coclau unde am fost nevoit sa merg saptamana trecuta ! ). Sunt utilizator de rand oamenilor, nu sunt anagajat la nici o firmă... Am fost (si inca sunt) sceptic cu privire la OSM deoarece are in spate doar userii. Dacă un user nu trece 10 ani intr-o zonă, aia rămâne nemarcată. Totuși chiar sunt curios să văd cu merge... Osmand pune cel mai mult in valoare cat mai multe tag-uri utilizate in osm pentru drumuri. Insa este cel mai consumator de resurse. Este softul la care harta este disponibila odata la 10 zile. Be On Road insa este cel mai fiabil si asemanator cu Sygic ca si arhitectura. Insa update-ul de harti se face odata la 4 luni... Despre garmin nu stiu nimic, insa sunt multi utilizatori de garmin care folosesc si harta osm. |
Anunturi
Bun venit pe Forumul Softpedia!
▶ 0 user(s) are reading this topic
0 members, 0 guests, 0 anonymous users