Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Igo Primo

- - - - -
  • Please log in to reply
1183 replies to this topic

#1171
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Se pot descărca hărți offline pentru tel/tabletă în acele zone...

#1172
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View PostVlad_22, on 05 septembrie 2023 - 14:45, said:

Hărți pentru iGO găsești pe gpszone.ro, gpspower.net, gpsforum.biz, navitotal.com sau alte siteuri de profil.

#1173
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Salut. Ma poate ajuta cineva cu iGo? Am incercat pe gpszone dar nu am reusit. Mi-l puteti trimite in privat, daca e.
Multumesc anticipat,

#1174
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Cred ca cei mai multi au renuntat la cele contracost cand le avem pe cele free iar roamingul e aproape gratis pentru cat de putin consuma hartile.
S-a terminat de mult haiducia cu piratarea softului de la Igo. Daca vrei sa te joci cu harti offline, ai gratis Sygic fara ghidare audio dupa 7 zile de trial. Eu am pachetul premium de pe vremea cand era lifetime.

#1175
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
iGO mi se pare greoi și învechit... Sygic care folosește hărți TomTom, Magic Earth, clasicul G Maps sunt lejer peste. Mai sunt și Here Maps.

Până și taicămeu care mai folosea iGO, acum tot cu Maps și Waze umblă, când mai iese din oraș pe distanțe mai lungi și nu știe zona. I-am și spus că schimbările apar mult mai rapid pe Maps, TomTom decât iGO care are nevoie și de luni bune.

Edited by Vlad_22, 09 September 2023 - 14:30.


#1176
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006

 Leo2006, on 09 septembrie 2023 - 10:41, said:

Cred ca cei mai multi au renuntat la cele contracost cand le avem pe cele free iar roamingul e aproape gratis pentru cat de putin consuma hartile.
S-a terminat de mult haiducia cu piratarea softului de la Igo.

In tarile non-EU roaming-ul te rupe.
Pe respectivele zone folosesc un dispozitiv dedicat.
Nici eu nu inteleg pirateria cand gasesti de vanzare pe olx Garmin Drivesmart noi, cu actualizari periodice, la 400-450 lei.

#1177
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Poate unii nu mai vor GPS dedicat cât timp au telefon ori tabletă, ori navigația mașinii sau Android Auto, Carplay ceva.

#1178
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

 dba, on 12 septembrie 2023 - 15:30, said:



In tarile non-EU roaming-ul te rupe.
Pe respectivele zone folosesc un dispozitiv dedicat.
Nici eu nu inteleg pirateria cand gasesti de vanzare pe olx Garmin Drivesmart noi, cu actualizari periodice, la 400-450 lei.

Here WeGo merge și offline, nu ești obligat sa folosești roamingul. Donwloadezi hărțile acasă. Gratis și legal.

Edited by KiloW, 12 September 2023 - 15:57.


#1179
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
In Turcia tariful la net pe mobil in roaming e 1.1 euro/GB cu TVA inclus. Daca faci traseul de la hotel pe wifi, consumul de date devine aproape zero ca are harta deja descarcata. In Serbia e 0.9 euro/GB, deci nu se justifica utilizarea unui gps offline. In Elvetia e doar 0.7 euro/GB, in Bosnia-Herzegovina e 4 euro/GB si Albania 6 euro/GB. Cine e sofer profesionist, foloseste un gps performant cu actualizarea hartilor pe viata. Eu nu as plati abonamente lunare sau anuale la softurile pe android si nici nu m-as chinui cu versiuni piratate.

#1180
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006
@KiloW si @Leo2006,
Hai sa vorbim din experienta personala si nu din pliante sau reclame.

Cost real date mobile
Intru in Turcia, las datele mobile active fara sa folosesc telefonul si dupa 5 ore primesc mesaj de la Vodafone ca am ajuns la 50 EUR trafic de date si ca-mi restrictioneaza accesul. Restul sejurului telefonul a stat inchis pana am cumparat cartela din Turcia.
Ajuns acasa negociez (spume si clabuci) cu Vodafone si platesc doar 10 EUR.

Harti offline
Anul asta intru in Turcia cu datele mobile dezactivate. Descarcasem harta pe Google maps (am si Here WeGo) pentru a o folosi offline. Ca sa imbunatatesc precizia dau drumul la WIFI si pentru 5 minute de orientare turistica prin Istanbul sunt taxat 12 EUR, tot de Vodafone.
Chiar si cu datele mobile dezactivate, Vodafone te taxeaza pentru faptul ca aplicatiile verifica locatia.
La abonamentul Vodafone s-a ajuns pana acolo ca trebuie sa anulezi si localizarea din telefon.
Ajuns acasa, iar spume si clabuci, obtin anularea taxarii suplimentare.

Vreti povesti si din Serbia, Albania, Georgia, Armenia?

Solutia, poate parea reclama, este Digi Mobil. Cu acel abonament m-am deplasat fara probleme si cu un cost rezonabil prin Istanbul.
Vodafone si Orange te rup in afara spatiului non-EU.

In spatiul non-EU folosesc dispozitive dedicate Garmin sau Becker (pacat ca au dat faliment), in EU orice dispozitiv cu harti.

Edited by dba, 13 September 2023 - 10:56.


#1181
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Tocmai mi-am verificat telefonul sa vad cat am consumat pe date 4G in 13 zile. Consumul a fost de 2.01GB de utilizare normala. Eu sunt pe Digi si tarifele sunt cele afisate pe pagina lor. La intrare in fiecare tara primesti sms cu tarifele in roaming. La Vodafone se plateste pe pachetul de date 4GB, 18 euro. Deci iti ia 18 euro de la primul MB consumat. Mai bine cumperi o cartela de la ei si folosesti whatsApp. Vodafone iti taxeaza traficul de date si daca e in mod avion toata perioada. Mai bine scoti simul complet.
La Turkcell e 40 de lei pachetul cu 12GB de date.
Attached File  Turkcell.png   23.85K   6 downloads

Edited by Leo2006, 13 September 2023 - 11:30.


#1182
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006
Am avut cu noi un telefon cu cartela Digi mobil si ne-am descurcat fara probleme.
Si a doua solutie, cartela cumparata local, e mult mai buna fata de ce ofera Vodafone sau Orange.

Cam asta este costul suplimentar daca folosesti datele mobile in Turcia - articol (Cum m-am descurcat in Istanbul cu aplicatiile de navigatie și travel)

"...vreau să vă povestesc despre experiența mea din Istanbul de luna trecută. Este a treia sau a patra oara când revăd acest oraș și mi-am dorit mult să mă reîntorc. Dupa ce am pățit-o rau ultima oară cu un cost suplimentar de 800 euro, am decis sa imi iau doua telefoane cu mine.
Nu stau sa vă povestesc despre costul suplimentar de acum doi ani, e nasol. Ca să evit orice taxă la abonament, mi-am luat un al doilea telefon cu mine pe care să mă pot baza tot concediul,..."

Edited by dba, 13 September 2023 - 11:52.


#1183
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Normal, ar trebui obligați operatorii să taie accesul la 50-100 euro, zic eu, sume cât de cât rezonabile... 800-1000 euro și operatorul să aibă pretenția să o și achiți, e de prost gust, ca să mă exprim elegant... Ok, se presupune că știi costurile în Roaming din anumite țări, dar chiar și așa, operatorii fac doar minimul necesar pentru informarea clienților și îi interesează doar banii și atât.

#1184
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View Postraducanu969, on 06 septembrie 2023 - 13:30, said:

Salut. Ma poate ajuta cineva cu iGo? Am incercat pe gpszone dar nu am reusit.
E aproape imposibil. La multi din membrii forumului gasesti iGO Primo si NextGen in semnaturile lor, doar trebuie sa faci download. iGO NextGen merge pe orice telefon dar este mai neintuitiv, in schimb pentru Primo e nevoie de artificii in multimode.ini pentru rezolutia telefonului tau si nu a functionat pe android 8 si exista doar un singur apk care functioneaza de la android 9 in sus (9.6.29.636868)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate