Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Bunastarea animalelor - pasari domestice

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#73
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Multumesc pentru raspunsuri, o sa tin seama de ele la continuarea schitei.

#74
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Am facut cuibarele 40/35, am pus stinghii [afara si in cotet, 1m fiecare] am pus platforma recomandata si rampe de acces la cotet si platforma iar in plus am inchis spatiul de sub cotet [policarbonatul cred ca e ok]. Sub stinghia din cotet ma gandesc sa pun un fel de plasa sa nu poata sta gainile acolo si nici sa nu se umple de dejectii.
O mai trebui si altceva?

Attached Files



#75
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
1. pune si un bec undeva in tavan, daca o sa ai vreodata nevoie sa intri pe intuneric, sa vezi ce faci. Plus ca iarna, daca lasi becul aprins vreo 7-8 ore pe zi (4 dimineata, 4 seara), o sa oua mai mult.

2. in principiu n-ai nevoie de fereastra la cotet. Daca iesi mai ieftin fara, desfiinteaz-o.

3. la toata minunatia asta de cotet, o sa-ti incapa vreo 15 gaini...

4. daca faci podeaua cuibarului inclinata, ca sa se rostogoleasca oul, nu pui paie sau fa^n, ci o coala de buret de 1 cm grosime, pe care se va rostogoli oul...

5. bine-ar fi daca ai rezolva cumva cu apa: sa fie sursa la o adapatoare in voliera, dar sa nu inghete iarna...aici e mai complicat.

#76
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostCristist50, on 12th April 2010, 15:47, said:

Am facut cuibarele 40/35, am pus stinghii [afara si in cotet, 1m fiecare] am pus platforma recomandata si rampe de acces la cotet si platforma iar in plus am inchis spatiul de sub cotet [policarbonatul cred ca e ok]. Sub stinghia din cotet ma gandesc sa pun un fel de plasa sa nu poata sta gainile acolo si nici sa nu se umple de dejectii.
O mai trebui si altceva?

SUPER cotet ... gaini fericite ... proprietar mandru de ele ... Nu stiu daca incap chiar 15 gaini cum zice Horia, dar el are defectul profesional al productiei industriale si le judeca dupa densitatile de acolo.
Cred ca 10 sunt suficiente ... dubleaza numarul de stinghii ... de plasa nu e nevoie ca nu calca pe acolo daca au stinghii... si nu uita de baia de praf. Iarasi foarte important este sa aiba permanent pe jos si in spatiul de dormit un strat cat mai constant si consistent de ceva absorbant ... paie, talas sau daca poti face rost ... lucerna (asta e cea mai buna pentru ca o si mananca) ... asternutul asta previne formarea acelei clise mizerabile din imprejmuirile gainilor si-ti permite si sa faci curat mai usor. Toate astea te vor ajuta si pe tine sa nu muncesti prea mult la intretinere si nici sa nu puta prea tare ... plus ca va face deliciul gainilor sa scurme prin ele. Intrarea in cotet sa fie exact cat are nevoie o gaina sa intre ... nu mai mare ... si practica aceasta gaura intr-o usa mai mare de cel putin 60/60 cm pentru vizitare, reparatii, deparazitari sau alte interventii in cotet.
10 gaini sanatoase si fericite inseamna minimum 7 oua/zi adica aprox 50 oua/saptamana ... e mai mult decat suficient pentru consumul unei familii.

Ar mai fi o chestie ... cuibarele ca si acoperisul cotetului au nevoie de o oarecare izolatie termica ... dar mare grija sa nu fie accesibil polistirenul ... fetele il devoreaza in mare viteza.

Edited by masterd6ib6, 12 April 2010 - 23:35.


#77
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
@horia66:
1. Superba ideea cu becul, cu toate ca citisem in posturile voastre ca se recomanda am uitat sa pun asa ceva. Am un timer electronic pe care il foloseam la acvariu, o sa il programez pe acela. Cred ca nu are importanta tipul de bec, pot sa pun si neon. Cred ca iau si neonul de la acvariu.
2. Nu mai pun fereastra dar o sa pun un grilaj pentru aerisire.
3. Maxim 5-6 gaini, cred ca e suficient, nu?
4. Buna ideea cu coala de bureet, credeam ca trebuie neaparat paie sa stea gaina comod.
5. Pentru sursa de apa care sa nu inghete ma gandesc sa folosesc incalzitorul de la acvariu. Nu consuma mult si tina apa la o temperatura peste 0.

@masterd6ib6:
Pot sa renunt la un cuibar ca sa mai pun o stinghie? La 6 gaini un cuibar e ok? Baia de praf pot sa o pun sub platforma aceea cum mi s-a sugerat initial si sa mut stinghia sub cuibar. Podeaua spatiului de dormit vreau sa o fac gen sertar. Imi va fi foarte usor sa o scot si sa schimb stratul de paie/lucerna/talas/etc. de acolo. ce grosime trebuie sa aiba stratul respectiv? 5-10cm sau e prea mult?
Cotetul vreau sa il izolez cu polistiren de 5, mi-a mai ramas pe acasa, il pun pe exterior si il protejez cumva, cu niste foi de placaj poate.

Materiale am ceva acasa, sper ca saptamana viitoare sa ma apuc de el. Mai ramane sa gasesc puicute de o zi. Am vazut ca recomandati Lohmann Brown. Gasesc la avicola?

Edited by Cristist50, 13 April 2010 - 08:17.


#78
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006

View PostCristist50, on 13th April 2010, 09:13, said:

4. Buna ideea cu coala de bureet, credeam ca trebuie neaparat paie sa stea gaina comod.
Poate te inspira imaginea de mai jos.
Attached File  outoare.jpg   17.46K   347 downloads
PS Intentionez sa reconstruiesc cotetul gainilor. Ne-ai oferit niste schite superbe.

#79
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Gata, am refacut cuibarele cu fundul inclinat si podeaua cotetului de tip sertar cu inaltimea de 8cm, sper sa fie bine.
Schita este facuta in Googke Sketch-up, atasamentul este  .doc insa ii schimbati extensia in .skp ca sa poate fi deschiza. Softpedia vad ca nu permite atasarea fisierelor de tip .skp. Daca deschideti schita puteti lua de acolo dimensiunile exacte [bineinteles pentru cine vrea].

Revin cu noutati cand o sa am.

Multumesc tuturor pentru ajutorul oferit.

Attached Files


Edited by Cristist50, 13 April 2010 - 13:02.


#80
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostCristist50, on 13th April 2010, 14:02, said:

Gata, am refacut cuibarele cu fundul inclinat si podeaua cotetului de tip sertar cu inaltimea de 8cm, sper sa fie bine.
Schita este facuta in Googke Sketch-up, atasamentul este  .doc insa ii schimbati extensia in .skp ca sa poate fi deschiza. Softpedia vad ca nu permite atasarea fisierelor de tip .skp. Daca deschideti schita puteti lua de acolo dimensiunile exacte [bineinteles pentru cine vrea].

Revin cu noutati cand o sa am.

Multumesc tuturor pentru ajutorul oferit.
In doc nu vede atasamentul, iar in skp nu am softul! Cum pot sa vad? Dar parca tu nu stiai?

#81
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

Quote

Schita este facuta in Googke Sketch-up, atasamentul este .doc insa ii schimbati extensia in .skp ca sa poate fi deschiza. Softpedia vad ca nu permite atasarea fisierelor de tip .skp

Google Sketch-up este free pe net, are cam 30mb. Fisierele .skp nu se pot vizualiza decat cu Sketch-Up ... cred ...

Edited by Cristist50, 13 April 2010 - 13:26.


#82
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostCristist50, on 13th April 2010, 14:24, said:

Google Sketch-up este free pe net, are cam 30mb. Fisierele .skp nu se pot vizualiza decat cu Sketch-Up ... cred ...
30 MB! Si ce se mai face cu programul asta, sa stiu daca merita downloadat?

#83
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006
vad ca are si o varianta PRO
Cred ca edte ceva tip Autocad

#84
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postliviu_np, on 13th April 2010, 14:58, said:

vad ca are si o varianta PRO
Cred ca edte ceva tip Autocad
E cu licenta sau perioada de proba 30 zile?

#85
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
E moca. Face o gramada. Uite ce mai face printre altele :D Este mult mai usor de lucrat decat cu Autocad-ul, face doar schite de genul cotetului respectiv. Avantajul este ca iti poti face un desen la dimensiune exacta pe "foaie" inainte de a te apuca sa tai cu fierastraul.

Cred insa ca sunt foarte offtopic.

P.S. Desenele sunt facute de mine :)

Attached Files


Edited by Cristist50, 13 April 2010 - 14:39.


#86
statusquo91

statusquo91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.03.2010

View Postdorel232004, on 13th April 2010, 15:02, said:

E cu licenta sau perioada de proba 30 zile?
Cotetele sunt superbe.
Sper ca e vorba de hobby, caci de ferma nici vorba.
Nu stiu cum sta cu rentabilitatea unui astfel de cotet pt. 15 gaini.
In orice caz este un lucru frumos, si zau ca ar trebui mai multi, sa zicem crescatori de gaini si nu numai sa aibe cotete placute, colorate, igienice, fiindca daca noua ne place , ai place si lui dumnezeu si fiintei caruia este destinat.
Intradevar citeam mai sus de bec, este f. util in marirea productiei de oua.
Un alt aspect neglijat de majoritatea taranilor, mie impropriu sa mai spun ,,tarani'' ptr. ca ei numai exista decat in nr. f mic si mai ales in zonele montane izolate, este factorul clima(temperatura-umiditate si viteza curentilor de aer).
E prea mult spus ptr. o gospodarie taraneasca. Am vazut la cineva intr-un adapost de gaini, montata o minibaterie pe rumegus care mentinea o temperatura constanta de toamna pina primavara in cotet (cca 15-18 grade).
Bineinteles era vorba de un cotet mai mare calibrat la 100 de gaini.
Si sa stii ca tot chestia aia(bateria) am vazut-o si in cocina de porci, si sa nu-ti povestesc cat de bine aratau porci si purcei la caldura si cum zburdau prin adapost.
Face mult sa asiguri si o temperatura placuta iarna, precum si temperatura apei sa fie mai ridicata decat cea de afara.
Uite mai vin si eu cu experientele altora si care cred ca pot fi idei utile, tinand cont ca rumegusul este pe toate strazile si uneori gratis.
Numai bine.

#87
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostCristist50, on 13th April 2010, 15:38, said:

E moca. Face o gramada. Uite ce mai face printre altele :D Este mult mai usor de lucrat decat cu Autocad-ul, face doar schite de genul cotetului respectiv. Avantajul este ca iti poti face un desen la dimensiune exacta pe "foaie" inainte de a te apuca sa tai cu fierastraul.

Cred insa ca sunt foarte offtopic.

P.S. Desenele sunt facute de mine :)
OK, mersi! Lasa ca ii ajuta si pe ceilalti sa-si proiecteze grajdul!

#88
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Poststatusquo91, on 13th April 2010, 14:43, said:

Cotetele sunt superbe.
Sper ca e vorba de hobby, caci de ferma nici vorba.
Nu stiu cum sta cu rentabilitatea unui astfel de cotet pt. 15 gaini.
In orice caz este un lucru frumos, si zau ca ar trebui mai multi, sa zicem crescatori de gaini si nu numai sa aibe cotete placute, colorate, igienice, fiindca daca noua ne place , ai place si lui dumnezeu si fiintei caruia este destinat.
Intradevar citeam mai sus de bec, este f. util in marirea productiei de oua.
Un alt aspect neglijat de majoritatea taranilor, mie impropriu sa mai spun ,,tarani'' ptr. ca ei numai exista decat in nr. f mic si mai ales in zonele montane izolate, este factorul clima(temperatura-umiditate si viteza curentilor de aer).
E prea mult spus ptr. o gospodarie taraneasca. Am vazut la cineva intr-un adapost de gaini, montata o minibaterie pe rumegus care mentinea o temperatura constanta de toamna pina primavara in cotet (cca 15-18 grade).
Bineinteles era vorba de un cotet mai mare calibrat la 100 de gaini.
Si sa stii ca tot chestia aia(bateria) am vazut-o si in cocina de porci, si sa nu-ti povestesc cat de bine aratau porci si purcei la caldura si cum zburdau prin adapost.
Face mult sa asiguri si o temperatura placuta iarna, precum si temperatura apei sa fie mai ridicata decat cea de afara.
Uite mai vin si eu cu experientele altora si care cred ca pot fi idei utile, tinand cont ca rumegusul este pe toate strazile si uneori gratis.
Numai bine.


Poti detalia un pic despre bateria asta ?

Ieri si alaltaieri am fost la mosie ... am observat cu atentie ce fac fetele cand vine momentul sa se oua ... sau impartit singure pe gasti/generatii si oua in cuibare diferite ... cand le aveam acasa la Bucale ... de nevoie foloseau cuibarele din aceeasi locatie ... acu' au loc berechet si folosesc si cuibarul dotat cu labirint si cel cocotat ... ambele dotate cu sisteme antiCotei. productia de oua e constanta si la full power ... dar calitatea a crescut foarte mult ... galbenusurile sunt portocaliu inchis si au un gust net superior celor pe care le faceau asta iarna. Consumul de boabe a scazut la 40-50% fata de ce consumau pana acum ... ciugule verdeata toata ziua si cauta gaze ... aproape ca nu se mai apropie de distribuitorul de boabe ... baga ceva boabe seara inainte de culcare. O chestie interesanta in legatura cu care am avut ceva emotii ... nu se ating de straturile cu legume si verdeturi ... prefera zonele de pe langa garduri si mai ales zona libera de cultivare (asa am botezat-o eu), unde e foarte multa flora spontana si foarte diversa. Si bineinteles ca stau in urma mea si ciugule toate ganganiile si viermusii (in special niste larve mari si grase de culoare alb galbui)care ies la suprafata dupa ce dau cu motoroto. Am sapat cu motoroto via si o parte din livada ... un rand da, unu nu si am avut parte de un sol pe care probabil ca agricultorii profesionisti il numesc intr-un fel sinonim cu foarte bun/protrivit de umed(L.E. in optim) ... a mers lux ... parca erau alt teren si alt motocultor ... ori m-am invatat eu cu ele.
In rest explozie de verdeata ... iar prunii sunt spuza de flori ... an cu tuica ieftina ...

Edited by masterd6ib6, 19 April 2010 - 18:43.


#89
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostCristist50, on 13th April 2010, 09:13, said:

@horia66:
1. Superba ideea cu becul, cu toate ca citisem in posturile voastre ca se recomanda am uitat sa pun asa ceva. Am un timer electronic pe care il foloseam la acvariu, o sa il programez pe acela. Cred ca nu are importanta tipul de bec, pot sa pun si neon.

Iti recomand un neon cu lumina galbuie (calda), nu albastra, care imita cat de cat lumina naturala.

Quote

...
2. Nu mai pun fereastra dar o sa pun un grilaj pentru aerisire.
Da, dar cu un oblon exterior, pe care sa-l poti inchide cand viscoleste.

Quote

...
4. Buna ideea cu coala de bureet, credeam ca trebuie neaparat paie sa stea gaina comod.
Orice asternut ai pune in cuibar (inclusiv burete), acesta va deveni (in timp) un rezervor de paraziti (capuse, paduchi de gaina etc.).
Asa ca ar trebui ca periodic (odata la 2-3 luni, mai des pe timp calduros, mai rar in sezon racoros) sa pulverizezi respectiva coala de buret cu un insecticid cu toxicitate redusa, gen neostomosan.

Quote

... Am vazut ca recomandati Lohmann Brown. Gasesc la avicola?
In principiu, da.

#90
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Sambata si Dumineca le-am petrecut la mosie in compania fetelor si a lui Cotei ... toate bune si frumoase ... productia de oua la nivelul scontat ... consumul de furaj foarte mic ... mananca toata ziua numai gaze/viermusi si balarii ... foarte interesant ca nu se ating deloc de gradina de legume care a crescut simtitor ... marar, patrunjel, leustean, busuioc, telina de frunza, salate, ridichi, morcovi, pepeni galbeni si verzi si o suprafata de vre-o 50 mp cu lucerna pusa anul asta care ar fi numai buna de ciugulit ... nimic nu le tenteaza ... pasc doar in zona libera unde e vegetatie spontana ... tot felul
de trifoiuri, buruieni si plante medicinale si iarba de tip gazon ... acum au renuntat aproape total la masa de dimineata cu boabe ... baga boabe doar la cina.
Am exersat din greu cu noua motocositoare Ryobi de 1 CP ... testata si cu lama cu trei dinti si cu cele doua tipuri de taietor cu fir ... unul mai subtire pe rola si unul mai gros extrem de practic cu niste fire la dimensiune fixa ... cam 20-30 cm pe care la bagi intr-un orificiu cu sens unic ... ai bagat firul si se blocheaza acolo ... nu mai poate fi scos ... extrem de practic pentru cosit gen cosire manuala. In pofida celor spuse de dorel ceva timp in urma ... nu e deloc obositor de lucrat cu ea ... conditia este sa-ti ajustezi hamul corect si sa ai o pozitie cat mai dreapta ... sa nu trebuiasca sa te apleci sau sa tii cositoarea in maini din muschi ... trebuie sustinuta de carca ... am curatat pe langa gard pe o distanta de la gard de 1 m si o lungime de 250 m ... deci o suprafata de 250 mp cam intr-o ora ... cu ocolirile de rigoare la zmeura si coacaze, ciresii salbateci ... etc ... plus o parte din livada de vre-o 500 mp ... alte 2-3 ore cu mare grija in zona pomilor ... observatie importanta ... discul metalic este foarte folositor cand vrei sa distrugi o vatra de buruieni mai din radacina ... la 1-2 cm sub nivelul solului ... singurul dezavantaj este ca te faci din cap pana in picioare numai seva si resturi de balarii.
Alt MARE dezavantaj este ca face un zgomot infernal ... care zgomot se produce langa urechea ta ... este poate cel mai mare dezavantaj al sistemului asta.
In rest munca la gradina de legume ... in compania fetelor care de-abia asteptau sa arunc o buruiana sau sa sap ceva ca se si repezeau sa verifice daca nu e ceva de halit ... viermusi, rame, larve de tot felul. Din cauza burtii ... munca asta la gradina cred ca este undeva pe locul doi fata de munca la ocna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate