Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Bunastarea animalelor - pasari domestice

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#91
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmasterd6ib6, on 26th April 2010, 08:58, said:

acum au renuntat aproape total la masa de dimineata cu boabe ... baga boabe doar la cina.
Deci cat mananca boabe/furaje pe zi, o gaina?

View Postmasterd6ib6, on 26th April 2010, 08:58, said:

In pofida celor spuse de dorel ceva timp in urma ... nu e deloc obositor de lucrat cu ea ... conditia este sa-ti ajustezi hamul corect si sa ai o pozitie cat mai dreapta ... sa nu trebuiasca sa te apleci sau sa tii cositoarea in maini din muschi ... trebuie sustinuta de carca ... am curatat pe langa gard pe o distanta de la gard de 1 m si o lungime de 250 m ... deci o suprafata de 250 mp cam intr-o ora ... cu ocolirile de rigoare la zmeura si coacaze, ciresii salbateci ... etc ... plus o parte din livada de vre-o 500 mp ... alte 2-3 ore cu mare grija in zona pomilor ... observatie importanta ... discul metalic este foarte folositor cand vrei sa distrugi o vatra de buruieni mai din radacina ... la 1-2 cm sub nivelul solului ... singurul dezavantaj este ca te faci din cap pana in picioare numai seva si resturi de balarii.
Alt MARE dezavantaj este ca face un zgomot infernal ... care zgomot se produce langa urechea ta ... este poate cel mai mare dezavantaj al sistemului asta.
In rest munca la gradina de legume ... in compania fetelor care de-abia asteptau sa arunc o buruiana sau sa sap ceva ca se si repezeau sa verifice daca nu e ceva de halit ... viermusi, rame, larve de tot felul. Din cauza burtii ... munca asta la gradina cred ca este undeva pe locul doi fata de munca la ocna.
Pai acum te lauzi? Daca te apucai cand era fanul de 1m, atunci sa-mi spui ca e usor! Acum cand ai de taiat cateva fire de pomisori ramase de peste iarna, normal ca e floare la ureche!

#92
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postdorel232004, on 26th April 2010, 08:27, said:

Deci cat mananca boabe/furaje pe zi, o gaina?


Pai acum te lauzi? Daca te apucai cand era fanul de 1m, atunci sa-mi spui ca e usor! Acum cand ai de taiat cateva fire de pomisori ramase de peste iarna, normal ca e floare la ureche!

Taiatul e treaba ei ... tu trebuie doar s-o porti si s-o plimbi ... daca e bine echilibrata in carca ... nici n-o simti ... si nici miscarea alternativa nu te oboseste ... d'aia e moto coasa ... nu faci tu efortul de taiere il face ea ... este exact ca la motocultor ... pana inveti sa mergi cu el te seaca ... p'orma e joaca de copil.
Si fanul nu se taie cand are 1m ... atunci nu mai e bun de nimic ca sunt prea groase tijele si lemnificate ... nu-l mai mananca animalele.
In orice caz ... eu mi-am rezolvat definitiv problema balariilor prin livada si curte ... cu jucaria asta in cateva ore am pus jos tot ce ma deranjeaza.

Edited by masterd6ib6, 26 April 2010 - 14:10.


#93
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmasterd6ib6, on 26th April 2010, 14:47, said:

Taiatul e treaba ei ... tu trebuie doar s-o porti si s-o plimbi ... daca e bine echilibrata in carca ... nici n-o simti ... si nici miscarea alternativa nu te oboseste ... d'aia e moto coasa ... nu faci tu efortul de taiere il face ea ... este exact ca la motocultor ... pana inveti sa mergi cu el te seaca ... p'orma e joaca de copil.
Si fanul nu se taie cand are 1m ... atunci nu mai e bun de nimic ca sunt prea groase tijele si lemnificate ... nu-l mai mananca animalele.
In orice caz ... eu mi-am rezolvat definitiv problema balariilor prin livada si curte ... cu jucaria asta in cateva ore am pus jos tot ce ma deranjeaza.
Eu nu am zis sa tai cand fanul e uscat! Deci una e sa tai iarba, pomisori acum si alta cand e mare! Te incurca, la greu, cel taiat! Dar daca tu esti fericit, asta conteaza! Si eu daca aveam pana in 3-5000 m era OK!
Dar cu boabele ai uitat?

#94
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 26th April 2010, 08:58, said:

... foarte interesant ca nu se ating deloc de gradina de legume care a crescut simtitor ... marar, patrunjel, leustean, busuioc, telina de frunza, salate, ridichi, morcovi, pepeni galbeni si verzi si o suprafata de vre-o 50 mp cu lucerna pusa anul asta care ar fi numai buna de ciugulit ... nimic nu le tenteaza ... pasc doar in zona libera unde e vegetatie spontana ...

Asta se datoreaza educatiei primite in familie, Maestre.

Quote

... discul metalic este foarte folositor cand vrei sa distrugi o vatra de buruieni mai din radacina ... la 1-2 cm sub nivelul solului ...

Spune-mi te rog, ce parere ai: poti taia cu acel disc metalic rugi salbatici de mure de cam 1 deget grosime ?

Quote

Alt MARE dezavantaj este ca face un zgomot infernal ... care zgomot se produce langa urechea ta ... este poate cel mai mare dezavantaj al sistemului asta.
Pai, se recomanda a se utiliza numai impreuna cu o pereche de antifoane...

#95
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Posthoria66, on 26th April 2010, 19:00, said:

Spune-mi te rog, ce parere ai: poti taia cu acel disc metalic rugi salbatici de mure de cam 1 deget grosime ?
Deci cu discul, care arata ca cel de circular, se pot taia si pomisori de 4-5cm! Dar nu dintr-o "lovitura"! Exact cum tai la circular! Beleaua e ca nu taie la "rasul" pamantului, ca te impiedica aparatoarea si daca o scoti (ceea ce nu e recomandat), te impiedica un dispozitiv care fixeaza discul! Rugii ii taie si discul cu 3 cutite (nu stiu cum sa-i spun altfel), dar nu le da si intr-o parte! Adica le tai si ele cad peste tine sau alaturi! Ca sa avansezi trebuie sa te apleci sa le dai cu mana "inmanusata" la o parte, ca altfel te ating peste tot si nu e placut!

View Posthoria66, on 26th April 2010, 19:00, said:

Pai, se recomanda a se utiliza numai impreuna cu o pereche de antifoane...
Si cum mai auzi telefonul?

#96
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Posthoria66, on 26th April 2010, 18:00, said:

Asta se datoreaza educatiei primite in familie, Maestre.

Scoala de maniere elegante ... facuta cat au stat la Bucuresti.

View Posthoria66, on 26th April 2010, 18:00, said:

Spune-mi te rog, ce parere ai: poti taia cu acel disc metalic rugi salbatici de mure de cam 1 deget grosime ?

Fara probleme ... am si facut-o. Dar sa nu fie deget de localnic ... mai de forumist asa.

View Posthoria66, on 26th April 2010, 18:00, said:

Pai, se recomanda a se utiliza numai impreuna cu o pereche de antifoane...

Asta-mi mai lipsea de pe cap ...


View Postdorel232004, on 26th April 2010, 14:56, said:

Dar cu boabele ai uitat?

Scuze ... baga cu o aproximatie destul de grosiera ... cam 50 g/zi de pasare domestica ... mai am si alti abonati ... niste gugustiuci de prin partea locului ... mari amatori de haleala moca si ceva vrabiute.
Eu am o hranitoare mare in care imi intra aproximativ jumate de sac de boabe ... care asta vara tinea o saptamana la un efectiv de 12 gaini si doi cocosi si aceeasi cantitate se consuma asta iarna plus o gramada de alte forme de haleala ... dar boabele erau consumate constant.

#97
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmasterd6ib6, on 27th April 2010, 07:58, said:

Scuze ... baga cu o aproximatie destul de grosiera ... cam 50 g/zi de pasare domestica ... mai am si alti abonati ... niste gugustiuci de prin partea locului ... mari amatori de haleala moca si ceva vrabiute.
Eu am o hranitoare mare in care imi intra aproximativ jumate de sac de boabe ... care asta vara tinea o saptamana la un efectiv de 12 gaini si doi cocosi si aceeasi cantitate se consuma asta iarna plus o gramada de alte forme de haleala ... dar boabele erau consumate constant.
Asta inseamna ca un sac are aprox 8,5 kg?

#98
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postdorel232004, on 27th April 2010, 07:22, said:

Asta inseamna ca un sac are aprox 8,5 kg?

50 g halesc ACUM ... asta vara cand erau inchise mai toata ziua ... in special cand lipseam de'acolo cred ca se ajungea la 200 chiar 300 g cu ce mai mancau si pasarile cerului si chiar cate un soricel.
ACUM am adoptat tehnica de crestere EXTRA FREE RANGE ... adica sunt de capul lor prin toata curtea si au doar hrana sub acoperis ... in rest apa si balarii ... ca in cresterea fazanilor in padure.
ACUM aceeasi cantitate de boabe imi ajunge cam o luna ... adica incarc hranitoarea cu aprox 5 kg porumb, 5 kg grau si 3-4 kg de altceva ... sroturi si/sau alte seminte ... de ex. canepa ... ocazional ... pentru buna dispozitie. Capacitatea ei e de aprox. 20 kg boabe dar acum nu o umplu. Iar un sac de boabe ... mai orasanule ... are intre 30 si 50 kg functie de ce fel de boabe de umiditatea lor ... etc.

A ... si inca ceva ... asta vara ... mai erau pe langa astea mari si vre-o 30 de pui (care au sfarsit pe gratar sau ingropati) de diferite varste care cu toate ca aveau hranitorile lor ... mai ciuguleau si de la alea batrane ... drept pentru care isi luau cafteala grupa mare.

Edited by masterd6ib6, 27 April 2010 - 08:52.


#99
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmasterd6ib6, on 27th April 2010, 09:45, said:

50 g halesc ACUM ... asta vara cand erau inchise mai toata ziua ... in special cand lipseam de'acolo cred ca se ajungea la 200 chiar 300 g cu ce mai mancau si pasarile cerului si chiar cate un soricel.
Mersi de informatii! Asa 50 g suna frumos, dar 2-300 g iarna, nu prea! 200 mai merge, dar 300? Cam mult, dar nici tu nu ai facut farmacie!

#100
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postdorel232004, on 27th April 2010, 09:32, said:

Mersi de informatii! Asa 50 g suna frumos, dar 2-300 g iarna, nu prea! 200 mai merge, dar 300? Cam mult, dar nici tu nu ai facut farmacie!

Nu ... si nici nu mi-a prea pasat ... dar v-am mai spus ... la -20 grade Celsius ouau toate cate un ou pe zi fara exceptii.

#101
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmasterd6ib6, on 27th April 2010, 21:28, said:

Nu ... si nici nu mi-a prea pasat ... dar v-am mai spus ... la -20 grade Celsius ouau toate cate un ou pe zi fara exceptii.
Cand o fi sa ma apuc de gaini, daca o sa ma apuc, o sa iau pui de la tine!

#102
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 05.06.2006

View Postliviu_np, on 8th April 2010, 16:18, said:

... am si eu 6 gaini. Cocosul l-am taiat ca era demn de un actor XXX. Intr-adevar, doar 6 gaini cand i-ar fi trebuit 20.
Problema pe care o am eu este cu ouale.
masterd6ib6 spune ca seful securitatii papa ouale. La mine se intampla si mai rau. Am niste gaini canibale. Daca nu ar avea de mancare si apa la dispozitie as mai zice. De cand a rasarit iarba le dau si din asta.
Ce sfaturi imi dati? Eu ma gandeam sa le sacrific pe toate si sa cumpar altele care nu au dat de gustul oualelor.

Prin sfaturile date, pentru care va multumesc, ati scapat 6 gaini de la un macel iminent.  :kisstogether:
Asa cum mi-ati spus, am inceput sa le dau furaje, sau cum s-or numi, cumparate de la un magazin specializat, care au in componenta minerale, vitamine, srot de soia, de floarea soarelui, mazare etc.
Doar dupa cateva zile am inceput sa adun oua. In ultimele 7 zile am adunat 23 de oua de la 5 gaini (una a cazut closca si am separat-o). Ce ziceti, e buna "productia"?. Pentru consumul propriu este suficient.
Am facut un raboj in care scriu zilnic numarul de oua culese din cuibar.  :P

Edited by liviu_np, 28 April 2010 - 12:40.


#103
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
66%! E loc si de mai bine! Ai pus in calcul si closca trasa alaturi, ca scade procentele?

#104
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 05.06.2006
Closca nu e-n calcule. E de o saptamana jumate pe oo

#105
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postliviu_np, on 28th April 2010, 13:46, said:

Closca nu e-n calcule. E de o saptamana jumate pe oo
Poate isi mai revin cu timpul! Daca nu, vezi ce le face masterd, de are 100%! Cred ca trebuie sa le faci educatie de oras!

#106
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postliviu_np, on 28th April 2010, 13:38, said:

...
Asa cum mi-ati spus, am inceput sa le dau furaje, sau cum s-or numi, cumparate de la un magazin specializat, care au in componenta minerale, vitamine, srot de soia, de floarea soarelui, mazare etc.
Doar dupa cateva zile am inceput sa adun oua.
...

Vezi, mai Nea Liviu, si ti se pusese pata pe ele.

Altii zic ca la agricultura si la fotbal se pricepe toata lumea...

#107
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 05.06.2006

View Posthoria66, on 28th April 2010, 21:00, said:

Vezi, mai Nea Liviu, si ti se pusese pata pe ele.

Altii zic ca la agricultura si la fotbal se pricepe toata lumea...

Da domn' doctor. noroc cu forumul asta... :cheers:

PS. La fotbal chiar nu ma pricep... prea multe desisuri si porcarii p-acolo...  :angry:

#108
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View Postdorel232004, on 28th April 2010, 12:43, said:

66%! E loc si de mai bine! Ai pus in calcul si closca trasa alaturi, ca scade procentele?
salut.ca tot esti cu calculatul,de la cele 2 closti au iesit 27 de pui din 40 de oua si mai am acum 3 closti :first: ,la care am mai pus la clocit alte 60 de oua .ieri era soacra mea suparata ca nu a adunat decit 40 de oua.restul nu le-a gasit

Edited by marian36, 02 May 2010 - 09:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate