Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Bunastarea animalelor - pasari domestice

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#1
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Domn' doctor ... scuze ca am luat initiativa asta fara o consultare prealabila, dar ... sunt batran si uit repede ... am multe pe cap si e aglomeratie acolo intr-un loc relativ stramt si care devine din ce in ce mai neincapator pe zi ce trece ... deh ... fiziologia  :confuzzled:

So ... probleme de bunastare la pasari ... abordate in cele doua maniere cu care ne-am obisnuit ... gospodareste si industrial.
Spuneai tu Horia, intr-un post anterior, ca te-ai lamurit cu puii de tara ... tarati, jerpeliti cu picioarele in noroi si hraniti doar cu boabe de porumb ... deci nici in gospodaria taraneasca nu e bunastare pentru animale intotdeauna.
De zona industriala stiu foarte putine asa ca aici ii las pe altii sa spuna daca in afara normelor ar mai fi si alte masuri care pot fi luate pentru a inbunatati viata aripatelor.

Trebuie sa facem asta in primul rand pentru ca suntem un forum super exhaustiv despre animale domestice si nu putea lipsi tocmai un subiect ca asta ... o sa ne trezim maine poimaine cu vre-un pui de ecologist care o sa ne certe.

Edited by masterd6ib6, 28 February 2010 - 08:27.


#2
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009
Buna  ideea  ta .Acum umila  mea  parere  ar  fi  ca  unul  care  creste  pasari  in mod  industrial are  din start  de  respectat niste  norme  in  ceea  ce  priveste conditiile  de  viata  ale  zburatoarelor  sale pe  cand  in  gospodariile  taranesti  din necunostinta  sau  pur  si simplu din nepasare se vad  de cele  mai  multe  ori  pasari  care  desi  sunt  libere  in  curtea  omului  dar  nu  au  un  adapost  cat  de cat  corespunzator si  dorm  prin  copaci  sau  inoata  in  noroi  si  sunt  hranite  cu  un  pumn  de  graunte  si  alea  aruncate din  fuga  pe  jos ,mai  sunt  si cazuri  cand pasarile  scurma  prin  gunoaiele  de  la  alte  animale  din  gospodarie si  se  hranesc  cu  tot  felul de resturi  nu  tocmai curate  (ca sa   folosesc  un  termen  mai  bland).Aici  cred  ca  trebuie sa se  faca  ceva  nu  de  alta  dar  cu totii  dorim  sa  mancam un  pui  de  tara pe  gratar  si  am  vrea ca  puiul  ala  sa  fie  crescut  da  in mod cat  mai  natural  posibil dar  in nici  un  caz sa   se   hraneasca de  prin  gunoaie .

Edited by horia66, 28 February 2010 - 23:13.


#3
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Sa incercam si aici un todo list
1. Adapostul
1.1. Adapostul de noapte
    1.1.1. Materiale - constructie - acces - compartimentare - dimensiuni/cap pasare
    1.1.2. Zona de somn - stinghii - jgheab (suport) dejectii sub stinghii
    1.1.3. Izolare fata de intrusi (alte animale domestice sau nu)
1.2. Adapostul de zi - padoc acoperit
    1.2.1. Materiale - constructie - compartimentare - dimensiuni/cap pasare
    1.2.2. Zona cu nisip/praf pentru scaldat - zona cu sternut pentru scurmat - zona de hranire/adapare
    1.2.3. Cuibare - materiale - constructie - amplasament - asternut - dimensionare - nr cuibare/nr pasari outoare
    1.2.4. Zona de odihna/siesta - stinghii - dimensionare/cap pasare
1.3. Pasunea
    1.3.1. Amplasament - imprejmuire - materiale - dimensionare/cap pasare
    1.3.2. Tipuri/soiuri de vegetatie - recomandari - interdictii
    1.3.3. Metode de prezervare a pasunii - rotatia
1.4. Adapostul de iarna
    1.4.1. Materiale - constructie - izolatie - compartimentare - iluminat - dimensiuni/cap pasare
    1.4.2. Zona de somn - zona de plimbare/hranire-adapare/scurmat - zona cuibarelor - zona pentru scaldat - zona de siesta
    1.4.3. Probleme specifice temperaturilor foarte scazute - adapatul - incalzire biologica - asternut - iluminat de completare

2.Hrana si apa
2.1. Baza - amestecuri de graunte - compozitie - procentaje
2.2. Vitamine, premixuri - recomandari - interdictii (broiler vs gaini outoare).
2.3.  Retete specializate - starter - pasari de reproductie

3. Prevenirea, controlul si tratamentul principalelor boli
3.1. Metode eficace de profilaxie (prevenire a imbolnavirii)
    3.1.1. Izolarea
    3.1.2. Igiena
    3.1.3. Dezinfectii - dezinsectii - deratizari
3.2. Vaccinarea - tipuri - metode de administrare - scheme de vaccinare
3.3. Tratamente care nu necesita specializare - administrare si dozare facila - tratamente cu plante/ierburi ... leacuri babesti :naughty:

4. Sacrificarea

As vrea ca din ceea ce am scris aici, plus completarile aduse de fiecare dintre noi, sa rezulte cateva pagini, usor de parcurs, de inteles si de pus in practica. Daca aveti completari la aceste capitole ... va invit sa le faceti ... in rest ar fi bine ca fiecare sa completeze sub fiecare punct de aici cu propria experienta ... sunt interesante si citatele sau trimiterile la carti sau link-uri, dar de baza ar trebui sa fie experienta proprie.

Edited by masterd6ib6, 28 February 2010 - 21:06.


#4
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 28th February 2010, 08:25, said:

Domn' doctor ... scuze ca am luat initiativa asta fara o consultare prealabila, ...

Draga maestre, da' nu trebuie sa-ti ceri scuze !

(mai oameni buni, v-au speriat alti moderatori pe alte arii ? stau cu parul, pe-acolo...?)

Ai facut foarte bine cu topicul acesta.

Disciplina care se ocupa cu asa ceva in facultate este "Igiena".

Cine vrea sa citeasca ce-au studiat altii, despre temperaturi, curenti de aer, concentratii de noxe, consistenta pardoselii, etc., luati acest manual si ad^nciti-va in lectura...

Stiti cum e bancul ala cu tipul de 70 de ani: "mai baieti, viata n-a fost niciodata asa frumoasa ca acuma - sotia crede ca sunt plecat la amanta, amanta crede ca sunt acas' si eu ma incui singur intr-o camera si citesc, si citesc ...!"

Mai sunt si niste norme de prin monitorul oficial (stiu ca le pusese si Kappa pe aici, pe la topicul cu proiectul de pasari), dar alea au in vedere niste conditii minime de "bunastare" in ferme, acolo unde tendinta este intotdeauna de aglomerare ....

View Postmasterd6ib6, on 28th February 2010, 20:47, said:

Sa incercam si aici un todo list
1. Adapostul
1.1. Adapostul de noapte
    ...
1.2. Adapostul de zi - padoc acoperit
    ...
1.3. Pasunea
    ....
1.4. Adapostul de iarna
    ...
2.Hrana si apa
...
3. Prevenirea, controlul si tratamentul principalelor boli
...
4. Sacrificarea

...


Problema principala de care ne lovim, maestre - este ca toata lista matale are niste raspunsuri foarte diferite in functie de "la ce te referi"...

Ca sa ma fac inteles: in ziua de azi nu se mai iau in consideratie pasarile la gramada - si chestia e ca te-ai bagat si in cel mai tehnologizat si cercetat domeniu zootehnic - avicultura.

Deci, este vorba de cerinte extrem de diferite in functie de categorie: gaini ouatoare oua consum; gaini reproductie puicute ouatoare; gaini reproductie rase grele - linii pure; gaini reproductie bunici de broileri; gaini reproductie parinti de broileri; broileri (sau pui "de carne").

Apoi: curcani (care cred ca au si ei vreo 2-3 categorii); palmipede (rate sau ga^ste); prepelite; fazani.

Sunt doua topicuri ("proiect gaini ouatoare" si "cresterea broilerilor") care vor sa raspunda intr-un mod profesional la intrebarile puse, cu referire la gaini ouatoare oua consum si broileri. Daca sunt nelamuriri acolo, ar trebui puse intrebarile tot acolo.

N-avem ce face... In anul de gratie 2010, "lucrurile astea" se fac profesionist, impartite pe caprarii.

Asadar, despre ce vorbim aici ? Despre cum sa-si cresca taranul pasarile ? E simplu: sa le creasca ca la carte. Iar cartea spune cum sa le cresti in conditii de ferma.

Cei care nu inteleg, pot sa le creasca mai departe ca pe niste animale de companie ...

View Postmasterd6ib6, on 28th February 2010, 20:47, said:

...
4. Sacrificarea
...

Pai, asta n-ar trebui sa se faca la abator ?

Sau vreti sa ne referim la modul "haiducesc", cu aterizare in protap... ?

#5
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,151
  • Înscris: 24.05.2006
Cu privire la "bunastarea" puiului de carne, eu am o parere personala, impartasita de multi alti crescatori: daca dam la o parte toate vrajelile, filmuletele de pe net, asociatiile gen PETA, si alti militanti, ramane o singura problema: la ce foloseste? Un pui de carne traieste o luna jumate. Ca o face alaturi de 15 sau 18 pui pe metrul patrat, nu-l ajuta cu nimic. Oricum, ajunge tot atarnat cu capul in jos, intr-un carlig.

#6
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Toata chestia este ca aceasta aglomeratie sa nu-i fie fatala in ultima saptama^na de viata.

Mai ales ca^nd afara sunt patruzecisi... de grade, cam stra^nge din muschii fesieri domnu' avicultor, in ultima saptama^na - inainte de livrare ...

Edited by horia66, 01 March 2010 - 17:15.


#7
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Ati sarit pe mine domn' doctor cu precizari ... care precizari tineau sa precizeze despre ce vorbim.
Pai despre bunastare si igiena vorbim, dar daca o tratam asa cum ne invata Dl Prof. Dr. ... titularul catedrei de Igiena si Bunastare Animala ... n-am facut nica ... ca indicatiile alea sunt pentru wiseguy ... care evident ca daca a ajuns unde a ajuns ... probabil ca stie mai bine decat cartea, ce si cum si oricum pentru el exista norme specifice industriei, care ii chinuie destul pe crescatorii profesionisti... dovada postul lui anterior..
Eu vreau sa pun de-o gospodarie model cat mai bine facuta, care sa aiba si oratanii in ea, care sa se simteasca bine sa produca doar oua si carne, nu si boli sau lighioane. Pentru asta ar trebui sa stiu unde le pun dupa ce vin cu ele de la piata ... ce le dau sa pape si unde le culc ... ce fac cand ploua afara sau ninge sau sunt 40 grade Celsius sau -20. Cum e bine sa fac un cotet, unde, cat de mare sa fie din ce sa-l fac ...

Si imi pun toate intrebarile astea si multe altele pentru ca sunt orasean si vreau sa aflu din carti si de pe net cum au facut altii chestiile astea. Sau pentru ca sunt foarte tanar si n-am experienta, dar nici nu-mi place cum tine bunica gainile in noroi.

Eu ma asteptam sa veniti cu niste norme interpretate si adaptate gospodariei ... norme de bunastare animala pentru gospodarie... by Dr. Horia

#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,151
  • Înscris: 24.05.2006

View Posthoria66, on 1st March 2010, 17:11, said:

Toata chestia este ca aceasta aglomeratie sa nu-i fie fatala in ultima saptama^na de viata.

Mai ales ca^nd afara sunt patruzecisi... de grade, cam stra^nge din muschii fesieri domnu' avicultor, in ultima saptama^na - inainte de livrare ...


Pai asta nu trebuie sa-mi impuna nimeni, o fac de bunavoie, ca daca mor puii, cine mai plateste leasingu' la Tuareg?  :nonobad:

Edited by wiseguy76, 01 March 2010 - 22:18.


#9
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posthoria66, on 28th February 2010, 23:50, said:

(mai oameni buni, v-au speriat alti moderatori pe alte arii ? stau cu parul, pe-acolo...?)

adevarul este ca domnia voastra sunteti un moderator cu totul atipic .   :D

#10
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 1st March 2010, 18:21, said:

...
Eu ma asteptam sa veniti cu niste norme interpretate si adaptate gospodariei ... norme de bunastare animala pentru gospodarie... by Dr. Horia

Am tot stat si mi-am "pritocit" mintea sa inteleg de fapt, ce vrea masterd6ib6 de la mine ...

Sa vedem daca am inteles: niste "conditii cadru" de intretinere in exploatatiile extensive ? Ptiu, asa e cu deformarea asta profesionala, numai expresii tip si limbaj "de lemn"...

Exploatatiile extensive fiind cresterea in conditii simpliste si minimale, dar totusi cu satisfacerea minimelor necesitati de adapost si hranire...


View Postmasterd6ib6, on 28th February 2010, 20:47, said:

...
1. Adapostul
1.1. Adapostul de noapte
    1.1.1. Materiale - constructie - acces - compartimentare - dimensiuni/cap pasare
    1.1.2. Zona de somn - stinghii - jgheab (suport) dejectii sub stinghii
    1.1.3. Izolare fata de intrusi (alte animale domestice sau nu)
1.2. Adapostul de zi - padoc acoperit
    1.2.1. Materiale - constructie - compartimentare - dimensiuni/cap pasare
    1.2.2. Zona cu nisip/praf pentru scaldat - zona cu sternut pentru scurmat - zona de hranire/adapare
    1.2.3. Cuibare - materiale - constructie - amplasament - asternut - dimensionare - nr cuibare/nr pasari outoare
    1.2.4. Zona de odihna/siesta - stinghii - dimensionare/cap pasare
1.3. Pasunea
    1.3.1. Amplasament - imprejmuire - materiale - dimensionare/cap pasare
    1.3.2. Tipuri/soiuri de vegetatie - recomandari - interdictii
    1.3.3. Metode de prezervare a pasunii - rotatia
1.4. Adapostul de iarna
    1.4.1. Materiale - constructie - izolatie - compartimentare - iluminat - dimensiuni/cap pasare
    1.4.2. Zona de somn - zona de plimbare/hranire-adapare/scurmat - zona cuibarelor - zona pentru scaldat - zona de siesta
    1.4.3. Probleme specifice temperaturilor foarte scazute - adapatul - incalzire biologica - asternut - iluminat de completare
...

Majoritatea acestor puncte s-au dezbatut pe topicul "Proiect ferma gaini ouatoare". Daca vreti, putem sa "ada^ncim" anumite discutii, dar banuiesc ca nu are rost sa ma tot duc acolo sa copiez si sa lipesc aici pagini intregi, nu ?

Edited by horia66, 03 March 2010 - 21:04.


#11
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Posthoria66, on 3rd March 2010, 21:04, said:

Am tot stat si mi-am "pritocit" mintea sa inteleg de fapt, ce vrea masterd6ib6 de la mine ...

Hai sa o lamurim ... informatiile sunt fie incomplete fie disipate puternic ... si se refera si la cresterea pasarilor pentru industrializare si la metodele gospodaresti.
Eu vroiam sa iasa ceva gen breviar ... executive brief ... scurt si la obiect despre ce si cum sa faci ca sa cresti in gospodarie 20-50-100 de pasari fericite, sanatoase si productive ... fara sa citesti cinci sute de pagini de forum si fara sa incerci sa scoti din context sfaturile care se dau pentru fermele familiale de pasari destinate comercializarii.
Cele cateva puncte care trebuie dezvoltate ar trebui sa-l lamureasca pe orasean sau pe tanarul taran ce trebuie sa faca CORECT pentru a creste pasari pentru el, pentru hobby, si pentru neamul lui.

#12
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Hai sa incerc sa ma exprim... la modul crestere extensiva.

Sper sa nu-mi sara in cap colegii avicultori, ca nu respect de-a fir a'par tehnologia.

S-o luam cu niste norme de bun simt:

View Postmasterd6ib6, on 28th February 2010, 20:47, said:

...
1. Adapostul
1.1. Adapostul de noapte
    ...
1.2. Adapostul de zi - padoc acoperit
    ...
1.4. Adapostul de iarna

Dupa parerea mea, o intretinere de tip gospodaresc a unor galinacee (ptiu', am inceput cu exprimarea profi'...) - unor gaini de diferite va^rste ar trebui sa aiba in vedere un adapost (pentru noapte - vara si permanent - iarna, acelasi adapost, nu 2 diferite) inconjurat de o curte, totul acoperit cu o voliera.

Suprafete: intre 6-9 capete per mp la adapost (mai catre 6 daca sunt rase grele si mai catre 9 daca sunt ouatoare obisnuite...), iar curtea adiacenta ar trebui sa asigure cam 1 mp per cap (0.5 mp per cap ar fi minim, pentru ouatoare normale).

Repet, totul acoperit si inchis cu plasa de sa^rma. Chiar daca stimatii mei colegi de forum sustin ca pasarile salbatice nu sunt un rezervor de agenti patogeni ata^t de periculos, parerea mea este ca mai degraba previi o holera, o colibaciloza sau ... Doamne fereste, o gripa aviara, deca^t sa verifici pe pielea ta (a gainilor tale...) ca^t de igienice sunt pasarile salbatice...

Referitor la spatiul de dormit: asigurati cca. 35-40 cm de stinghie per cap de pasare si in felul acesta nu veti avea probleme cu stress-ul produs de aglomeratie.

Un pont: nu lasati pasarile sa aiba acces in spatiul de sub stinghii. Puneti un perete de plasa de sa^rma care sa delimiteze cotetul, astfel inca^t gainile care se plimba prin el sa nu aiba acces sub stinghii. Acolo (sub stinghii) se aduna o mare cantitate de dejectii si va trebui sa gasiti o metoda sa faceti curatenie, periodic.

In cazul in care una sau mai multe pasari se vor imbolnavi de vreo infectie digestiva, faptul ca nu au toate acces sa ciuguleasca printre gainatzi, va limita foarte bine difuziunea acestei boli in intreg efectivul... Va limita in sensul ca veti avea un pic mai mult timp la dispozitie sa interveniti cu niste anti-infectioase in apa (la tot efectivul...).

Ca^teva consideratii referitoare la adapost:

- faceti-l bine termo-izolat, veti avea nevoie pe timp de iarna. Daca va fi bine izolat, caldura corpurilor pasarilor - pe timp de iarna, va asigura o temperatura confortabila in intreg adapostul, fara a mai avea nevoie de incalzire suplimentara.
- faceti-l destul de inalt pe interior, veti avea nevoie sa intrati sa faceti curatenie, fara sa va aplecati
- amenajati de la inceput o instalatie electrica cu lampi si prize: lampile vor fi utile iarna (aprinse, vor stimula epifiza gainilor ouatoare si va vor oua, ca^nd in restul satului nu se oua nici o gaina - mergeti pe un program de 15-16 ore lumina / zi); prizele vor fi utile daca veti vrea sa cresteti pui si va fi frig afara - puneti niste lampi cu infrarosii agatate de tavan, faceti niste tarcuri mici din plasa de sa^rma in care sa puneti puii, apa si hrana.

Referitor la curtea care inconjoara adapostul: sa stiti ca apa nu-i buna deca^t in adapatori. Asadar, incercati prin orice mijloace sa aveti o curte bine adapostita, cu un bun drenaj al apelor pluviale si fara noroi ca^nd ploua...

De jur imprejurul cotetului, o streasina ca^t mai larga sau o polata continua pe toate cele 4 laturi va proteja pasarile de ploaie, dar mai ales de soare. Animalele si pasarile au nevoie de insolatie directa: le stimuleaza sinteza de vitamina D si multe altele. Dar lasati-le pe ele sa decida ca^t timp vor sa stea in soare ! Iar atunci ca^nd vor la umbra, sa aiba unde o gasi.

Mai e nevoie sa spun sa nu pozitionati hranitorile si adapatorile in plin soare, in curte ? Puneti-le in locurile ca^t mai adapostite ...

Cam ata^t, deocamdata. Data viitoare discutam despre oportunitatea unei pasuni pentru pasari...

#13
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Posthoria66, on 6th March 2010, 00:21, said:

S-o luam cu niste norme de bun simt:

SUPER ... asta trebuie aici ...
Ati atins aproape toate subiectele sensibile ... acoperirea totala a padocului cu plasa pentru izolarea fata de pasarile salbatice ... acoperirea totala a spatiului de hrana/plimbare impotriva intemperiilor/soarelui ... izolarea adapostului ...
Stinghii pentru odihna/siesta de zi ?
Prafurile/nisipurile pentru scalda ... compozitie ... cenusa ...un insecticid usor ?
Asternuturi ?

#14
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 6th March 2010, 09:00, said:

...
Stinghii pentru odihna/siesta de zi ?

Odihna / siesta de zi nu se practica la gaini ... Eu n-am vazut pa^na acum gaini (sanatoase) care sa dormiteze pe vreo stinghie ziua in amiaza mare.

Aaa, este posibil ca vara, in zilele foarte calduroase sa se retraga undeva la umbra la amiaza si sa stea mai mult pe-acolo. Dar asta numai din cauza lipsei unor umbrare suficiente in curtea pasarilor.

Pentru o astfel de posibilitate eu as zice ca pe timp calduros sa lasati larg deschise usile adapostului de noapte, astfel inca^t acesta sa se comporte si ca un umbrar eficient in zilele de maxima arsita...

Quote

Prafurile/nisipurile pentru scalda ... compozitie ... cenusa ...un insecticid usor ?

Acest fenomen al "scaldatului" apare numai la gainile intretinute extensiv, in sezoanele foarte calduroase si in momentul in care ele simt ca ar avea ceva "chiriasi" - paduchi din genurile Ixodes, Dermanyssus sau Cimex.

Aveti grija ca Cimex lectularius paraziteaza si la om (plosnita de pat).

Sincer, nu pot da prea multe sfaturi privind "organizarea" unui loc de scalda al gainilor pe timp calduros. Eu unul as observa mai inta^i unde prefera sa se scalde si acolo as pulveriza periodic (o data la 2-3 zile) un insecticid gen Butox sau altele...

(N.B. NU fac reclama la Butox si nu va^nd asa ceva)

Quote

Asternuturi ?

Cele mai potrivit ar fi asternutul din talaj. Se asterne in grosime de ca^tiva cm (5-10). O ventilatie corespunzatoare il va mentine uscat, chiar daca toate dejectiile se vor aduna acolo.

Este, de altfel, si un indicator al unei bune ventilatii in adapost. Asternut uscat: ventilatie buna. Asternut umed: ventilatie proasta si / sau instalatia de adapat are scurgeri ...
Se schimba de ca^teva ori pe an (3-4), ca^nd se face curatenia completa.

Tip: exista o metoda foarte ieftina si "reliable" de verificat calitatea aerului din adapost. Daca exista multe pa^nze de paianjeni in adapost, inseamna ca [,] calitatea aerului este foarte buna. Daca nu, atentie: sunt multe noxe in adapost (in special amoniac, din dejectii).

Ca tot discutaram de asternut si consecutiv de ventilatie: atunci ca^nd construiti adapostul, pe la^nga deschizaturile din pereti faceti si niste hornuri in coama acoperisului, prevazute cu niste usite pe care sa le puteti deschide / inchide in functie de necesarul de ventilatie.

Edited by horia66, 06 March 2010 - 20:58.


#15
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

View Posthoria66, on 5th March 2010, 20:21, said:

Hai sa incerc sa ma exprim... la modul crestere extensiva.


Este ce dorim poate cel mai mult .O descriere cursiva cu termeni pe limba neinitiatilor si cu descrierea situatiilor(ponturi) care au format din tine un specialist de la care incepatori au ce invata.Sper ca inspiratia si puterea de munca sa te ajute sa termini ce ai inceput si sa nu te supere atacurile unora sau ironiile altora. Sunt multi vizitatori si destui membri care urmaresc ceia ce faci tu aici si te considera devotat idei pe care o pastoresti. Toti cei care citesc  si apreciaza munca ta se vor ruga pentru sanatatea ta.
P.S Un om simplu vorbeste sincer. :thumbup:

Edited by horia66, 06 March 2010 - 21:17.


#16
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Superb ... vedeti domn' doctor cum devine problema ... chestii care dvs-tra vi se par banale si subintelese sunt de fapt informatii pretioase pentru neubies si nu numai.
Mi-a placut indiciul cu paianjenii. Si hornurile la adapost. Galinaceele mele au 1-2 ore de siesta zilnic pe la amiaza si le-am amenajat stinghii pe care stau cu placere iarna/vara ... stinghia e mai igienica decat alt spatiu de odihna ... nu exista riscul sa se aseze intr-un gainat sau in noroi ... plus ca le place sa stea cocotate ... asta le place lor si daca nici cu gustul omului nu poti face mare lucru ... de ce sa-ti pui mintea cu o gaina ?
In zona de scalda, care trebuie sa fie neaparat acoperita trebuie pus un nisip nespalat ... mai prafos ... pus intr-un spatiu care sa permita schimbarea lui si inconjurat cu scanduri late de 30-40 cm pentru a limita inprastierea nisipului cand fac fetele baie ...


Cuibarele ... unde, cate, din ce ... tips & tricks pentru aducerea gainilor la cuibare.

Edited by masterd6ib6, 06 March 2010 - 21:36.


#17
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 6th March 2010, 21:30, said:

...
Cuibarele ... unde, cate, din ce ... tips & tricks pentru aducerea gainilor la cuibare.

Referitor la numarul de cuibare, spunea Akomar pe-aici, ca in UK recomandau cca. 8 gaini per cuibar, in fermele free-range. Zic si eu ca este un numar de bun-simt.

View Postmasterd6ib6, on 6th March 2010, 21:30, said:

...
Galinaceele mele au 1-2 ore de siesta zilnic pe la amiaza si le-am amenajat stinghii pe care stau cu placere iarna/vara ...
...
tips & tricks pentru aducerea gainilor la cuibare.

As vrea sa comentez un pic un aspect: diferitele rase de gaini au un comportament care include mai multe manifestari, gen scaldatul uscat, clocitul, urcarea in zone ca^t mai inalte pentru a dormi (sunt multe sate in RO unde gainile dorm tot anul in pom ...).

Acest comportament normal pentru o galinacee a fost extrem de estompat la formarea acestor hibrizi comerciali - nu mai cad la clocit, nu se ma scalda etc...

Referitor la cuibare: ouatul este o activitate pe care majoritatea pasarilor prefera sa o faca in conditii de maxima intimitate. Iarasi, si aceasta activitate - in ferme am "reusit" s-o "denudam" de toate implicatiile etologice... Gainile oua in ferme indiferente la prezenta ingrijitorilor, la uruitul ventilatoarelor etc.

Si aici pot sa spun ca rasele de gaini crescute extensiv au inca acel comportament "normo-biotic", daca ma pot exprima asa...

Daca vreti sa observati comportamentul normal al unei galinacee, priviti bibilica (sau ca^tza, cum i se zice prin anumite zone...). Este o pasare prea putin domesticita, geneticienii si nutritionistii si-au "bagat prea putin ma^inile in ea".

Bibilica este o pasare timida, foarte tematoare la persoanele straine de gospodarie - asa ar trebui sa fie si gainile, dar in ferme intri in hale si te impiedici de ele...

Bibilicile nu se oua deca^t in zone foarte departate de "traficul pietonal", bine ascunse, bine umbrite si protejate - in capite cu fa^n, in podurile grajdurilor etc. Nu suporta sa vada o persoana ca ii ia oul de acolo de unde l-a facut. data viitoare isi schimba locul de ouat.

Sa ne intoarcem la gaini: cuibarele ar trebui sa fie asezate la loc ferit, pe unde trecem ca^t mai rar, ar trebui acoperite - pentru ca pasarea sa se simta in siguranta, ar trebui sa fie destul de confortabile (cu asternut de paie, fa^n), curatate periodic si mai ales dezinsectizate periodic.

Eu unul, as pune cuibarele in adapostul principal, de-a lungul unor pereti unde traficul - ata^t al persoanelor ca^t si al celorlalte pasari sa fie ca^t mai redus.

Metode de atragere a pasarilor intr-un cuibar: ei bine, aici o sa va spun o metoda pe care n-am invatat-o la scoala, ci de mic copil, la bunica...

Puneti in fiecare cuibar un ou - de preferinta de la alta specie (ca sa-l recunoasteti usor), si iar de preferinta, cu o coaja ca^t mai groasa. Ca tot vorbiram de bibilici, da, puneti in fiecare cuibar ca^te un ou de bibilica (daca aveti de unde ...).

Acesta va rama^ne acolo timp indelungat, se va altera (normal) si uneori se poate si sparge. Atunci trebuie musai curatat bine cuibarul, inlocuit asternutul si oul ... Apropo, acest ou "momeala" poarta la tara numele de cuibar ...

#18
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Domn' doctor sunteti o comoara ... pana la urma o sa ne iasa o frumusete de topic aici.

Amestecul de generatii ... recomandari si mai ales interdictii ... cum sa faci sa compatibilizezi generatiile ... sa eviti conflagratiile ... cat mai putine victime la noii veniti sau la cei mici.
Cum sa pastrezi o linie curata si daca merita efortul la rasele mixte crescute laolalta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate