Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Bunastarea animalelor - pasari domestice

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#37
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAkomar, on 31st March 2010, 11:52, said:

...
Cu cateva conditii insa: vaccinarile la zi, celelalte masuri de biosecuritate respectate, si inca o chestie importanta, mancarea si apa IN HALA si nu afara!
Afara vor iesi sa stea la soare si sa pasca daca vor dar mancarea apa si cuibarele vor fi in hala.

Aici ai pus degetul pe rana !

Ca^ti crescatori mici in Romania sunt cu vaccinarile la zi ? 15-20 % ? Si ca^ti dau ma^ncare si apa pasarilor afara, atraga^nd toate pasarile salbatice din zona ? 90-95 % ?


View Postdorel232004, on 31st March 2010, 11:59, said:

Akomar, acolo in Anglia, ...

Daca citesti de la inceput topicul "Proiect ferma familiala ...", afli toate astea si mai mult decat atat.

#38
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View Postdorel232004, on 31st March 2010, 08:56, said:

Nici tu nu ai somn noaptea! Nici nu as sfatui pe cineva sa se apuce direct cu 1000! Treptat, concomitent cu necesarul la vanzare! Asta cu voliera, la mine pica! Eu am livada si ca sa fac la 6 m inaltime pe 2 ha, e o nebunie!


Mai exact, ca noi asa facem calcule, cam cate grame/zi mananca o gaina, cate oua face o gaina, sa zicem pe luna, deci cam cat costa un ou? Suplimente le dai?


Este interesant de facut un calcul: In loc sa scoti puii la incubator, ii scoti la closca dar pierzi niste oua! Cate oua pierzi? Adica la incubator consumi curent, plus ca te ocupi mai mult de pui; in schimb la closca se ocupa gaina de ei dar in timpul asta nu mai face oua! Cam cat timp sta cu puii pana ii intarca? Cate oua inseamna asta?


Vezi ca alea 350 s-au facut 50!


In norme (oua cu 0sau 1 in fata) zic 1 cocos la 20 gaini! Parca asa am citit!
pe zi ar veni 100grame,oua in momentul asta o data la 2 zile,pe luna insemnind 15 oua.asta inseamna ca pt o gaina mincarea pe luna costa 2,4 lei,si eu dau oul cu 0,50 bani,asta inseamna 7.5 lei luna/gaina.suplimente nu le dau pentru ca consider ca-si iau destule de pe pasune.iar acum am zis ca deja am intre 100 si 140 de gaini ca nu am reusit sa le numar, puii eu ii las cu gaina cam o luna de zile,asta insemnind ca pierd 15 oua luna ,iar cu legile astea .....mai vad.Paste fericit .

Edited by marian36, 04 April 2010 - 00:33.


#39
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

View Postmarian36, on 3rd April 2010, 21:29, said:

pe zi ar veni 100grame,oua in momentul asta o data la 2 zile,pe luna insemnind 15 oua.asta inseamna ca pt o gaina mincarea pe luna costa 2,4 lei,si eu dau oul cu 0,50 bani,asta inseamna 7.5 lei luna/gaina.suplimente nu le dau pentru ca consider ca-si iau destule de pe pasune.iar acum am zis ca deja am intre 100 si 140 de gaini ca nu am reusit sa le numar, puii eu ii las cu gaina cam o luna de zile,asta insemnind ca pierd 15 oua luna ,iar cu legile astea .....mai vad.Paste fericit .

Deci in medie ai 70 de oua pe zi .Ce se intampla cu ele ,le vinzi zilnic sau le duci tu la cateva zile la clienti sau la piata ?
Reusesti sa produci cat se cere, sau te chinui sa le vinzi ?
Ai avut probleme cu clienti , sau cu autoritatile?
Am tupeu sa te intreb atatea ,dar daca ai timp si vrei sa raspunzi ,eu si multi alti iti vom multumi. :rolleyes:
SUCCES in continuare.

#40
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmarian36, on 4th April 2010, 01:29, said:

pe zi ar veni 100grame.asta inseamna ca pt o gaina mincarea pe luna costa 2,4 lei,
Deci cumperi cu 0,8ron/kg furajul? Ce anume: grau, porumb?

View Postmarian36, on 4th April 2010, 01:29, said:

puii eu ii las cu gaina cam o luna de zile,asta insemnind ca pierd 15 oua luna.
Perioada de clocit e luata in calcul?

#41
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View PostROOEG, on 4th April 2010, 13:25, said:

Deci in medie ai 70 de oua pe zi .Ce se intampla cu ele ,le vinzi zilnic sau le duci tu la cateva zile la clienti sau la piata ?
Reusesti sa produci cat se cere, sau te chinui sa le vinzi ?
Ai avut probleme cu clienti , sau cu autoritatile?
Am tupeu sa te intreb atatea ,dar daca ai timp si vrei sa raspunzi ,eu si multi alti iti vom multumi. :rolleyes:
SUCCES in continuare.
nu,in momentul asta adun cam 60,pt ca se oua si prin alte locuri.le adun la citeva zile,iar clientii vin la mine acasa(in bucuresti).la piata nu ma obosesc.nu produc cit mi se cere.a fost foarte greu la inceput pina mi-am facut clientii.nu am avut probleme cu nici un client,pentru ca eu ma pun in locul lui si consider ca trebuie sa fie un ou proaspat ce cumpar.cu autoritatile nu am avut nici o tangenta.


View Postdorel232004, on 4th April 2010, 19:50, said:

Deci cumperi cu 0,8ron/kg furajul? Ce anume: grau, porumb?


Perioada de clocit e luata in calcul?
cumpar jumatate grau,jumatate porumb.am momente cind le iau cu 0,50 bani,max am dat 0.80 bani.perioada de clocit am uitat-o sa o pun la socoteala.hai sa spunem ca se dubleaza perioada ,dar consider ca merita sa nu le duc eu grija la pui.mai ales ca le dau drumul in livada din primele zile.tin sa subliniez ca pina acum nu stiam multe lucruri care sa ma ajute la cresterea productivitatii la ouat,la adapostul gainilor,la alimentatie si vaccinuri,etc.sper ca de la anul sa fac lucrurile mai .bine.si vreau sa le cresc in acelasi sistem ca pina acum,free range,pt ca si pe mine ma solicita putin si am islazul linga mine

#42
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

View Postmarian36, on 5th April 2010, 16:59, said:

nu,in momentul asta adun cam 60,pt ca se oua si prin alte locuri.le adun la citeva zile,iar clientii vin la mine acasa(in bucuresti).la piata nu ma obosesc.nu produc cit mi se cere.a fost foarte greu la inceput pina mi-am facut clientii.nu am avut probleme cu nici un client,pentru ca eu ma pun in locul lui si consider ca trebuie sa fie un ou proaspat ce cumpar.cu autoritatile nu am avut nici o tangenta.


,

Multumesc si iti doresc sa ai oua sa multumesti toti clienti si sa fii si tu multumit.
:peacefingers:

#43
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postmarian36, on 28th March 2010, 17:48, said:

eu cind am lut casa de la tara,am mostenit si o catelusa,care fiind cam neglijata de stapini,invatase sa vaneze broaste,broaste testoase,arici,sobolani,etc.de foame.soacra mea a luat-o de mila,iar cind a inceput cu gainile,si a dat de gustul la oua abia am dezobisnuit-o sa nu lemai manince,sau le lua si le ascundea ca sa aiba mai tirziu

Seful securitatii isi i-a cota parte din productia de oua ... cam 10% ... a fost vazuta de vecini cand opera ... si am gasit si urma prostului ... coji de ou pe pajiste. In rest totul OK ... consumul de boabe a scazut cu 70-80%. Cand am ajuns la mosie mi-au iesit inainte ca niste catei. Fetele nu au pus ouale unde vroiam eu ci unde au vrut ele ... toate intr-un singur loc ... in locuinta sefului cu paza ... care e foarte confortabila printre altele fie spus ... asa ca acel comision aplicat productiei e de inteles ... dar nu de apreciat. Pe de alta parte ... acolo e si cel mai sigur loc din toate posibile asa ca si fetele sunt de inteles. In timpul zilei am asistat si la procesul de productie ... in doua etape.
1. Cand se scoala fetele ... seful isi incheie tura de noapte si se retrage la cotet. Fetele (cele cu program de ouat matinal) se aduna in jurul cotetului si incep sa-l bombane pana iese afara si pleaca ... pe urma intra cate doua in cotet si produc ... una sta pe oua si una in picioare asteapta.
2. In timpul zilei ... pe la amiaza ... seful se baga la somnul de frumusete ... si iar vin astea si-l scoala (cele cu program de ouat decalat)... si scena de dimineata se repeta.

Cat am stat eu acolo (36 ore) ... seful s-a abtinut de la consum ... oare de rusine/jena ... sau pentru ca era satul de tainul de la gratar ?

#44
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View Postmasterd6ib6, on 6th April 2010, 07:48, said:

Seful securitatii isi i-a cota parte din productia de oua ... cam 10% ... a fost vazuta de vecini cand opera ... si am gasit si urma prostului ... coji de ou pe pajiste. In rest totul OK ... consumul de boabe a scazut cu 70-80%. Cand am ajuns la mosie mi-au iesit inainte ca niste catei. Fetele nu au pus ouale unde vroiam eu ci unde au vrut ele ... toate intr-un singur loc ... in locuinta sefului cu paza ... care e foarte confortabila printre altele fie spus ... asa ca acel comision aplicat productiei e de inteles ... dar nu de apreciat. Pe de alta parte ... acolo e si cel mai sigur loc din toate posibile asa ca si fetele sunt de inteles. In timpul zilei am asistat si la procesul de productie ... in doua etape.
1. Cand se scoala fetele ... seful isi incheie tura de noapte si se retrage la cotet. Fetele (cele cu program de ouat matinal) se aduna in jurul cotetului si incep sa-l bombane pana iese afara si pleaca ... pe urma intra cate doua in cotet si produc ... una sta pe oua si una in picioare asteapta.
2. In timpul zilei ... pe la amiaza ... seful se baga la somnul de frumusete ... si iar vin astea si-l scoala (cele cu program de ouat decalat)... si scena de dimineata se repeta.

Cat am stat eu acolo (36 ore) ... seful s-a abtinut de la consum ... oare de rusine/jena ... sau pentru ca era satul de tainul de la gratar ?
ultima varianta,cum sa strice gustul gratarului,cu o omleta.pune-te in locul lui :clapping:


data viitoare fara gratar, si lasa-i un ou momeala si urmarestel.daca vezi ca pune botul sa manince il certi f bine,nu e nevoie de bataie dupa cite mi-ai zis.si daca nu si nu da-i un ou fierbinte.

Edited by horia66, 07 April 2010 - 19:09.


#45
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View PostROOEG, on 5th April 2010, 20:50, said:

Multumesc si iti doresc sa ai oua sa multumesti toti clienti si sa fii si tu multumit.
:peacefingers:
multumesc si tie la fel :thumbup:

#46
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Foarte interesant topicul.
Felicitari tuturor pentru ideile si initiativa pe care o aveti

Altfel spus... am si eu 6 gaini. Cocosul l-am taiat ca era demn de un actor XXX. Intr-adevar, doar 6 gaini cand i-ar fi trebuit 20.
Problema pe care o am eu este cu ouale.
masterd6ib6 spune ca seful securitatii papa ouale. La mine se intampla si mai rau. Am niste gaini canibale. Daca nu ar avea de mancare si apa la dispozitie as mai zice. De cand a rasarit iarba le dau si din asta. In weekend cand sunt mai toata ziua acasa, le mai pandesc si reusesc sa iau cate 2-3 oua. In restul saptamanii, abia daca iau cate un ou pe zi, doar daca se oua in cuibarul amenajat de mine care face ca oul, in momentul in care se ridica gaina, sa se rostogoleasca intr-un loc sigur.
Ce sfaturi imi dati? Eu ma gandeam sa le sacrific pe toate si sa cumpar altele care nu au dat de gustul oualelor.

#47
ticatac

ticatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.12.2009
cred ca de vina e hrana -lipsa de calciu - si nu obiceiul gainilor care,odata cu iesirea la verdeata s-ar putea sa dispara (i-si iau singure din natura ce le trebuie).........sigur o sa spuna Horia mai exact ce trebuie facut,stai linistit nu taia gainile

#48
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postticatac, on 8th April 2010, 16:34, said:

cred ca de vina e hrana -lipsa de calciu - si nu obiceiul gainilor care,odata cu iesirea la verdeata s-ar putea sa dispara (i-si iau singure din natura ce le trebuie).........sigur o sa spuna Horia mai exact ce trebuie facut,stai linistit nu taia gainile

Ticatac are dreptate - lipsesc mineralele din hrana. Ar trebui sa iei niste carbonat de calciu si fosfat di- sau tricalcic si sa-l amesteci in hrana.

Carbonat de calciu cca. 6-7% in furaj (necesarul minim in elementul calciu al gainilor ouatoare este de 3,5% in furaj), iar fosfatul di- sau tricalcic cca. 1% in furaj (necesarul in elementul fosfor al gainilor ouatoare este de 0.30-0.35% in furaj).

Nu stiu ce anume le-ai dat de mancare, dar e posibil sa fi fost si carenta in proteina - daca le-oi fi dat numai cereale. Asa ca si ceva srot de soia n-ar strica sa adaugi - macar un 10-15% asa, sa te apropii de linia de plutire...

#49
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Da, intr-adevar, le-am dat cereale. Asta-iarna le-am dat uruiala amestecata cu tarate combinate cu apa calda, se se incalzeasca si ele.
Oricum, din cele citite aici, pe forum, intentionez sa schimb tot cotetul, de la podea pana la acoperis, pana la adapatori si hranitoare. Nu mai zic si de hrana pe care voi da, avand in vedere ca pierderile sunt mult mai mici daca folosesc hranitoare.

#50
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postliviu_np, on 8th April 2010, 14:57, said:

Asta-iarna le-am dat uruiala amestecata cu tarate combinate cu apa calda, se se incalzeasca si ele.

Si vara le dai cuburi de gheata sa se mai racoreasca?  :nonobad:

#51
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View PostAkomar, on 8th April 2010, 17:14, said:

Si vara le dai cuburi de gheata sa se mai racoreasca?  :nonobad:
sau cite o inghetata :notangel:

#52
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

View Postliviu_np, on 8th April 2010, 14:18, said:

Foarte interesant topicul.
Felicitari tuturor pentru ideile si initiativa pe care o aveti

Altfel spus... am si eu 6 gaini. Cocosul l-am taiat ca era demn de un actor XXX. Intr-adevar, doar 6 gaini cand i-ar fi trebuit 20.
Problema pe care o am eu este cu ouale.
masterd6ib6 spune ca seful securitatii papa ouale. La mine se intampla si mai rau. Am niste gaini canibale. Daca nu ar avea de mancare si apa la dispozitie as mai zice. De cand a rasarit iarba le dau si din asta. In weekend cand sunt mai toata ziua acasa, le mai pandesc si reusesc sa iau cate 2-3 oua. In restul saptamanii, abia daca iau cate un ou pe zi, doar daca se oua in cuibarul amenajat de mine care face ca oul, in momentul in care se ridica gaina, sa se rostogoleasca intr-un loc sigur.
Ce sfaturi imi dati? Eu ma gandeam sa le sacrific pe toate si sa cumpar altele care nu au dat de gustul oualelor.
 Greu le poti face sa uite obiceiul, ori le tai, ori faci un nou cuibar cu o inclinare de 5 grade, panta sa fie dinspre fata spre spate si cu o fanta in spate, unde sa se rostogoleasca oul intru-un mic jghebulet, dupa cum se vede manaca degeaba.

#53
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View PostAkomar, on 8th April 2010, 18:14, said:

Si vara le dai cuburi de gheata sa se mai racoreasca?  :nonobad:
:roflmao:

View Postmarian36, on 8th April 2010, 20:12, said:

sau cite o inghetata :notangel:
:roflmao:
In lipsa becurilor si a surselor de caldura, am aplicat ceea ce am vazut pe la bunici. Ca fapt divers, am luat cate 2-3-4 oua pe saptamana asta-iarna  ;)

View Postnedelea91, on 8th April 2010, 20:39, said:

 Greu le poti face sa uite obiceiul, ori le tai, ori faci un nou cuibar cu o inclinare de 5 grade, panta sa fie dinspre fata spre spate si cu o fanta in spate, unde sa se rostogoleasca oul intru-un mic jghebulet, dupa cum se vede manaca degeaba.
Cuibarul cu panta este deja facut, asa mai apuc si eu cate un ou B) . Ma gandesc sa le fac un cotet de la A la Z conform indicatiilor din acest topic

#54
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Tocmai am venit de la mosie ... am rezolvat cu succes problema paznicului care manca oua ... le manca pentru ca avea acces la ele ... am rezolvat problema accesului si azi am recoltat 100 % productie neafectata de poftele catelului. Solutia a fost destul de simpla ... am montat in cuibare ... la intrare un fel de labirint din scanduri ... cateaua fiind mica incape si ea pe aceeasi gura de acces ca si gainile ... dar datorita labirintului nu poate sa inainteze ca nu poate lua curba si nu ajunge la oua... gainile pot ... asa ca fiecare isi vede de treaba lui si nu intervine in productia aluilalt. Efectivul a raportat ca pe vremea lu' nenea Nicu realizare de plan 100% ... gaina si oul/zi ... incurajator pentru un free-range super extensiv ... fara operator uman ... productie complet automatizata ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate