Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Bunastarea animalelor - pasari domestice

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#19
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postmasterd6ib6, on 7th March 2010, 08:52, said:

Domn' doctor sunteti o comoara ... pana la urma o sa ne iasa o frumusete de topic aici.

Amestecul de generatii ... recomandari si mai ales interdictii ... cum sa faci sa compatibilizezi generatiile ... sa eviti conflagratiile ... cat mai putine victime la noii veniti sau la cei mici.
Cum sa pastrezi o linie curata si daca merita efortul la rasele mixte crescute laolalta.

Cu respect va semnalez domnule doctor ca sunteti asteptat ... cu drag :notangel:

#20
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Buun, sa trecem mai departe: pajistea pentru pasarile de curte.

Trebuie avut in vedere ca totusi (chiar daca nu ni se pare...) pasarile sunt foarte vorace. Ele "devoreaza" cu lacomie toate frunzele verzi, fragede si gustoase. Daca sunt prea multe pasari si prea putine plante, cele de pe urma vor rama^ne fara frunze in scurt timp.

Recomandarea mea: plantati leguminoase - lucerna la ca^mpie, trifoi la deal catre munte si sparceta in zone secetoase. Leguminoasele au printre cele mai mari niveluri de proteina (dintre plante ...), sunt foarte bogate in vitamine si minerale.

De ce leguminoase si nu graminee ? Pentru ca energie (amidon...) aveti la dispozitie destul de ieftin, din cereale. Nu energia este problema de nutritie pe care ar trebui s-o rezolvati cu bani putini, ci proteina. Deca^t sa dati ata^t de multi bani pe srotul de soia, mai bine il reduceti in ratie la 50-60% si le oferiti gainuselor voastre o pajiste bogata in proteina...

Cositi pajistea de 2-3 ori pe an. Veti re-improspata vegetatia si vor apare noi generatii de frunze hranitoare.

Tip: pasarile care se hranesc cu verdeturi din abundenta, ingurgiteaza mult betacaroten. Acesta da o culoare roscat aprins galbenusului de ou, acea culoare dupa care ta^njeste orice orasean.

Vreti sa va gasiti clienti la oras pentru ouale de la gainile voastre ? Puneti pe un site sau trimiteti la doritori pe mail, poze cu ca^teva oua sparte, cu gabenusurile acele roscate. Veti avea comenzi si la 1 leu oul.

Edited by horia66, 19 March 2010 - 22:17.


#21
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Fetele mele ... calugaritele (asa le zic copii pentru ca sunt negre toate) ... se pregatesc de un free-range EXTENSIV.
Trebuie sa le mut din nou la Valeni ... aici la Bucale vine caldura si curtea e mica, gazonul ... au tocat toata iarna la el de n-a mai ramas nica ... asa ca ... 3000 mp de livada si pasune pentru ele ... incepe vacanta mare de-acum. Soare, goange, iarba proaspata, viermusi si multa multa libertate. Vor iesi din cotet dimineata singure la pasune, se vor adapa dintr-un mini parau artificial, vor manca pe alese, nutret combinat, boabe sau iarba ... cum o vrea muschiul lor ... dupa aia seara or sa intre singura la culcare. Singurul responsabil ... seful securitatii ... Cotei ... o sa le apere de alte animale si de oamenii rai si hrapareti. Cu ouale o sa fie mai delicata povestea ... o sa trec o data la saptamana pe-acolo. Om trai si om vedea.

Edited by masterd6ib6, 24 March 2010 - 20:02.


#22
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 24th March 2010, 20:01, said:

...
Cu ouale o sa fie mai delicata povestea ... o sa trec o data la saptamana pe-acolo. Om trai si om vedea.

Pune-le mai multe cuibare, bine adapostite si ascunse. Asa o sa ai sanse sa gasesti mai multe oua ca^nd ajungi, in weekend.

#23
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View Postmasterd6ib6, on 24th March 2010, 20:01, said:

Fetele mele ... calugaritele (asa le zic copii pentru ca sunt negre toate) ... se pregatesc de un free-range EXTENSIV.
Trebuie sa le mut din nou la Valeni ... aici la Bucale vine caldura si curtea e mica, gazonul ... au tocat toata iarna la el de n-a mai ramas nica ... asa ca ... 3000 mp de livada si pasune pentru ele ... incepe vacanta mare de-acum. Soare, goange, iarba proaspata, viermusi si multa multa libertate. Vor iesi din cotet dimineata singure la pasune, se vor adapa dintr-un mini parau artificial, vor manca pe alese, nutret combinat, boabe sau iarba ... cum o vrea muschiul lor ... dupa aia seara or sa intre singura la culcare. Singurul responsabil ... seful securitatii ... Cotei ... o sa le apere de alte animale si de oamenii rai si hrapareti. Cu ouale o sa fie mai delicata povestea ... o sa trec o data la saptamana pe-acolo. Om trai si om vedea.
si mai ales sa nu se invete  :naughty: seful securitatii   :notangel: ,la oua,ca atunci mai culeeeeeegi.......... :nonobad:

Edited by marian36, 25 March 2010 - 22:00.


#24
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postmarian36, on 25th March 2010, 21:59, said:

si mai ales sa nu se invete  :naughty: seful securitatii   :notangel: ,la oua,ca atunci mai culeeeeeegi.......... :nonobad:

E testata si inteleapta ... e mai profitabila slujba de sef cu paza decat un ou din cand in cand ... plus ca in dieta ei, proteina proaspata provine din soareci si sobolani ... e mare maestra in vanarea astora.
De pe la mine i-a starpit pe toti si acum asteapta la garduri ... are ea informatii despre pasaje pentru trecerea frauduloasa a limitei de proprietate.
Si s-ar parea ca populatia de rozatoare e suficienta pentru a-i sustine dieta pentru ca tainul de boabe/biscuiti/oase pe care il las scade destul de putin de la o vizita la alta.
Si pentru ca preventia e mai ieftina decat combaterea ... o sa pun cuibarele la inaltime sa nu fie accesibile decat gainilor.

#25
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View Postmasterd6ib6, on 26th March 2010, 08:20, said:

E testata si inteleapta ... e mai profitabila slujba de sef cu paza decat un ou din cand in cand ... plus ca in dieta ei, proteina proaspata provine din soareci si sobolani ... e mare maestra in vanarea astora.
De pe la mine i-a starpit pe toti si acum asteapta la garduri ... are ea informatii despre pasaje pentru trecerea frauduloasa a limitei de proprietate.
Si s-ar parea ca populatia de rozatoare e suficienta pentru a-i sustine dieta pentru ca tainul de boabe/biscuiti/oase pe care il las scade destul de putin de la o vizita la alta.
Si pentru ca preventia e mai ieftina decat combaterea ... o sa pun cuibarele la inaltime sa nu fie accesibile decat gainilor.
eu cind am lut casa de la tara,am mostenit si o catelusa,care fiind cam neglijata de stapini,invatase sa vaneze broaste,broaste testoase,arici,sobolani,etc.de foame.soacra mea a luat-o de mila,iar cind a inceput cu gainile,si a dat de gustul la oua abia am dezobisnuit-o sa nu lemai manince,sau le lua si le ascundea ca sa aiba mai tirziu

#26
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postmarian36, on 28th March 2010, 17:48, said:

le ascundea ca sa aiba mai tirziu

Asa face Lulutza ... catelusa de la curte din Bucuresti ... cat au fost gainile aici ... dispareau din cand in cand 1-2 oua. Primele dati cand s-a intamplat am crezut ca oua gainile mai putin ... pe urma am gasit in culcusul ei 4 oua ... asezate frumos unul langa altul si langa ele un papuc de-al meu pe care-l cautam de o saptamana. Pe urma am pandit-o sa vad ce face si ... am descoperit si modus operandi ... pandea gainile si atunci cand se laudau mai tare cu realizarile lor ... intra frumos in cuibar si lua oul ... incet cu grija ... ca pe un pui sau ceva foarte pretios si fragil ... il ducea in culcus si il aranja frumos cu botul langa celelalte. De mancat nu cred sa fi mancat nici unul ... pentru ca e oricum foarte mofturoasa la mancare ... dar e foarte strangatoare ... daca este in casa pe langa mine si suna telefonul mobil ... il ia frumos si pleaca cu el afara ... l-am gasit de vre-o doua ori si la ea in culcus. Am mai gasit acolo si brichete, un tub gol de ruj, o mingie de tenis si una de ping-pong ...etc...
Sa nu intelegeti ca Lulutza ar fi un caine problema ... e foarte cuminte si ascultatoare si inteligenta foc ... odata ce i-ai spus despre un obiect ca "nu e voie" nu il mai ia ... dar ia altul ... si tot asa s-a intamplat si la oua ... cand i-am spus ca nu are voie sa le ia de'acolo a inteles ca ea nu are voie ... dar era asa obisnuita cu observarea evenimentului ca imediat ce se oua o gaina venea la usa sa ma anunte sa preiau oul.

#27
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009
horia,si pajistea unde o sa cultivam lucerna,trebuie acoperita cu plasa?te intreb pt ca in momentul asta am vre-o 100,140 de gaini pe care vreau sa le mai inmultesc,bineinteles,si in afara faptului ca au masa asigurata de trei ori pe zi,le dau drumul pe islazul satului.unde rontaie ce vor toata ziua.pina acum nu am avut nici o problema cu pasarile salbatice.te intreb pt ca din suprafata curtii pe care o am,doar pe aprox 1300 m2 am o livada si ceva legume iar pe restul de 2700 m2 pun diferite culturi.iar daca ajung sa cresc numarul lor la peste 500 cit am de gind,daca cultiv cu lucerna aceasta suprafata,ca sa nu le  mai dau drumul pe islaz unde riscul de imbolnavire e mare,trebuie acoperita toate suprafata?bineinteles cind nu sint atent sar gardul in gradina si ataca tot ce li se pare fraged rosii,ardei,etc,si odata ce au dat de gust eu le dau afara pe o parte si ele intra pe alta parte. :confuzzled:,sau doar supr necesara de linga adapost(nr gaini/m2)iar la pasune liber.multumesc

Edited by marian36, 30 March 2010 - 06:06.


#28
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmarian36, on 30th March 2010, 07:01, said:

horia,si pajistea unde o sa cultivam lucerna,trebuie acoperita cu plasa?te intreb pt ca in momentul asta am vre-o 100,140 de gaini pe care vreau sa le mai inmultesc,bineinteles,si in afara faptului ca au masa asigurata de trei ori pe zi,le dau drumul pe islazul satului.unde rontaie ce vor toata ziua.pina acum nu am avut nici o problema cu pasarile salbatice.te intreb pt ca din suprafata curtii pe care o am,doar pe aprox 1300 m2 am o livada si ceva legume iar pe restul de 2700 m2 pun diferite culturi.iar daca ajung sa cresc numarul lor la peste 500 cit am de gind,daca cultiv cu lucerna aceasta suprafata,ca sa nu le  mai dau drumul pe islaz unde riscul de imbolnavire e mare,trebuie acoperita toate suprafata?bineinteles cind nu sint atent sar gardul in gradina si ataca tot ce li se pare fraged rosii,ardei,etc,si odata ce au dat de gust eu le dau afara pe o parte si ele intra pe alta parte. :confuzzled:,sau doar supr necesara de linga adapost(nr gaini/m2)iar la pasune liber.multumesc
Vezi ca la proiect ferma pasari s-a discutat despre asta!

Tu cresti gaini pt carne sau oua?

#29
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postmarian36, on 30th March 2010, 04:01, said:

horia,si pajistea unde o sa cultivam lucerna,trebuie acoperita cu plasa?te intreb pt ca in momentul asta am vre-o 100,140 de gaini pe care vreau sa le mai inmultesc,bineinteles,si in afara faptului ca au masa asigurata de trei ori pe zi,le dau drumul pe islazul satului.unde rontaie ce vor toata ziua.pina acum nu am avut nici o problema cu pasarile salbatice.te intreb pt ca din suprafata curtii pe care o am,doar pe aprox 1300 m2 am o livada si ceva legume iar pe restul de 2700 m2 pun diferite culturi.iar daca ajung sa cresc numarul lor la peste 500 cit am de gind,daca cultiv cu lucerna aceasta suprafata,ca sa nu le  mai dau drumul pe islaz unde riscul de imbolnavire e mare,trebuie acoperita toate suprafata?bineinteles cind nu sint atent sar gardul in gradina si ataca tot ce li se pare fraged rosii,ardei,etc,si odata ce au dat de gust eu le dau afara pe o parte si ele intra pe alta parte. :confuzzled:,sau doar supr necesara de linga adapost(nr gaini/m2)iar la pasune liber.multumesc

De ce sa pui plasa pe toata suprafata?  Te va costa probabil mai mult decat gainile si oricum nu te va proteja cu nimic.
Dejectiile pasarilor salbatice pot trece si prin plasa, nu?

#30
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View Postdorel232004, on 30th March 2010, 11:44, said:

Vezi ca la proiect ferma pasari s-a discutat despre asta!

Tu cresti gaini pt carne sau oua?
dorele,initial am inceput ca hobby,nevasta mea cind am luat casa la tara a cumparat de la o vecina 2 gaini pt ciorba,care n-au mai ajuns in oala,dupa aceea ia zis vecinei sa-i dea si un cocos sa nu stea gainile singure si asa dupa o perioada ne-am pomenit ca au inceput sa oua,care oua au fost puse la clocit,au inceput sa apara puisori,si tot asa am repetat
ciclul 2-3 ani.acum dupa ce am gasit topicul cu agricultura,am inceput sa ma gindesc mai serios la cresterea lor.si vreau sa le cresc pt oua.acum de exemplu adun si 60 de oua pe zi,si ma roaga prietenii din oras sa le dau oua de :tara:si le-am zis ca le fac programare :rolleyes: si zic 60 de oua,pt ca se mai oua si pe unde apuca unele,(prin liziera de salcimi de linga islaz) :lol:.

View PostAkomar, on 30th March 2010, 11:51, said:

De ce sa pui plasa pe toata suprafata?  Te va costa probabil mai mult decat gainile si oricum nu te va proteja cu nimic.
Dejectiile pasarilor salbatice pot trece si prin plasa, nu?
ai drepate.la punctul asta eram nelamurit
.ca pina acum au zburdat pe islaz pe unde au vrut si nu am avut probleme cu ele,stind la marginea satului nu am  decit un vecin care mai creste si el gaini,si doar de vre-o citeva ori sau batut cocosii intre ei si eu cu nevasta mea faceam pariu care cistiga sau care pierde.gainile nu se prea amesteca cu ale vecinului,ceea ce cred ca este un lucru bun.

#31
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmarian36, on 30th March 2010, 14:03, said:

dorele,initial am inceput ca hobby,nevasta mea cind am luat casa la tara a cumparat de la o vecina 2 gaini pt ciorba,care n-au mai ajuns in oala,dupa aceea ia zis vecinei sa-i dea si un cocos sa nu stea gainile singure si asa dupa o perioada ne-am pomenit ca au inceput sa oua,care oua au fost puse la clocit,au inceput sa apara puisori,si tot asa am repetat
ciclul 2-3 ani.acum dupa ce am gasit topicul cu agricultura,am inceput sa ma gindesc mai serios la cresterea lor.si vreau sa le cresc pt oua.acum de exemplu adun si 60 de oua pe zi,si ma roaga prietenii din oras sa le dau oua de :tara:si le-am zis ca le fac programare :rolleyes: si zic 60 de oua,pt ca se mai oua si pe unde apuca unele,(prin liziera de salcimi de linga islaz) :lol:.
Ah, ce bine imi pare ca ai aparut! Dezvolta, te rog subiectul! Cat si ce manaca, cate oua fac, ce boli ai avut, daca ai avut? Ce faci cu autorizatia, daca te extinzi? De ce 500 si nu 1000? Ce adapost ai la ele si in perspectiva? Atat pt. inceput!

Cati cocosi ai? Cum scoti puii? Care e mortalitatea?

#32
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmarian36, on 30th March 2010, 07:01, said:

horia,si pajistea unde o sa cultivam lucerna,trebuie acoperita cu plasa?...

Daca te tine buzunarul, ar fi bine sa faci voliera (acoperire cu plasa de sa^rma) pe toata suprafata. Esti protejat in felul acesta si impotriva rapitoarelor salbatice (ulii, soimi) si a rozatoarelor de tot felul ... Cu ca^t masurile de biosecuritate sunt mai stricte, cu ata^t vei avea "surprize" mai putine ...

Dar, repet: daca te tine buzunarul. Daca nu, nu...

View PostAkomar, on 30th March 2010, 11:51, said:

....
Dejectiile pasarilor salbatice pot trece si prin plasa, nu?

Mda, dejectiile, da. Numai ca, daca bate soarele pe ele si le usuca in ca^teva ore, capacitatea lor contaminanta (bacteriana sau virala) scade foarte mult. In general bacteriile nu rezista in mediu uscat si mai ales sub actiunea directa a razelor solare...

Dar eu as fi fost mai ingrijorat de pasarile salbatice care vin sa ciuguleasca "cot la cot" cu gainile noastre... Pentru ca daca vine una, se aduna mai multe... si zilnic se invata sa coboare din zbor la^nga hranitori si adapatori. Si niste dejectii cazute de sus, de pe plasa, nu sunt chiar asa periculoase ca atunci cand sunt eliminate chiar pe marginea adapatorii.

#33
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View Postdorel232004, on 30th March 2010, 13:21, said:

Ah, ce bine imi pare ca ai aparut! Dezvolta, te rog subiectul! Cat si ce manaca, cate oua fac, ce boli ai avut, daca ai avut? Ce faci cu autorizatia, daca te extinzi? De ce 500 si nu 1000? Ce adapost ai la ele si in perspectiva? Atat pt. inceput!

Cati cocosi ai? Cum scoti puii? Care e mortalitatea?
vreau sa o iau treptat asa ca pt mine in momentul asta  1000 mi se par cam multe.pentru ca trebuie in primul rind sa fac un nou adapost in care gainile sa nu se calce pe;bataturi; :unsure:,pe care vreau sa-l fac pentru 1000 de gaini,chiar daca in faza urmatoare eu vreau doar 500,trebuie sa le fac voliera :huh:,pt ca aici am aflat ce se intimpla daca maninca si pasarile salbatice pe linga gaini (si nu vreau asa ceva )la mine fiind in special vrabii.pentru pajiste voliera sper ca va fi intr-un viitor apropriat(2-3 ani).ca adapost in acest moment am pt ele un cosar,asa se spune pe la noi in zona,facut din paianta,unde le-am amenajat multe stinghii pt dormit.aerisirea o fac cu usa deschisa si cu ajutorul spatiului care este pe sub acoperisul de tigla,spatiu pe care iarna il infund cu snopi de coceni de porumb.ca suprafata are vreo 40 mp.acum dupa cele citite pe aici,vreau sa fac un adapost pe structura de lemn cu panouri sandwich din osb3 si la mijloc polistiren expandat de 5 cm grosime,acum si cu lumina si prize,cum zicea horia intr-un post anterior.ca mincare le dau de 2 ori pe zi amestec de griu cu porumb boabe (aprox 10 kg amestec zi)si dupa aeea la pasunat.ca pret 300kg amestec grau cu porumb ma costa pe luna cam 200-250 ron.  puisorii eu nu-i cumpar,pt ca in perioada ouatului imi cad o gramada de gaini closca,pe majoritatea le intorc,si las de obicei 4-5 -6 gaini care imi scot puisori.pt seria urmatoare.pe acestia ii tin separati in livada,de gaini si in prima perioada le dau malai pe care il amestec cu ou fiert,si cind cresc mai mari le pun si coaja de ou pisata marunt.de bolile gainilor habar nu am avut pina acum,cind am citit topicurile despre ele,in schimb au avut de citeva ori paduchi,luati de prin iarba cred de care am scapat cu un leac babesc stiut de soacra mea.  
in adapost sub stinghiile pe care dorm am pus plasa de sirma ca sa nu umble pe acolo,si sub ele pt curatirea gainatului o bucata mare de linoleu pe care il pudrez cu praf de var foarte bine,curatenie la citeva zile,si adapostul varuit de citeva ori pe an.bineinteles linoleul spalat foarte bine cind le fac curat dedesubt.acum cu autorizatia sunt intr-o ceata totala,tocmai de aceea este unul din motivele pt care vreau sa am in viitorul apropriat 500 si nu 1000 de gaini.pt ca din ce am citit aici 500 se confunda mai  usor cu 350 cum scrie in acel act normativ,decit 1000. in momentul in care cred ca voi fi pregatit sa am cele 1000 de gaini atunci ma voi pregati sufleteste sa infrunt birocratia din romania si sa incerc sa fiu in legalitate,spun incerc pt ca la ce legi avem(foooaarte clare)nu stiu ce va fi.asa:in continuare,cu cocosii pastrez o proportie de 10 la suta din nr gainilor pt ca in primul an am avut 5 cocosi la vreo 12 gaini si pe linga faptul ca le cocosau pe gaini(ajunsesera fara pene pe spate din cauza lor)se bateau intre ei intr-o veselie si am hotarit sa-i execut pe  cei mai mici si la gratar cu ei ,pastrind 2 .bineinteles cei mai frumosi.ca mortalitate la gaini , la inceput cind a venit asistenta veterinara sa faca vaccin pt pseudopesta cred,mi-a facut injectiile la gaini  cu aceeasi seringa si ac cu care a facut la tot satul,si am pierdut jumatate din gaini si de atunci pe la mine prin curte nu a mai avut voie sa calce.in rest ce sa mai zic ca acum stau si fur meseria de la cei mai buni de aici(wiseguy,akomar,horia,etc)si sa adaptez sfaturile lor la ce nevoi am eu,care pina acum 3 ani imi aduceam aminte cum era sa te duci la tara in vacanta cind traiau buniciisi ce bine era.

#34
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmarian36, on 31st March 2010, 02:31, said:

vreau sa o iau treptat asa ca pt mine in momentul asta  1000 mi se par cam multe.pentru ca trebuie in primul rind sa fac un nou adapost in care gainile sa nu se calce pe;bataturi; :unsure:,pe care vreau sa-l fac pentru 1000 de gaini,chiar daca in faza urmatoare eu vreau doar 500,trebuie sa le fac voliera :huh:,pt ca aici am aflat ce se intimpla daca maninca si pasarile salbatice pe linga gaini (si nu vreau asa ceva )la mine fiind in special vrabii.pentru pajiste voliera sper ca va fi intr-un viitor apropriat(2-3 ani).
Nici tu nu ai somn noaptea! Nici nu as sfatui pe cineva sa se apuce direct cu 1000! Treptat, concomitent cu necesarul la vanzare! Asta cu voliera, la mine pica! Eu am livada si ca sa fac la 6 m inaltime pe 2 ha, e o nebunie!

View Postmarian36, on 31st March 2010, 02:31, said:

ca mincare le dau de 2 ori pe zi amestec de griu cu porumb boabe (aprox 10 kg amestec zi)si dupa aeea la pasunat.ca pret 300kg amestec grau cu porumb ma costa pe luna cam 200-250 ron.
Mai exact, ca noi asa facem calcule, cam cate grame/zi mananca o gaina, cate oua face o gaina, sa zicem pe luna, deci cam cat costa un ou? Suplimente le dai?

View Postmarian36, on 31st March 2010, 02:31, said:

puisorii eu nu-i cumpar,pt ca in perioada ouatului imi cad o gramada de gaini closca,pe majoritatea le intorc,si las de obicei 4-5 -6 gaini care imi scot puisori.pt seria urmatoare.pe acestia ii tin separati in livada,de gaini si in prima perioada le dau malai pe care il amestec cu ou fiert,si cind cresc mai mari le pun si coaja de ou pisata marunt.
Este interesant de facut un calcul: In loc sa scoti puii la incubator, ii scoti la closca dar pierzi niste oua! Cate oua pierzi? Adica la incubator consumi curent, plus ca te ocupi mai mult de pui; in schimb la closca se ocupa gaina de ei dar in timpul asta nu mai face oua! Cam cat timp sta cu puii pana ii intarca? Cate oua inseamna asta?

View Postmarian36, on 31st March 2010, 02:31, said:

pt ca din ce am citit aici 500 se confunda mai  usor cu 350 cum scrie in acel act normativ,decit 1000.
Vezi ca alea 350 s-au facut 50!

View Postmarian36, on 31st March 2010, 02:31, said:

cu cocosii pastrez o proportie de 10 la suta din nr gainilor pt ca in primul an am avut 5 cocosi la vreo 12 gaini si pe linga faptul ca le cocosau pe gaini(ajunsesera fara pene pe spate din cauza lor)se bateau intre ei intr-o veselie si am hotarit sa-i execut pe  cei mai mici si la gratar cu ei ,pastrind 2 .bineinteles cei mai frumosi.
In norme (oua cu 0sau 1 in fata) zic 1 cocos la 20 gaini! Parca asa am citit!

#35
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Posthoria66, on 30th March 2010, 14:43, said:

Mda, dejectiile, da. Numai ca, daca bate soarele pe ele si le usuca in ca^teva ore, capacitatea lor contaminanta (bacteriana sau virala) scade foarte mult. In general bacteriile nu rezista in mediu uscat si mai ales sub actiunea directa a razelor solare...

Dar eu as fi fost mai ingrijorat de pasarile salbatice care vin sa ciuguleasca "cot la cot" cu gainile noastre... Pentru ca daca vine una, se aduna mai multe... si zilnic se invata sa coboare din zbor la^nga hranitori si adapatori. Si niste dejectii cazute de sus, de pe plasa, nu sunt chiar asa periculoase ca atunci cand sunt eliminate chiar pe marginea adapatorii.

Eu am mai zis-o de cateva ori, bazat pe experienta free-range din Anglia unde pasarile stau pe pasune: nu cred ca este o problema atat de mare incat sa justifice existenta unei plase de sarma pe toata suprafata.
Cu cateva conditii insa: vaccinarile la zi, celelalte masuri de biosecuritate respectate, si inca o chestie importanta, mancarea si apa IN HALA si nu afara!
Afara vor iesi sa stea la soare si sa pasca daca vor dar mancarea apa si cuibarele vor fi in hala.

Edited by Akomar, 31 March 2010 - 10:54.


#36
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Akomar, acolo in Anglia, pt. free range ce gaini se folosesc? Se gasesc si la noi? Cam cate oua fac? Mancarea e aceeasi vara (cand merg si pe pasune) ca si iarna (calitativ si cantitativ)? Mersi!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate