Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Masina pentru gropile din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
samyboss

samyboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.10.2006

 connectorxp, on 27th February 2010, 13:29, said:

Ce te face sa crezi ca un Q-sieben sau ML este indestructibil.

Ca masina robusta poti lua incepand cu Suzuki Vitara (model vechi preparat pentru off-road), Suzuki Jimny, ieftina si indestructibila, Lada Niva (ca un tanc, daca treci peste lipsa de confort si fiabilitate), Clasa G de la Merc si orice masina care chiar e 4x4 si nu de 4x4 pe Dorobanti.


Nu cred, de-aia am intrebat..  Era o preferinta..

#20
sorescu_angelo

sorescu_angelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 01.08.2009
Fara un Ford F650 nu ai sanse sa mergi pe soselele Romaniei :lol:

#21
samyboss

samyboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.10.2006

 Tom_Cat, on 27th February 2010, 13:25, said:

Masina nu doar o cumperi, mai trebuie sa ii faci si o intretinere corspunzatoare. Nu ai bani sa intretii cum trebui o masina ca cele pe care ti le doresti.
Mai bine te orientezi la ceva care iti este accesibil, motorizari de litraj mare, pielea intoarsa si mahonul din ML, X5 sau Q7 nu le fac indistructibile la gropi.

Parerea mea este sa nu te arunci acum la leasing, dar daca tot iti doresti foarte mult, mai bine cauti masini 4x4 cedate la leasing care in mod normal ar valora 30.000 de euro : Freelander 2, Outlander, Santa Fe, Captiva, Antara, Rav4, etc dar care acum datorita problemelor financiare ale unora ai sansa se la cumperi pe la 20.000 de euro sau chiar mai jos.


Hai sa discutam la subiect, nu despre ce mi-as putea permite.. Intrabarea din subiect era alta.. No offence..

 dan84, on 27th February 2010, 13:28, said:

In primul rand spune-ne ce suma esti dispus sa aloci pentru achizitie!
In orice caz un SUV in toate mintile si suficient de solid si cu ceva dotari confort gasesti la SH pe la 25.000-30.000 euro! Personal as recomanda Toyota Landcruiser (foarte sanatoasa) eventual varianta in 3 usi, BMW X5!


Pai am scris mai sus..vreo 30000..

Si mie imi place X5, dar nu cred ca e asa rezistent..are suspensii tari,socurile se absorb in sistem.. Poate ma insel.

#22
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Toyota, Nissan,  Land Rover, Hummer  astea chiar ptr "drumuri" dure.

Ptr craterele din oras merg si masinile mai stilate scoase de Mercedes, BMW, Hyundai.

PS.  Ar mai fi si Volvo, oricare din modele XC.

#23
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
am vazut cherokee (din generatia veche) facut praf pentru ca posesorul avea senzatia ca masina este mai tare ca gropile si bordurile din romania.
s-a prins cam tirziu cam care e situatia. generatiile noi au si mai mult plastic, si multe dintre 4x4urile moderne nu sunt decit 4x4 de sosea.

#24
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Orice masina se resimte daca dai cu ea in gropi, inclusiv camioanele aparent indestructibile. Singurele solutii sunt sa ocolesti sau sa abordezi groapa incet si cu grija.

Edited by jumborom, 27 February 2010 - 12:55.


#25
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,342
  • Înscris: 14.06.2006

 Centris, on 27th February 2010, 12:54, said:

multe dintre 4x4urile moderne nu sunt decit 4x4 de sosea.
Corect! Eu am avut nevoie saptamana trecuta de un 4x4 sa ma scoata de la baza unei partii.Touaregul nu-mi era la indemana  si am rugat un prieten cu un ML sa ma scoata.Cand a vazut ala unde trebuia sa coboare a zis ca renunta ca i se buleste ambreiajul :)
M-a tras un alt prieten cu un Hummer.

#26
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
Gropile ca gropile, dar de benzina ai bani? :lol: Nu de alta, dar tancurile astea cam consuma :)

#27
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

 December, on 27th February 2010, 12:57, said:

Corect! Eu am avut nevoie saptamana trecuta de un 4x4 sa ma scoata de la baza unei partii.Touaregul nu-mi era la indemana  si am rugat un prieten cu un ML sa ma scoata.Cand a vazut ala unde trebuia sa coboare a zis ca renunta ca i se buleste ambreiajul :)
M-a tras un alt prieten cu un Hummer.

asa, ca chestie. acu de curind, sa vezi frustrare si benzina arsa de un smecheras puriu cu un Nissan pathfinder care nu-si putea gasi calea afara dintr-o zapada moderata... apoi a iesit din masina si se uita furios dupa ce a facut spectacol vreo 1/2 ora cum un amarit cu o lopata si ceva nisip l-a rezolvat in 5 minute.

#28
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,342
  • Înscris: 14.06.2006

 Centris, on 27th February 2010, 13:07, said:

sa vezi frustrare si benzina arsa de un smecheras puriu cu un Nissan pathfinder care nu-si putea gasi calea afara dintr-o zapada moderata...
Asta-i din cauza ca deoarece avem 4x4 nu ne mai trebuie roti de iarna. Si daca avem roti de iarna, putem merge prin orice prapastii din munti.Cand ele-s de fapt roti de iarna de asfalt si nu de mers prin bălării.

#29
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
Hummer-urile seria 2 si 3 mi se par cele mai bune masini de teren, ca si design, marime si forta. Pacat ca s-a inchis fabrica si nu se mai produc.  :deadtongue:

#30
hugbear

hugbear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 05.12.2007
Grand Vitara. Inclusiv cutie automata.

#31
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001

 Gabyyy93, on 27th February 2010, 13:16, said:

Hummer-urile seria 2 si 3 mi se par cele mai bune masini de teren, ca si design, marime si forta. Pacat ca s-a inchis fabrica si nu se mai produc.  :deadtongue:
bine zis "ti se par" :D, pentru ca este doar o parere.

#32
stefaniordan

stefaniordan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 23.12.2009
Salutare,

Pentru ce ai tu nevoie iti recomand un Jeep Wrangler, eventual versiunea Rubicon.

Oricum pentru Romania ar fi indicata cel putin o masina cu perna de aer ptr a face fata la transeele de acolo.
Nu sunt de acord cu precizarea ca in ziua de azi nu sunt decat masini 4x4 de oras, depinde ce cauti.
Vrei un suv sa ai confort pe sosea atunci nu te astepta sa rupi muntii cu el, vrei o masina de teren adevarata, atunci confortul pe sosea este destul de limitat.
Personal conduc un SUV si sunt foarte multumit cum se descurca, iar iarna altii se invarteau pe sosea si eu mergeam fara probleme.
Unii considera ca daca au masina de teren pot intra cu ea peste tot, problema este ca trebuie sa cunosti capacitatile masinii ptr a putea trece cu ea peste anumite obstacole, poti sa mergi su cu Hummer-ul si sa-l faci praf sau sa ramani intepenit pe undeva daca nu ai cap.

#33
samyboss

samyboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.10.2006

 stefaniordan, on 27th February 2010, 18:58, said:

Salutare,

Pentru ce ai tu nevoie iti recomand un Jeep Wrangler, eventual versiunea Rubicon.

Oricum pentru Romania ar fi indicata cel putin o masina cu perna de aer ptr a face fata la transeele de acolo.
Nu sunt de acord cu precizarea ca in ziua de azi nu sunt decat masini 4x4 de oras, depinde ce cauti.
Vrei un suv sa ai confort pe sosea atunci nu te astepta sa rupi muntii cu el, vrei o masina de teren adevarata, atunci confortul pe sosea este destul de limitat.
Personal conduc un SUV si sunt foarte multumit cum se descurca, iar iarna altii se invarteau pe sosea si eu mergeam fara probleme.
Unii considera ca daca au masina de teren pot intra cu ea peste tot, problema este ca trebuie sa cunosti capacitatile masinii ptr a putea trece cu ea peste anumite obstacole, poti sa mergi su cu Hummer-ul si sa-l faci praf sau sa ramani intepenit pe undeva daca nu ai cap.


Vad ca nu esti prin zona, multumesc oricum de pareri.

Uite ce e pe aici.. Filmat personal:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lim_eWaINUc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
stefaniordan

stefaniordan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 23.12.2009

 samyboss, on 27th February 2010, 20:10, said:

Vad ca nu esti prin zona, multumesc oricum de pareri.

Uite ce e pe aici.. Filmat personal:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lim_eWaINUc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A fost razboi in Romania de curand?

Acum am inteles de ce vor scutul antiracheta... Le este frica sa nu aiba loc si alte bombardamente.

#35
UNHleaSHD

UNHleaSHD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 29.07.2007

 sorescu_angelo, on 27th February 2010, 12:33, said:

Fara un Ford F650 nu ai sanse sa mergi pe soselele Romaniei :lol:

Masina sanatoasa.
Dar de ce nu are sanse?

#36
samyboss

samyboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.10.2006

 stefaniordan, on 27th February 2010, 19:32, said:

A fost razboi in Romania de curand?

Acum am inteles de ce vor scutul antiracheta... Le este frica sa nu aiba loc si alte bombardamente.


Ai vazut acum.. Cam asa is 80% din drumuri..

Si in orase la fel..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate