Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

CRESTEREA OILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#649
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Multumesc pentru sfaturi si ajutor...chiar daca ar vrea mai mult de 150 ml ( cam din 4 in 4 ore ). ...nu-i mai dau. Dar de obicei dupa un biberon...cam oboseste, ca e tetina de silicon ca gaura mica. I-am dat si cu tetina cu o gaura mai mare, dar bea pra repede si se mai ineaca.

Continui si cu infuzia de menta (intre mese mai " bea " vreo 100 ml. )...pentru ca am observat ca ziua face de vreo 2-3 ori de culoarea si consistenta unui mustar, iar seara, in general in jur de 12 noaptea, face mai lichid...e ok sau ar fi cazul sa ma ingrijorez ?

De aseara am dat-o iar pe lapte de vaca si nu as vrea sa-l mai trec pe praf....

Ieri l-am scos un pic afara, ca era cald si placut...linge iarba sau sta cu nasu-n ea :) ...e ok ?

#650
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posthappyhippie, on 11 aprilie 2014 - 11:31, said:

Continui si cu infuzia de menta (intre mese mai " bea " vreo 100 ml. )...pentru ca am observat ca ziua face de vreo 2-3 ori de culoarea si consistenta unui mustar, iar seara, in general in jur de 12 noaptea, face mai lichid...e ok sau ar fi cazul sa ma ingrijorez ?

Pune-i un pic de iaurt natur in lapte. Sa-i repopulezi intestinul cu lactobacili.

Quote

...linge iarba sau sta cu nasu-n ea Posted Image ...e ok ?
E foarte ok, o sa inceapa in cateva zile sa ia cate un firicel...

#651
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Posthoria66, on 11 aprilie 2014 - 11:53, said:

[/size]
Pune-i un pic de iaurt natur in lapte. Sa-i repopulezi intestinul cu lactobacili....

Cate o lingurita la fiecare biberon de 150 ml. lapte e bine ?

#652
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
E perfect.

da' sa nu fie iaurt cu fructe ... :)

#653
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Dupa 24h de la primul biberon cu iaurt, deja se vade o schimbare in bine...iar eu o pun pe seama iaurtului...multumesc pentru sfat.

De maine bag si galbenusul la 1L. de lapte nefiert...in cazul asta, pot sa mai pun si lingurita de iaurt la fiecare biberon ?

Edited by happyhippie, 12 April 2014 - 13:21.


#654
ionutz10

ionutz10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.03.2014
Știe cineva care a fost prețul mieilor toamna trecuta?

#655
Vasile_Neamt

Vasile_Neamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 03.01.2014
Domnilor,  am o oita la prima fatare cu un mielut de 10 zile. Problema este ca nu sta sa suga mielul . Trebuie sa o prind sa o tin cu capul intre picioare si atunci mielul vine la supt, nu o tin strans ci doar sa stie ca sunt acolo. Asa il lasa sa suga, dar cum fac sa o invat sa stea singura ? Va rog un sfat daca stiti ? Cu multumiri....

#656
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Puteti sa ma ajutati va rog ?

Dupa ce si-a baut biberonul de lapte azi dimineata pe la 7.30 si dupa ce s-a mai fatait pe aici voios, berbecutul s-a pus sa doarma iar pe la 10 ( acum o ora - cand ma asteptam sa se ridice si sa-si ceara tainul ), a inceput sa se comporte anormal...se tot ridica si se muta mai incolo din minut in minut si din ce in ce mai dificil, isi intindea picioarele din spate ca niste spasme pana ajungea in pozitia unui catel cand il mangai pe burta...ochii ii par mai mari si parca respira mai adanc...in plus la un moment dat dadea din buze ca un peste cand il scoti din apa ( oare nu avea aer ? ), dar doar pentru cateva secunde...acum s-a asezat la locul lui si s-a ghemuit intr-o pozitie mai fireasca, aproape cum dormea si pana acum, totusi cu picioarele din spate un pic mai desfacute ( nu stranse sub el cum dormea pana acum ).

Ce poate avea ?

Edited by happyhippie, 15 April 2014 - 10:19.


#657
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Dupa vreo 2 ore de la inceperea simptomelor, s-a ridicat ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat si a inceput sa behaie cerandu-si portia de laptic...dupa ce a mancat absolut normal, l-am scos afara si pare sa-si fi revenit complet.

Am tras o sperietura...oare ce a cauzat acea stare ? Este posibil sa se repete ?

Edited by happyhippie, 15 April 2014 - 12:12.


#658
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posthappyhippie, on 12 aprilie 2014 - 13:21, said:

De maine bag si galbenusul la 1L. de lapte nefiert...in cazul asta, pot sa mai pun si lingurita de iaurt la fiecare biberon ?

Da. N-au legatura unul cu altul...

View PostVasile_Neamt, on 14 aprilie 2014 - 19:24, said:

Domnilor,  am o oita la prima fatare cu un mielut de 10 zile. Problema este ca nu sta sa suga mielul . Trebuie sa o prind sa o tin cu capul intre picioare si atunci mielul vine la supt, nu o tin strans ci doar sa stie ca sunt acolo. Asa il lasa sa suga, dar cum fac sa o invat sa stea singura ? Va rog un sfat daca stiti ? Cu multumiri....
Nu reusesti decat daca o imobilizezi cat timp suge mielul. Asa e cu unele la prima fatare. Se gadila, sau sunt foarte sensibile la atingerea mamelei. Ai putea incerca sa-i gasesti o alta mama, mielului.

View Posthappyhippie, on 15 aprilie 2014 - 12:11, said:

Am tras o sperietura...oare ce a cauzat acea stare ? Este posibil sa se repete ?

Hipo-selenoza. Cumpara niste Selevit de la farmacia veterinara si urmeaza-i prospectul.
Are spasme musculare, inclusiv ale intercostalilor, care nu-i dau voie (in spasm) sa respire.

#659
bmagulean

bmagulean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.04.2014
Buna ziua,as dori daca cineva poate sa ma ajute,sa mi spuna cat lapte  trebuie sa dea o oaie turcana la o saptamana dupa ce au fost intarcati mieii.                           Va multumesc

#660
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postbmagulean, on 20 aprilie 2014 - 10:18, said:

...cat lapte  trebuie sa dea o oaie turcana la o saptamana dupa ce au fost intarcati mieii.

Nu trebuie sa dea deloc...

Poate sa dea intre 0 si 1,5 litri.

#661
bmagulean

bmagulean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.04.2014
Multumesc pt raspuns,eu mulg aproximativ 0,3 l  la o mulsoare  si le mulg dimineata si seara si nu stiam cat ii de normal dat fiind faptu ca oile sunt scoase in fiecare zi la pasune

#662
nyno

nyno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2011
buna seara , am o mieluta tinara din aceasta primavara care tot are probleme cu ochii , curg si se fac precum o albeata. stie cineva vreun remediu? va multumesc

#663
nyno

nyno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2011
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, dar din multitudinea raspunsurilor primite chiar nu stiu ce sa aleg. Probabil ca mieluta plange tocmai din cauza ca voi raspundeti toti iar eu nu stiu ce sa aleg

#664
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postnyno, on 22 aprilie 2014 - 19:15, said:

buna seara , am o mieluta tinara din aceasta primavara care tot are probleme cu ochii , curg si se fac precum o albeata. stie cineva vreun remediu? va multumesc
S-ar putea sa fie o simpla cherato-conjuctivita, dar s-ar putea sa fie forma oftalmica a agalaxiei contagioase. Ia un unguent oftalmic de la farmacia umana si aplica-l pe globii oculari si conjuctive.

#665
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
In curand berbecutul face 2 luni...si e bine sanatos. Maine-poimaine v-a primi si 2 sau 3 prietene sa-i tina de urat ;)

Ar trebui sa-l tund inainte sa vina caldura sau vara asta fiind inca mic, nu e cazu' ?

#666
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Posthappyhippie, on 27 mai 2014 - 11:41, said:

Ar trebui sa-l tund inainte sa vina caldura sau vara asta fiind inca mic, nu e cazu' ?
Ce rasa e berbecutul? Daca e dintr-o rasa cu lana lunga (de ex. Turcana) trebuie obligatoriu tuns! De obicei, mieii de Turcana se tund la inceputul verii, cand lana este suficient de lunga incat sa se "desfaca pe spate" (apare ca si la o pieptanare cu carare). Daca nu sunt tunsi peste vara mieii sufera de caldura, nu mananca suficient si slabesc. Este ca si cum noi am umbla vara imbracati cu un cojoc gros de lana......

Edited by Berbecutul, 27 May 2014 - 19:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate