Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

CRESTEREA OILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#631
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
https://www.google.r...624.J0tvt7hwUmc

#632
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014
Buna tuturor,
Imi pare bine sa vad pe un forum romanesc asemenea discutii, persoane pricepute si profesionisti ai sectorului.

As avea o intrebare in legatura cu densitatea oilor la pascut pe suprafata agricolo, pe unn hectar de pomicultura cu puiet destul de rar si protejat impotriva, considerand irigare si fertilizare care ar da o iarba destul de puternica cate ovine se pot tine pe an plus mieii lor? La ce greutate pot ajunge mieii pana toamana cand intentionez sa-i vand?
Pe perioada de iarna oile de prasila si eventual berbecii,vor fi in grajd, cam cat costa alimentarea lor?

Va multumesc,

P.s. Bineinteles terenul va fi parcelat eventual cu gard electric pentru a avea un randament cat mai bun a pascutului

#633
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014
P.p.s.  stiu ca nu se poate da un numar exact fara a se cunoaste mai bine situatia...dar cu detaliile care le-am pus, irigat,fertilizare as fi multumit daca as avea un numar orientativ

#634
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014
Si inca o intrebare,

La un lot de 200 de oi plus mieii lor vanduti toamna plus berbecii, care ar fi costul total veterinar pe an, medicamente,vaccinuri+veterinar? Tin sa precizezi ca ar fi un lot izolat de extern si pasuni publice, in cazul asta costurile sanitare ar scadea,nu?

Multumesc,

#635
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 ionutzitaly, on 12 martie 2014 - 19:10, said:

As avea o intrebare in legatura cu densitatea oilor la pascut pe suprafata agricolo, pe unn hectar de pomicultura cu puiet destul de rar si protejat impotriva, considerand irigare si fertilizare care ar da o iarba destul de puternica cate ovine se pot tine pe an plus mieii lor?
Doar irigarea si fertilizarea nu "ar da o iarba destul de puternica". Cu siguranta insa ca ar da o imburuienare puternica. Pentru a da o "iarba puternica" aceasta ar trebui, in prealabil, cultivata. Adica, sa infiintezi o pasune cultivata. In functie de compozitia floristica a pasunii (dar si in functie de o multime de alti factori), cantitatea de masa verde la hectar va fi mai mica sau mai mare. Pentru un calcul simplist poti socoti aprox. 10 oi /ha. Bineinteles, in conditii de irigare si fertilizare a pasunii, dar si de asigurare a unui management optim de pasunat.

 ionutzitaly, on 12 martie 2014 - 19:10, said:

La ce greutate pot ajunge mieii pana toamana cand intentionez sa-i vand?
In functie de rasa, de perioada fatarilor dar si de (mai ales) conditiile de intretinere, mieii pot ajunge la 40-50 kg. Ar mai fi un mic amanunt de adaugat: mieii nu-i vinzi "toamana cand intentionez sa-i vand" ci cand ai cumparator la ei. Asta, bineinteles, daca vrei sa obtii un pret bun pe ei.

 ionutzitaly, on 12 martie 2014 - 19:10, said:

Pe perioada de iarna oile de prasila si eventual berbecii,vor fi in grajd, cam cat costa alimentarea lor?
Depinde daca iti produci singur furajele pentru iarna sau le cumperi, depinde de cat de grea este iarna, depinde de posibilitatile pe care le ai de a intarzia cat mai mult intrarea in stabulatie (de ex. parcele de pe care s-a recoltat porumbul), depinde de ciobanul care iti are grija de ele (care le mai poate scoate iarna pe culturi de paioase sau care iti poate fura o parte din furaje si sa le vanda prin sat, etc), depinde de rasa de oi (de ex. turcanele sunt mai putin pretentioase si, in iernile mai usoare, pot fi tinute pe camp). Pentru un calcul simplist, poti socoti ca necesar /oaie / iarna, aprox. 20-25 baloti de 25kg, de fan de lucerna si aprox. 50kg graunte.

 ionutzitaly, on 12 martie 2014 - 23:21, said:

La un lot de 200 de oi plus mieii lor vanduti toamna plus berbecii, care ar fi costul total veterinar pe an, medicamente,vaccinuri+veterinar? Tin sa precizezi ca ar fi un lot izolat de extern si pasuni publice, in cazul asta costurile sanitare ar scadea,nu?
Costurile cu medicamente si vaccinuri nu ar trebui sa depaseasca 5 Euro/oaie.

Sa auzim numai de bine!
Felician

#636
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014
Multumesc mult pentru raspuns,

Mai am o intrebare, poate cineva s-a batut de ea practic, sau se gaseste prin literatura sectorului.
Se poate stima valoarea biomasei(cocenilor) ramasi pe un hectar de porumb (intr-ozna vocata porumbului deci dupa o productie de 7to/ha) dupa recoltarea mecanica?  De exemplu, cata lucerna se economiseste lasand oile sa pasca pe un ha de coceni?

Multumesc,

#637
ilincaiustin

ilincaiustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.10.2010
as vrea sa cumpar 2-3 berbecuti dintr-o rasa de carne . puteti sa-mi dati un nr de tel ? multumesc.

#638
GeorgeJD

GeorgeJD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.05.2012

 ilincaiustin, on 27 martie 2014 - 20:54, said:

as vrea sa cumpar 2-3 berbecuti dintr-o rasa de carne . puteti sa-mi dati un nr de tel ? multumesc.


Iti dau eu unul. carabas sarbesc mior....cea mai masiva rasa de oi din europa     http://mercador.ro/o...html#0dad478194

#639
Vasile_Neamt

Vasile_Neamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 03.01.2014
Am 2 mieluti dorper unul de 1 luna celalalt de 3 zile. Deocamdata ii mai las sa suga, dar daca va intereseaza mai incolo........

Edited by Vasile_Neamt, 05 April 2014 - 12:38.


#640
bogdan_gmt

bogdan_gmt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.03.2014

 Vasile_Neamt, on 05 aprilie 2014 - 12:38, said:

Am 2 mieluti dorper unul de 1 luna celalalt de 3 zile. Deocamdata ii mai las sa suga, dar daca va intereseaza mai incolo........

la ce pret ? cam imediat dupa intarcare, si exista posibilitate de transport la targoviste si daca da la ce bani ?

#641
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 GeorgeJD, on 05 aprilie 2014 - 11:58, said:



Iti dau eu unul. carabas sarbesc mior....cea mai masiva rasa de oi din europa http://mercador.ro/o...html#0dad478194

Omul doreste sa cumpere "dintr-o rasa de carne"....

#642
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Am primit acum cateva zile un mielut cadou. Acum are o saptamana si ~ 3.8 kg. Cand ma bucuram ca mananca bine (i-am dat cu biberonul lapte de vaca fiert si racit, cate 150 ml. la o masa din 4 in 4 ore ), a inceput sa aiba diaree ( cam de azi dimineata ). Azi nu am mai prins deschis la farmacia vet. asa ca am intrebat in stanga si dreapta...mi-au fost recomandate ( de catre oameni care au oi si implicit si miei ), Neoxivit si Furogal T. M-am uitat pe prospectele lor si vad ca furogalu' e pentru pasari iar la neoxivit scrie ca o posibila reactie adversa este chiar...diareea acuta.
Pana una alta i-am dat sa bea zeama de orez fiert si ceai de menta. Spre surprinderea mea, le bea si pe-astea ( cam ~ 50 ml. ) Lapte i-am dat doar cate 100 ml. la 6 ore.

E bine ce fac sau sa ii dau unul din cele 2 remedii recomandate ? Aveti niste sfaturi mai bune ? Cat lapte sa-i mai dau si cat de des ? Sa trec pe lapte praf special pentru miei ?

Multumesc frumos !

Edited by happyhippie, 08 April 2014 - 17:55.


#643
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 happyhippie, on 08 aprilie 2014 - 17:53, said:

i-am dat cu biberonul lapte de vaca fiert si racit, cate 150 ml. la o masa din 4 in 4 ore
Problemele ti-au aparut din cauza ca ai fiert laptele. Poti continua cu lapte de vaca insa nu il mai fierbe. Pastreaza-l la frigider si incalzeste-l la aprox. 35 grade inainte de a-l administra. Poti sa-i maresti treptat (in decurs de cateva zile) ratia pana la 250 ml.

Sa auzim numai de bine!
Felician

#644
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Multumesc de raspuns...am luat iar la rasfoit acest topic si am dat de raspunsul acesta intr-un post mai vechi. Totusi, problema este ca...nu stiu ce si pe cine sa mai cred...unii zic za-i dau nefiert, altii musai fiert. Am cerut astazi unui doctor veterinar ( care zice ca a avut in grija pe vremuri 3000 de oi la Valea lui Mihai ) sa-mi dea Spectam ( cum ati recomandat in acelasi post ) si mi-a raspuns uimit..." ...ai inebunit...cand o mai face, ce-i mai dai ? ..." zic..." de ce ? "...pai " ...e prea puternic... ". Si mi-a dat Enteroguard M, pastile. M-am uitat pe prospect si zice ca-i pentru caini, pisici, nurci, dihor, pasari de colivie si voliera (porumbei voiajori si de ornament , canari, papagali, pauni, fazani de ornament ) dar si acestia peste 4 saptamani. Am scris si de ce au zis si alt doctor dar si o vecina care are oi...deci, sper sa-l fac bine cu ceai de menta ( astazi parca e mai bine ) :)

I-am luat si lapte praf pentru vitei ( solubil ) si sper sa-i placa...doctorul mi-a zis sa-i dau cate 150 ml de 4-5 ori pe zi...e corect ? Si mi-a mai zis ca pot sa-i fac un terci din gris sau din malai cu acest lapte...despre asta ce parere aveti ?

#645
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Laptele sa fie obligatoriu, cald. 38-39 de grade Celsius. La rumegatoare exista o conformatie speciala a prestomacelor care conduc lichidele calde direct in ultimul compartiment, in cheag. Nu-l mai stresa cu antibiotice orale. Cantitatea de lapte e maxim de 150 de ml, ar trebui hranit cam din 3 in 3 ore. Pentru a fi mai hranitor laptele de vaca, poti sa-i adaugi un galbenus de ou crud, proaspat, la 1 litru de lapte (nu si albusul !!!). In laptele cald poti sa adaugi un varf de lingurita de iaurt natur, la fiecare biberon.

Terciul ala din gris sau malai, lasa-l cam pentru varsta de peste 10-15 zile....

#646
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Multumesc frumos pentru raspuns !

Deja face aproape normal ( cum facea pana sa aiba diaree ) si este din nou vioi...nu i-am dat inca Enteroguard sau Furogal. In afara de ceaiul de menta cu care l-am cam indopat, i-a dat sotia aseara 1 gr. de Neoxivit ( asta e antibiotic ? ) diluat cu apa ( de disperare ca facea aproape apa chioara )...d'aia si-o fi revenit ?
Azi a baut lapte praf ( de vitei ), cate 150 ml. dar mai rar...cam la 4 ore...o sa mai raresc cu menta sa nu dea-n...constipatie !

#647
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Tot pe unul din topicurile de pe acest forum am vazut ca e mai recomandat lapte praf pentru purcei pentru ca asta pentru vitei contine cupru, care este daunator la ovine.
Numai bine!

#648
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 happyhippie, on 09 aprilie 2014 - 19:51, said:

...Neoxivit ( asta e antibiotic ? )
Da. Ne-... vine de la neomicina, iar -oxi- de la oxitetraciclina.

Quote

diluat cu apa ( de disperare ca facea aproape apa chioara )...d'aia si-o fi revenit ?
E posibil, dar nu mai insista, ca-i distrugi flora prestomacelor si cea intestinala.

Quote

Azi a baut lapte praf ( de vitei ), cate 150 ml. dar mai rar...cam la 4 ore...o sa mai raresc cu menta sa nu dea-n...constipatie !
Nu-l constipa menta. Aceasta contine niste uleiuri eterice care au efect antiseptic. De aceea functioneaza si la alte animale, si la oameni ...
Atentie, sa nu depasesti cantitatea de lapte la fiecare masa. El are tendinta sa manance cat i se da (chiar si in prostie, pana nu mai incape), dar supra-incarcarea produce diarei. La suptul normal nu se opreste fiindca se satura, ci fiindca oboseste sa traga din mamelon.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate