Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

CRESTEREA OILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#793
AlexRomanul888

AlexRomanul888

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2021

 tzaq93, on 29 februarie 2020 - 06:19, said:

Esti cu capul omule... vreau sa cumpar oi. Aveti informatii despre oi? Asta am intrebat..
Am cumparat niste oi gestante (marlite) la 400 bucata, puteam sa merg si mai jos cu pretul daca luam toata turma. Pretul corect pentru o turma de peste 200 de oi ar fi cam 300/ bc oachese sau turcane. Cel mai retabil e sa iei mielute la kg deoarece iti iei mai multe, de exemplu de 400 lei iti iei 3 mielute. Proprietarii de oi stiu asa de aceea ei prefera sa dea oi reforme(oi cu probleme) mature la bucata sau la kg unde ies cel mai bine. Ciobania este o arta pentru ca pentru a face branza buna oile pasc anumite vegetale, lucru care se descopera prin observatii empire. Mai multe nu iti pot spune ca sunt incepator si eu la oi.

#794
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 AlexRomanul888, on 02 decembrie 2021 - 21:22, said:

Cel mai retabil e sa iei mielute la kg deoarece iti iei mai multe, de exemplu de 400 lei iti iei 3 mielute.
Câte kg au acele 3 mieluțe pe care le poți lua cu 400 lei? Sigur sunt vii?

 AlexRomanul888, on 02 decembrie 2021 - 21:22, said:

Mai multe nu iti pot spune ca sunt incepator si eu la oi.
Ne-am dat seama de acest lucru! Nu mai era cazul să ne spui...

#795
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna. Am 41 de oi cu tot cu berbeci si noatine. Le am de 6 ani si vreau sa maresc turma.
Am citit pe net despre SCZ si vreau sa stiu cine are si ce etape a trecut sau ce a trebuit sa indeplineasca.
Este undeva o lege data sau undeva sa ma documentez, ca eu numai de siteul agro dau si acolo nu prea ma clarificat.

#796
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Întreabă responsabilul Apia la care depui cererea sau care este responsabil de zona ta

#797
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Aveţi grijă cu oile şi caprele că vor să bage şi oierii în faliment, aveţi grijă pe cine primiţi la stână că nu ştiţi ce intenţii are!

#798
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

View Postsaandy76, on 13 februarie 2022 - 17:56, said:

Aveţi grijă cu oile şi caprele că vor să bage şi oierii în faliment, aveţi grijă pe cine primiţi la stână că nu ştiţi ce intenţii are!
Cine vrea sa bage oierii in faliment ?

#799
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Asta nimeni nu poate indica cu precizie, dar după porcina africană...vine Paştele!
Am să vă dau un nume dar să nu înjuraţi!
Căutaţi pe blogul Maria Ghiorghiu!
Dacă am călcat în străchini moderatorul poate şterge!Posted Image

#800
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
În ce perioadă fată oile?

#801
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
La 5 luni după ce se măresc.
Ciobanii baga berbecii în ele în funcție de mai multe lucruri, de la rasa la conditii la ce vor sa facă cu mieii, ce clienți au pt ei dacă ii vând în perioada pasteluri sau ii țin pe toamna șamd.
In general cm ianuarie-februarie e vârful, uneori câteva săptămâni înainte de anul nou și prima parte a lui martie...
Depinde și de alți factori, cam astea sunt reperele, unii baga berbecii mai devreme dar nu prea poți baga nici prea devreme, adică nu prea merge sa bagi la început de iulie ca mai depinde și de căldurile animalului...La rândulor ciclul asta e influențat si de hrana, vreme, si de anii trecuți, nu prea merge sa ai oaie flatata în aprilie care sa se mărlească șamd.foarte devreme.
In general deci cam ianuarie februarie este vârful, sunt o groaza de factori care influențează însă lucrurile și poți avea din decembrie și pana in martie.

#802
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postparintele, on 18 februarie 2022 - 20:39, said:

La 5 luni după ce se măresc.
Ciobanii baga berbecii în ele în funcție de mai multe lucruri, de la rasa la conditii la ce vor sa facă cu mieii, ce clienți au pt ei dacă ii vând în perioada pasteluri sau ii țin pe toamna șamd.
In general cm ianuarie-februarie e vârful, uneori câteva săptămâni înainte de anul nou și prima parte a lui martie...
Depinde și de alți factori, cam astea sunt reperele, unii baga berbecii mai devreme dar nu prea poți baga nici prea devreme, adică nu prea merge sa bagi la început de iulie ca mai depinde și de căldurile animalului...La rândulor ciclul asta e influențat si de hrana, vreme, si de anii trecuți, nu prea merge sa ai oaie flatata în aprilie care sa se mărlească șamd.foarte devreme.
In general deci cam ianuarie februarie este vârful, sunt o groaza de factori care influențează însă lucrurile și poți avea din decembrie și pana in martie.
multumesc

#803
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Livada tinara si oi , sint compatibile?!, Deci am 7 ari de livada 8-10 ani , as vrea sa iau 2-3 oi ...pina am aflat ca rod pomii.Ar fi ceva soi de oi la noi in tara  care nu rod pomii??

#804
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Singurele oi care nu mananca lastarii tineri sunt alea din congelator...

Eu am rezolvat problema cu un gard electric...atentie ca trebuie luat unul foarte puternic ca daca au blana groasa nu mai trece curentul prin lana.

Sunt interesat sa cumpar miei Suffolk la primavara pentru sacrificare in toamna, stiti pe cineva care vinde in zona Bucurestiului?

#805
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 marco68, on 23 octombrie 2022 - 14:22, said:

Livada tinara si oi , sint compatibile?!, Deci am 7 ari de livada 8-10 ani , as vrea sa iau 2-3 oi ...pina am aflat ca rod pomii.Ar fi ceva soi de oi la noi in tara  care nu rod pomii??

Există o rasă creată anume pentru paște iarba și buruienile din pepiniere, numită Shropshire. Din păcate, cea mai apropiată țară de unde se poate achiziționa această rasă este Austria.

#806
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Si....ce mai fac oile? si ciobanii!!

#807
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
O intrebare, ca doare cind nu stii...Am o oaie de-a fata in 4 luni si o saptamina , problema e ca de cite ori  sta culcata si rumega ii iasa o umflatura din vulva, din ce in ce mai mare, adica a inceput cu marimea de o nuca , iar acum e cam cit un mar mediu...doar la una din oi, eu avind turma din doua oi...si ma cam sperie, se retrage cind se ridica, dar nu mi  se pare normal....ma lamuriti cei care stiti ce si de ce se intimpla,rog frumos .Multumesc

#808
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Am aflat ce are oaia mea, prolaps uterin.Am rezolvat deocamdata, cu un ham  si o mica aparatoare care acopera zona cu pricina.Trebuie sa fiu atent cind fata sa o dau jos , altfel nu va putea fata.

#809
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

 marco68, pe 08 martie 2024 - 08:35, a scris:

Am aflat ce are oaia mea, prolaps uterin.Am rezolvat deocamdata, cu un ham  si o mica aparatoare care acopera zona cu pricina.Trebuie sa fiu atent cind fata sa o dau jos , altfel nu va putea fata.

Nu e prolaps. E inversiune vaginală. Prolapsul nu se remite la ridicare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate