Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Jurnal de sarcina

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#1
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007
Buna, e prima data cand scriu aici si sper ca e locul potrivit pentru ca vreau si eu sa va spun ceva. Azi mi-am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv. Voi avea un BEBEEEE !!! Ma simt cel mai fericit om de pe pamant. Imi vine sa spun tuturor cunoscutilor dar ma abtin pana merg la un doctor. Asa ca va impart voua din bucuria mea. Sa aveti o zi la fel de frumoasa cum am eu azi.

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Felicitări, și sarcină ușoară!

pentru că topicul cu copii nu era locul potrivit ( :P ) ți-am deschis topic nou, special pentru sarcina ta. Să ne ții la curent, să ne întrebi, să ne povestești...

#3
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
:kisstogether: sarcina si nastere usoara !

#4
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007
Multumesc. Azi dau de baut la tot forumul  :cheers:

#5
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Felicitari si sarcina usoara!

#6
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Felicitari! Cred ca e perioada cea mai buna pentru a fi insarcinata.

#7
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007
Multumesc @Thomas. Asa cred si eu.

Mi-am facut programare la doctor si voi ajunge acolo abia joi. Dar am niste intrebari la care as vrea sa stiu raspunsul mai curand.
Cat timp dureaza durerile abdominale?  In afara de durerile abdominale si pieptul tensionat ma simt foarte bine si as vrea sa lucrez normal. Asta implica si munca de noapte. Poate sa fie un pericol pentru sarcina schimbul de noapte?

#8
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Felicitari in primul rand!
Sa ai parte de 9 luni minunate si de un bebelus frumos si sanatos! :thumbup:

Durerile pe care le simti sunt fiziologice acum, de vazut un pic pe viitor sa nu fie niste contractii uterine.
Durerile de sani, sunt normale si ele, nu au o limita de timp. Poti avea si niste dureri de spate, la fel de normale.

Te sfatuiesc sa mergi la un dr de OG sa te ia in evidenta si sa incepeti investigatiile, echografia( la transvaginala se vede sacul gestational de la 4,5 saptamani de amenoree si se vizualizeaza la toate sarcinile normale de la 5.5 SA( saptamani de amenoree), ecoul embrionar se evidentiaza prin transvaginala de la 5.5 SA si la toate sarcinile de la 6 SA). Deci pe scurt sa se observa daca embrionul este in uter si are activitate cardiaca.
Trebuie sa incepi cu acid folic( era bine de luat cu 3 luni inainte de conceperea fatului) cate unul pe zi, eventual cu vitamine gen Materna, Prenatal etc.
Analize sangvine amanuntite, sumar de urina, neaparat grup si Rh pt ambii parinti, zoonozele care se fac in sarcina( compex Torch) etc.

Sunt multe de zis...recomand consultatia prenatala( cat mai devreme de la aflarea dg de sarcina) pt toate beneficiile ei( incadrarea garvidelor cu risc, depistarea afectiunilor, tratamentul precoce etc etc)


Nicoleta( mama de 2 copii si moasa de profesie)

A, si nu uita de poze cu testul de sarcina, cu tine cat inca esti slaba( si eu am facut poze toata sarcina, in fiecare saptamana cu burtica, imbracata in aceeasi rochie de la 12 saptamani pana la 39 cd am nascut- a fost fain sa vad cum "cresc" :naughty: )

PS: cauta pe google "odiseea sarcinii" sau pe desprecopii.com, in fiecare saptamana iti spune ce se intampla cu corpul tau si cu bb :coolspeak: , este bine de stiut

Edited by nicopuscasu, 20 February 2010 - 12:29.


#9
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Felicitari Loreley si sarcina usoara!

Eu mai am vreo 2 luni de asteptat pana imi voi tine minunea in brate... e o experienta unica si foarte contradictorie. Daca vei avea o sarcina usoara (adica fara greturi exagerate, fara sa pui n-spe mii de kile din primul trimestru si fara stari exagerate de somnolenta) nu cred ca schimbul de noapte sa fie o problema majora. Desi ar fi bine sa iei in calcul modificarea orarului de lucru; am aflat si eu ulterior, ca de fapt primul trimestru de sarcina e cumva cel mai dificil de trecut asa ca poate ar fi bine ca in urmatoarele saptamani sa te menajezi.
Eu habar nu am cand au trecut lunile astea si per ansamblu pentru mine a fost o perioada foarte creativa, plina de energie si de lucruri pozitive. Nu am cuvinte sa explic cat de frumos influenteaza si relatia dintre parteneri, in ciuda unor momente care numai usoare nu sunt.
Pe langa medicul obstetrician ai nevoie si de un medic de familie, ca toate trimiterile pentru analize si toate retetele compensate le scrie acesta. Fa toate analizele care se pot face la inceput, pentru ca in felul asta nu o sa te panichezi la orice chestie noua o sa o mai afli pe parcurs.
Eu nu am luat complex de vitamine deloc (doar acid folic la inceput, calciu si magneziu - o cura de 10 zile si fier de vreo cateva luni incoace asta pentru ca toate analizele au iesit bine. Desi nu sunt impotriva lor, am inteles ca in unele cazuri pot provoca cresteri cam mari de greutate inca din primele luni, ceea ce nu e prea bine. La mine sarcina a devenit vizibila de-abia din luna a 7-a si pana atunci am putut purta linistita hainele mele de dinainte, asa ca nu sari pe cumparaturi de haine de gravida, pana nu vezi cum evoluezi.

Multa multa sanatate si tie si bebelusului si felicitari.

#10
Hana79

Hana79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2008
Felicitari!!!
Sa ia o sarcina usoara,o nastere la fel si un bebe sanatos!
Asteptam povesti despre ''dansul din burtica'':) step :))
Te pup!

#11
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007
Nu ma asteptam sa primesc sfaturi atat de utile si de frumoase (la pozele cu sarcina nu m-am gandit, buna ideea  :coolspeak:).
    E interesant cum o asemenea veste incepe sa-ti schimbe modul de a gandi, de a lua decizii si cum orice problema devine banala comparativ cu sarcina. Am observat ca inainte de a lua o decizie imi pun intrebarea daca e bine pentru micut.
   La serviciu, uneori cand sunt prinsa in probleme, concentrata si mai simt asa o durere, am tendinta sa imi duc mana instantaneu la abdomen, brusc ma detasez de tot si zambesc. E un sentiment nou si placut sa stiu ca in mine creste un bebe. Imi place sa fiu insarcinata. Sper ca si peste cateva luni cand imi va fi mai greu sa fiu de aceeasi parere. :P

#12
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
peste cateva luni o sa-ti placa si mai mult :D

ai fost la medic?

#13
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Felicitari! Sarcina usoara, fara greturi, kg in plus. Doar bebe  :kisstogether:

#14
pretty_woman

pretty_woman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 16.06.2007

 Thomas-, on 19th February 2010, 14:59, said:

Felicitari! Cred ca e perioada cea mai buna pentru a fi insarcinata.

asa consider si eu.


Felicitari si sarcina cat mai usoara! :kisstogether:

#15
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007
Multumesc de urari.  :)
Am fost joi la medic si mi-a confirmat sarcina. Am 6 saptamani. Doar ca am primit si o veste mai putin placuta, am o sarcina cu risc. Sper sa fie totul bine. Toata lumea imi spune sa am grija de mine. In general am un stil de viata sanatos. Deci nu a trebuit sa schimb prea multe pe acest plan. Singurele chestii la care am renuntat au fost cafeaua si alergatul (caci nu am voie sa obosesc). Serviciul nu implica munca fizica, acasa e o atmosfera placuta...Nu prea stiu cum altfel sa am grija.
Momentan ma simt bine, durerile abdominale s-au mai diminuat si fizic totul e ok. Psihic e o mica umbra acolo care va disparea si ea dupa ce trec de 3 luni.

Jurnalul acesta nu trebuie sa fie doar pentru mine ci pentru orice femeie insarcinata. @Codruta, tu cum te mai simti?

#16
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
deci iese balanta sau scorpion

Edited by Cutzu, 27 February 2010 - 18:33.


#17
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Loreley, felicitari. Nu stiu care sunt motivele pentru sarcina cu risc, poate n-ar strica sa mergi si la un alt doctor la control. Pai nici eu nu stiu ce ai putea face, in afara de a nu te stresa. Sa iei acid folic cu sfintenie zilnic. Cred ca e singura chestie care poate efectiv sa te ajute. Si un set complet de analize. Si o atitudine cat mai pozitiva. S-ar putea sa iti apara diferite simptome noi cu fiecare zi. Incearca sa nu te sperii de nimic si sa nu incepi sa te stresezi. Cu toate ca sunt o consumatoare serioasa de internet, m-am ferit in lunile astea sa citesc foarte mult pe net despre experientele prin care treceam ca vrand-nevrand am picat pe niste teorii despre ce e bine si ce e rau si tot soiul de povesti extra-fantasmagorice care m-ar fi facut sa am cosmaruri in fiecare noapte.
Eu ma simt atat de bine pe cat te poti simti cred in luna a 8-a (ma incalt greu, respir greu, imi creste burtica cumva de la o zi la alta) dar mi-am promis ca nu o sa ma plang de nimic pentru ca pe ansamblu e o perioada extraordinara si din fericire nu am avut parte de probleme serioase.

Multa multa sanatate tie si bebelusului!

#18
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007

 Cutzu, on 27th February 2010, 18:28, said:

deci iese balanta sau scorpion
Sa iasa in ce zodie vrea si de ce sex vrea doar sa fie sanatos. Iti aduci aminte ca nu de mult te invidiam ca esti parinte? Acum a venit si randul meu.

 codruta, on 27th February 2010, 22:00, said:

Loreley, felicitari. Nu stiu care sunt motivele pentru sarcina cu risc, poate n-ar strica sa mergi si la un alt doctor la control. Pai nici eu nu stiu ce ai putea face, in afara de a nu te stresa. Sa iei acid folic cu sfintenie zilnic. Cred ca e singura chestie care poate efectiv sa te ajute. Si un set complet de analize. Si o atitudine cat mai pozitiva. S-ar putea sa iti apara diferite simptome noi cu fiecare zi. Incearca sa nu te sperii de nimic si sa nu incepi sa te stresezi. Cu toate ca sunt o consumatoare serioasa de internet, m-am ferit in lunile astea sa citesc foarte mult pe net despre experientele prin care treceam ca vrand-nevrand am picat pe niste teorii despre ce e bine si ce e rau si tot soiul de povesti extra-fantasmagorice care m-ar fi facut sa am cosmaruri in fiecare noapte.
Eu ma simt atat de bine pe cat te poti simti cred in luna a 8-a (ma incalt greu, respir greu, imi creste burtica cumva de la o zi la alta) dar mi-am promis ca nu o sa ma plang de nimic pentru ca pe ansamblu e o perioada extraordinara si din fericire nu am avut parte de probleme serioase.

Multa multa sanatate tie si bebelusului!

Un simptom nou este faptul ca ametesc. Dar asta s-ar putea sa fie o lipsa de calciu. In doua zile voi vedea si rezultatele analizelor si atunci voi sti precis.
Referitor la speriat si stres e drept ca aud tot felul de povesti care ma cam pun pe ganduri. Serviciul meu are un oarecare grad de periculozitate iar parerile doctorilor sunt impartite. Unii zic ca ar fi bine sa stau acasa in primele trei luni iar altii ca nu e nici o problema. Momentan inca mai merg la serviciu dar cred ca imi voi lua concediu de odihna. Mai am o luna si un pic si trec de primul trimestru.

O informatie benefica pentru orice femeie insarcinata. Se spune ca analizele sunt gratuite pentru gravide. E adevarat dar daca mergeti cu un buletin de analize la un laborator particular (de ex. Synevo) vor spune ca nu au fonduri. Am fost la 1 martie si erau epuizate toate fondurile pe luna martie. Trebuia facuta programare pentru aprilie pe cand vor avea loc. Ce nu se prea stie este faptul ca o parte din analize se pot face gratuit la Spitalul Clinic de Boli Infectioase. Acestia au un program de monitorizare a gravidelor. Nu trebuie decat o adeverinta de la serviciu pentru a dovedi ca esti asigrata si un bilet de trimitere de la medicul de familie sau medicul ginecolog. Deci portite exista, numai trebuie informata lumea caci uneori nici medicii de familie nu stiu de aceste lucruri.
O zi placuta tuturor.

Edited by Loreley, 04 March 2010 - 11:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate