Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Durere mare la dinti

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
Am mers la dentist sa imi plombez dintii din fata, la 2 saptamani dupa a inceput sa ma ia durerea la aer rece, la lichide reci si fierbinti la unul din dintii plombati.

Am 1 luna de zile de cand mi i-am plombat si de 2 zile am dureri insuportabile, si gingia din fata si in partea dreapta umflata si dureri insuportabile plecand de la dintele acela si toata partea dreapta.
De 3 zile iau oxacilina, ibuprofen, ketonal comprimate si algocalmin ....si tot nu scap de durere :(, cum dau de frig si acum chiar si in casa la ma doare,iar dintekle acela cum il ating putin cum ma ia o durere de imi vine sa ma urc pe pereti
Problema este ca nu sunt acasa, si nu pot ajunge la dentist, insa la o farmacie as putea ajunge.
Cum scap de durere, ce medicamente sa mai iau, ca nu mai pot si zilele astea umblu mult cu transport public si este un adevarat chin.

#2
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010

 alxemanuel, on 12th February 2010, 20:51, said:

Am mers la dentist sa imi plombez dintii din fata, la 2 saptamani dupa a inceput sa ma ia durerea la aer rece, la lichide reci si fierbinti la unul din dintii plombati.

Am 1 luna de zile de cand mi i-am plombat si de 2 zile am dureri insuportabile, si gingia din fata si in partea dreapta umflata si dureri insuportabile plecand de la dintele acela si toata partea dreapta.
De 3 zile iau oxacilina, ibuprofen, ketonal comprimate si algocalmin ....si tot nu scap de durere :(, cum dau de frig si acum chiar si in casa la ma doare,iar dintekle acela cum il ating putin cum ma ia o durere de imi vine sa ma urc pe pereti
Problema este ca nu sunt acasa, si nu pot ajunge la dentist, insa la o farmacie as putea ajunge.
Cum scap de durere, ce medicamente sa mai iau, ca nu mai pot si zilele astea umblu mult cu transport public si este un adevarat chin.

incearca sa iei aulin,sau o fiola de xilina si pui acolo unde te doare cu oleaca de vata(pui pe o bucatica mica de vata oleaca de xilina si pui pe locul care te doare) eu asa mai faceam si ma lasa.

#3
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
am o fiola de algocalmin pentru seara asta, pot pune pe vata si sa tin acolo? si maine merg la farmacie sa iau ce trebuie

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu pui nimic, nu mai asculta sfaturi tampite! Ai facut un abces, nu scapi de durere decat mergand la dentist! Medicamentele pe care le iei deja sunt de ajuns.

#5
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
o sa astept atunci pana ajung la dentist, si iau in continuare pastilele astea, cu toate ca nu se simte aprope deloc nici-o calmare :(
Am baut acum apa rece si a ajuns pe dinste si nu am simtit nimic,acum nu mai are nici-un efect, doare atat de tare dintele, gingia asta incat cred ca o sa mor de dureri.
Ceva babesti, usturoi? :(((

Edited by alxemanuel, 12 February 2010 - 21:26.


#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu incerca prostii, mai ales "babesti". Fac mai mult rau. Esti in faza in care abcesul doare cel mai tare, iar durerea nu cedeaza la calmante decat daca este drenata colectia de puroi. Asta e... trebuie sa induri, din pacate!

#7
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
Cand masez cu degetul gingia pentru moment e ok, apoi in cateva secunde revine :((((....cam cat sa mai tina durerea asta/gingia umflata in halul asta

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Punctul asta culminant poate tine o zi-doua... depinde! Ia doar Ketonal, eventual si cate un Algocalmin. Ibuprofen nu mai lua, o sa-ti faci praf stomacul!

#9
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
Nici nu mai am ibuprofen, bine ca mi-ai zis ca vroiam sa-mi mai iau maine, cred ca ai dreptate ca am fost foarte deranjat la stomac zilele astea, si nici nu am prea putut manca :( si medicametele sunt tari ...

#10
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
Ma lasat durerea in partea dreapta dar ma doare foarte tare dintele acela din fata :( si este foarte umflata gingia.
Nici nu prea pot manca, cum ating putin dintele simt o durere in tot capul :(

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
La medic cand ajungi? Trebuie deschis dintele, drenat, eventual incizie, etc!

#12
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
cel mai probabil marti :(, cand mi l-a curatat inainte sa il plombeze i-am zis ca ma doare, a observat si el, dar........ :(( m-a nenorocit

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Dar nu inteleg, chiar n-ai unde sa ajungi azi la un medic?

#14
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
la dentist nu am cum, am fost la farmacie am vorbit cu tanti de acolo si a zis sa continui cu oxacilina si mi-a dat aulin comprimate pentru calmare :((

#15
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Cateodata ma simt depasita. Pur si simplu nu inteleg !
Poate ca ar trebui sa-mi desenezi de ce nu ai mers la dentist inca de acum cateva zile.
In loc sa dai atatia bani pe niste medicamente pe care le iei aiurea si care de la un anumit punct iti pot  chiar dauna, dadeai banii pe un drenaj nenorocit si nu te mai perpeleai atat pe forum.

#16
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
De cand am luat aulin m-am simtit mai bine, durerea e suportabila dar, dintele acela tot nu il pot folosi insa nu mai este asa umflata gingia.
Am ajuns si eu astazi acasa si maine ajung la dentist.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate