Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Intrebari pentru atei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1143 replies to this topic

#1
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Pe acest topic astept intrebarile adresate ateilor. Pentru ca topicul sa isi atinga scopul iata formatul acestui topic:

1. intrebarea unui user adresata ateilor

2. raspunsurile ateilor

3. o cerere de lamuriri punctuale din partea userului care a pus intrebarea

4. lamuririle necesare din partea ateilor

5. un post al userului care a pus intrebarea pin care sa incheie sesiunea fie ca e multumit sau nemultumit de raspunsurile primite.

6. alt user, alta intrebare, procesul se reia de la capat.


Va rog sa nu intretineti offtopicul. Posturile acceptate sunt:
-intrebari atunci cand va vine randul
-raspunsuri la intrebarea curenta

Restul vor fi serse fara mila!


PS. intrebarile sa aiba totusi legatura cu ateismul

#2
florina007

florina007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.02.2009
Vad ca nu se inghesuie nimeni asa ca am sa pun eu inrebare :)

Inteleg ca in general ateii nu cred in D-zeu, cel putin nu in varianta clasica, cea descrisa in diverse religii  cum ar fi cea crestina, islamica,  budista etc. Dar as vrea sa stiu daca resping 100 % ideea de a exista o forta divina superioara oamenilor ( extraterestii, forte spirituale sau orice alceva vor ei ) si care ne face sa nu fim singura singura forma de viata inteligenta din univers.

Daca nu cred nici in varianta asta ii rog sa vine cu contra argumente logice pentru ultimele descoperiri stintifice ce zic ca exista o sansa foarte mare ca din miliardele de stele din univers sa existe si unele care sa formeze un sistem solar ca al nostru cu planete ce ofera conditii de viata.  

Daca nu cred nici in varianta asta ii rog sa zica cum vad ei formarea intregului univers precum si legile dupa care este guvernat (plecand de la similitudinea dintre micro cosmos si macrocosmos de exemplu).

#3
alexdm

alexdm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 10.04.2009

View Postflorina007, on 8th February 2010, 14:21, said:

Inteleg ca in general ateii nu cred in D-zeu, cel putin nu in varianta clasica, cea descrisa in diverse religii  cum ar fi cea crestina, islamica,  budista etc. Dar as vrea sa stiu daca resping 100 % ideea de a exista o forta divina superioara oamenilor ( extraterestii, forte spirituale sau orice alceva vor ei ) si care ne face sa nu fim singura singura forma de viata inteligenta din univers.
Nu este respinsă posibilitatea existenței divinității și nici a unor alte forme de viață ( inteligente sau nu ).
Dar vezi că e foarte ciudată ( aș spune ridicolă ) adăugarea unei zeități în categoria formelor de viață inteligente.

View Postflorina007, on 8th February 2010, 14:21, said:

Daca nu cred nici in varianta asta ii rog sa vine cu contra argumente logice pentru ultimele descoperiri stintifice ce zic ca exista o sansa foarte mare ca din miliardele de stele din univers sa existe si unele care sa formeze un sistem solar ca al nostru cu planete ce ofera conditii de viata.
Nu văd ce legătură are asta cu ateismul.

View Postflorina007, on 8th February 2010, 14:21, said:

Daca nu cred nici in varianta asta ii rog sa zica cum vad ei formarea intregului univers precum si legile dupa care este guvernat (plecand de la similitudinea dintre micro cosmos si macrocosmos de exemplu).
Prin astronomie. Zeul este nenecesar și în cazul ăsta.

#4
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Nu pot sa spun ca nu exista in univers o fiinta superioara omului, doar ca aceasta nu e un zeu, cel putin nu e zeul creator. Si nici macar ideea de divinitatea creatoare a universului nu o resping in totalitate ci doar arat ca daca ea ar exista nu ar fi asa cum o pretind religiile. Acesta ar fi zeul deist, care a creat universul si dupa aceea s-a retras. Nu pot sa spun ca nu exista, dar la fel nu poate spune cineva ca exista, iar daca tot ar exista credinta in el nu are nici o valoare pentru ca el nu are nici o treaba cu mine, nu mi-a cerut nimic, nu imi va da nimic.

Quote

Daca nu cred nici in varianta asta ii rog sa vine cu contra argumente logice pentru ultimele descoperiri stintifice ce zic ca exista o sansa foarte mare ca din miliardele de stele din univers sa existe si unele care sa formeze un sistem solar ca al nostru cu planete ce ofera conditii de viata.

Consider ca sunt sanse mari sa nu fim singuri. Dar asta nu inseamna ca o sa ma inchin la extraterestrii verzi pe pereti!

#5
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Robinake, respecta regulile jocului. asteapta sa inchida florina sesiunea de intrebari.

#6
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008
pai de unde sa stiu io cand o inchide? ne anunta?

#7
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Asa ar trebui! Scrie clar in primul post. Daca uita sa inchida sesiunea sa lasam macar o zi intre intrebari!

#8
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

View Postflorina007, on 8th February 2010, 14:21, said:

- Dar as vrea sa stiu daca resping 100 % ideea de a exista o forta divina superioara oamenilor ( extraterestii, forte spirituale sau orice alceva vor ei ) si care ne face sa nu fim singura singura forma de viata inteligenta din univers.

- Daca nu cred nici in varianta asta ii rog sa zica cum vad ei formarea intregului univers precum si legile dupa care este guvernat (plecand de la similitudinea dintre micro cosmos si macrocosmos de exemplu).

- nu resping idea ca universul ar putea fi populat si de alte fiinte inteligente, de fapt inclin in aceasta directie dar fara a recurge la o etajare valorica a lor (superioare, inferioare).

- ca ateu, imi bazez increderea in teoriile si descoperirile stiintifice. Nu cred ca universul este guvernat de legi ci mai degraba are o serie de caracteristici observate de noi si care printr-o analogie familiara, ne inlesneste prejudecata ca universul ar fi guvernat de legi.

Edited by Stabo, 09 February 2010 - 09:42.


#9
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postflorina007, on 8th February 2010, 14:21, said:

Vad ca nu se inghesuie nimeni asa ca am sa pun eu inrebare :)

Inteleg ca in general ateii nu cred in D-zeu, cel putin nu in varianta clasica, cea descrisa in diverse religii  cum ar fi cea crestina, islamica,  budista etc. Dar as vrea sa stiu daca resping 100 % ideea de a exista o forta divina superioara oamenilor ( extraterestii, forte spirituale sau orice alceva vor ei ) si care ne face sa nu fim singura singura forma de viata inteligenta din univers.

Daca nu cred nici in varianta asta ii rog sa vine cu contra argumente logice pentru ultimele descoperiri stintifice ce zic ca exista o sansa foarte mare ca din miliardele de stele din univers sa existe si unele care sa formeze un sistem solar ca al nostru cu planete ce ofera conditii de viata.  

Daca nu cred nici in varianta asta ii rog sa zica cum vad ei formarea intregului univers precum si legile dupa care este guvernat (plecand de la similitudinea dintre micro cosmos si macrocosmos de exemplu).




Nu știu dacă un ateu respinge posibilitatea existenței unei inteligențe extraterestre,creatoare de civilizație
Aici putem discuta despre spațializarea ei-inferioară sau superioră noastră!
Indiferent de starea de fapt,părerea mea se referă la adularea sau dacă vrei închinarea la acești creatori
- Nu pot să concep că se poate creea o specie pentru a adula creatorul
Ori, această specie este punctual creată pentru adulare și  nu are existență de sine,ori este creată din greșeală și evoluția ei este ,,perfecționată'' în timp,ori este o încununare a eforturilor unui creator și atunci are drept la evoluție proprie

#10
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Florina sper ca si-a primit raspunsurile dorite. Declar primul subiect inchis




Sa incepem cu intrebare a doua a lui robinake

View Postrobinake, on 9th February 2010, 01:07, said:

ce inseamna pentru un ateu " a fi liber " ?

Mai mult decat asta ce pot spune?

Quote

LÍBER2, -Ă, liberi, -e, adj. 1. (Despre oameni) Care se bucură de libertate, de independență individuală și cetățenească, care are drepturi politice și cetățenești depline. ♦ (Despre popoare, state, orașe) Independent, neatârnat, nesupus (unei puteri străine), autonom. 2. (Despre oameni) Care are posibilitatea de a acționa după voința sa, de a face sau de a nu face ceva; care nu este supus nici unei constrângeri; slobod. ♢ Liber arbitru = libertate absolută a voinței omului, postulată la idealismul filozofic1, în opoziție cu determinismul. 3


#11
x38t1

x38t1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 23.12.2009

View Postrobinake, on 9th February 2010, 21:25, said:

ce inseamna pentru un ateu " a fi liber " ?
Eu sunt ateu. Pentru mine libertatea e de 2 feluri: fizica si psihica. In ziua de azi se pune mai putin problema de libertate fizica (nu prea mai exista sclavi). Ramane in principal libertatea psihica, care e abuzata din greu.

Oamenii care se cred liberi sunt cu adevarat sclavi, asta am observat. Libertate absoluta nu exista si nu va exista vreodata. Vom incepe sa fim liberi atunci cand vom intelege ca nu putem fi vreodata cu adevarat liberi. Stiu ca pare ca ma contrazic dar nu e asa.

Un om care intelege ca nu e liber va face tot ce va putea sa fie cat mai liber, chiar daca stie ca nu va atinge libertatea absoluta.

Atatia oameni sunt sclavii unor zei inexistenti...si sunt sclavi de bunavoie, sclavii unor superstitii. Cand vad toate ritualurile mi se pare incredibil. Chiar daca ar fi sa existe zeii lor, tot mi se pare absurd.

Pentru mine libertate inseamna autocontrol. Parerea mea e ca cei care se apropie cel mai mult de libertate sunt calugarii budisti. Am tot respectul pentru budism, desi nu practic si nu sunt de acord cu toate ideile lor.

Pe de alta parte, cred ca cei mai mari sclavi sunt musulmanii si crestinii.

Edited by x38t1, 09 February 2010 - 22:20.


#12
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postx38t1, on 9th February 2010, 22:19, said:

Eu sunt ateu. Pentru mine libertatea e de 2 feluri: fizica si psihica. In ziua de azi se pune mai putin problema de libertate fizica (nu prea mai exista sclavi). Ramane in principal libertatea psihica, care e abuzata din greu.

Oamenii care se cred liberi sunt cu adevarat sclavi, asta am observat. Libertate absoluta nu exista si nu va exista vreodata. Vom incepe sa fim liberi atunci cand vom intelege ca nu putem fi vreodata cu adevarat liberi. Stiu ca pare ca ma contrazic dar nu e asa.

Un om care intelege ca nu e liber va face tot ce va putea sa fie cat mai liber, chiar daca stie ca nu va atinge libertatea absoluta.

Atatia oameni sunt sclavii unor zei inexistenti...si sunt sclavi de bunavoie, sclavii unor superstitii. Cand vad toate ritualurile mi se pare incredibil. Chiar daca ar fi sa existe zeii lor, tot mi se pare absurd.

Pentru mine libertate inseamna autocontrol. Parerea mea e ca cei care se apropie cel mai mult de libertate sunt calugarii budisti. Am tot respectul pentru budism, desi nu practic si nu sunt de acord cu toate ideile lor.

Pe de alta parte, cred ca cei mai mari sclavi sunt musulmanii si crestinii.

cand esti liber: cand vrei sa faci numai bine sau cand poti sa faci cat rau vrei?

#13
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
esti liber atunci cand faci ce vrei, indiferent ca e bine s-au rau! Problema e ca daca alegi sa faci rau risti sa renunti la libertatea ta viitoare.

#14
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Posteu_unul, on 9th February 2010, 23:19, said:

esti liber atunci cand faci ce vrei, indiferent ca e bine s-au rau! Problema e ca daca alegi sa faci rau risti sa renunti la libertatea ta viitoare.

te referi la libertatea din punct de vedere penal? dar daca n-ar exista constrangeri penale? esti liber cand omori sau esti liber cand iti constrangi vointa la a nu omora?

#15
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postrobinake, on 10th February 2010, 00:31, said:

te referi la libertatea din punct de vedere penal? dar daca n-ar exista constrangeri penale? esti liber cand omori sau esti liber cand iti constrangi vointa la a nu omora?

Daca nu ar fi constrangeri penale ar ramane cele morale, etice. Omul e un animal social, libertatea lui se termina acolo unde incalca libertatea unui alt om.

Partea bolduita e un oximoron. Liber inseamna neconstrans, din proprie vointa, ori, daca tu iti constrangi voina nu mai esti liber.
Da, esti liber cand omori, nu esti liber atunci cand iti constrangi vointa sa nu omori, esti liber cand nu omori. Tu ai prezentat eronat, voit sau nu, situatia ipotetica sub forma tertium non datur.
1. omori
2. iti suprimi vointa sa nu omori

Ei bine exista si o  a treia cale:
3. nu vreau sa omor, deci nu omor si sunt liber sa imi urmez vointa ne ucigand.

Vezi tu robinake, noi nu suntem chiar atat de liberi pe cat am vrea noi sa fim. Trebuie doar sa aspiram la gradul cel mai ridicat de libertate pe care ni-l permitem.

#16
alexdm

alexdm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 10.04.2009

View Posteu_unul, on 9th February 2010, 23:57, said:

Ei bine exista si o  a treia cale:
3. nu vreau sa omor, deci nu omor si sunt liber sa imi urmez vointa ne ucigand.
Consider că acesta e cel mai bun răspuns la întrebarea inițiată de robinake.
Probabil că e greu pentru un creștin să priceapă că ateii fac lucruri bune în liberate ( relativă, sper că n-o să vină să abereze că nu există libertate absolută, această idee a fost deja acceptată ) când ei le atribuie constant doar fricii de zeul lor impotent. Ignoră complet plăcerea obținută dintr-un comportament social.

#17
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postrobinake, on 9th February 2010, 23:10, said:

cand esti liber: cand vrei sa faci numai bine sau cand poti sa faci cat rau vrei?




Despre libertatea psihică(sau de conștiință)s'a vorbit, dar a amesteca libertatea pe care o simți ca individ, cu morala, îmi pare  un artificiu ciudat
A face bine sau rău,este urmarea firească a definiri  noțiunii de bine și rău, față de un etalon În cazul tău etalonul este d-zeu
Problema libertății ateiste ar fi în cazul moralei,aceea de a putea să aleagă neinfluențat,nesilit și pe proprie răspundere între bine și rău
Nu știu dacă cineva,indiferent de concepția filozofico-spirituală pe care o îmbrățișează și care  concepție a etalonat faptele în bune și rele,dorește să mai facă rău

#18
x38t1

x38t1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 23.12.2009

View Postrobinake, on 9th February 2010, 23:10, said:

cand esti liber: cand vrei sa faci numai bine sau cand poti sa faci cat rau vrei?
Esti liber cand tu decizi ce e bine si ce e rau, nu cand a decis altcineva pentru tine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate