Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 Parola sistem DMR18

Construirea de Linkuri in Forumur...

geome clasa 7

Inlocuire baterii plumb cu bateri...
 

Prima teapa serioasa din telecomul romanesc

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
128 răspunsuri în acest subiect

#1
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 616
  • Înscris: 01.11.2004
Pentru cei ce n-au aflat inca, Orange Thank nu-ti mai permite sa cumperi telefon la pret subventionat(cu prelungire de contract) odata la 12 luni, ci doar odata la 18(!!!). Una la mana. Doi la mana, perioadele prelungite se aduna, nu se mai suprapun. Trei la mana, modalitatea de calcul a punctelor e alta, evident, in dezavantajul clientului.

Multumim, Orange Romania!  :thumbdown:

(concret, in decembrie puteam sa cumpar un telefon, dar n-aveam ce...acum am ce si nu mai pot.)

Consider ca subiectul acesta merita un topic separat. Mie unul mi se pare urat, urat de tot.

Editat de sicko, 07 februarie 2010 - 19:17.


#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.757
  • Înscris: 17.01.2009
OK. Multumim ca ne-ai spus.
Auzi... "prima teapa serioasa".
PS:In alea 6 luni diferenta, poti sa mai aduni puncte, si sa-ti iei ceva mai bun. ;)

Editat de reovel, 07 februarie 2010 - 18:58.


#3
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 616
  • Înscris: 01.11.2004

 reovel, on 7th February 2010, 18:56, said:

OK. Multumim ca ne-ai spus.
Auzi... "prima teapa serioasa".


Pai mai da-mi un exemplu care impacteaza atat de urat clientii. O modificare de termeni contractuali. Hai ca sunt curios. Indiferent de operator.

#4
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.757
  • Înscris: 17.01.2009

 sicko, on 7th February 2010, 18:57, said:

Pai mai da-mi un exemplu care impacteaza atat de urat clientii. O modificare de termeni contractuali. Hai ca sunt curios. Indiferent de operator.
RDS(digi.mobil-ul ti-l pot lua cand vor ei), RTC(modificare tarifie din senin), UPC(iti prelungesc contractul abuziv), etc...
Unde scrie in contract "la fiecare 12 luni clientul isi poate cheltui  punctele thank you achizitionand un nou telefon, desigur cu prelungirea abonamentului". Unde scrie asta?
Iti zic eu ca nu scrie nicaieri. ;)

Editat de reovel, 07 februarie 2010 - 19:06.


#5
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.785
  • Înscris: 04.11.2005
Asta a fost tare :lol: asta e omu s-a simtit tepuit ce ai cu el? :)

 reovel, on 7th February 2010, 19:05, said:

RDS(digi.mobil-ul ti-l pot lua cand vor ei), RTC(modificare tarifie din senin), UPC(iti prelungesc contractul abuziv), etc...
RDS: doar daca nu-l folosesti 3luni, specificat in contract. Adica dude.. oricum nu-l folosesti si e complet gratis.. wtf
RTC: doar dupa expirarea contractului, nu era vorba de tarif, doar de continut
UPC: nu exista asa ceva, doar daca esti fraier sa semnezi

Editat de Blackhawk, 07 februarie 2010 - 19:13.


#6
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.757
  • Înscris: 17.01.2009

 Blackhawk, on 7th February 2010, 19:07, said:

Asta a fost tare :lol: asta e omu s-a simtit tepuit ce ai cu el? :)


RDS: doar daca nu-l folosesti 3luni, specificat in contract  (adica dude.. oricum nu-l folosesti si e complet gratis )
RTC: doar dupa expirarea contractului
UPC: nu exista asa ceva, doar daca esti fraier sa semnezi
A uitat stela de la ABC sa-mi dea 1 ban inapoi. Ma simt tepuit. Chiar acum ma duc sa depun o plangere.
RDS:A venit dupa o luna jumate la usa (am dovada) si a zis ca eu nu vorbesc asa mult, si ca mi-l  ia(mobilul) sa il dea la un abonat ce face costuri in plus
RTC:iti baga din 1mb pe gat 2mb, si apoi platesti in plus, ca depinzi de ei
UPC:cu 60 de zile inaintre trebuie sa-i anunti; taica-meo i-a anuntat in 4 dar el trebuia sa-i anunte in 3; asa a mai facut 1 an de contract aiurea

Editat de reovel, 07 februarie 2010 - 19:14.


#7
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 616
  • Înscris: 01.11.2004

 reovel, on 7th February 2010, 19:05, said:

RDS(digi.mobil-ul ti-l pot lua cand vor ei), RTC(modificare tarifie din senin), UPC(iti prelungesc contractul abuziv), etc...
Unde scrie in contract "la fiecare 12 luni clientul isi poate cheltui  punctele thank you achizitionand un nou telefon, desigur cu prelungirea abonamentului". Unde scrie asta?
Iti zic eu ca nu scrie nicaieri. ;)

Sincer, "tineam" 2 sim-uri Orange exclusiv pt telefoane. :-( Schimbam anual telefoanele parintilor. Pt. mine, programul Thank You era singurul argument pt. care pastram numerele alea. E f. urat. Nu ma anunta nimeni, pe site nu gasesc nici macar acum NIMIC(sau am tampit eu de tot de nervi :-)) )...and so on. Am gasit doar problema cu perioadele contractuale ce se aduna.

 reovel, on 7th February 2010, 18:56, said:

PS:In alea 6 luni diferenta, poti sa mai aduni puncte, si sa-ti iei ceva mai bun. ;)


Si sa prelungesc pt "n" ani, la un moment dat? No fucking way.  :nonobad:

La Orange exista taxe de reziliere, sau nu? Ajunge sa platesti in avans abonamentul pt perioada contractuala ramasa(cum era pe vremuri)?

#8
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.297
  • Înscris: 05.04.2006

 sicko, on 7th February 2010, 19:23, said:

La Orange exista taxe de reziliere, sau nu? Ajunge sa platesti in avans abonamentul pt perioada contractuala ramasa(cum era pe vremuri)?
Au fost cazuri pe forum care au reziliat fără niciun fel de taxă. Din câte am înțeles e ilegal să îți ceară în avans bani pentru niște servicii pe care nu le-au prestat. Cel mai bine suni la 411 să te interesezi.

#9
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 616
  • Înscris: 01.11.2004

 inside_spy, on 7th February 2010, 19:40, said:

Au fost cazuri pe forum care au reziliat fără niciun fel de taxă. Din câte am în?eles e ilegal să î?i ceară în avans bani pentru ni?te servicii pe care nu le-au prestat. Cel mai bine suni la 411 să te interesezi.


Nu merge. :-|
"Contractul poate înceta prin denuntare unilaterala, fara interventia instantei de
judecata si fara alte formalitati decât cele prevazute mai jos, dupa cum urmeaza:
în cursul Perioadei minime contractuale, printr-o notificare
scrisa trimisa catre Orange România cu cel putin 30 (treizeci) de zile calendaristice
înainte de data la care se dore[te ca denuntarea sa devina efectiva si cu plata
unei sume reprezentând Valoarea abonamentului înmultit cu numarul de luni
ramase pâna la expirarea Perioadei minime contractuale".

Macar e ok ca nu au o taxa de reziliere. Abonamentele mi-s de 3 Euro. Thank God. :-)

Editat de sicko, 07 februarie 2010 - 19:48.


#10
mykeyboy

mykeyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 221
  • Înscris: 01.06.2006

 reovel, on 7th February 2010, 19:13, said:

RTC:iti baga din 1mb pe gat 2mb, si apoi platesti in plus, ca depinzi de ei


Si eu am romtelecom de ceva timp, am facut abonament clicknet de 1mb, si a bagat 2mb dupa jumate de an, si nu am platit absolut nimic in plus. :rolleyes:

#11
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 34.883
  • Înscris: 07.02.2007
Sa nu uitam ca Thank You e un program de fidelizare. Operatorul poate sa-l modifice pentru ca el l-a inventat si nu ai semnat contract pentru el.

#12
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.297
  • Înscris: 05.04.2006
Acest user a reușit să rezileze fără plata lunilor în avans, ba a rămas și cu un iPhone. Nu garantez că o să poți și tu, dar din moment ce există un precedent orice e posibil.

#13
orange

orange

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 374
  • Înscris: 01.09.2005

 sicko, on 7th February 2010, 19:53, said:

Pentru cei ce n-au aflat inca, Orange Thank nu-ti mai permite sa cumperi telefon la pret subventionat(cu prelungire de contract) odata la 12 luni, ci doar odata la 18(!!!). Una la mana. Doi la mana, perioadele prelungite se aduna, nu se mai suprapun. Trei la mana, modalitatea de calcul a punctelor e alta, evident, in dezavantajul clientului.

Multumim, Orange Romania!  :thumbdown:

(concret, in decembrie puteam sa cumpar un telefon, dar n-aveam ce...acum am ce si nu mai pot.)

Consider ca subiectul acesta merita un topic separat. Mie unul mi se pare urat, urat de tot.

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar Orange a trimis un SMS prin care anunta ca va modifica programul Orange Thank You de la 1 februarie 2010.
Eu unul l`am primit, si nu numai.

#14
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.654
  • Înscris: 23.09.2002
Oricum s-a spus deja: bonusurile Thank You sînt doar un program de loialitate. Orange le oferă pentru că vor mușchii lor și la fel de bine le pot scoate de tot. Nu te mai bășica pentru asta că n-are niciun rost.

Și încă o chestie: chiar este ilegal să ți se pretindă bani pentru lucruri de care n-ai beneficiat (produse sau servicii). Deci clauza aia e apă de ploaie.

#15
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 955
  • Înscris: 16.02.2008

 sicko, on 7th February 2010, 18:53, said:

Pentru cei ce n-au aflat inca, Orange Thank nu-ti mai permite sa cumperi telefon la pret subventionat(cu prelungire de contract) odata la 12 luni, ci doar odata la 18(!!!). Una la mana. Doi la mana, perioadele prelungite se aduna, nu se mai suprapun. Trei la mana, modalitatea de calcul a punctelor e alta, evident, in dezavantajul clientului.

Auzi la el, teapa...:puke:

"Programul OTY nu are un caracter obligatoriu iar conditiile sale pot fi modificate
oricând de catre Orange România pe durata derularii Contractului, fara ca aceasta
sa reprezinte un motiv de denuntare unilaterala si fara a da dreptul la despagubiri
Clientului."


#16
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 616
  • Înscris: 01.11.2004

 crysty2k5, on 7th February 2010, 19:54, said:

Sa nu uitam ca Thank You e un program de fidelizare. Operatorul poate sa-l modifice pentru ca el l-a inventat si nu ai semnat contract pentru el.


Pe prima pagina a contractului Orange, scrie despre programul Orange Thank You. Eu tin niste abonamente exclusiv pt. acest program. Eu am semnat pt un contract, in TCG-ul caruia aveam niste clauze clare. Ele acum sunt incalcate. Eu am semnat atunci cand era in vigoare un cu totul alt TCG. Mi se pare foarte, foarte aiurea totul.

Daca n-ar aparea in contract, n-as zice nimic, nu e doar un pix cadou. :-(

#17
berlingo66

berlingo66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 07.12.2008
Cea mai penibila treaba este adaugarea prelungirii abonamentului la perioada initiala. Prin asta trebuie sa fii nebun sa faci asemenea lucru. Iesi la pensie platind abonamente la orange. Mai bine cartela sau alt abonament in fiecare an.

#18
sicko

sicko

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 616
  • Înscris: 01.11.2004

 Radu18-, on 7th February 2010, 20:42, said:

Auzi la el, teapa...:puke:

"Programul OTY nu are un caracter obligatoriu iar conditiile sale pot fi modificate
oricând de catre Orange România pe durata derularii Contractului, fara ca aceasta
sa reprezinte un motiv de denuntare unilaterala si fara a da dreptul la despagubiri
Clientului."

Da, este o teapa din punctul meu de vedere. Atunci cand operatorul modifica ceva in DETRIMENTUL end-userului, fara sa-l notifice pe acesta, da, eu asa numesc asta. Teapa. Nu cer despagubiri, ca nu-s cretin. Mi se pare doar cea mai urata palma primita pana acum, pe planul asta.
Daca pe tine te bucura sa ai cate 4-5-6 ani perioada minima contractuala, si sa iti schimbi telefonul odata la 18 luni, problema ta. Esti clientul Orange ideal. Felicitari. :-|

 Radu18-, on 7th February 2010, 20:42, said:

Auzi la el, teapa...:puke:

"Programul OTY nu are un caracter obligatoriu iar conditiile sale pot fi modificate
oricând de catre Orange România pe durata derularii Contractului, fara ca aceasta
sa reprezinte un motiv de denuntare unilaterala si fara a da dreptul la despagubiri
Clientului."



Aaa...sa-ti mai spun ceva. Punem pariu ca pe contractul semnat de mine, prin...2004, 2005, cred...nu mai stiu...nu scria povestea asta??? Si punem pariu ca daca voi solicita o copie a contractului si a TCG-ului de atunci nu le voi primi? Hai sa facem un experiment.
Astea sunt porcarii introduse de cei de la legal dept. acum. Sau in istoria recenta, in orice caz. Adica ULTERIOR datei la care am semnat eu!

In fine, nu conteaza. Mai inghitim odata. Important e ca vad ca sunt si clienti bucurosi de noua decizie. Tu esti primul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate