Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Problema Acer 4060

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Mariusica10

Mariusica10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.12.2009
Salutari la toti!

Am un Acer 4060 cu Hdd de 80 Gb si de o vreme imi apare un mesaj in MS_Dos cand booteaza, precum ca este pe duca si ca trebuie reinlocuit. Am cumparat altul, de 160 Gb , dar din nefericire am bagat de seama ca BIOS-ul de la acest laptop nu stie sa vada hdd-uri mai mari de 100 GB.
Totusi, cand bootez de pe CD in incercarea de a instala Xp-ul, ajung la etapa in care selectez HDD-ul il partitionez, formatez... se copiaza xp-ul si se restarteaza, dar cand trebuie sa booteze de pe hdd, nu o face,  :( trece tot la CD. chiar daca am selectat HDD ca prima optine la boot.

NU stiu ce sa mai incer... aveti o sugestie? :(

Multumesc anticipat!

#2
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Cum adica trece tot la cd?
Dupa ce a terminat de copiat fisierele si isi da restart nu mai trebuie sa apesi pe nimic.
Lasa-l sa booteze normal.

Edited by exorcistul, 05 February 2010 - 22:05.


#3
Mariusica10

Mariusica10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.12.2009

View Postexorcistul, on 5th February 2010, 22:04, said:

Cum adica trece tot la cd?
Dupa ce a terminat de copiat fisierele si isi da restart nu mai trebuie sa apesi pe nimic.
Lasa-l sa booteze normal.

Il las, si el booteaza tot de pe CD si incepe instalarea XP-ului de la 0 . Nu continua instalarea asa cum e normal cu urmatorii pasi.( ca si cum nu ar vedea sectorul de boot, sau hdd-ul , trece peste)

#4
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006

View PostMariusica10, on 5th February 2010, 22:09, said:

Il las, si el booteaza tot de pe CD si incepe instalarea XP-ului de la 0 . Nu continua instalarea asa cum e normal cu urmatorii pasi.( ca si cum nu ar vedea sectorul de boot, sau hdd-ul , trece peste)

Incearca alt Windows. Poate cel pe care il ai si incerci sa instalezi de pe el e stricat.

#5
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Cand zice 'Press any key to boot from CD' nu apasa nimic. Ar trebui sa booteze de pe HDD dupa cateva secunde.

#6
Mariusica10

Mariusica10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.12.2009

View Postfoca28, on 5th February 2010, 22:11, said:

Incearca alt Windows. Poate cel pe care il ai si incerci sa instalezi de pe el e stricat.


Am incercat si alt cd de windows cu SP2 si cu SP3. si la fel.

Cand intru in BIOS nu-mi arata nimic la info HDD. asa cum imi arata la HDD-ul vechi.

#7
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Daca zici ca nu stie sa vada HDD-uri mai mari de 100 GB tin sa cred ca de la BIOS este problema , solutia pe care o vad este un Update de BIOS daca este posibil si daca este disponibil pe site-ul producatorului.

Hardul daca este nou nu ar trebui sa-ti faca astfel de probleme , eventual poti sa-l testezi pe un alt laptop.

Aici ai BIOS nu stiu daca este mai nou decat ce ai tu.

http://support.acer-...ok/tm_4060.html

Edited by foca28, 05 February 2010 - 22:22.


#8
Mariusica10

Mariusica10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.12.2009

View Postfoca28, on 5th February 2010, 22:20, said:

Daca zici ca nu stie sa vada HDD-uri mai mari de 100 GB tin sa cred ca de la BIOS este problema , solutia pe care o vad este un Update de BIOS daca este posibil si daca este disponibil pe site-ul producatorului.

Hardul daca este nou nu ar trebui sa-ti faca astfel de probleme , eventual poti sa-l testezi pe un alt laptop.


Am uitat sa zic ca am facut si update la BIOS de pe site-ul producatorului. Dar nici-o inbunatatire, la fel.. nu vede HDD-ul.

#9
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006

View PostMariusica10, on 5th February 2010, 22:23, said:

Am uitat sa zic ca am facut si update la BIOS de pe site-ul producatorului. Dar nici-o inbunatatire, la fel.. nu vede HDD-ul.

Daca zici ca iti copie fisierele si dupa ce isi da restart nu mai continua si o ia de la 0 inseamna ca iti vede hardu.( fisierele alea le copie pa hard).

Problema este in alta parte , dupa ce ai facut update la BIOS ai modificat ceva acolo ? Daca da da-i un reset de BIOS.

Pune sa booteze CD-Rom-ul mai intai , nu hardul.

#10
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Problema e ca nu suporta mai mult de 100Gb.
Cand ajungi la etapa cu partitionarea nu iti arata dimensiunea hdd-ului?

Edited by exorcistul, 05 February 2010 - 22:30.


#11
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006

View Postexorcistul, on 5th February 2010, 22:28, said:

Problema e ca nu suporta mai mult de 100Gb.
Cand ajungi la etapa cu partitionarea nu iti arata dimensiunea hdd-ului?

Nu stiu in ce sens nu-l suporta , una e sa nu-l vada deloc si alta e sa-i arate in loc de 160GB 100 sau cat ii arata. Nu stiu ce scrie in manualul laptop-ului cand vrei sa-i faci upgrade la componente.

Cred ca iesea mai bine cu un hard mai mic de vreo 20 de GB pentru SO si un HDD extern de 500 GB.

OFF: Uite aici la primul post in semnatura lu ala , scrie ca are ACER 4060 cu HDD de 120 , deci se poate.

http://www.pchelpfor...ng-problem.html

Edited by foca28, 05 February 2010 - 22:36.


#12
Mariusica10

Mariusica10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.12.2009

View Postfoca28, on 5th February 2010, 22:27, said:

Daca zici ca iti copie fisierele si dupa ce isi da restart nu mai continua si o ia de la 0 inseamna ca iti vede hardu.( fisierele alea le copie pa hard).

Problema este in alta parte , dupa ce ai facut update la BIOS ai modificat ceva acolo ? Daca da da-i un reset de BIOS.

Pune sa booteze CD-Rom-ul mai intai , nu hardul.

Nu stiu exact la laptop cum se da reset la BIOS, stiam cum e la un pc desk. :) Oricum. nu am prea avut ce sa modific, caci e asa de sarac BIOS-ul asta de n-ai ce sa modific in el..  cel putin nimic legat de HDD-. nimic de auto detect...sau user... LBA  etc. SI..oricum am dat pe default  si am incercat si cu cd-ul pe prima pozitie de boot.. si invers. la fel.

View Postexorcistul, on 5th February 2010, 22:28, said:

Problema e ca nu suporta mai mult de 100Gb.
Cand ajungi la etapa cu partitionarea nu iti arata dimensiunea hdd-ului?

Ba da. imi arata dimensiunea hdd-ului. dar este corecta. 150 si ceva gb. aproape 160 cat e si normal.

In manual zice asa, (am cautat pe net, altfel nu stiam, si nici nu cumparam unu de 160): Storage
subsystem
40/60/80/100 GB ATA/100 hard disk drive

Al meu este PATA( nu stiu exact ce inseamna P-ul) si este Samsung. HM 160HC

View PostOfficial, on 5th February 2010, 22:12, said:

Cand zice 'Press any key to boot from CD' nu apasa nimic. Ar trebui sa booteze de pe HDD dupa cateva secunde.

Da. stiu ce zici :). La asta nu mai apare mesajul 'Press any key to boot from CD' , se duce singur mai departe si booteaza de pe cd de fiecare data.

#13
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Ok daca ti-l vede Xp-ul.
Ai formatat NTFS inainte de a copia fisierele?

Vezi sa nu ai probleme cu memoria Ram.

Edited by exorcistul, 05 February 2010 - 22:54.


#14
Mariusica10

Mariusica10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.12.2009

View Postexorcistul, on 5th February 2010, 22:49, said:

Ok daca ti-l vede Xp-ul.
Ai formatat NTFS inainte de a copia fisierele?
Da, formatat NTFS. oricum doar NTFS exista la optiuni atunci cand vreau sa formatez.

#15
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006

View PostMariusica10, on 5th February 2010, 22:48, said:

Al meu este PATA( nu stiu exact ce inseamna P-ul) si este Samsung. HM 160HC

PATA este Paralle ATA. Adica hardul nu e SATA , conectivitate si transfer mai redus decat SATA.

#16
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Descarca Slax apoi buteaza cu el.

#17
Mariusica10

Mariusica10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.12.2009

View Postfoca28, on 5th February 2010, 22:55, said:

PATA este Paralle ATA. Adica hardul nu e SATA , conectivitate si transfer mai redus decat SATA.


Aha. bun. teoretic ar trebuii sa functioneze....  nu? :confuzzled:

#18
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006

View PostMariusica10, on 5th February 2010, 22:59, said:

Aha. bun. teoretic ar trebuii sa functioneze....  nu? :confuzzled:

Ar trebui , incearca Slax de mai sus.

Alt Windows in afara de XP ai incercat sa pui cu hardu nou ?

Edited by foca28, 05 February 2010 - 23:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate