Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Ce pot sa cultiv pe 8 ha in Baragan ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
O cam puneti de mamaliga pe aici (ca sa fiu ontopic).

Intre felicitari si scos ochii, poate imi spuneti si mie care e cea mai rentabila cultura prin Baragan?
Am niste pamant (aproape 8 ha) dar mi-e prea lene sa dau cu sapa si nici sa ma mut la tara nu ma bate gandul. Pana acum l-am dat in arenda, dar castigul e fix pix.

Se zvoneste ca rapita e foarte profitabila dar cred ca trebuie sa mai conving vreo cativa natarai sa se inhame la asa ceva. Altfel peticul meu de pamant nu va fi luat in seama de cei care iti cumpara produsul.

Stie careva mai multe despre cultura asta? Ce conditii trebuie sa indeplinesti?

#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Maresalul, on 4th February 2010, 18:12, said:

...
poate imi spuneti si mie care e cea mai rentabila cultura prin Baragan?
Am niste pamant (aproape 8 ha) dar mi-e prea lene sa dau cu sapa si nici sa ma mut la tara nu ma bate gandul. Pana acum l-am dat in arenda, dar castigul e fix pix.
...

In. Pentru samanta. Sama^nta de in este cautata ca ingredient furajer pentru aportul de Omega3 in furaj. Este o chestie noua si foarte banoasa.

#3
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
cannabis.   :P  vezi ca sunt unii amatori p-acilea.

#4
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Horia66, cred ca ar trebui rupte posturile cu rentabilitatea culturilor de aici si facut un topic nou, aici sau la cultura mare, cu aceasta tema.

Rapita e rentabila pe sole mari si cu respectarea tuturor verigilor tehnologice - tratamente, fertilizari, recoltare in optim cu masini bune si bine reglate. Altfel, e nerentabila.
Lucerna e rentabila, dar o cam imparti cu altii - o parte ti-o cosesc noaptea, alta ti-o incarca gata cosita cand e la uscat... doar daca eventual o vinzi "pe picior", toate coasele in avans si transferi riscul cumparatorului, dar scoti cam jumatate sau chiar mai putin din cat ai scoate daca ai recolta tu.
Inul e interesant, poti da amanunte?

#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
OK, stra^ngeti calabala^cul, ne mutam. Tot aici, la dezbateri. Topic nou.

#6
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
N-am cum sa divizez un post, asa ca doar citez aici ce a raspuns trestie-de-balta, inainte sa ne mutam:

 trestie-de-balta, on 4th February 2010, 18:26, said:

...
Daca rapita nu poti pune, incearca cu lucerna.
Balotii de lucerna aduc un profit frumusel, sau dai lucerna cuiva care are animale si-ti da la schimb produse.

 eureur, on 4th February 2010, 22:04, said:

...
Inul e interesant, poti da amanunte?

Mda. In 2005 am lucrat cu niste belgieni care detin un mare combinat de furaje. Cumparau sama^nta de in din Canada, pentru a o introduce in furajele imbogatite cu Omega3.

E o intreaga nebunie cu Omega3 in Europa si SUA.

Unt cu Omega3, carne - porc, vita, pasare - cu Omega3, lapte cu Omega3... bra^nzeturi si oua cu... ati ghicit, Omega3 ! Dar ca toate aceste animale furnizoare de carne si alte produse sa-ti dea toate acestea cu Omega3, trebuie sa primeasca la ra^ndul lor, Omega3 - intr-o anumita proportie - in furaj.

Pa^na acum, cea mai ieftina sursa vegetala de Omega3 si pretabila a fi incorporata in furajul combinat este faina de sama^nta de in. Ieftina, ieftina - comparativ cu altele, dar totusi scumputa si necazul e ca majoritatea productiei vine din Canada. Asta inseamna ca furnizorul este oarecum incert si comenzile sunt dependente de traficul naval, vreme, etc.

Ceea ce este oarecum peste ma^na producatorului european de furaje. Ei, bine, acei domni din belgia ar fi vrut sa faca un contract cu o asociatie agricola de ca^teva mii de ha in Romania, sa bata palma la un pret, toamna, si vara urmatoare sa cumpere - la pretul stabilit - toata productia. Chestia pa^na la urma a cazut (pe Romania, s-or fi dus poate in alta parte ...) ata^t din cauza lor - cam zga^rciti valonii astia, dar si din cauza "seriozitatii" noastre.

Cert este ca unii produc asa ceva si obtin chiar bani buni pe ea. Pe sama^nta de in. Nu un ca^stig exorbitant, dar mai bine deca^t de pe gra^u sau porumb.

Din ca^te stiu eu (nu sunt agronom ...), productia este de cam 2 to / ha si se cumpara cam cu 2 eur/kg. Adusa in curtea FNC-ului. Deci, cu tot cu transport, cam 4000 eur la ha (brut). Acuma, deh, or mai fi evoluat preturile ... dar merita aruncat un ochi pe piata de profil.

Edited by horia66, 04 February 2010 - 23:15.


#7
blonda_ironica

blonda_ironica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.02.2010

 Maresalul, on 4th February 2010, 18:12, said:

O cam puneti de mamaliga pe aici (ca sa fiu ontopic).

Intre felicitari si scos ochii, poate imi spuneti si mie care e cea mai rentabila cultura prin Baragan?Am niste pamant (aproape 8 ha) dar mi-e prea lene sa dau cu sapa si nici sa ma mut la tara nu ma bate gandul. Pana acum l-am dat in arenda, dar castigul e fix pix.

Se zvoneste ca rapita e foarte profitabila dar cred ca trebuie sa mai conving vreo cativa natarai sa se inhame la asa ceva. Altfel peticul meu de pamant nu va fi luat in seama de cei care iti cumpara produsul.

Stie careva mai multe despre cultura asta? Ce conditii trebuie sa indeplinesti?
Ciulinele medicinal sau brusture    :D

#8
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
nu mai fi ironica! :angry:
Valabil pentru toate plantele medicinale, cine ti le cumpara? Daca se poate, lucruri concrete nu "probabil Plafar sau stiu eu ce alt distribuitor de buruieni"... ca "been there, done that", nici unul nu e interesat, de multe ori stau si ma intreb ce dracu vand ei in pliculetele alea, ca de multe ori nu prea seamana cu plantele culese sau cultivate de mine, in sensul rau.
Daca aveti curiozitati, sunati-i pe cei care pstau anunturi anii trecuti cu menta de vanzare, vedeti daca au vandut-o pana la urma.

Edited by eureur, 05 February 2010 - 13:54.


#9
blonda_ironica

blonda_ironica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.02.2010

 eureur, on 5th February 2010, 13:52, said:

nu mai fi ironica! :angry:
Valabil pentru toate plantele medicinale, cine ti le cumpara? Daca se poate, lucruri concrete nu "probabil Plafar sau stiu eu ce alt distribuitor de buruieni"... ca "been there, done that", nici unul nu e interesat, de multe ori stau si ma intreb ce dracu vand ei in pliculetele alea, ca de multe ori nu prea seamana cu plantele culese sau cultivate de mine, in sensul rau.
Daca aveti curiozitati, sunati-i pe cei care pstau anunturi anii trecuti cu menta de vanzare, vedeti daca au vandut-o pana la urma.
ambalează-le, fă tincturi scrie pe ele BIO cu font Tahoma 22  și deschide-ți plafar virtual, na! :OK: ...

#10
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Ok, facem o afacere? Eu le cultiv, le conditionez (sortare, uscare etc), ti le vand vrac cu plata la livrare la pret bun pentru amandoi si n-ai decat sa-ti faci tu plafar virtual...

#11
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pai colegul nostru a spus ca nu prea are timp sa se ocupe, si voi deja ii dati idei de ambalari si vanzari !

Oricum este destul de greu sa plantezi ceva si sa iasa bani fara bataie de cap si timp consumat prea mult. Daca este comasat terenul si te gandesti sa-l vinzi baga un pret si o locatie, poate poate.
:rolleyes:

#12
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Il arendezi cu contract ferm. Nu e cea mai fericita idee dar nu-ti mai pasa de insamantat, recoltat, vreme. Eu asa am facut cu 15ha si imi iese mai bine decat cand am incercat sa le cultiv pe cont propriu. Daca strangi toate cheltuielile si bataia de cap, nu mai vorbesc drumuri si telefoane tot acolo ajungi sau mai rau! Agricultura e rentabila doar pe suprafete mari!

#13
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009

 tavktm, on 5th February 2010, 16:23, said:

Pai colegul nostru a spus ca nu prea are timp sa se ocupe, si voi deja ii dati idei de ambalari si vanzari !

Era doar un off topic provocat de ideea lansata la misto de a cultiva medicinale, si nu oricare ci de cele cu cea mai improbabila desfacere.

LE: din calculele mele, breakevenul la cultura mare, indiferent care, e pe undeva pe la 50 ha in conditiile in care ai sistema proprie de masini si respecti tehnologia, altfel, mai bine nu te apuca!

Edited by eureur, 05 February 2010 - 17:11.


#14
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 eureur, on 5th February 2010, 17:07, said:

...
LE: din calculele mele, breakevenul la cultura mare, indiferent care, e pe undeva pe la 50 ha in conditiile in care ai sistema proprie de masini si respecti tehnologia
...

In conditiile actuale de mecanizare si chimizare, la 50 ha de abia "ridici capul de sub apa" ...
Mai degraba de la 100 ha in sus poti spune ca supravietuiesti... cu greu.

#15
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 eureur, on 5th February 2010, 17:07, said:

Era doar un off topic provocat de ideea lansata la misto de a cultiva medicinale, si nu oricare ci de cele cu cea mai improbabila desfacere.

LE: din calculele mele, breakevenul la cultura mare, indiferent care, e pe undeva pe la 50 ha in conditiile in care ai sistema proprie de masini si respecti tehnologia, altfel, mai bine nu te apuca!

Eu nu am zis-o cu repros deloc scuze daca parea asa. :notangel:  Tocmai ca vazusem si eu ideea lansata "prea usor" cu plantele medicinale.

Da, clar la cel putin 50 de ha, insa cum spune si Horia cel mai bine este cat mai mult, eu sincer cunosc bine persoane care au insamantat 10-15 ha cu grau de exemlplu si nu au realizat profit deloc.

Edited by tavktm, 06 February 2010 - 09:24.


#16
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Acum e dat in arenda, deci pana la toamna nu prea am ce face.

Insa am de gand sa risc (macar un an) si incerc varianta cu o cultura "tehnica".
Rapita, inul sau canepa nu ti-o fura nimeni de pe tarla. In plus, am auzit ca sunt foarte banoase si practic primesti si "sponsorizare" din partea celor interesati de aceste culturi.
Exclud varianta plantelor medicinale precum si a celor care pot fi culese de "binevoitori" si sa raman doar cu radacinile (daca nu dispar si acelea). Am foarte putin timp liber la dispozitie si dau pe acolo din an in paste. Din acest motiv ma gandisem la rapita. Nu cere ingrijire speciala si nici nu ti-o fura nimeni.
In schimb cica ar fi foarte banoasa.

Legat de droguri si canepa: ar fi culmea sa ma trezesc "legat" de politie iar eu sa ma uit ca tampul la ei.
Chiar ca nu stiu sa diferentiez canepa normala de dracovenia aia indiana. :D

Edited by Maresalul, 06 February 2010 - 18:02.


#17
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Anul acesta din cauza temperaturilor foarte scazute si datorita faptului ca vantul a spulberat zapada, in zona Brailei cultura de rapita a fost compromisa. Unii au facut deja cerere pentru a se constata pagubele, iar altii asteapta sa vada care e cu adevarat situatia atunci cand temperaturile vor mai urca si plantele se vor dezgheta.
Asa ca daca te gandesti sa insamantezi rapita, spera ca incalzire globala sa-si revina.   :lol:

#18
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
tot cu privire la rapita: am auzit de la niste cunoscuti care au asa ceva, ca inainte de cules platesc un avion utilitar sa imprastie pe deasupra nu stiu ce substanta care sa tine capsulele (in care se afla semintele) lipite.  altfel exista riscul aa acestea sa crape pana o recoltezi, si daca se imprastie samanta n-ai facut nimic.
deci nu e chiar asa de simplu, zic eu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate