Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website
 Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...
 Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 

DIGI.NET - probleme cu serviciile, echipamentele etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7595 replies to this topic

#4717
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View PostDieselCRDI, on 31 mai 2018 - 18:34, said:

În secolul 21, facturile se pot vizualiza și plăti online! Posted Image
  
Urmeaza statia ,, Aparatorii patriei ''.

Uite ca io in secolul 21 n-am incredere sa platesc la digi daca nu-mi vine factura. Apropo, s-o schimbat cumva contractul si nu se mai emite factura pe hartie ?

#4718
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Păi dacă "nu ai încredere" (știu, "card" citit invers este "drac" ;) ), mult succes la portare! Nu e cazul să te stresezi cu "drăcii" din astea, online! ;)

#4719
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View PostDieselCRDI, on 31 mai 2018 - 18:45, said:

Păi dacă "nu ai încredere" (știu, "card" citit invers este "drac" Posted Image ), mult succes la portare! Nu e cazul să te stresezi cu "drăcii" din astea, online! Posted Image

N-o mai da la intors !!!!!!Posted Image  Si-o incalcat contractul sau nu ?

ps. Probabil cand plateam eu cu cardul prin state, tu nu realizai ce-i ala.

#4720
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Cine"o dă la întors"? Sau era un monolog? ;)

#4721
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,069
  • Înscris: 14.10.2008
Am 2 abonamente, acasa FTTH de 1 Gbps si la magazin+birouri FTTB cu business de 100. Cablurile UTP de la FTTB incep sa cedeze.

In weekend, a cazut netul de la birou la ora 19 sambata, seara, l-am restabilit eu duminica la 13, la 19 din nou down, restabilit luni la 9 dimineata, apoi tot luni la ora 12 schimbat mufa de WAN cu baietii de la RDS (era oxidata bine de tot, verzuie la pini), azi dimineata netul down again.

Si nici nu-si mai revenea prin scoatere si re-bagare cablu in WAN. Sunat la RDS, m-au pus sa mut cablul intr-un LAN "sa vedem daca isi ia link", nu-si lua, foarte profi incercarea asta, nu aia cu restartatul routerului, mai ales ca am uptime 165 zile fatza de 70 acasa.

Au venit, nu era din priza de sub masa, nu era de la papucii de legatura de pe scara, dar undeva 2 fire din UTP erau in scurt de la frecarea de patul de cablu cica, au tot tras de el in decursul timpului.

M-au mutat pe UTP-ul unui vecin ce a fost migrat pe FTTH de apartament. Dar facusera netul, insa murisera telefoanele, i-am pus sa le repare si pe alea, inca 15 minute.

Acum orice tip de la RDS vine, ma intreaba de ce nu am trecut pe fibra, eu raspund ca e abonament business de 100.

La priza de net mi-au pus un patch cord galben (ca fibra, hihihihi) pana in router.

Stick-ul de Digi 3 G Huawei al fratelui nu merge, nu stie 900 Mhz ci doar 2.100 Mhz, ca asa l-as fi gandit drept back-up, routerele Asus au posibilitatea conectarii unui modem 3 G/4 G pe USB prin USB Application.

#4722
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 26.12.2015
Salut.Incepand de aseara OTP-ul ZTE de la Digi nu mai functioneaza corect.Adica sunt doar 2 porturi active din 4 si bineinteles am ramas fara internet.Ce pot face?Este vreo defectiune de la ei sau s-a stricat OTP-ul?

#4723
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 15.05.2010

View PostCosmin_Andrei, on 07 iunie 2018 - 05:19, said:

Salut.Incepand de aseara OTP-ul ZTE de la Digi nu mai functioneaza corect.Adica sunt doar 2 porturi active din 4 si bineinteles am ramas fara internet.Ce pot face?Este vreo defectiune de la ei sau s-a stricat OTP-ul?

Se numeste ONT (Optical Network Terminal)....
Incerca sa iei legatura cu Digi, pot verifica anumite aspecte si remote

#4724
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 16.04.2014

View PostCosmin_Andrei, on 07 iunie 2018 - 05:19, said:

Salut.Incepand de aseara OTP-ul ZTE de la Digi nu mai functioneaza corect.Adica sunt doar 2 porturi active din 4 si bineinteles am ramas fara internet.Ce pot face?Este vreo defectiune de la ei sau s-a stricat OTP-ul?

Salut, Cosmin_Andrei!

In cazul in care situatia persista, contacteaza-ma in privat pentru mai multe verificari.

#4725
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 26.12.2015
A fost o problema de natura tehnica care s-a rezolvat intre timp.

#4726
newverending

newverending

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2009
Salut ,

De cateva zile am si eu ONT F660RV1 de la digi-net , fibra optica ,
sunt sanse sa mearga internetul IPV6 pe acesta ?

#4727
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Daca e in mod router bineinteles ca merge.

#4728
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Deci, azi a venit un baiat de la rds a verificat reteaua si etc a vazut ca nu mergea in parametri optimi (asta dupa ce am mai intampinat aceasi problema acum 2 zile) a schimbat tot firul din casa pana la ONT-ul din casauta de pe casa scarii, a mers ok pana mai acum pe seara cand iar a scazut viteza...

Am abb de 1Gbps si din 1Gbps dupa ce s-a intervenit in locatie si dupa ce sa dat restart la ont a mers ok insa dupa pica in 500 sau chiar 50 uneori...

Attached File  rcs2.jpg   60.39K   13 downloadsAttached File  rds1.jpg   40.61K   12 downloads
Ca si configuratie am un routter : AC750 Wireless Dual Band Gigabit Router
Archer C2
PC are urmatoarea configuratie
Procesor : AMD A8 6600K , 12 GB de ram si 2 HDD-uri (1 SSD si un HDD)
Placa de retea : Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet Adapter

Imi scapa mie ceva?

Edited by porcusoru, 09 June 2018 - 22:45.


#4729
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Daca esti pe FTTB cam asta e problema. Sunt prea multi abonati si sug prea multa banda. Cand se da restart la ont se deconecteaza toti si de aceea o scurta perioada merge bine.
Solutia e sa treci pe FTTH daca este disponibil sau sa faci downgrade.

#4730
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
@diZy Multumesc frumos de raspuns!

Edited by porcusoru, 09 June 2018 - 23:07.


#4731
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostCosmin_Andrei, on 07 iunie 2018 - 05:19, said:

Salut.Incepand de aseara OTP-ul ZTE de la Digi nu mai functioneaza corect.Adica sunt doar 2 porturi active din 4 si bineinteles am ramas fara internet.Ce pot face?Este vreo defectiune de la ei sau s-a stricat OTP-ul?
Muaaaamaaaa ce tragedie planetara,ai ramas fara internet ca nu-ti mai merg 2 porturi din 4!!! Nu se mai gasesc routere si switch-uri! Muhaaama muhaamaaa... am auzit-o si p'asta in 2018! Cand un router costa cat 2 shaorme... va dati voi seama ce tragedie planetara este la acel user!?!

#4732
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 12.01.2004
Probabil se referea la leduri. În plus, omul a revenit cu mențiunea că s-a rezolvat, deci care-i rostul postului tău?

#4733
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postmhanor, on 10 iunie 2018 - 00:05, said:

Probabil se referea la leduri. În plus, omul a revenit cu mențiunea că s-a rezolvat, deci care-i rostul postului tău?
Care sa fie prietene? Rostul este acela de a reliefa lenea unora de a-si simplifica viata,de a conecta putin creierul la "retea",de a face un minim de efort financiar si intelectual si a-si rezolva o problema "planetara" ca "dimensiune a tragediei" in doar 15 minute... probabil drumul pana la cel mai apropiat magazin de IT de unde se cumparau,un router ieftin si 3 patch-corduri! Doar n-o sa-ti mai explic si ce se face in continuare cu ele si gata mega-tragedia planetara cu calculatorul cuplat la porturile nefunctionale! Tu... iti dai seama ce munca "sisifica" era... numai sa traga afara din porturile functionale un echipament poate neutilizat in acel moment si sa cupleze acolo computerul fara net? Iti dai tu seama cate masterate in Networking trebuie sa ai ca sa te duca mintea la asa ceva!?! "Este tare grele" unele chestii in viata! NU... mai bine stam cu mana-n dos si asteptam sa vina providerul sa ne rezolve o problema ca noi n-avem net si este al dreacu' de greu de scos o mufa RJ45 din portul nefunctional si a o muta pe cele ramase functionale! Mai bine stam ca tzatza Safta cu mainile-n san ca noua nu ne merg 2 porturi din 4 si "n-avem net"!
E... acum ai priceput care era ideea sau iti fac si un desen?

Edited by Tehnicianul1970, 10 June 2018 - 02:39.


#4734
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Revin cu un update! Astăzi am sunat iar la  relații clienți RDS să le expun problema.. Doamna de acolo mi-a comunicat că eu am abb de 1Gbps de la 1 luna viitoare de și mie până acum nu mi-a comunicat nimeni acest aspect. Plus de asta mi-e îmi vede link-ul ca gigabit.. Deci pana la urmă cum stă treaba..?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate