Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

DIGI.NET - probleme cu serviciile, echipamentele etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7590 replies to this topic

#4735
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
E normal să-ți vadă conexiunea gigabit! Cu un minim de cunoștințe de IT ai înțelege de ce! No offense!

Edited by DieselCRDI, 10 June 2018 - 21:02.


#4736
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Bre diesele ia lămurește-mă tu de ce! Eu nu știu cum sta treaba dar dacă tu știi lămurește-mă...
Ca și fapt divers 2 persoane de la tehnic ul RDS au spus clar că în momentul de față am gigabit, alți doi angajați din op au spus la fel..
Deci scuză-mă dar asta înseamnă că atâta angajații RDS de la tehnic cât și angajații din op sunt neștiutori și atunci oare de ce i-a angajat digi
Hai zici că eu nu știu, dar ei?

#4737
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In contul Digi iti apare daca ai net de 500 sau 1000. Link-ul gigabit e normal sa existe, se ofera la tot ce inseamna peste 100 Mbps, altfel nu poti depasi acea valoare. Deci link gigabit nu inseamna ca ai si acces la net  gigabit.

Edited by MembruAnonim, 10 June 2018 - 21:13.


#4738
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
@simple_dreams Exact! :)

#4739
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Nu ne înțelegem..
Diesel modul tău de a îți expune punctul de vedere nu mi-a plăcut oarecum de aceea am fost puțin ironic..
Simple_Dreams ms frumos de răspuns, ideea mea era că 4 persoane angajați digi spus că abb ul gigabit este deja activ, în digicare îmi apare deja gigabit, doamna de la real clienți azi mi-a comunicat că de fapt încă nu am gigabit. Până la urmă nu mai înțeleg, am sau nu..
Attached File  IMG_20180610_225430.jpg   87.57K   36 downloads

Treaba cu link-ul gigabit a fost că uneori se conectează în link de 100 uneori în link gigabit altfel cum au constatat și cei de la tehnic de 2 ori când sa intervenit..

Edited by porcusoru, 10 June 2018 - 22:20.


#4740
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Eu vorbeam strict pe partea de "rețelistică"/IT și este corect să vadă PC-ul conexiune gigabit. Mai departe e treaba RDS-ului. :)

Dacă uneori se conectează în 100, asta înseamnă că ai o problemă cu cablul și/sau surse de semnal parazit în conjunctură cu un cablu neecranat!

#4741
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

Vizualizare mesajDieselCRDI, pe 10 iunie 2018 - 22:40, a scris:

Eu vorbeam strict pe partea de "rețelistică"/IT și este corect să vadă PC-ul conexiune gigabit. Mai departe e treaba RDS-ului. :)


Dacă uneori se conectează în 100, asta înseamnă că ai o problemă cu cablul și/sau surse de semnal parazit în conjunctură cu un cablu neecranat!
Au venit, au schimbat și firul din casa pana la ont, a mers ok câteva ore după cade tot în jos...
Mă tot plimbă de la 7n departament la altul și tot să aștept.. Trece luna și eu o să le plătesc abonament de 1gbps cu viteză de abb 500 Mbps.. Ceea ce nu este deloc normal..

#4742
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Cablul ecranat e "sfânt"! Sau, și mai bine, de ce nu treci la FTTH? (înțeleg că ești pe FTTB ?!?)

Testează cu mai multe browsere cât și pe alt laptop!

Edited by DieselCRDI, 11 June 2018 - 00:17.


#4743
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005

Vizualizare mesajporcusoru, pe 09 iunie 2018 - 22:44, a scris:

Vizualizare mesajporcusoru, pe 10 iunie 2018 - 19:35, a scris:

Astăzi am sunat iar la  relații clienți RDS să le expun problema.. Doamna de acolo mi-a comunicat că eu am abb de 1Gbps de la 1 luna viitoare de și mie până acum nu mi-a comunicat nimeni acest aspect. Plus de asta mi-e îmi vede link-ul ca gigabit.. Deci pana la urmă cum stă treaba..?
Dpdv comercial e activ de la inceputul urmatoarei luni, dar viteza s-a schimbat deja, beneficiezi de 1 Gbps, altfel nu aveai cum sa atingi 500 Mbps pe upload. Nu te astepta sa vezi vreo schimbare de la 1 iulie.

Vizualizare mesajporcusoru, pe 10 iunie 2018 - 23:21, a scris:

Trece luna și eu o să le plătesc abonament de 1gbps cu viteză de abb 500 Mbps.. Ceea ce nu este deloc normal..
Ti-a raspuns deja diZy. Daca nu este FTTH atunci downgrade la Fiberlink 500.

Vizualizare mesajdiZy, pe 09 iunie 2018 - 22:58, a scris:

Daca esti pe FTTB cam asta e problema. Sunt prea multi abonati si sug prea multa banda. Cand se da restart la ont se deconecteaza toti si de aceea o scurta perioada merge bine.
Solutia e sa treci pe FTTH daca este disponibil sau sa faci downgrade.


#4744
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Desteptii astia de la RDS au scos plata facturii din digicare de pe mobil?

Pai daca n-am net acasa pentru ca mi l-au taiat, cum o platesc? Ma duc la un prieten?

Edited by don_dannielo, 11 June 2018 - 12:45.


#4745
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Plata facturi online este acolo! Nu știu de ce ți-e nu îți apare butonul de plată..
Attached File  Screenshot_20180611-141137.jpg   87.46K   18 downloads

#4746
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Este pe alt site acum decat era inainte, mersi.
Inainte era pe digicare.rds-rcs.ro, acum pe digiromania.ro

#4747
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
S-a updatat flash-ul la o versiune de kakao? Nu-mi mai merge Legacy speed test, se blocheaza si scoate doar 300 pe download, apoi uploadul merge normal. Pe testele de pe site-urile Digi si Next Gen, adica HTML 5 scoate 890 download.

#4748
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Da, posibil sa fie rezolvata problema in urmatoarea versiune. https://forums.adobe...499947#10436089

Citat

Flash 30 affects Ookla app running Flash badly.
On Flash 29, download throughput using Ookla speedtest for my 1gbps connection hits 760mbps, using Flash 30, it's only 258mbps.

Citat

Because of the changes by Adobe which increase the cost of `getTimer` and related APIs, we have deployed a patch that resolves the issue by reducing calls to `getTimer` and gets our performance back to where it was before the release of Flash 30 in most instances. If you are curious, details of the patch are available here:
Flash 30 performance changes by cwillisf · Pull Request #1396 · LLK/scratch-flash · GitHub


#4749
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Din ce zice Adobe, pare ca era o schimbare intentionata si problema trebuie rezolvata de fiecare site in parte in caz ca e afectat, asa cum a facut scratch.mit.edu.
Ookla nu stiu daca mai actualizeaza vechiul speedtest ce foloseste flash, ultima oara a fost in 2015-10-04 (Speed Test v3.0.7).

Citat

Unfortunately, reality is messy.  We didn't create this particular problem, but as responsible actors in the web ecosystem, ignoring it also isn't an option.  The security of end-users is more important than backwards compatibility, and one of the very few instances where we would choose a drastic change to existing functionality.
This was also the most surgical option available, and effectively, the least terrible of multiple terrible options.  You'll need to modify your code to call getTimer() less frequently.  If you're highly dependent on high-resolution timing, that's unfortunately pretty problematic, but any browser-based solution for high-resolution timing in a post-Spectre world is going to be impacted to some degree.  Research into similar timing attacks against existing CPUs is an active area of investigation by the larger security community, and it's going to be interesting to see what that research bears over the coming months and years.


#4750
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Cu flash 29.0.0.171 e ok.

Attached File  speedtest-flash-v29.png   529.5K   18 downloads

#4751
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Eu am o dilema! Am observat ca pe aplicatia speedtest pentru windows vitezele sunt ok (850,900 800) etc. Insa daca fac testul direct pe broswer vitezele sunt absolut in scadere maxima fata de un abonament gigabit... Imi scapa mie ceva sau aplicatia speedtest pentru pc are ceva buguri?

Attached File  rds1.jpg   42K   9 downloadsAttached File  rds2.jpg   43.56K   10 downloadsAttached File  585858.jpg   176.83K   10 downloads

Edited by porcusoru, 14 June 2018 - 14:03.


#4752
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
De cand s-a trecut pe html5 nu mai e ce-a fost. Incearca si pe http://legacy.speedtest.net/ , trebuie sa ai flash activat.
Daca aici e ok atunci nu ai probleme cu netul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate