Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Prima Vizita si Hoteluri in Paris !

- - - - -
  • Please log in to reply
1844 replies to this topic

#1279
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
Un link interesant ( click pe titlu ) ---> Ghid turistic Paris

#1280
answ3r

answ3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 01.02.2009

View Posto_dor, on 8th August 2012, 16:15, said:

Sa incerc sa va raspund eu; s-ar putea sa nu fie chiar raspunsul pe care vi-l doriti dumneavoastra, desi eu il consider util. Adica va voi explica ce sa faceti pentru a vedea singuri ce se gaseste in 8 august pentru luna viitoare, ce hotel “cat mai central si la pret bun 50-60e/noapte” va ofera Parisul. Cred ca trebuie sa va definiti – pentru dumneavoastra – ce inseamna “cat mai central”. Trebuie sa vedeti singuri cum amplasarea si conditiile determina pretul. (De fapt, este limpede ca nu ati stat degeaba, ati cautat si dumneavoastra cazare si, vazand piata, ati crescut de la 50-60 la 60-70€.)


Incepeti cu www.booking.com (evident ca am incercat si eu!). Primele 3 locuri, in ordinea pretului –  64€ (nota 6.5, arr.20eme), 72€ (nota 4.9, arr.18, nu am ales cea mai ieftina camera din cauza baii), 68€ (nota 6.6, arr.10) – sunt, deja, peste dorinta dumneavoastra. Este motivul pentru care v-am spus ca trebuie sa alegeti singuri cazarea. Zecile, sutele de aprecieri pot fi mai valoroase decat parerea unuia dintre noi. (La primul hotel s-a facut astazi rezervare din Romania. Dumneavoastra ati facut-o?)

A doua varianta: www.abritel.fr completati Paris - Ile de France (pentru a vedea toate ofertele, indiferent de arondisment). Prima la care m-as opri este 651264: 300€, pozitie si 18 aprecieri bune, liber in septembrie. Iar daca obtineti pentru 5 zile un pret sub 300€ ar fi bine, nu-i asa? A doua la 300€ care-mi atrage atentia este 619180; as intreba care-i adresa. (Apoi puteti trece la cautari pe arondismente, pentru a gasi cel mai ieftin apartament din centru.)


Compar cele 5 cazari la care m-am referit: pentru dumneavoastra as alege abritel 651264; pentru noi, 619180, fiindca odata si-odata am vrea sa stam si-n zona aceea, iar daca nu ne place adresa si nu ne lamurim asupra aprecierilor, ramanem la 651264. Bineinteles daca acestea ar fi unicele 5 cazari din Paris!


Am convingerea ca nu v-am spus lucruri noi, ca si dumneavoastra ati procedat asemanator, dar cred ca v-am lamurit ca exista cazare si la limita de bani impusa, trebuie doar sa o cautati singuri, ca ar fi bine sa luati in seama si varianta apartament inchiriat.

Problema fiind costurile, v-as mai da o idee. La 255€ pentru perioada 12-17.09.2012 Sejours & Affaires Creteil Le Magistere (nota 7.2 pe booking.com). Dar va “costa” un drum de aproape o ora pana in centru.

Va doresc spor la cautare!

Multumesc mult pentru ajutor.

Intr-adevar, am cautat de mi-a venit rau.

Mai nou, m-am sucit. Caut un studio pe care sunt dispus sa dau pana la 400e (5 nopti), dar in arondismentele 1-12.

caut si iar caut, f putine libere, raspund si cam greu astia la emailuri.

bineinteles ca daca e cineva care a stat intr-un studio si a fost multumit nu ezitati sa mi-l spuneti si mie.

Multumesc frmos ptr ajutor.

ceva recomandari ptr astfel de siteuri unde as putea gasi?

Multumesc pirpy ptr rabdarea de a-mi raspunde  pe larg :P

#1281
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postansw3r, on 9th August 2012, 13:26, said:

Multumesc mult pentru ajutor.

Intr-adevar, am cautat de mi-a venit rau.

Mai nou, m-am sucit. Caut un studio pe care sunt dispus sa dau pana la 400e (5 nopti), dar in arondismentele 1-12.

caut si iar caut, f putine libere, raspund si cam greu astia la emailuri.

bineinteles ca daca e cineva care a stat intr-un studio si a fost multumit nu ezitati sa mi-l spuneti si mie.

Multumesc frmos ptr ajutor.

ceva recomandari ptr astfel de siteuri unde as putea gasi?

Multumesc pirpy ptr rabdarea de a-mi raspunde  pe larg :P


Cu placere.
Nu sunteti nici prima/primul, nici ultima/ultimul care nu are definit bine ce vrea, ce poate. Intrebarea de inceput ar trebui sa fie "Ce imi permit?", pentru ca degeaba dumneavoastra / eu ne dorim luna de pe cer, dar nu putem sa o prindem.


In mesajul anterior, studioul 651264 este in arondismentul 5. L-ati analizat? Repet: "300€, pozitie si 18 aprecieri bune, liber in septembrie". Cred ca are mai multe plusuri decat minusuri.

Si nu inteleg de ce v-ati oprit la arondismentele 1-12. Aveti vreun motiv sa "refuzati" o cazare in 15? Da, sunt multe apartamente deja arvunite; eu zic ca nu este tarziu sa gasiti ceva, desi mi-am inceput mesajul cu "incurajatorul" sa vedeti singuri ce se gaseste in 8 august pentru luna viitoare.


Intrebati de link-uri pentru inchiriere. Cititi (macar) prima pagina a subiectului “Studio Paris” http://forum.softped...t...t&p=7703567

#1282
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
"In mesajul anterior, studioul 651264 este in arondismentul 5. L-ati analizat? Repet: "300€, pozitie si 18 aprecieri bune, liber in septembrie". Cred ca are mai multe plusuri decat minusuri. .."

Profit si eu de bunavointa si de sfaturile dumneavoastra pretioase; suntem o familie compusa din 3 adulti (din care un copil de 16 ani, adult cum spuneam) si unul de 8 ani; dorim sa mergem la sfarsitul lunii octombrie, din 29 octombrie, 4 nopti; m-am uitat, atat cat am putut si cat m-am priceput, pe sit-ul indicat de dumneavoastra, http://www.abritel.fr; am gasit cateva apartamente, insa dorim sa ne sfatuiti dumneavoastra spre o locatie linistita, poate Montmartre, aproape de metrou, la un pret decent, pana in 350 euro pentru cele 4 nopti.
Sigur, asa cum am mai citit din sfaturile dumneavoastra (la banii astia nu putem fi foarte pretentiosi), insa cred ca ne putem incadra in arondismentele X-XVIII;
O sa ne interesam sa vedem daca wizzair-ul asigura transferul la hotel, si daca se merita sa ne gandim la varianta asta, in ideea in care ajungem in Beauvais destul de tarziu, apoi calatoria de inca aprox. 2 ore pana in Paris, pentru copilul cel mic o sa fie destul de obositor.. in fine, astea sunt alte intrebari la care o sa aflu raspuns, probabil citind cu multa rabdare paginile acestui subiect.

Multumim mult!

#1283
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,581
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

spre o locatie linistita, poate Montmartre, aproape de metrou,
Nu e o locatie chiar recomandata.

#1284
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postnehotarata, on 14th August 2012, 11:47, said:

"In mesajul anterior, studioul 651264 este in arondismentul 5. L-ati analizat? Repet: "300€, pozitie si 18 aprecieri bune, liber in septembrie". Cred ca are mai multe plusuri decat minusuri. .."

Profit si eu de bunavointa si de sfaturile dumneavoastra pretioase; suntem o familie compusa din 3 adulti (din care un copil de 16 ani, adult cum spuneam) si unul de 8 ani; dorim sa mergem la sfarsitul lunii octombrie, din 29 octombrie, 4 nopti; m-am uitat, atat cat am putut si cat m-am priceput, pe sit-ul indicat de dumneavoastra, http://www.abritel.fr; am gasit cateva apartamente, insa dorim sa ne sfatuiti dumneavoastra spre o locatie linistita, poate Montmartre, aproape de metrou, la un pret decent, pana in 350 euro pentru cele 4 nopti.
Sigur, asa cum am mai citit din sfaturile dumneavoastra (la banii astia nu putem fi foarte pretentiosi), insa cred ca ne putem incadra in arondismentele X-XVIII;
O sa ne interesam sa vedem daca wizzair-ul asigura transferul la hotel, si daca se merita sa ne gandim la varianta asta, in ideea in care ajungem in Beauvais destul de tarziu, apoi calatoria de inca aprox. 2 ore pana in Paris, pentru copilul cel mic o sa fie destul de obositor.. in fine, astea sunt alte intrebari la care o sa aflu raspuns, probabil citind cu multa rabdare paginile acestui subiect.

Multumim mult!

Nu este frumos sa va refuz, dar imi este (aproape) imposibil sa va ajut. Va rog sa revedeti mesajul initial ( http://forum.softped...t...&p=11838950 ) si va veti convige ca si pentru <answ3r> concluzia a fost: "exista cazare si la limita de bani impusa, trebuie doar sa o cautati singuri".


Este sugestia mea si pentru dumneavoastra. De ce spuneam ca-mi este aproape imposibil sa va ajut? Raspunsul poate fi gasit tot in mesajul la care m-am referit. "Iar daca obtineti pentru 5 zile un pret sub 300€ ar fi bine, nu-i asa?". "Daca obtineti" inseamna ca trebuie sa luati legatura cu proprietarul. In plus: numai dumneavoastra stiti ce va doriti.

(Spun o singura data "de regula" pentru intreg paragraful si inchirierile la Paris.) Pe site-urile de inchiriere in scop turistic se afiseaza pretul pe saptamana si daca se accepta perioade de timp mai scurte de o saptamana. Chiar daca este afisat si un pret pe noapte, el poate suferi modificari mai ales atunci cand este vorba despre 3-4 persoane, fiind considerat (de obicei) pentru 2 persoane, daca nu se specifica altfel. Adica: trebuie sa alegeti 2-3 apartamente care s-ar incadra in cerintele dumneavoastra (paturi, pozitie) si, cat de cat, in pretul pe care sunteti dispusi sa-l acceptati si … trebuie sa luati legatura cu proprietarul ca sa vedeti ce spune de solicitarea dumneavoastra.
(Paranteza nu se refera la Paris, dar este un exemplu – cald! – pentru afisat versus cerut: am inchiriat 2 apartamente; la unul dintre ele pretul cerut pentru 2adulti+1 copil a fost cel afisat pe site, la celalalt ni s-au cerut 50€ in plus fata de pretul afisat pentru ca avem si un copil, desi apartamentul este prezentat pentru 4-5 persoane.)



Ce am facut in mesajul invocat de dumneavoastra pot relua si pentru perioada 29.10-02.11, dar numai cu titlu informativ, numai pentru a ilustra (poate cu alte apartamente) ce am spus mai inainte: "exista cazare si la limita de bani impusa, trebuie doar sa o cautati singuri". Dupa ce eu voi gasi 3 apartamente, veti vedea ca exista un altul si mai ieftin si mai frumos si mai bine amplasat. Dar pe acesta l-ati gasit dumneavoastra!

Cititi prima pagina a subiectului "Studio Paris" http://forum.softped...t...t&p=7703567 pentru link-uri inchiriere apartamente. Spuneam acolo: "Eu v-as recomanda sa incepeti cu: lodgis http://www.lodgis.com/  , homelidays http://www.homelidays.com/ "  De ce acum am cautat  pe abritel? Pentru ca apartamentele de pe lodgis sunt mai scumpe (intervine o taxa a agentiei), pentru ca la apartamentele de pe homelidays s-a utilizat un sistem de inregistrare a pretului care nu ma ajuta la sortare, trebuie parcurse multe pagini (de exemplu pentru Paris fac sortare dupa pret si primele sunt 8-1907€, 10-290€, 20-350€; de-abia  la pag.5 gasesc un util 75-375€ de luat in seama datorita celor 42 de clienti multumiti de el). Si mie imi trebuia doar sa exemplific procesul de cautare.

29.10-02.11, 90-100€/noapte, 4 persoane.
Lodgis. Apartamentul 2181956 costa 380€/4 zile, este in arondismentul 18, iar 1106445 din Paris 10 costa 355€/4 zile. De comparat cu 1048554 din arondismentul 4 si care costa 560€/4 zile, dar este pe Ile Saint-Louis. Sa nu-mi spuneti ca-i mai mic decat celelalte doua! Este la 400-500m de punctul zero al drumurilor din Franta, dar numai dumneavoastra stiti daca il puteti alege pe acesta.

Abritel. Primul apartament gasit (605704 ) este exemplul pentru ce v-am spus: 460€/saptamana si "supplement 3eme personne : 100 euros par semaine"; despre a 4-a persoana nici nu scrie. Urmatorul (646379) l-as trece pe lista, daca sunt suficiente locurile de dormit.

Homelidays. Ma opresc la un singur exemplu din arondismentul 2: 381053. Daca nu va deranjeaza paturile suprapuse! Este un exemplu bun pentru a va convinge ca numai si numai dumneavoastra trebuie sa faceti cautarea si selectia, ca puteti gasi ceva si in afara limitei impuse pentru arondismente. Luati in seama si cele spuse de <eiffel> despre Montmartre; eu as zice "este o locatie animata".


Va doresc si dumneavoastra spor la cautare!

#1285
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
[quote name='o_dor' date='14th August 2012, 16:39' post='11862512']
"Nu este frumos sa va refuz, dar imi este (aproape) imposibil sa va ajut. Va rog sa revedeti mesajul initial ( [url="http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=634933&view=findpost&p=11838950"]http://forum.softpedia.com/index.php?showt...&p=11838950[/url] ) si va veti convige ca si pentru <answ3r> concluzia a fost: "exista cazare si la limita de bani impusa, trebuie doar sa o cautati singuri".


Este sugestia mea si pentru dumneavoastra. De ce spuneam ca-mi este aproape imposibil sa va ajut? Raspunsul poate fi gasit tot in mesajul la care m-am referit. "Iar daca obtineti pentru 5 zile un pret sub 300€ ar fi bine, nu-i asa?". "Daca obtineti" inseamna ca trebuie sa luati legatura cu proprietarul. In plus: numai dumneavoastra stiti ce va doriti."

Multumesc!! O sa-mi fac timp sa citesc cu atentie toate sfaturile pe care le-ati dat tuturor celor care v-au cerut ajutorul. Numai bine!

#1286
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Incepeti cu cele 6 din mesajul http://forum.softped...t...&p=11862512

#1287
raluteo

raluteo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.08.2009
Buna ziua,

Apelez la experienta voastra deoarece in perioada 10-17 sept.2012 vom pleca 3 persoane la Paris pentru prima data.
Cazarea se prefigureaza a fi la hotel Première Classe Paris-Ouest Gennevilliers, adresa: Zac Des Barbanniers Avenues Du Général De Gaulle, 92230 Gennevilliers.
As dori sa stiu cum este zona, cat de departe se afla de obiectivele principale (luvru, turn eiffel)?
Dat fiindca vom sta 7 zile, avem unele probleme in a alege abonamentul pt.transport: Paris visite, navigo decouverte sau t+? Mentionez ca am dori sa vizitam si Fontainebleau.
De asemenea, va raman recunoscatoare daca ma puteti ajuta si cu un program sau idei de alcatuire al obiectivelor tustice care merita sa fie vizitate.

#1288
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postraluteo, on 20th August 2012, 14:43, said:

Buna ziua,

Apelez la experienta voastra deoarece in perioada 10-17 sept.2012 vom pleca 3 persoane la Paris pentru prima data.
Cazarea se prefigureaza a fi la hotel Première Classe Paris-Ouest Gennevilliers, adresa: Zac Des Barbanniers Avenues Du Général De Gaulle, 92230 Gennevilliers.
As dori sa stiu cum este zona, cat de departe se afla de obiectivele principale (luvru, turn eiffel)?
Dat fiindca vom sta 7 zile, avem unele probleme in a alege abonamentul pt.transport: Paris visite, navigo decouverte sau t+? Mentionez ca am dori sa vizitam si Fontainebleau.
De asemenea, va raman recunoscatoare daca ma puteti ajuta si cu un program sau idei de alcatuire al obiectivelor tustice care merita sa fie vizitate.

Pentru o excursie in perioada 10-17 septembrie, adica de luni pana luni, cumparati Navigo. Cu el veti avea acoperita toata saptamana, de luni pana duminica inclusiv, iar ziua de luni, 17, o rezolvati cu bilete.

Gennevilliers inseamna zona 3. RER C. Gennevilliers este la cca 45 minute de Notre-Dame. Partea buna: este o legatura directa cu zona de centru despre care intrebati.

Fontainebleau este in zona 5. Cum un bilet Paris- Avon - Fontainebleau costa cca 10€ (am inclus aici si biletul din gara pana la castel), as zice sa va ganditi la un Navigo zonele 1-5. Este cel mai comod. Este si cea mai ieftina solutie pentru ce v-ati propus dumneavoastra. In acest fel este acoperita si o eventuala plimbare la Versailles.

#1289
Trazn3l

Trazn3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.11.2006
Salutari.

Luna urmatoare ajung si eu impreuna cu sotia in Paris.
E prima noastra vizita si suntem destul de entuzismati.
As avea si eu  intrebare.
Am inteles ca daca faci parte din comunitatea euromeana si ai avea sub 26 de ani la majoritatea aractilor ar fi intrearea libera.
As dori sa stiu daca este adevarat sid aca aveti un link util unde sa ma uit.
La luvru, Orsay, Pompidou am vazut pe siteul lor ca asa este, dar m-ar interesa si restul atractiilor.

Va multumesc de ajutor.

#1290
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View PostTrazn3l, on 21st August 2012, 07:35, said:

Salutari.

Luna urmatoare ajung si eu impreuna cu sotia in Paris.
E prima noastra vizita si suntem destul de entuzismati.
As avea si eu  intrebare.
Am inteles ca daca faci parte din comunitatea euromeana si ai avea sub 26 de ani la majoritatea aractilor ar fi intrearea libera.
As dori sa stiu daca este adevarat sid aca aveti un link util unde sa ma uit.
La luvru, Orsay, Pompidou am vazut pe siteul lor ca asa este, dar m-ar interesa si restul atractiilor.

Va multumesc de ajutor.

Cu placere:

http://www.parisinfo...-et-bons-plans/

http://www.parisinfo...onale-francaise

#1291
Trazn3l

Trazn3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.11.2006
Mersi. Acum revin cu o alta intrebare.
De exemplu la luvru scrie asa
- Musée du Louvre – 1er
Ce inseamna acel 1er?

#1292
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Cred ca se refera la arondismentul in care se afla muzeul/obiectivul

Edited by menumorut81, 21 August 2012 - 09:21.


#1293
Riord12

Riord12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2012

View Postraluteo, on 20th August 2012, 14:43, said:

Buna ziua,

Apelez la experienta voastra deoarece in perioada 10-17 sept.2012 vom pleca 3 persoane la Paris pentru prima data.
Cazarea se prefigureaza a fi la hotel Première Classe Paris-Ouest Gennevilliers, adresa: Zac Des Barbanniers Avenues Du Général De Gaulle, 92230 Gennevilliers.
As dori sa stiu cum este zona, cat de departe se afla de obiectivele principale (luvru, turn eiffel)?
Dat fiindca vom sta 7 zile, avem unele probleme in a alege abonamentul pt.transport: Paris visite, navigo decouverte sau t+? Mentionez ca am dori sa vizitam si Fontainebleau.
De asemenea, va raman recunoscatoare daca ma puteti ajuta si cu un program sau idei de alcatuire al obiectivelor tustice care merita sa fie vizitate.

Noi am fost tot de luni pana luni in Paris (6-13aug.), tot 3 persoane, si am folosit Navigo pe zonele 1-5. A meritat din plin, chiar daca la prima vedere nu pare ieftin ( 33,9euro+5 euro cardul). Oricat ai fi "fan" al mersului pe jos, tot vei merge mult si cu metroul, autobuzul sau, chiar, RER-ul.

#1294
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Intrebare pentru cei care au mai fost?
Zborul de intoarcere va fi la 8 zile diferenta fata de zborul de plecare. Gasesc in Paris sa printez check in ul? Si cat ar costa?Sa imi fac o idee daca merita efortul + costul fata de cei 29 *2  RON pe care i as da pe check in la aeroport

#1295
dani20072008

dani20072008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.05.2008
Buna ziua, doresc si eu o parere despre acest studio http://www.centrepar...e/fiche-28.html ,ca si amplasament daca ii in regula pentru 3 nopti in paris ,doua persoane. multumesc
P.S nu am stiut unde sa pun exact intrebarea.

#1296
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdani20072008, on 28 august 2012 - 15:27, said:

Ti-am raspuns ---> AICI

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate