Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

Prima Vizita si Hoteluri in Paris !

- - - - -
  • Please log in to reply
1844 replies to this topic

#1261
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

View PostDukuletz, on 22nd July 2012, 21:51, said:

Arata foarte bine hotelul, si pretul este foarte bun. Unde pot sa fac rezervare? Pe booking nu am gasit hotelul.

Pai pe site-ul lui :

http://www.ibishotel...tre/index.shtml

vezi ca ai in stinga "book this hotel" . Vezi ca are preturi bune in august doar pana pe 26

#1262
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Ok, mersi menomorut. Ai facut vreo data rezervare pe site-ul lor? Eu o sa fac rezervare cu un card de debit. In euro sau lei, nu sunt sigur inca, deocamdata am doar card in lei. Banuiesc ca in euro e mai avantajos ca nu pierd la schimb valutar. Se poate fac rezervarea cu card si sa platesc cu cash la hotel?

La rezervare am vazut ca nu se ia niciun avans, dar hotelul blocheaza suma? Chestia e ca o sa calatoresc cu cineva care nu e cetatean EU, deci are nevoie de viza. Si am nevoie de dovada de cazare. Cum fac rost de dovada asta?

Edited by Dukuletz, 23 July 2012 - 08:07.


#1263
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Am facut rezervare nu la acest hotel , insa de mai multe ori de la hoteluri din lantul Accor , din care face parte si Ibis-ul asta .Am platit card debit Mastercard in euro . Cand rezervi iti afiseaza politica de anulare a rezervarii . Daca e vorba de camere unde e posbil sa-ti anulezi rezervarea (  Unrestricted change and cancellation ) , atunci plata o faci la hotel pentru ca nu-ti ia nimic de pe card .  Daca sunt insa camere unde nu e posibil sa-ti anulezi rezervarea ( No cancel, no change rate) , atunci iti ia de pe card toata suma cand faci plata . La ibis de regula sunt numai camere unde poti anula rezervarea .
Nu pot sa-ti spun cu blocatul sumei pentru ca nu am verificat asta . E posibil prima noapte sa ti-o blocheze

Iti trimit email cu detaliile rezervarii , cred ca ar fi suficient pentru dovada cazare

Edited by menumorut81, 24 July 2012 - 08:41.


#1264
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Salutare.

ma ajutati si pe mine cu o recomandare pentru 4 nopti in octombrie, perioada 17-21 octombrie? M ar interesa la maxim 65 E/ noapte. Cu baie proprie si relativ aproape de metrou. De preferat fara plata in avans

Am intrat pe site la IBIS dar nu am gasit sub 320 E/ 4 nopti , ceea ce mi se pare destul de mult

#1265
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Uita-te la Etap , au cateva zeci de hoteluri in Paris si se inscriu in conditiile de pret .

#1266
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
alta idee de cazare in afara de etap si ibis ?
papa ieftin la cite universitaire ;)

#1267
answ3r

answ3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 01.02.2009
si eu merg in perioada 12-17sept  2012 la Paris si as vrea o recomandare ptr un hotel (buget 60e/noapte).. suntem un cuplu si ne-ar avantaja normal, central. e prima oara cand mergem in paris.

multumesc frumos.

#1268
ramonaflavia

ramonaflavia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.08.2004

View Postansw3r, on 1st August 2012, 23:07, said:

si eu merg in perioada 12-17sept  2012 la Paris si as vrea o recomandare ptr un hotel (buget 60e/noapte).. suntem un cuplu si ne-ar avantaja normal, central. e prima oara cand mergem in paris.

multumesc frumos.

Noi am stat aici l http://www.hotelresi...champerret.com/ , e intr-o zona mai pasnica a Parisului, hotelul e construit intr-un fost imobil de apartamente, camerele sunt relativ mari si curate, si cel mai important e pretul. Conditiile sunt mai bune decat restul hotelurilor din Paris care au cam acelasi pret. Foarte apropape de hotel sunt si 2 statii de metrou.

#1269
Riord12

Riord12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2012
Buna,
Plec impreuna cu familia mea si inca o familie pe 6 aug. la Paris. Vom sta la hotelul "Forest Hill La Villette", pe Avenue Corentin Cariou 28. E in arondismentul 19 , langa Cite des Sciences (acolo a rezervat agentia, prea tarziu am descoperit acest forum, ca as fi ales , poate, altceva). Intrebarea mea este : e chiar asa de rau in zona? (daca se poate sa primesc un raspuns si de la "pirpy", ca am inteles din postarile anterioare ca stie foarte bine Parisul. Daca nu gresesc, locuieste in apropiere de Paris, la Meudon, cel putin asa cred eu, din pozele puse pe "Panoramio").
Multumesc.

#1270
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostRiord12, on 3rd August 2012, 17:37, said:

...Avenue Corentin Cariou 28.....
Stai linistit, dracul nu este asa negru, cum spune o zicala. Am mai explicat odata, dar ma repet, aici nu sunt probleme de siguranta ( cel putin de cand sunt eu in zona nu am auzit despre ceva grav ), decat daca le creezi sau esti chiar ghinionist. Exista multa politie pe strazi, tocmai pentru ca este un oras turistic important. Cand insa fac referire la anumite zone din Paris, nu ma refer neaparat la siguranta ca individ, ci la faptul ca, anumite zone au o pondere mai mare de emigranti de o anumita natie, ca anumite zone se murdaresc mai repede decat altele, ca e mai galagioasa sau nu, etc. Dar in rest, in marea majoritatea a Parisului, esti in siguranta. Evident, sunt anumite cartiere unde, ca peste tot in lume, sunt comasati anumiti indivizi certati cu civilizatia, zone pe care e bine sa le evitam.
In cazul locatiei hotelului, stai linistit, zona este onorabila.

P.S. Da, locuiesc in Meudon, chiar aproape de Paris. De fapt, vad Turnul Eiffel si Palais des Congres de la Porte Maillot de la fereastra unde locuiesc.

Edited by pirpy, 03 August 2012 - 18:48.


#1271
Riord12

Riord12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2012
Multumesc, "pirpy".
O sa stau mai linistita, avand in vedere ca zona o sa o vizitam doar intr-o zi, cand o sa mergem la Cite des Sciences. In rest, o sa mergem prin zonele unde sunt obiectivele turistice, doar seara o sa ajungem in zona, la hotel, cu speranta ca nu o sa avem parte de "surprize". Pe baza informatiilor de pe acest topic, am reusit sa fac un program pe fiecare zi. Nu ne-am propus un maraton, ci, mai degraba, un program in care ceea ce o sa vedem, sa ne ramana intiparit in suflet. Am lasat , pentru o vizita viitoare, o parte din atractiile Parisului si din imprejurimi. Frumos in Meudon ( cel putin asa am vazut in pozele postate pe "Panoramio" : hobby sau profesie ? esti norocos ca locuiesti acolo), poate vom ajunge intr-o alta vizita si acolo. O sa ne luam ParisMuseumPass pe 4 zile, o sa calatorim folosind Navigo pt. turisti (zona1-5) si o sa-ncercam sa avem parte de o prima vizita reusita in Paris (multumesc celor care au dat raspunsuri si sfaturi utile pe acest forum, pt. cei care merg, ca si mine, prima data in acest oras). Nu am reusit sa cumpar bilete de pe net la Turnul Eiffel, nu mai era nimic disponibil pe luna august. Ce sanse avem sa vedem Turnul Eiffel (merge doar un lift, asa zic ei pe site-ul lor), Arcul de Triumf, Champs Elysees si sa facem si o croaziera pe Sena, in prima zi? ( avand in vedere ca ajungem pe la ora 14, ora locala, la hotel).

#1272
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
IMPORTANT !!!

Pentru cei ce ajung in excursie in Paris, MARE ATENTIE UNDE MANCATI !!!

Un documentar frantuzesc ne arata ce se ascunde in bucataria unor restaurante, localuri, cafenele.

Pentru vizionare: Intai click pe titlu ---> Fait maison ou plats préparés , apoi in pagina nou deschisa se da click unde scrie cu litere mari (sus in pagina ) ---> EMISSIONS  ,  apoi pe pagina nou aparuta , in dreapta , se da click pe casuta in care este scris ---> ENQUETE D'ACTION , in pagina nou aparuta, in dreapta, sunt mai multe titluri insotite de o imagine video, si se da click pe ---> Enquête d'Action - Fait maison ou plats préparés : Panique en cuisine ! .

Vizionare placuta si cu MARE ATENTIE !

#1273
answ3r

answ3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 01.02.2009
multumesc.

mai sunt si altii care au stat in paris si au fost multumiti de cazare?

daca da va rog sa-mi spuneti si mie numele hotelului (care sa fie cat mai central si la pret bun 50-60e/noapte).

Multumesc.

#1274
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostRiord12, on 4th August 2012, 16:58, said:

....pozele postate pe "Panoramio" : hobby sau profesie ?...Ce sanse avem sa vedem Turnul Eiffel (merge doar un lift, asa zic ei pe site-ul lor), Arcul de Triumf, Champs Elysees si sa facem si o croaziera pe Sena, in prima zi? ( avand in vedere ca ajungem pe la ora 14, ora locala, la hotel).
Cu placere ! Momentan, hobby.
Sunt o multime de variabile, raspunsul il poti afla doar la fata locului.

Vacanta placuta !

#1275
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpirpy, on 4th August 2012, 17:18, said:

IMPORTANT !!!

Pentru cei ce ajung in excursie in Paris, MARE ATENTIE UNDE MANCATI !!!

Un documentar frantuzesc ne arata ce se ascunde in bucataria unor restaurante, localuri, cafenele. ...
... Vizionare placuta si cu MARE ATENTIE !
Documentarul se poate viziona si aici ( click pe titlu ) ---> Enquete d'Action - Fait maison ou plats préparés : Panique en cuisine !  ( merge cu internet explorer )

Edited by pirpy, 05 August 2012 - 10:55.


#1276
Riord12

Riord12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2012
Multumim , "pirpy", pentru atentionare. Am vazut documentarul, nu prea o sa avem de ales, pt. ca nu avem acces in bucataria lor , pt. a ne putea da seama ce "gatesc" si in ce fel de conditii. Trist este, ca aveam o alta impresie despre francezi, iar din acest documentar, vad ca taare seamana cu unii din conationalii nostri, prin metodele de inducere in eroare cu buna stiinta a clientului. Asta e, o sa incercam sa alegem, daca o sa putem, unde sa mancam.

#1277
answ3r

answ3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 01.02.2009
chiar nu ma poate ajuta nimeni cu o recomandare?

merg in perioada 12-17 sept la paris si nu am cazare. nu am buget mai mare de 60-70euro/noapte. si as vrea undeva sa fie bine, unde a mai stat cineva si a fost multumit.

#1278
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postansw3r, on 4th August 2012, 22:16, said:

multumesc.

mai sunt si altii care au stat in paris si au fost multumiti de cazare?

daca da va rog sa-mi spuneti si mie numele hotelului (care sa fie cat mai central si la pret bun 50-60e/noapte).

Multumesc.

View Postansw3r, on 8th August 2012, 14:30, said:

chiar nu ma poate ajuta nimeni cu o recomandare?

merg in perioada 12-17 sept la paris si nu am cazare. nu am buget mai mare de 60-70euro/noapte. si as vrea undeva sa fie bine, unde a mai stat cineva si a fost multumit.

Sa incerc sa va raspund eu; s-ar putea sa nu fie chiar raspunsul pe care vi-l doriti dumneavoastra, desi eu il consider util. Adica va voi explica ce sa faceti pentru a vedea singuri ce se gaseste in 8 august pentru luna viitoare, ce hotel “cat mai central si la pret bun 50-60e/noapte” va ofera Parisul. Cred ca trebuie sa va definiti – pentru dumneavoastra – ce inseamna “cat mai central”. Trebuie sa vedeti singuri cum amplasarea si conditiile determina pretul. (De fapt, este limpede ca nu ati stat degeaba, ati cautat si dumneavoastra cazare si, vazand piata, ati crescut de la 50-60 la 60-70€.)


Incepeti cu www.booking.com (evident ca am incercat si eu!). Primele 3 locuri, in ordinea pretului –  64€ (nota 6.5, arr.20eme), 72€ (nota 4.9, arr.18, nu am ales cea mai ieftina camera din cauza baii), 68€ (nota 6.6, arr.10) – sunt, deja, peste dorinta dumneavoastra. Este motivul pentru care v-am spus ca trebuie sa alegeti singuri cazarea. Zecile, sutele de aprecieri pot fi mai valoroase decat parerea unuia dintre noi. (La primul hotel s-a facut astazi rezervare din Romania. Dumneavoastra ati facut-o?)

A doua varianta: www.abritel.fr completati Paris - Ile de France (pentru a vedea toate ofertele, indiferent de arondisment). Prima la care m-as opri este 651264: 300€, pozitie si 18 aprecieri bune, liber in septembrie. Iar daca obtineti pentru 5 zile un pret sub 300€ ar fi bine, nu-i asa? A doua la 300€ care-mi atrage atentia este 619180; as intreba care-i adresa. (Apoi puteti trece la cautari pe arondismente, pentru a gasi cel mai ieftin apartament din centru.)


Compar cele 5 cazari la care m-am referit: pentru dumneavoastra as alege abritel 651264; pentru noi, 619180, fiindca odata si-odata am vrea sa stam si-n zona aceea, iar daca nu ne place adresa si nu ne lamurim asupra aprecierilor, ramanem la 651264. Bineinteles daca acestea ar fi unicele 5 cazari din Paris!


Am convingerea ca nu v-am spus lucruri noi, ca si dumneavoastra ati procedat asemanator, dar cred ca v-am lamurit ca exista cazare si la limita de bani impusa, trebuie doar sa o cautati singuri, ca ar fi bine sa luati in seama si varianta apartament inchiriat.

Problema fiind costurile, v-as mai da o idee. La 255€ pentru perioada 12-17.09.2012 Sejours & Affaires Creteil Le Magistere (nota 7.2 pe booking.com). Dar va “costa” un drum de aproape o ora pana in centru.

Va doresc spor la cautare!

Edited by o_dor, 08 August 2012 - 15:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate