Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Prima Vizita si Hoteluri in Paris !

- - - - -
  • Please log in to reply
1844 replies to this topic

#1297
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Imi poti spune cand e mai ok de vizitat? As prefera sa vizitez Parisul cand nu e foarte aglomerat. Nu stiu daca in Paris exista off-season, m-am uitat la preturile cazarii, mi se par exagerate, mai ales ca nici nu sunt cine stie ce si nici nu-ti ofera mic dejun. Adica la 1000 de euro pt 7 zile ar trebui sa ai lux si mic dejun. Dar nu e asa.
Imi spuneau mai demult o romana si un francez ca Parisul lasa de dorit si francezul chiar ne-a zis sa nu mergem sa-l vizitam ca o sa ramanem dezamagiti, mancarea spunea ca e proasta mai peste tot in oras si ca e multa mizerie pe strazi. Dar o data in viata tot as merge :)

#1298
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postandrulina, on 17 septembrie 2012 - 14:00, said:

....1000 de euro pt 7 zile ar trebui sa ai lux si mic dejun. Dar nu e asa.
Imi spuneau mai demult o romana si un francez ca Parisul lasa de dorit si francezul chiar ne-a zis sa nu mergem sa-l vizitam ca o sa ramanem dezamagiti, mancarea spunea ca e proasta mai peste tot in oras si ca e multa mizerie pe strazi...
Cu atatea recenzii negative.. de ce mai doresti sa ajungi aici ? Lasand argumentele pro si contra, cel mai bine este sa te documentezi pentru inceput pe acest forum dedicat Frantei, in mod special in sectiunile legate de Paris. Aduna toata informatia, si cu siguranta la final vei realiza ca: Parisul nu este atat de mizerabil ; mancarea, daca esti cumpatat, este mai ieftina ca in Romania ;  in Paris se poate gasi cazare la un pret rezonabil pentru o capitala Europeana in care nivelul de trai e maricel ; In Paris, daca te ocupi din timp cu cazarea, consultand site-urile de specialitate, se gasesc locatii, atat in hoteluri cat si in apartamente inchiriate, la preturi avantajoase in functie de perioada aleasa ; precum si multe alte lucruri interesante care te pot ajuta sa-ti faci o vacanta de vis in Paris. Rugamintea mea este sa citesti pentru inceput acest topic ( click pe titlu ) ---> Povesti din PARIS  si apoi vei vedea ce oportunitati ai.


P.S. Rog moderatorul sa mute acest mesaj ( precum si mesajul la care am raspuns, cel anterior ), in sectiunea - Prima vizita ... -  . Multumesc !

Edited by pirpy, 17 September 2012 - 14:33.


#1299
alinut07

alinut07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.02.2010
Impreuna cu sotul am dori sa mergem 5 zile la Paris dar imi este foarte greu sa gasesc hotel pana in 400 eur pentru perioada 26 30 sept. Ce imi puteti recomanda?

#1300
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Ibis porte d'Orleans

#1301
alinut07

alinut07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.02.2010

View Postmenumorut81, on 20 septembrie 2012 - 08:37, said:

Ibis porte d'Orleans

Multumesc frumos de raspuns!
Pana la urma am ales alt hotel pentru ca ne am decis sa fie de pe 27 pana pe 1 si am gasit ibis Paris Porte d'Italie cu 359 eur. Din ce am citit asa rapid pe internet e ok :)
Acum sa vad cum ma descurc sa ajung de la hotel la toate punctele de atractie turistica pe care dorim sa le vizitam.
Ms again!

#1302
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
http://www.ratp.fr/i...cherche-avancee

Cu asta te lamuresti ce mijloace de transport in comun ai pe linha hotel si unde duc

#1303
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

View Posteiffel, on 14 august 2012 - 10:55, said:

Nu e o locatie chiar recomandata.
Este vorba de Montmartre.
Voi repeta probabil ce am spus si in septembrie 2010:

De ce nu este recomandata? Noi am fost in 2010 si am umblat in fiecare seara prin tot cartierul. Am vazut si drogati si betivi si homosexuali si ... toate culorile pamantului. Nu toti deodata, nu frecvent. Si aici includ si zona Pigalle. Dar nu am auzit si nu am vazut nici un incident, desi am vazut o mizerie de nedescris pe scarile de la Sacre Coeur pe la ora 1.00 noaptea, ora la care grupuri de tineri dansau si cantau. Mie mi-a placut si n-am avut nici macar o secunda vreo teama ca mi s-ar putea intampla ceva pentru ca politia era prezenta, pentru ca francezii erau la terase, pentru ca batraneii erau la plimbare pana pe la ora 23.00. In concluzie, mi-a placut atat de tare incat si pentru vacanta din ianuarie voi alege acceasi zona. Prima data am stat, la recomandarea cuiva de pe acest forum, aici: http://www.homeliday...io-29993en1.htm (300 euro-2 persoane), iar acum, sper sa putem sta aici: http://www.homeliday...1.htm#AnchorMap (550 euro-5persoane). Se poate observa ca cele doua locatii sunt foarte apropiate, deservite de acceasi statie de metrou (Abbessse), cea mai adanca statie din Paris, asumandu-mi riscul nefunctionarii liftului. De ce? Pentru este foarte placut ca seara, dupa o zi de umblatura, cu toate articulatiile de la picioare inflamate, sa te opresti intr-un barulet si sa bei ceva, doar cu scopul de ai observa pe cei din jur. Pentru ca ziua, la fiecare pas, gasesti ceva frumos, interesant, dar mai ales contrastant cu ce ai vazut cu 2 minute mai devreme. Pentru ca arhitectura generatiei mele a fost interzisa. Pentru ca amestecul de rase este prezent fara sa fie deranjant, dar mai ales pentru ca aici este foarte bine reprezentata acea categorie de oameni care n-a trait tocmai usor acum 100-150 ani...

Edited by Lizicat, 04 October 2012 - 01:20.


#1304
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ai scos din context raspunsul meu. Mai citeste ce vroia cel caruia i-am raspuns.

#1305
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Ai dreptate totusi. Desi mie mi s-a parut destul de linistit. Repet: mie! Pe altii poate i-ar fi deranjat acordeonul ce se auzea de la vreo 300 m. distanta.

#1306
danita

danita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 29.01.2005
Revin si la acest subiect : poate cineva sa imi recomande o cazare la Eurodisney ? ( 2 ad+ 1 copil )

Multumesc

#1307
SimonaDespin

SimonaDespin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 09.03.2008
Salut,

  Ne-am hotarat sa vizitam pt prima data Parisul in luna mai anul viitor.
  Cazare convenabila (apartament 4 persoane) am gasit la hotel Adagio Access in zona Asnières. Pe booking.com, hotelul are nota si impresiile turistilor bune.
  Voiam sa va rog pe cei care cunoasteti zona daca imi puteti spune cate ceva. Respectiv daca e o zona sigura (in zona Bdului Voltaire), acces facil in centru/la obiective turistice si daca stiti cum pot ajunge de la aeroporult Beauvois la hotel.
   Multumesc anticipat!Posted Image

#1308
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostSimonaDespin, on 06 octombrie 2012 - 10:17, said:

....daca e o zona sigura (in zona Bdului Voltaire), acces facil in centru/la obiective turistice si daca stiti cum pot ajunge de la aeroporult Beauvois la hotel. ....
Buna
Despre zona nu iti pot spune nimic caci nu am ajuns pe acolo. Cum ajungi la hotel de la aeroport : - In primul rand, de la aeroport se ajunge in Paris la Porte Maillot. Aici ( click pe titlu ) ---> Beauvais-Paris-Beauvais  colegul o_dor explica cum se face asta. Tot acolo afli si cum e cu deplasarea prin Paris. De la Porte Maillot spre hotel, unde cea mai apropiata statie de metrou este Gabriel Peri, cum se ajunge pana acolo, ti-am atasat la acest mesaj o imagine. De la metrou pana la hotel, pe jos. Vizualizeaza pe Google Maps.
Spre Paris, o iei in sens invers, de la statia Gabriel Peri, linia de metrou M13, ce are legatura si cu alte linii. Ti-am atasat si o varianta ce te duce pana la Charles de Gaulle-Etoille, si de aici cu M1 ajungi in centrul Parisului, respectiv la diversele obiective turistice.
Pana in luna mai, iti sugerezi sa te documentezi pe aceste topicuri, daca doresti sa ai o vacanta reusita. Informatie exista suficienta, vointa de a citi este necesara.

Toate cele bune !

Attached Files



#1309
SimonaDespin

SimonaDespin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 09.03.2008

View Postpirpy, on 06 octombrie 2012 - 11:22, said:

Buna
Pana in luna mai, iti sugerezi sa te documentezi pe aceste topicuri, daca doresti sa ai o vacanta reusita. Informatie exista suficienta, vointa de a citi este necesara.
Toate cele bune !

Multumesc mult!Posted Image M-am lamurit. E mai usor decat credeam.Posted Image  
M-am apucat deja de citit si notat tot ceea ce este legat de Paris .Posted Image  Am ceva de lucru... Posted Image

#1310
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

View Postpirpy, on 06 octombrie 2012 - 11:22, said:

Buna
Despre zona nu iti pot spune nimic caci nu am ajuns pe acolo. Cum ajungi la hotel de la aeroport : - In primul rand, de la aeroport se ajunge in Paris la Porte Maillot. Aici ( click pe titlu ) ---> Beauvais-Paris-Beauvais  colegul o_dor explica cum se face asta. Tot acolo afli si cum e cu deplasarea prin Paris. De la Porte Maillot spre hotel, unde cea mai apropiata statie de metrou este Gabriel Peri, cum se ajunge pana acolo, ti-am atasat la acest mesaj o imagine. De la metrou pana la hotel, pe jos. Vizualizeaza pe Google Maps.
Spre Paris, o iei in sens invers, de la statia Gabriel Peri, linia de metrou M13, ce are legatura si cu alte linii. Ti-am atasat si o varianta ce te duce pana la Charles de Gaulle-Etoille, si de aici cu M1 ajungi in centrul Parisului, respectiv la diversele obiective turistice.
Pana in luna mai, iti sugerezi sa te documentezi pe aceste topicuri, daca doresti sa ai o vacanta reusita. Informatie exista suficienta, vointa de a citi este necesara.

Toate cele bune !

<pirpy>, trebuie sa iti multumesc. Daca recomanzi un mesaj atat de vechi, atunci am convingerea ca a fost si poate sa mai fie util.
Aspectul actual al forumului ma cam incurca, nu ma descurc (inca?), dar am avut surpriza ca o noua facilitate sa-mi arate ca unul dintre mesajele poate la fel de vechi ( http://forum.softped...60#entry7158468 ) a fost apreciat de <dfstana>. Mesajul a implinit ieri 3 ani! Ma bucura acest feed-back, mai ales ca noi am tot vorbit despre utilitatea acelui mesaj.

Desi numai <dfstana> s-a pronuntat, am constatat ca mesajul a fost citit:
- zone de taxare - 560 download-uri
- noctilien - 235 download-uri
- RER - 256 download-uri
- ParisVisite - 569 download-uri
- Navigo - 403 download-uri
- Top 10 - 654 download-uri
si face foarte mult pentru mine.

#1311
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Posto_dor, on 08 octombrie 2012 - 11:24, said:

<pirpy>, trebuie sa iti multumesc. Daca recomanzi un mesaj atat de vechi, atunci am convingerea ca a fost si poate sa mai fie util......
Pentru putin ! Mesajul este FOARTE UTIL, de aceea o sa-l recomand de cate ori v-a fi nevoie ! ( imi amintesc discutia despre necesitatea, utilitatea, la vremea aparitiei .. )

#1312
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Zarurile au fost aruncate astfel: 14-20 ianuarie, aici: http://www.homeliday...1.htm#AnchorMap, 510 euro/5 persoane/6 nopti, Wizz Air din Cluj, 336 lei/persoana. Sper sa nu am pareri de rau pentru ca in primul rand urasc caldura si abia apoi frigul. In plus frigul e un bun motiv de a intra, cat mai des, in muzee, in magazine (data trecuta, de exemplu n-am vizitat nici o galerie) si in baruri. In privinta cazarii, avansul a fost 125 euro si propietarul mi-a dat codurile de acces de la poarta si de la scara.
Calculele bugetare ajung la un minim de 500 euro/persoana. Experienta spune ca va fi depasit cu cel putin 20%.

Acum... recitesc forumul si imi amintesc temerile anterioare primei vizite in Paris. S-au dovedit a fi nefondate, dar trebuie facuta o documentare serioasa. Iar aici includ si informatiile despre obiectivele ce urmeaza a fi vizitate.
Si inca ceva: eu ma ocup de organizarea acestei excursii, iar ceilalti din grup sunt de-a dreptul iritati cand le spun ca trebuie sa citeasca, sa se informeze. Nu ma intrebati cum e posibil asa ceva pentru ca nici eu nu inteleg. E dureros pentru mine si distructiv pentru ei, desi le-am spus ca nu am de gand sa fac pe ghidul sau sa raspund la intrebari prea multe. Asa ca nu faceti ca mine! Voi fi nevoita sa fac o "documentatie" pe care sa le-o servesc inainte cu o luna de a pleca si apoi sa-i verific.

#1313
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

View PostLizicat, on 20 octombrie 2012 - 12:59, said:

Si inca ceva: eu ma ocup de organizarea acestei excursii, iar ceilalti din grup sunt de-a dreptul iritati cand le spun ca trebuie sa citeasca, sa se informeze. Nu ma intrebati cum e posibil asa ceva pentru ca nici eu nu inteleg. E dureros pentru mine si distructiv pentru ei, desi le-am spus ca nu am de gand sa fac pe ghidul sau sa raspund la intrebari prea multe. Asa ca nu faceti ca mine! Voi fi nevoita sa fac o "documentatie" pe care sa le-o servesc inainte cu o luna de a pleca si apoi sa-i verific.

Asa sunt multi . Nu stiu unde merg sau ce sa faca/vada unde merg si nici nu-i intereseaza . Dupa aia cand se intorc zic ca s-au plictisit . Bifeaza Paris , au "valoare" , mai pun 2-3 poze pe feisbuc si gata . Eventual critica organizatorul excursiei/sejurului pe te miri ce , desi doar ala si-a batut capul , iar pe restu i-a durut la basca .
Daca mi-a spus una care fusese in Paris vreo 3 zile ca nu a gasit magazine ???!! A reusit sa ajunga la turn si crede ca si la Luvru , dar nu mai stie Posted Image ca s-a plimbat de colo-colo . Are o poza la turn pusa pe feisbuc , atata a inteles ea din Paris .

Edited by menumorut81, 20 October 2012 - 16:49.


#1314
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
M-am gandit si eu o astfel de posibilitate. Mai e o chestie care poate duce la asa ceva: fiind in grup, vor fi mai atentii la ce vorbresc intre ei decat la ce este in jur. Sotul meu le-a atras atentia, in sensul ca a incercat sa le spuna ca excursia la Paris nu are ca scop distractia ci acumularea pentru suflet si minte.Nu stiu ce au priceput!
Chiar asa, cei care ati fost in grup mai maricel, care au fost problemele datorate strict numarului de persoane?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate