Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

PEPENI

- - - - -
  • Please log in to reply
980 replies to this topic

#631
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Pepenii de Dăbuleni au ajuns pe piață cu 1 leu kilogramul.
„Pepenii românești se diferențiază de cei aduși din import printr-un singur lucru: au coada verde, iar cei din Turcia sau Grecia o au uscată”.

Edited by Eugen_D, 03 July 2016 - 16:23.


#632
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Dupa ce v-am prezentat primul pepene de la Brazi, va prezint primii pepeni de la Ploiesti, plantati intr-o locatie cu pamant pe care nu s-a cultivat nimic de ani buni si inconjurati de iarba, sper sa le tina si putina umbra.

Attached Files



#633
nanmarius

nanmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 24.06.2005
Arata chiar bine pepeni tai, ai avut noroc si de ploi bune in ultimele 2 saptamani.

#634
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Interesanta ideea de a-i pune 'in iarba'...la anul cred ca te 'copiez'!
;)

#635
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Te invit la un ''schimb de experienta'', dar dupa primul pepene copt.

View Postnanmarius, on 05 iulie 2016 - 17:20, said:

Arata chiar bine pepeni tai, ai avut noroc si de ploi bune in ultimele 2 saptamani.

Nu chiar, au apa la dispozitie non-stop, am aplicat ce ne-au sfatuit colegii mai experimentai de aici, carora le multumesc si in numele vostru.

#636
alexutzu30

alexutzu30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.11.2013
Am  iesit si noi azi la noi in zona merge cu 1.5lei kg si 4 lei galbenu la voi cum e?

#637
raimond

raimond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.12.2008
pucheni 2lei galbenii , 1 leu cel rosu  piata este full

#638
nanmarius

nanmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 24.06.2005
Corsica un schimb de experienta nu cred ca putem avea ca eu sunt la primul an de legumicultura si doar sa invat de la tine as putea. Oricum de admirat toata gradina ta . Am inceput anul asta si fac legumicultura doar in week-end cand ma duc la tara (Adunatii Copaceni-Varlaam) , in rest ma impart intre Brazi (serviciu) si Bucuresti unde stau.

Edited by nanmarius, 06 July 2016 - 17:58.


#639
alexutzu30

alexutzu30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.11.2013
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files



#640
nanmarius

nanmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 24.06.2005
Au inceput si la mine sa se formeze primii pepenasi.

Attached File  IMG_20160709_191612.jpg   108.9K   27 downloadsAttached File  IMG_20160709_192411.jpg   161.68K   29 downloadsAttached File  IMG_20160709_102530.jpg   159.54K   28 downloads

#641
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
am si eu o nelamurire, daca se poate.
de ce pepenii colorati integral sunt mai scumpi decat cei vargati ? in bv vargatii sunt 1.5, cei colorati 2.

... si cultiva cineva vreun soi prin zona brasov sau zone asemanatoare ca soare/temperatura ? anul trecut am pus ceva seminte si am obtinut o aluna in iarna.

Edited by fr0ggybv, 22 July 2016 - 08:15.


#642
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
vargatii au coaja groasa si mai putin miez.

#643
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Am o mare ''problema'' in sensul ca pepenii mei s-au facut destul de mari si nu pot face diferenta intre un pepene copt si unul necopt. Imi este teama sa nu-l rup degeaba de pe vrej. In afara de trucul cu ciocanitul nu mai cunosc altceva, este primul an in care cultiv pepeni. Ma puteti ajuta cu alte metode?
Multumesc.

#644
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Cauti pepenii la carcei.
Carcelul din dreptul fructului copt este uscat. Este o metoda verificata. Anul asta abia avem pepenasi cat aluna... asteptam luna septembrie cu nerabdare :)))

#645
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Domnu' Marian sa stii ca si cei mai experimentati culegatori rup pepeni necopti uneori.
Urmareste cand se usuca lingurita si carcelul.
Mi s-a intamplat uneori sa gasesc pepeni rozii care avea carcelul uscat asa ca eu nu ma bazez doar pe asta.
Alte doua semne de confirmare sunt burta pepenelui care trebuie sa fie galbena si nu albicioasa si inainte sa il rupi pune podu' palmei pe el si lasa-te usor cu greutate. Daca paraie inauntru e copt.

#646
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Sunetul gros, dogit, carcelul care, cu cat e mai copt pepenele se usuca mai tare, la un pepene bun de mancat poate sa fie si partial uscat, nu te astepta sa fie musai ca un carcel lasat 5 zile in soare...plus stratul de pruina care se duce, pepenele devine mai lucios.
Aia mai slabi de inger ii mai si paraie daca nu sunt siguri, daca e copt paraie, daca e crud inca nu paraie, totusi metoda asta nu am folosit-o niciodata, il ferfelesti inauntru daca e parguit si apoi il mai lasi 2-3 zile, daca il mananci repede, fiind foartr aproape nu e bai...

Intra in ei fara mila ca asa inveti...cand cultivam pentru vanzare, acum vreo 25 de ani, traia tataie, m-a pus sa rup eu pepenii, sa-i vand tot eu si sa iau eu banii...3 ture, in acelasi loc, printre blocuri unde ma stiau toti vecinii...din 3 oltcituri am invatat...ce era crud insemna pierdere si rasul cunoscutilor, dadeam dop ca sa nu ma fac de ras complet si pe aia nu aveam voie sa iau decat jumate din pret, pret intreg doar la pepene intreg...ce era trecut, desi superdulce, la fel...cocosul trebuia sa ramana atasat de restul...
la prima tura am pierdut cam o treime din bani..ba ca nu eram sigur, ba ca am rupt prea devreme, ba prea tarziu..
la a treia din vreo 150 doar vreo 2-3 nu erau perfecti.

Vremuri frumoase, mi-e dor sa pun iarasi pepeni, pentru mine, nimic nu e mai bun decat un pepene perfect, rupt la rasarit, tinut la umbra si mancat dupa pranz, sa bagi pana nu mai intra si sa nu te poti opri...ala insemnat pe care l-ai bibilit 4-5 saptamani  l-ai acoperit cu iarba sa nu il parleasca soarele si ciorile...




#647
cata_dark

cata_dark

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.06.2016
Ce preturi sunt  prin tara en-gros ne poate ajuta cineva cu informatii?

#648
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Pai daca la rosii pepenii frumosi, mari, sunt la taraba 1leu iti dai seama ca la engros pretul e cel mult la jumate, mai ales in camp.
galbenii probabil 1-1.5 maxim functie de calitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate