Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

PEPENI

- - - - -
  • Please log in to reply
980 replies to this topic

#973
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014
Bună, am pus și eu în gradina câteva seminte de pepene verde, semințele cumpărate, o ibtrebare de la un începător în grădinărit : ce sa fac au început sa crească mai multe brate din tulpina principala toate  au flori, pe unul din brate am și un rod, deci ce să fac? să las numai un rod5? să tai celelalte brațe? să rup numai noile flori? Mulțumesc, atașez o poză cu....

Attached Files



#974
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015
Bună dimineața. Pe sol, se lasă toți lăstarii. Doar în cazul culturii pe verticală, se lasă un singur braț (însă și acolo se pot lăsa și pe sol, un număr limitat).

Edited by Solar-1, 12 July 2022 - 08:12.


#975
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014

View PostSolar-1, on 12 iulie 2022 - 08:11, said:

Bună dimineața. Pe sol, se lasă toți lăstarii. Doar în cazul culturii pe verticală, se lasă un singur braț (însă și acolo se pot lăsa și pe sol, un număr limitat).
OK, și dacă încep sa facă alte fructe ceilalți lastari să le înlătur?am văzut un clip video cum înlătură de pe lastari noi și a lăsat 1 fruct pe 1 lastar, sanț multe ramificatii, nu leam numărat dar sunt multe, 5...6...7

Edited by natalia71, 12 July 2022 - 08:54.


#976
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015
Nu, planta știe cât poate duce. În general, nu leagă primii 1-2 pepeni apăruți, până nu are un anumit stadiu de dezvoltare.

#977
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014

View PostSolar-1, on 12 iulie 2022 - 08:58, said:

Nu, planta știe cât poate duce. În general, nu leagă primii 1-2 pepeni apăruți, până nu are un anumit stadiu de dezvoltare.
Deci tu spui să-l las sa crească și sa facă câte fructe vrea?
Asta e clipul ce lam urmărit
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ek9ikThnSmM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#978
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015
Eu vă spun din practică. Nu câte vrea, ci câte poate duce, că ar vrea planta săraca, să facă cât mai mult. Posted Image

#979
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014

View PostSolar-1, on 12 iulie 2022 - 09:15, said:

Eu vă spun din practică. Nu câte vrea, ci câte poate duce, că ar vrea planta săraca, să facă cât mai mult. Posted Image
Multumesc pentru răspuns, concret, câte fructe sa las? Sa las pe fiecare brat 1? Te rog fi mai explicit, ai urmărit clipul ce lam postat? Eu mă gândeam că decât sa facă 4..5 pepeni mici mai bine 1 mare, cred că asta vrea sa spună și clipul video

Edited by natalia71, 12 July 2022 - 09:58.


#980
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015
Aici depinde de soi, cu mărimea. Și cât de bine este aprovizionat solul cu nutrienți. Poate face unul-doi mari și pe ceilalți mici să îi avorteze, sau poate duce mai mulți și tot mulțumitor să fie la mărime.

Așa arată la mine. Posted Image  Danubiana F1 și Peace F1, pe ici, pe colo.

Attached Files



#981
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.01.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OcV-ubYJAdo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :-)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate