Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Personal Zapp!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
177 replies to this topic

#73
error357

error357

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 24.12.2006

View Posthansol1, on 1st February 2010, 11:36, said:

Inainte sa vorbesti priveste ce eforturi a facut cosmoromul sa supravietuiasca prin dezafectarea anumitor site-uri din tara unde nu se mai "justifica" acoperirea .

Foarte interesant, ai vreun exemplu?

#74
danielarvy1

danielarvy1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 29.01.2010

View Postbello1, on 1st February 2010, 21:31, said:

Creditul nu se va pastra pentru ca nu este eficient. Cu 200 de euro pe optiunile existente la Cosmote....stai ani fara sa platesti, de ce ar face asta ?
e grav daca se intampla asta.....
mie una imi vine sa plang; vorbind la modul cel mai serios...

Edited by danielarvy1, 01 February 2010 - 21:45.


#75
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Pe NoPay nu exista contract.
In principiu nu prea ii intereseaza ce se intampla cu creditul aferent.

#76
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Daca reteaua s-ar dezafecta, spuneti-mi cel putin un motiv pentru care toti clientii Zapp sunt resemnati (pentru 12 sau 24 de luni) ? CA unii vor sa migreze catre Cosmote e problema lor, dar sunt resemnari foarte multe in Zapp.

#77
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai daca se opreste reteaua CDMA inseamna ca se opreste si internetul.....de internet ce se va alege? mi se pare o prostie sa nu mai fie net pe evdo....eu l-as extinde la nivel national.

#78
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009

View Postmihai20005, on 1st February 2010, 21:46, said:

Daca reteaua s-ar dezafecta, spuneti-mi cel putin un motiv pentru care toti clientii Zapp sunt resemnati (pentru 12 sau 24 de luni) ? CA unii vor sa migreze catre Cosmote e problema lor, dar sunt resemnari foarte multe in Zapp.

Tu ai idee ce inseamna sa tina in productie acea retea pentru ~ 200.000 cat are Zapp pe voce ? Ce costuri implica.....

200.000 poate primi cosmote in orice moment, fara costuri prea mari din partea operatorului.

Mie imi este teama ca urmeaza ce imi povestea cineva azi ....
      
     1. Cosmote vinde acum urgent EVDO ....pentru a castiga clienti pe termen scurt;
     2 . Cosmote lanseaza 3G, extinde reteaua;
     3. Cosmote trece de pe EVDO si CDMA toti clientii pe 3G - GSM;
     4. Cosmote trimite reteaua Zapp CDMA la "fier vechi"....

Din ce am auzit costurile sunt imense mai ales pe echipamentele Lucent....

View Postrich1974, on 1st February 2010, 21:53, said:

pai daca se opreste reteaua CDMA inseamna ca se opreste si internetul.....de internet ce se va alege? mi se pare o prostie sa nu mai fie net pe evdo....eu l-as extinde la nivel national.

Nimeni care detine o licenta UMTS nu mai extinde EVDO. Ce sens ar avea ?
CDMA-ul este o tehnologie fara viitor, practic nu se va trece de 3.1 Mbps ever , UMB-ul a fost abandonat iar tehnologia CDMA ingropata.

Lumea se uita spre LTE si WiMAX si noi mai vorbim de CDMA ?


O sa-mi spui ca aduce avantaje in rural.....asa este ...insa in rural costurile sunt mari si marjele de profit mici, deci nu merita.


Cine se mai concentreaza pe CDMA ? Huawei si ZTE .....in rest producatorii seriosi ca : Ericsson , Alcatel-Lucent, Nokia-Siemens.....au abandonat aproape total CDMA-ul.

Edited by bello1, 01 February 2010 - 21:59.


#79
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postdaniel1999, on 1st February 2010, 20:37, said:

nici eu nu ma gandeam la cine stie ce telefoane...
toata lumea spera sa se pastreze creditul....

Nu stiu daca are vreo relevanta:
Am gasit articolul asta mai vechi din Evenimentul Zilei:
Cosmote scapa de abonatii Cosmorom

Cine mai stie cum fost exact transferati cartelarii Cosmorom dupa preluarea de catre Cosmote?
Si-au putut pastra creditul odata ce SIM-urile Cosmorom nu s-au mai inregistrat in retea ? Li s-au dat SIM-uri noi pe Cosmote cu acelasi credit?
Mai tin minte ca exista bonus 50% la reincarcare pe vremea Cosmorom si tarifarea al secunda dupa primele 15 sec  :coolspeak:

#80
hansol1

hansol1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.05.2006

View Posterror357, on 1st February 2010, 21:36, said:

Foarte interesant, ai vreun exemplu?


Nu stau sa caut dovezi dar istoria se repeta . eu sincer am prins vremea cand am fost fortati sa trecem in cosmote.

#81
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View Postbello1, on 1st February 2010, 21:57, said:

Tu ai idee ce inseamna sa tina in productie acea retea pentru ~ 200.000 cat are Zapp pe voce ? Ce costuri implica.....

200.000 poate primi cosmote in orice moment, fara costuri prea mari din partea operatorului.

Mie imi este teama ca urmeaza ce imi povestea cineva azi ....
      
     1. Cosmote vinde acum urgent EVDO ....pentru a castiga clienti pe termen scurt;
     2 . Cosmote lanseaza 3G, extinde reteaua;
     3. Cosmote trece de pe EVDO si CDMA toti clientii pe 3G - GSM;
     4. Cosmote trimite reteaua Zapp CDMA la "fier vechi"....

Din ce am auzit costurile sunt imense mai ales pe echipamentele Lucent....

Nu cred ca Cosmote va oprii reteaua Zapp CDMA pentru ca au 2 retele CDMA (1 ZAPP si 1 Romtelecom). Cea mai buna solutie ar fi ca ei sa isi vada de 3G lor si Zapp sa il contopeasca cu Romtelecom Mobil ca sa formeze o retea nationala CDMA. E foarte aiurea ca fiind acelasi patron sa tina 2 retele CDMA diferite (costuri duble). Cred ca inchiderea definitiva Zapp si trecerea clientilor pe GSM ar fi o ultima solutie.:D <_<

#82
hansol1

hansol1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.05.2006

View PostGabyyy93, on 1st February 2010, 22:13, said:

Nu cred ca Cosmote va oprii reteaua Zapp CDMA pentru ca au 2 retele CDMA (1 ZAPP si 1 Romtelecom). Cea mai buna solutie ar fi ca ei sa isi vada de 3G lor si Zapp sa il contopeasca cu Romtelecom Mobil ca sa formeze o retea nationala CDMA. E foarte aiurea ca fiind acelasi patron sa tina 2 retele CDMA diferite (costuri duble). Cred ca inchiderea definitiva Zapp si trecerea clientilor pe GSM ar fi o ultima solutie.:D <_<

Nu cred ca poate sa le contopeasca datorita impedimentului tehnic si anume zapp 450mhz, rtc 430mhz  ( sper sa nu vorbesc prosti) . O parte din amplasamente cred  ca vor fi folosite in continuare pentru instalare de antene in special unde sunt deficitari cosmo si rtc .

Asa ca puneti telefoanele la vanzare sa mai scoateti un  ban pe ele .

#83
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Deja se vorbeste mult pe langa. Adevarul este ca reteaua Zapp va fii functionala inca cel putin 1 an. Dupa aceea va ramane partea de date si vocea va fii transferata pe Cosmote. Asta in primul an, dupa nu se stie nimic. In niciun caz nu vor fii aruncate la gunoi echipamente de sute de mii de euro.

#84
danielarvy1

danielarvy1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 29.01.2010

View Posthansol1, on 1st February 2010, 22:18, said:

Asa ca puneti telefoanele la vanzare sa mai scoateti un  ban pe ele .

amator de chilipiruri?

#85
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
personalul Zapp, cel putin de la relatii cu clientii sunt cei mai incompetenti si mai jalnici pe care i-am vazut in viata mea la vreun serviciu.
e chiar binevenita initiativa cosmote.

#86
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
mie nu mi s-a parut. Si in plus, poti vorbi cu o persoana (nu cu un robotel) cel mai rapid dintre celelalte retele mari

#87
razvanxkr

razvanxkr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.01.2010
Stiti ce as face eu daca as fi in HR Vodafone si Orange?
I-as oferta pe 1 martie, cand restul din zapp au plecat deja, pe toti oamenii cheie din zapp. Aia care au grija de retea, de sistemele de facturare, orice cu impact la clienti. Cu contract in care ma angajez sa ii tin 2 ani la acelasi salariu.

1. oamenii sunt buni, ar fi un plus pentru companie
2. la cati mai sunt, vreo 80 de oameni, ar insemna vreo 100.000 de euro pe luna cheltuieli cu ei, care pt org sau vdf e fix pix
3. mi-ar aduce o serie de beneficii, de ex conturi pe vanzari, info despre competitie, etc
si cel mai important,
4. ar bloca total cosmote posibilitatea migrarii serviciilor ca magazin online, portal, migrare retea 3G etc.  (sunt multe servicii business pe care zapp le are "vodafone sau orange like" si pe care cosmote nu le are)
5. s-ar mari sansa ca reteaua sa cada intr-un mod sublim de grav si prelung. sau facturarea. sau orice. si atunci ar fi organisme care s-ar alerta ca un operator al OTE, telemobil, nu administreaza cum trebuie licentele oferite de stat. ca aia de 3G de exemplu...

#88
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
E normal ceea ce spui.
Esti fost angajat Zapp?

#89
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Posthansol1, on 1st February 2010, 22:18, said:

Nu cred ca poate sa le contopeasca datorita impedimentului tehnic si anume zapp 450mhz, rtc 430mhz

Daca nu ma insel, terminalele CDMA au si banda de CDMA 450-470 si cea CDMA 410-430 MHz (Block frequency A/B/C/D).
Prin analogie de ex terminalele pe GSM 900 au si banda E-GSM adiacenta la cea de 900.

#90
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postrazvanxkr, on 1st February 2010, 23:02, said:

Quote

Stiti ce as face eu daca as fi in HR Vodafone si Orange?
din fericire NU ESTI!!! chiar crezi ca OTE&DT sunt copii de mingi ? grecii sunt printre cei mai vechi si buni comercianti de pe planeta asta...




Edited by unchiujim, 01 February 2010 - 23:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate