Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...
 Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)
 Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop
 Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom
 

Personal Zapp!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
177 replies to this topic

#109
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004

View Postunchiujim, on 2nd February 2010, 23:06, said:

de ce crezi tu ca noii proprietari ai Zapp nu sunt in stare sa mareasca numarul abonatilor de la 200.000 la mult mai mult? exista precedente-vezi COSMOROM care avea si mai putini abonati dar si o acoperire muult mai mica . :rolleyes:

Pe atunci erau alte vremuri, si o alta penetrare a telefoniei mobile. Acum nu prea mai are de unde sa fure clienti ca sa creasca semnificativ.

#110
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postgalex, on 2nd February 2010, 23:25, said:

Pe atunci erau alte vremuri, si o alta penetrare a telefoniei mobile. Acum nu prea mai are de unde sa fure clienti ca sa creasca semnificativ.
probabil , dar eu vad zilnic comportamentul romanului asa ca zic o vorba din stramosi :,,balta are peste " si continui : MULTI ! :naughty:  :coolspeak:  :peacefingers:

#111
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View Postunchiujim, on 2nd February 2010, 23:06, said:

de ce crezi tu ca noii proprietari ai Zapp nu sunt in stare sa mareasca numarul abonatilor de la 200.000 la mult mai mult? exista precedente-vezi COSMOROM care avea si mai putini abonati dar si o acoperire muult mai mica . :rolleyes:

La ce telefoane ZTE de cacao ofera Zapp pana in prezent ma indoiesc ca noul patron OTE o sa mai investeasca in aceasta retea. Tot GSM e cea mai tare si in materie de viteze download 3,6 -7,2 - 21,1 MBPS si in materie de telefoane. Ma indoiesc ca tu ai renunta la Nokia tau ca sa iei un ZTE pe Zapp.  :rolleyes:

#112
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009

View Postunchiujim, on 2nd February 2010, 23:06, said:

de ce crezi tu ca noii proprietari ai Zapp nu sunt in stare sa mareasca numarul abonatilor de la 200.000 la mult mai mult? exista precedente-vezi COSMOROM care avea si mai putini abonati dar si o acoperire muult mai mica . :rolleyes:

De ce sa forteze marirea , poate doar ca 500 de angajati Romtelecom sa-si mai pastreze locurile de munca.....trecand pe acest "proiect nou".

Iti aduci aminte cum a fost si cu CDMA 420 .....hai ca iti aduci....


View PostGabyyy93, on 2nd February 2010, 23:51, said:

La ce telefoane ZTE de cacao ofera Zapp pana in prezent ma indoiesc ca noul patron OTE o sa mai investeasca in aceasta retea. Tot GSM e cea mai tare si in materie de viteze download 3,6 -7,2 - 21,1 MBPS si in materie de telefoane. Ma indoiesc ca tu ai renunta la Nokia tau ca sa iei un ZTE pe Zapp.  :rolleyes:

Viseaza si el ....sursele spun ca Romtelecom va face reduceri istorice de personal in acest an, omul inca mai spera.....e dreptul lui.

Edited by bello1, 02 February 2010 - 23:56.


#113
recl-sr

recl-sr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 17.04.2009
Spun si eu o chestie cu toate ca multi s-ar putea sa-mi sara in cap.

Cosmote ar putea sa pastreze 1x pe voce si sa-si lanseze serviciu de telefonie la punct fix (similar fix tel Zapp sau Vdf acasa) , in loc sa dea terminale fixe cu numar de mobil (cazul Zapp) ar putea solicita de la ANCOM numere de genul 031 xxx xxx, operator alternativ de telefonie fixa, si asa ar putea sa mai faca ceva abonati si pe telefonie fixa.

Acum urmeaza replici de genul " da ce oi vrea sa rivalizeze cu Romtelecom?" si pot sa dau foarte lejer si raspunsul , Romtelecom are o acoperire CDMA foarte mica si nu cred ca ar rivaliza in nici un fel.
Cosmote detineacum CDMA 450 Mghz si cei de la RTC 425 daca nu ma insel, frecvente diverite.
Cosmote este Cosmote si Romtelecom este Romtelecom, de exemplu vad ca si unu si altu ofera acum int prin CDMA si nu se canibalizeaza.
Bineinteles ca nu ma asculta nici dracu pe mine, dar din punctul meu de vedere ar mai fi facut ceva abonati si astfel gaseau si o intrebuintare 1x-ului.

Edited by recl-sr, 03 February 2010 - 20:08.


#114
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postrecl-sr, on 3rd February 2010, 20:06, said:

Spun si eu o chestie cu toate ca multi s-ar putea sa-mi sara in cap.

Cosmote ar putea sa pastreze 1x pe voce si sa-si lanseze serviciu de telefonie la punct fix (similar fix tel Zapp sau Vdf acasa) , in loc sa dea terminale fixe cu numar de mobil (cazul Zapp) ar putea solicita de la ANCOM numere de genul 031 xxx xxx, operator alternativ de telefonie fixa, si asa ar putea sa mai faca ceva abonati si pe telefonie fixa.

Acum urmeaza replici de genul " da ce oi vrea sa rivalizeze cu Romtelecom?" si pot sa dau foarte lejer si raspunsul , Romtelecom are o acoperire CDMA foarte mica si nu cred ca ar rivaliza in nici un fel.
Cosmote detineacum CDMA 450 Mghz si cei de la RTC 425 daca nu ma insel, frecvente diverite.
Cosmote este Cosmote si Romtelecom este Romtelecom, de exemplu vad ca si unu si altu ofera acum int prin CDMA si nu se canibalizeaza.
Bineinteles ca nu ma asculta nici dracu pe mine, dar din punctul meu de vedere ar mai fi facut ceva abonati si astfel gaseau si o intrebuintare 1x-ului.
ar fi culmea prostiei sa se intample asa ceva ! cosmote ofera de ceva timp telefonie fixa 0376..... pe gsm la pers juridice...

#115
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009

View Postrecl-sr, on 3rd February 2010, 20:06, said:

Spun si eu o chestie cu toate ca multi s-ar putea sa-mi sara in cap.

Cosmote ar putea sa pastreze 1x pe voce si sa-si lanseze serviciu de telefonie la punct fix (similar fix tel Zapp sau Vdf acasa) , in loc sa dea terminale fixe cu numar de mobil (cazul Zapp) ar putea solicita de la ANCOM numere de genul 031 xxx xxx, operator alternativ de telefonie fixa, si asa ar putea sa mai faca ceva abonati si pe telefonie fixa.

Acum urmeaza replici de genul " da ce oi vrea sa rivalizeze cu Romtelecom?" si pot sa dau foarte lejer si raspunsul , Romtelecom are o acoperire CDMA foarte mica si nu cred ca ar rivaliza in nici un fel.
Cosmote detineacum CDMA 450 Mghz si cei de la RTC 425 daca nu ma insel, frecvente diverite.
Cosmote este Cosmote si Romtelecom este Romtelecom, de exemplu vad ca si unu si altu ofera acum int prin CDMA si nu se canibalizeaza.
Bineinteles ca nu ma asculta nici dracu pe mine, dar din punctul meu de vedere ar mai fi facut ceva abonati si astfel gaseau si o intrebuintare 1x-ului.
sefu' ...anul asta pe vremea cand o sa mergem pe strada in tricou (baietii) si noi fetele in fustita....CDMA 1x o sa fie amintire, o sa-l pastrezi bine in vitrina , ca amintire.

View Postunchiujim, on 3rd February 2010, 23:01, said:

ar fi culmea prostiei sa se intample asa ceva ! cosmote ofera de ceva timp telefonie fixa 0376..... pe gsm la pers juridice...

teoretic .....practic trebuie sa mai traga pana sa ajunga la 100 de clienti :D

#116
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Postbello1, on 3rd February 2010, 23:24, said:

sefu' ...anul asta pe vremea cand o sa mergem pe strada in tricou (baietii) si noi fetele in fustita....CDMA 1x o sa fie amintire, o sa-l pastrezi bine in vitrina , ca amintire.



teoretic .....practic trebuie sa mai traga pana sa ajunga la 100 de clienti :D
si aasta pe fluxuri inchiriate de la ... Romtelecom :)

#117
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
Nu chiar....au o mini solutie ....si ofera peste reteaua mobila.

#118
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postbello1, on 3rd February 2010, 23:24, said:

sefu' ...anul asta pe vremea cand o sa mergem pe strada in tricou (baietii) si noi fetele in fustita....CDMA 1x o sa fie amintire, o sa-l pastrezi bine in vitrina , ca amintire.



teoretic .....practic trebuie sa mai traga pana sa ajunga la 100 de clienti :D
putini si buni (platitori) decat muuuulti si ...slabi (platitori).a nu se confunda nea ION din deal cu compania xyz... daca ma-ntelegi.

#119
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
compania xyz = srl de la tara unde Romtelecom nu putea sa ajunga.

nu ma face sa spun mai multe ....

#120
hansol1

hansol1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.05.2006
Mai ramane de aflat acum cand se va scoate reteaua din priza !
Sincer pentru unii din angajatii zapp imi pare  rau.

#121
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postbello1, on 3rd February 2010, 23:39, said:

compania xyz = srl de la tara unde Romtelecom nu putea sa ajunga.

nu ma face sa spun mai multe ....
aberezi !ma refer la COMPANII si nu la sereleu lu bunicu de la tara....ar trebui sa stii! ai doar franturi de pseudoinformatii asa ca .....liniste.abia astept sa spui(dezvalui)mai multe! te provoc :naughty: !

#122
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009

View Postunchiujim, on 3rd February 2010, 23:46, said:

aberezi !ma refer la COMPANII si nu la sereleu lu bunicu de la tara....ar trebui sa stii! ai doar franturi de pseudoinformatii asa ca .....liniste.abia astept sa spui(dezvalui)mai multe! te provoc :naughty: !

Eu am pseudoinformatii dar dupa cum se observa ....exact ce spuneam eu acum 2 saptamani incep sa confirme mai multe ....adica ...inchiderea CDMA 1x.

Tu ce ai spus pana acum ? Te rog sa-mi dai exemplu de o firma care este pe Cosmote cu fixul si sa-mi spui si motivele. ....sigur nu o sa spui nimic.

Legat de ce intentionez sa spun ...as vrea sa incep cu divizia de vanzari , ce parere ai ? Sau poate cu "operare retea"()NOC....sa le explic oamenilor de ce nu au VDSL decat in anumite zone sau de ce exista oferte regionale, iar ei in rural trebuie sa plateasca mai mult......sau poate cu dvizia de voce..... sau cu "servicii IT".....te las pe tine sa alegi......


Ce zici atasam si niste BR-uri .....hai ca stii ce sunt alea....sper ca nu vrei sa ma provoci si mai mult......

View Posthansol1, on 3rd February 2010, 23:42, said:

Mai ramane de aflat acum cand se va scoate reteaua din priza !
Sincer pentru unii din angajatii zapp imi pare  rau.


Ei sunt singurii de care imi pare si mie rau. Sper ca reteaua CDMA sa ajunga la Cosmote, au oameni buni, care vor sa faca o treaba buna.
Daca va ajunge la Romtelecom , se alege praful.

Edited by bello1, 04 February 2010 - 00:00.


#123
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
La ce succes a avut (si are) o singura retea CDMA, urmatorul este sa faca o a doua paralela <_< Te doare capul la ce povesti mai citesti.. sa fim realisti si sa lasam propaganda fanariota.

In plus RTC si asa are fire nefolosite peste tot (inclusiv in rural). Practic daca trece la RTC si scot un 3Play (fixtel, net CDMA/EVDO, Dolce) isi fac singuri un defavor ca nu valorifica reteaua terestra (si cat de prost trebuie sa arate in rapoarte). Si asa un ADSL 2Mbs nu se compara cu un EVDO.. QoE cum se mai zice :D

Ziceau unii sa puna DSLAM-uri VDSL in bloc direct, pentru 100Mbs, cat de greu e sa arunci un DSLAM ADSL vechi intr-o comuna?

Edited by Blackhawk, 04 February 2010 - 06:42.


#124
pazzno1

pazzno1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.11.2009

View PostBlackhawk, on 4th February 2010, 06:31, said:

La ce succes a avut (si are) o singura retea CDMA, urmatorul este sa faca o a doua paralela <_< Te doare capul la ce povesti mai citesti.. sa fim realisti si sa lasam propaganda fanariota.

In plus RTC si asa are fire nefolosite peste tot (inclusiv in rural). Practic daca trece la RTC si scot un 3Play (fixtel, net CDMA/EVDO, Dolce) isi fac singuri un defavor ca nu valorifica reteaua terestra (si cat de prost trebuie sa arate in rapoarte). Si asa un ADSL 2Mbs nu se compara cu un EVDO.. QoE cum se mai zice :D

Ziceau unii sa puna DSLAM-uri VDSL in bloc direct, pentru 100Mbs, cat de greu e sa arunci un DSLAM ADSL vechi intr-o comuna?

daca eu vreau astazi telefonie fixa de la romtelecom in Bucuresti, pe terminal CDMA ( fie fixtel fie cdma mobil) vor face orice sa castige un client nou....asa ca indiferent ca ei au in zona cablu, daca un client ( persoana fizica, sa ne intelegem)  doreste CDMA nu este refuzat....

nu mai fiti voi asa siguri ca CDMA de la zapp o sa dispara...si nu uitati ca de ff multe ori intre angajatii zapp se lanseaza zvonuri aiurea, incat de cele mai multe ori ei sunt ultimii care afla ce se va intampla de fapt....

#125
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postbello1, on 4th February 2010, 00:02, said:

Eu am pseudoinformatii dar dupa cum se observa ....exact ce spuneam eu acum 2 saptamani incep sa confirme mai multe ....adica ...inchiderea CDMA 1x.

Tu ce ai spus pana acum ? Te rog sa-mi dai exemplu de o firma care este pe Cosmote cu fixul si sa-mi spui si motivele. ....sigur nu o sa spui nimic.

Legat de ce intentionez sa spun ...as vrea sa incep cu divizia de vanzari , ce parere ai ? Sau poate cu "operare retea"()NOC....sa le explic oamenilor de ce nu au VDSL decat in anumite zone sau de ce exista oferte regionale, iar ei in rural trebuie sa plateasca mai mult......sau poate cu dvizia de voce..... sau cu "servicii IT".....te las pe tine sa alegi......


Ce zici atasam si niste BR-uri .....hai ca stii ce sunt alea....sper ca nu vrei sa ma provoci si mai mult......




Ei sunt singurii de care imi pare si mie rau. Sper ca reteaua CDMA sa ajunga la Cosmote, au oameni buni, care vor sa faca o treaba buna.
Daca va ajunge la Romtelecom , se alege praful.
scuze ! corectez : FABULEZI!nici macar IOANIDIS nu poate face afirmatii la modul la care le faci tu!ciudata aceasta intoarcere a armelor.....ai ramas cu sechele in urma unui anumit eveniment?

#126
clptl

clptl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 28.01.2005

View Postspare-me, on 1st February 2010, 22:26, said:

personalul Zapp, cel putin de la relatii cu clientii sunt cei mai incompetenti si mai jalnici pe care i-am vazut in viata mea la vreun serviciu.
e chiar binevenita initiativa cosmote.

te-ai gandit ca poate urmeaza si ei niste directive noi.. de la sefi noi.. ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate