Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Transport in Roma

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#199
san_du

san_du

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.01.2012

 giagia, on 16th May 2012, 18:10, said:

Dupa indelungi cautari pe diverse siteuri si forumuri saptamanile trecute am gasit mai multe variante de transport ieftin Fiumicino - Roma dupa cum urmeaza :

http://www.trenitalia.com/ FR1= 8 eur
busuri:
http://www.cotralspa.it = 4.5 eur pana la termini

http://www.terravision.eu = 4 sau 6 eur
link util : http://www.roninrome...ion-back-at-fco

http://www.tambus.it = 6 eur  - termini

http://www.sitbusshuttle.com = 8 eur

http://www.schiaffini.it/  autobus atral = 4 eur  

Dar eu am decis sa merg pe varianta cea mai ieftina cu trenul FR1 care am vazut ca s-a vehiculat si undeva in acest forum, poate nu exact cum o propun eu, dar deoarece tocmai m-am intors ieri va pot da datele actualizate.  

Se cumpara din statia din Fiumicino biletele de tren de la automat ( poate si de la ghiseu ,banuiesc ca trebuie sa fie aceleasi preturi) :
fiumicino - parco leonardo -3 km- 1 eur
parco leonardo - fiera di roma - 5km - 1 eur
metrobus -1 eur (de la tabacherie) - e valabil din Fiera di Roma pana oriunde in Roma in zona metropolitana, deci cu el am mers pana la Ostiense de unde am intrat la Piramide pe linia de metrou si de acolo am mers mai departe pana la Ottaviano
=> total 3 eur din aeroport pana oriunde in Roma  :thumbup:

Ca timp, la intoarcere, de la Ottaviano , fara coborari suplimentare , decat cele de legatura intre metro-uri si apoi Piramide - Ostiense si cumparat bilete la automat la Ostiense ( si pierdut un tren pt ca era afisat gresit la intrare peronul deci 15 minute am asteptat in plus) ne-a luat aproape 90 minute.

Se pare ca ar fi recomandabil sa te dai jos din tren la statiile intermediare; noi am coborat la shopping Parco Leonardo, e f aproape, treci liniile de tren pe pasarela si apoi treci strada - am mers la Auchan sa luam de mancare si baut pt cina si micul dejun (am avut apartament cu bucatarie echipata full si living). Dar la Fiera di Roma nu am mai coborat pt ca am vazut un controlor care ii valida unui baiat un ticket de metrobus ( desi stiam ca nu e valabil decat de la fiera!?!) cu pixul, scriind data si ora pe el. Asa am facut si noi, dupa ce am mai intrebat o doamna din statia de la Parco Leonardo unde nu mergeau masinile de validat ( si pe siteul cailor ferate se recomanda aceasta procedura de convalidare deci sigur e ok).

Cand am venit inapoi am procedat la fel, dar am cumparat ambele bilete din statia Ostiense , si apoi le-am validat du pixul din tren la fiera di roma.

Deci eu cred ca aceasta e varianta cea mai ieftina, destul de comoda ,si chiar daca vreti sa fiti super siguri ca nu comenteaza nimeni nimik ( desi nu cred ca au ce comenta; biletele si metoda sunt perfect legale) si ati pierde cate 15 min la cele 2 statii intermediare, poate mai rapida decat autobusele pt ca orarele bus-urilor sunt cam aiurea si eu ar fi trebuit sa astept cel putin vreo 40 min pana la primul bus spre Roma de ex.
Daca vi se par mai comode busurile puteti sa le luati pt ca sunt cateva variante f ieftine, dar am citit cateva cazuri in care ori nu au respectat orarul ori au avut intarzieri mari ( trenurile FR1 sigur circula la 15 min se pare) ori nu au avut loc in autobus pt ca erau multi cu rezervari platite pe net.

Sper sa va fie de ajutor  :OK:
La Fiera di Roma as putea activa Roma-Pass-ul pe care intentionez sa-l cumpar din aeroport?

#200
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 san_du, on 2nd June 2012, 22:01, said:

La Fiera di Roma as putea activa Roma-Pass-ul pe care intentionez sa-l cumpar din aeroport?
Da, RomaPass e valabil exact de la Fiera di Roma. Exact asta mã gândisem sã comentez la postul lui @giagia, anume cã de la Fiumicino poþi ajunge cu 2 euro oriunde în Roma, dacã activezi RomaPass de la staþia Fiera di Roma.
Dar m-am abþinut, întrucât ar trebui folosit RomaPass intensiv, în aºa fel încât reducerile obþinute din vizitele la obiective (plus alte cãlãtorii prin Roma) sã fie de cel puþin 30 de euro (atâta costã cardul). Numai aºa ar costa cãlãtoria de la Fiumicino 2 euro. Iar dacã avionul ajunge dupã-amiazã, atunci va fi greu sã acumulezi reduceri atât de mari în cele 2 zile rãmase. Deci depinde de cât timp reuºeºti sã acorzi pentru vizite în ziua când ajungi în Roma.

Sãnãtate ºi toate cele bune !

#201
cristinamaria501

cristinamaria501

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.07.2008
Buna, are cineva idee cum ajung de pe Fiumicino la hotel Marc  AURELIO care se afla aproape de statia de metrou Cornelia?? traseu simplu...Multumesc

#202
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 05.12.2007

 cristinamaria501, on 12th June 2012, 18:07, said:

Buna, are cineva idee cum ajung de pe Fiumicino la hotel Marc  AURELIO care se afla aproape de statia de metrou Cornelia?? traseu simplu...Multumesc
cum iesi din terminalul aeroportului, faci dreapta spre statia de autocare, aprox 10-15 min de mers pe jos - vei folosi linia Terravision, 6 euro , iar biletul se cumpara din terminalul T3, unde Terravisionul are ghiseu; autocarele pleaca spre Roma intr-un interval de sub 1 ora! Ajungi la Roma dupa aprox 1 ora, la Termini!
La statia Termini, de pe peronul Terravision te indrepti spre gura de metrou( panou luminat: M mare rosu), de unde cumperi bilet de 1 calatorie de la automat(1.5 euro) , apoi intri in metrou si cauti linia rosie (mai este si linia albastra);pe orice harta a metroului afisata pe pereti,  te vei orienta ptr. peronul pentru statia Cornelia, cu destinatia finala: Batisttini-punct terminus; vezi sa nu o iei invers! Te urci in metrou si mergi 10 statii si ai ajuns la Cornelia; nu-ti face probleme, vei fi anuntata auditiv si vizual ce statie urmeaza, si pe care parte cobori;
la statia Cornelia urmaresti iesirea (usciti pe italiana) spre via Aurelia (apare afisata la un moment dat), altfel te scoate in alta directie si te dezorientezi!
Dupa ce iesi din gura de metrou spre via Aurelia, mergi tot inainte cam 100 de metri pana la prima intersectie semaforizata (cu MC Donalds pe colt), apoi faci dreapta, mai mergi 50 de metri si  ai ajuns la hotel (pe partea dreapta a strazii)!

p.s. daca crezi ca nu te descurci, mai intreaba la informatii sau chiar lumea de pe strada

#203
giagia

giagia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.12.2005

 san_du, on 2nd June 2012, 23:01, said:

La Fiera di Roma as putea activa Roma-Pass-ul pe care intentionez sa-l cumpar din aeroport?

Da asa este , il poti activa, dar dupa cum a detaliat si OvidiuNS , nu merita activat decat daca ajungi foarte dimineata. Eu am ajuns pe la ora 15  si cu un drum de aprox o ora jumate (tren +metroB+metroA) pana la statia Ottaviano plus despachetat , dush si alte cele , am mai avut doar vre 4 ore libere seara in care am facut cunostinsa cu imprejurimile si ne-am plimbat pana in piata Navona.
Deci eu am preferat sa cumpar de la tabbacheria din gara un bilet mormal de metrobus cu 1 eur si mi-am activat romapass-ul doar a doua zi.
Mi-a mai raspuns cineva si pe forumul de la tripadvisor, puteti studia si acolo o varianta mai ieftina dar care pt mine era mai lunga si mai complicata : autobus cotral pana la Lido, si de acolo urcat pe un alt tren spre Roma cu 1 eur, Lido fiind deja in zona metropolitana. Varianta asta poate fi interesanta pt cine vrea sa vada si marea, plaja si nu are multe bagaje si membri ai familiiei de coordonat  :rolleyes:

#204
cristinamaria501

cristinamaria501

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.07.2008

 pipopa, on 18th June 2012, 11:37, said:

cum iesi din terminalul aeroportului, faci dreapta spre statia de autocare, aprox 10-15 min de mers pe jos - vei folosi linia Terravision, 6 euro , iar biletul se cumpara din terminalul T3, unde Terravisionul are ghiseu; autocarele pleaca spre Roma intr-un interval de sub 1 ora! Ajungi la Roma dupa aprox 1 ora, la Termini!
La statia Termini, de pe peronul Terravision te indrepti spre gura de metrou( panou luminat: M mare rosu), de unde cumperi bilet de 1 calatorie de la automat(1.5 euro) , apoi intri in metrou si cauti linia rosie (mai este si linia albastra);pe orice harta a metroului afisata pe pereti,  te vei orienta ptr. peronul pentru statia Cornelia, cu destinatia finala: Batisttini-punct terminus; vezi sa nu o iei invers! Te urci in metrou si mergi 10 statii si ai ajuns la Cornelia; nu-ti face probleme, vei fi anuntata auditiv si vizual ce statie urmeaza, si pe care parte cobori;
la statia Cornelia urmaresti iesirea (usciti pe italiana) spre via Aurelia (apare afisata la un moment dat), altfel te scoate in alta directie si te dezorientezi!
Dupa ce iesi din gura de metrou spre via Aurelia, mergi tot inainte cam 100 de metri pana la prima intersectie semaforizata (cu MC Donalds pe colt), apoi faci dreapta, mai mergi 50 de metri si  ai ajuns la hotel (pe partea dreapta a strazii)!

p.s. daca crezi ca nu te descurci, mai intreaba la informatii sau chiar lumea de pe strada
Multumesc, ai idee cealalta iesire de la metrou cum se numeste? cea opusa gurii de la via Aurelia? eu sunt la hotel MARC AURELIO nu HOTEL AURELIUS...

#205
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 cristinamaria501, on 23rd June 2012, 12:44, said:

Multumesc, ai idee cealalta iesire de la metrou cum se numeste? cea opusa gurii de la via Aurelia? eu sunt la hotel MARC AURELIO nu HOTEL AURELIUS...
Statia de metrou Cornelia are 6 "guri".3 sunt in intersectia dintre Circonvallazione Cornelia si Largo(Via)Boccea,2 sunt pe Circonvallazione Cornelia,la intersectia cu Via Accursio,a sasea e pe Circonvallazione Cornelia,la mijlocul distantei dintre cele 2 grupuri si e pt persoane cu disabilitati.Primele mentionate ar fi ceva mai aproape de hotelul tau(700-800m).

#206
cristinamaria501

cristinamaria501

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.07.2008

 marian07, on 1st February 2012, 14:50, said:

Salut,
Pe 28 aprilie plec si eu la Roma si cum este  pt prima data n-am habar de nimic,este .Deci o sa stau 3 zile si mi-am propus sa vad COLOSSEUM,FONTANA DI TREVI ,VATICANUL , LIDO DI OSTIA SI un meci de fotbal ( AS ROMA este echipa mea favorita deci pot sa spun ca asta e  prima tinta).Acum as  vrea sa ma  ajutati si pe mine cu transportul in primu rand:cum ajung de pe Fiumicino la hotel Marc  AURELIO care se afla aproape de statia de metrou Cornelia?? ,cum ajung de la Hotel  la OSTIA??  Va multumesc anticipat si o ultima intrebare ,de fapt cea mai importanta : SANT DE AJUNS 3 ZILE PT TOATA OBIECTIVELE MELE??


buna, am si eu un city break la acceasi locatie - poti sa imi spui cum a fost ..daca ai avut timp sa vizitezi tot.
ms

#207
gico

gico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.04.2005

 cristinamaria501, on 12th June 2012, 18:07, said:

Buna, are cineva idee cum ajung de pe Fiumicino la hotel Marc  AURELIO care se afla aproape de statia de metrou Cornelia?? traseu simplu...Multumesc


Am vazut ca poti sa iei autobuz Cotral de la aeroport la statia Cornelia. Vezi linkul asta. Costa 5 euro, daca ai bagaje cred ca e mai usor asa.

#208
lali_lali

lali_lali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.09.2012
Salut ! Ajutati-ma si pe mine, va rog, cu niste detalii. Voi calatori in Roma 3 zile si as dori sa stiu:
- daca imi cumpar un BTI (care am inteles ca este valabil 3 zile, pret 11 EUR ?) pot sa il fol. pt a ajunge in statiile Saxa Rubra (aici am hotelul) si in Settebagni  ?
- acest BTI il pot cumpara din aeroport si sa-l folosesc pt a ajunge in gara Termini (folosind FR 1)...sau pt ruta ac. trebuie sa aleg neaparat una din variantele propuse de voi...

Sau altfel spus, ce varianta de transport sa aleg pt 3 zile de vizitat Roma, luand in calcul ca am hotelul in apropierea statiei Saxa Rubra.

Multu' tare, tare mult pt ajutor ! Posted Image

#209
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

 zugry, on 02 februarie 2011 - 20:59, said:

Roma Pass / TI sunt valabile si pe liniile electrice din centrul Romei?
De mai bine de 2 ani nu s-a gasit raspuns la intrebarea asta.Posted Image
De fapt, ce sunt alea ,,Elettriche" si ,,Filobus" pe situl ATAC.it?

LE. Am gasit. ,,Filobus" (autobus cu fir :P) este troleibuz, iar ,,Elettriche" sunt niste parodii de autobuz, care intra pe niste stradute inguste cat pistele de biciclete (inexistente) din Buc. Da' tot n-am aflat daca Roma Pass e valabil pe ,,Elettriche".

Edited by whoswho69, 30 March 2013 - 19:35.


#210
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 nancymorya, on 24 iulie 2013 - 08:13, said:

You can choose any other transport.. there are many ways to visit around the city. Renting a car would be the best option and it will easy to find at affordable price.
Who the fuck are you?

#211
stefanxcvl

stefanxcvl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2013
Buna,

Ma poate ajuta cineva cu o informatie despre modalitatea de transport de la aeroportul CIAMPINO (ROMA) la hotel Caravel (ROMA), strada Via Cristoforo Colombo?
Multumesc frumos.

#212
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 24.09.2006
Autobuz de la Ciampino pana la Termini in Roma. La terravision spre exemplu, cu rezervare online 4 Euro costa.
De la Termini metroul albastru pana la statia Garbatella. 1.50 Euro un bilet.
De la Garbatella la hotel, pe jos, 1 km, 15 minute, sau cu autobuz 670, pe acelasi bilet de la metrou.

#213
Vergu

Vergu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.11.2013
Buna, Pe 22 martie plec la Roma ptr 4 zile. Cazare este undeva pe viale Vaticano. Aterizez pe Fiumicino. Ce ma sfatuiti ca ar fi cel mai bine ptr transfer de la aeroport la hotel (in zona). Eu am tot cautat si am gasit ceva la 10 euro (dus/intors) cu Shuttle bus. Mai este si ceva mai ieftin? Am vazut pe google ca in apropiere exista un autobuz 49. Nu stiu insa de unde ar trebui sa il iau... Apoi a doua intrebare... Stie cineva cum este de sarbatoarea Buneivestiri (25 martie) la Sf. Petru? Cand au slujbe se poate asista? Ce ma sfatuiti sa vizitez in ziua in care ajuns, sambata, avand in vedere ca ajung pe la pranz. Pana ma cazez se face 16-16,30... Multumesc mult

#214
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 Vergu, on 24 februarie 2014 - 20:57, said:

Aterizez pe Fiumicino. Ce ma sfatuiti ca ar fi cel mai bine ptr transfer de la aeroport la hotel (in zona). Eu am tot cautat si am gasit ceva la 10 euro (dus/intors) cu Shuttle bus.
Terravision-8euro
http://www.terravisi..._timetable.html
De la Termini ai putea lua metroul,linia A,pana la Ottaviano sau Cipro,care o fi mai aproape de hotel.Informatii utile ai putea gasi si pe site-ul hotelului.

 Vergu, on 24 februarie 2014 - 20:57, said:

Am vazut pe google ca in apropiere exista un autobuz 49. Nu stiu insa de unde ar trebui sa il iau...
http://viaggiacon.at...9&percorso=49A#

Edited by zuv, 26 February 2014 - 13:10.


#215
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Buna seara,

Vom ajunge si noi in Roma peste o luna.Nu inteleg cum e calatoria de la aeroport cu trenul la 3 euro. Cum faci cu biletele,cu adica iei pana la o statie si apoi la alta? Cazarea din  zona Termini lasa de dorit si am gasit alta cazare langa Vatican, dar nu am inteles cu transportul pana acolo, cel in care se merge cu trenul pana la Ostiense sau trastevere.Daca am lua cazare langa Vatican,ar fi bus de la Ostiense sau Trastevere pana aproape de cazare, sau cel putin asa arata google maps .Daca am lua la termini ar fi mai simplu cu transportul, dar ce cazare mai ieftina am gasit e cam infecta....Acum nu stiu daca in zona Vatican, va fi mancarea la un pret acceptabil.
Deci,eu iau FR1 ,daca merg pana la Termini e 8 sau 11 Euro, daca merg pana la Ostiense e 3 Euro,din ce am citit. Cum fac asta?
Cazarea de langa Vatican ar fi: Via Cassiodoro 19, Vatican City - Prati, 00193 Roma, Italia
Multumesc.

#216
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
din cate stiu eu varianta cu 3 euro nu mai e valablila de mai bine de 1 an si jumatate. sfatul meu e sa iei bus TAM, 4 euro/sens/pers. (sau firma postata de ovidiu -3,9 euro) din aeroport pana la termini, apoi fie metroul sau bus .
cu mancarea as zice ca zona vatican nu-i chiar cea mai scumpa. in plus, la pranz oricum veti manca in zonele pe unde veti vizita si poate chiar si la cina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate