Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Transport in Roma

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#235
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
Da, mai este. Biletul costa 1,2 € si se ia de la sofer.
Poti lua si bus 520, te lasa la cinecitta. Biletul se ia de la automatul de la sosiri, soferul nu vinde.

#236
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdariuscha, on 19 ianuarie 2019 - 08:44, said:

... Biletul costa 1,2 € ...

Ce chestie, dom'le, s-a ieftinit ! În noiembrie 2014 costa 1,3 euro ...


Sănătate şi tcb !

#237
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
Ovidiu, ultima oara am fost in aprilie 2018 si am platit 1,2. Mereu am platit 1,2€, de-a lungul anilor.
Iar daca cumva s-a ieftinit, eu zic ca e de bine, nu de rau!

Edited by dariuscha, 19 January 2019 - 17:43.


#238
icemc90

icemc90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.01.2018
Va salut.

Voi merge pt prima oara la Roma sambata 26.01.2019 si vreau sa va intreb daca merita achizitionat acel Roma Pass (pt 72 de ore costa aprox. 40 Euro) si de unde se poate ridica ?

Va multumesc.

#239
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
De obicei merită dacă vrei să vizitezi obiective turistice (în special muzee). Mare parte din contravaloarea lui o scoţi de aici. Ce rămâne vezi şi tu dacă e ok, adică socoteşte câte călătorii vei face cu mijloacele de transport în comun şi dacă aceste călătorii costă mai mult avînd bilete individuale, atunci merită RomaPass.
Cu alte cuvinte, trebuie să ştii exact ce vrei să vizitezi şi cum vrei să circuli.
Pe site scrie de unde se poate ridica. Noi în 2011 le-am cumpărat din aeroportul Fiumicino, iar în 2014 de la Punctul de Informare Turistică (PIT) de la gara Termini.


Sănătate şi spor la documentare !

#240
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006

View Postdariuscha, on 19 ianuarie 2019 - 08:44, said:

Da, mai este. Biletul costa 1,2 € si se ia de la sofer.
Poti lua si bus 520, te lasa la cinecitta. Biletul se ia de la automatul de la sosiri, soferul nu vinde.

Am inteles ca la Cotral platesti si bagajul pe langa biletul de persoana, asa scrie la ei pe site. Este vorba de bagajele mai mari sau inclusiv rucsacul de mana? De unde anume se iau aceste autobuze?

#241
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
Referitor la bagajul de cala, nu stiu daca se plateste separat. Noi am avut rucsac sau troler de cabina si nu au fost probleme, nu s-a pus problema unei plati suplimentare.
Autobuzele se iau din curtea aeroportului, cum iesi din aeroport vezi peroanele chiar in fata. Peronul 5 sau 6 parca.

Edited by dariuscha, 31 January 2019 - 17:32.


#242
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006

View Postdariuscha, on 19 ianuarie 2019 - 08:44, said:

Da, mai este. Biletul costa 1,2 € si se ia de la sofer.
Poti lua si bus 520, te lasa la cinecitta. Biletul se ia de la automatul de la sosiri, soferul nu vinde.
Intors proaspat din Roma pot spune ca varianta cea mai buna si ieftina de la Ciampino este aceasta: cartela de 1.50 luata de la automatul de la sosiri,  bus 520 pana la cinecita, apoi cu aceeasi cartela ( valabila si la metrou 100 de minute) metroul :)

#243
SRG10

SRG10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2019
Salutare.
Urmează mâine sa plecam la Roma, cu aterizare în aeroport Champino. Cu transportul de la Champino spre Roma am găsit foarte multe informații și ne-am lămurit.
Problema noastră intervine la plecare și dacă este cineva care ne poate lamuri. Înapoi avem avion în data de 28.04.2019 tot din aeroport Champino cu decolare la ora 06:20 dimineața, deci ar trebui undeva maxim ora 04.30 sa fim în aeroport. Exista autobuze, curse care sa plece din Roma (zona Gară Termini)  asa de dimineață astfel încât sa ajungem la to la aeroport??
Multumesc

#244
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostSRG10, on 22 aprilie 2019 - 11:30, said:

Exista autobuze, curse care sa plece din Roma (zona Gară Termini)  asa de dimineață astfel încât sa ajungem la to la aeroport??
Terravision ar fi o optiune.

#245
SRG10

SRG10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2019

View Postzuv, on 22 aprilie 2019 - 11:43, said:

Terravision ar fi o optiune.


Ms de info. Doar sa avem timp sa ne mișcăm repede. La 05.10 ajunge autobuzul la aeroport.

#246
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostSRG10, on 22 aprilie 2019 - 11:47, said:

Doar sa avem timp sa ne mișcăm repede. La 05.10 ajunge autobuzul la aeroport.
Se pare ca nu prea e OK.M-a indus in eroare sageata aia din stanga,notata "EARLIER" ,care pare activa si te duce cu gandul ca sunt si curse mai matinale.In realitate vad ca ala de 04:30 e primul si nu cred ca e OK pt voi...

#247
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu va recomand varianta cu Atral și bilet de 1.2 euro. Am luat noi și zona de la Agnanina nu este deloc safe. Mai corect spus este plina de magrebieni și africani dubiosi. Autobuzul din Ciampino este vechi și vai de mama lui. La întoarcere am luat cu 5 euro un autocar din Termini în condiții mult mai civilizate. PS Roma nu mai este ce a fost. Italienii sunt extrem de nemulțumiți de direcția în care o ia orașul. Mizerie, servicii precare, poluare la cote înalte și mizerie umana la fiecare colt de strada.

#248
SRG10

SRG10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2019
Pana la urma optam pentru varianta, ultima noapte in Ciampino, pentru a ajunge la timp. Ms de info

#249
gucciman2004

gucciman2004

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.06.2019
BUNA ZIUA!PLECAM IN OCTOMBRIE LA ROMA CU SOSIRE PE CIAMPINO.STIE CINEVA CARE E TREABA CU AUTOBUZELE SHUTTLE PANA LA ROMA?

#250
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
Pentru cei ce au carnet de sofer, si doresc sa se plimbe gratuit 30 de minute cu scuterul in Roma sau Milano (Paris sau Nisa), va puteti face un cont (gratuit) ---> AICI  , doar folosind la inscriere acest cod promotional IZsXFn (se trece in josul paginii, ca in poza de mai jos) .

   Mai multe detalii despre serviciul de scutere ---> Cityscoot  (video)

Attached Files


Edited by pirpy, 18 September 2019 - 07:09.


#251
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 04.03.2014

View Postpirpy, on 18 septembrie 2019 - 07:04, said:

Pentru cei ce au carnet de sofer, si doresc sa se plimbe gratuit 30 de minute cu scuterul in Roma sau Milano (Paris sau Nisa), va puteti face un cont (gratuit) ---> AICI  , doar folosind la inscriere acest cod promotional IZsXFn (se trece in josul paginii, ca in poza de mai jos) .

   Mai multe detalii despre serviciul de scutere ---> Cityscoot  (video)

Doar ca la Roma te plimbi cu scooterul daca ai experienta si reflexe bune cu motocicleta/scooter. Altfel nu e indicat.

View Postgucciman2004, on 06 septembrie 2019 - 11:41, said:

BUNA ZIUA!PLECAM IN OCTOMBRIE LA ROMA CU SOSIRE PE CIAMPINO.STIE CINEVA CARE E TREABA CU AUTOBUZELE SHUTTLE PANA LA ROMA?

Le gaseati in fata, iesi din Terminal si le vezi. Costa 5 sau 7 euro pana la Roma Termini.   Tot acolo mai e si autobusul local ATAC, car te duce la prima statie de metrou si de acolo mrrgi unde vrei, costa 1.5 euro metrou inclus.

Edited by ionutzitaly, 01 October 2019 - 22:08.


#252
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

dariuscha said:

1547880251[/url]' post='24113469']
Da, mai este. Biletul costa 1,2 € si se ia de la sofer.
1.50 € costa acum biletele și se cumpara din aplicația din poză.
Insa umblă destul de rău autobuzele, nu prea respectă orarul, plus că nu există tabele electronice in stații, să vezi cât mai ai de așteptat Posted Image

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate