Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Transport in Roma

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#217
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
In zona Vatican e scumpa mancarea (fix genul de tourist traps) chiar pe Via della Conciliazione. Daca o iei pe stradute laterale poti gasi, ca peste tot in Roma pe stradute laterale Posted Image , locuri placute, prietenoase, cu mancare buna la preturi corecte. Trebuie doar sa cauti si sa nu te repezi la restaurantele din fata obiectivelor turistice, unde stau chelnerii in strada la vanatoare de turisti. Mergeti mai in spate, unde chelnerii sunt platiti (si ocupati) sa serveasca la masa, nu sa agate turisti. Si incercati sa respectati orele lor traditionale de masa: 12-15 pentru pranz, 19-23 pentru cina.

Edited by mdt, 06 February 2015 - 23:40.


#218
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
oare are cineva o harta a mijloacelor de transport ?

Multumesc

#219
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
salutare colegi

Vreau sa ajung de la Termini, Italy - la Ladispoli RM, Italy - am vazut ca merge trenul FL5 -

Pot sa merg cu biletul obisnuit de 3 zile? sau imi trebuie alt bilet pentru ruta asta?

Daca merg cu busul sau cu trenul? din  Ciampino spre Termini, este valabil biletul pentru 3 zile? sau transportul din aerport este separat ?

Edited by carmenrebeca_31, 02 March 2015 - 13:09.


#220
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 carmenrebeca_31, on 27 februarie 2015 - 14:06, said:

oare are cineva o harta a mijloacelor de transport ?

Multumesc
http://www.atac.roma.it/page.asp?p=18

 carmenrebeca_31, on 02 martie 2015 - 12:54, said:

Vreau sa ajung de la Termini, Italy - la Ladispoli RM, Italy - am vazut ca merge trenul FL5 -
Din ce vad eu,localitatea cu pricina e la vreo 40km de Roma,or biletul respectiv este stric pentru transportul in Roma.

#221
carmenrebeca_31

carmenrebeca_31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 25.01.2014
multumesc frmossss

#222
viatainroma

viatainroma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.10.2014
Buna, Carmen! Biletul respectiv nu este valabil si in acest caz. Ca sa ajungi la Ladispoli, iei trenul care duce spre Civitavecchia, din Termini si cobori la statia Ladispoli.

#223
nico-david

nico-david

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.07.2014
Buna! Stie cineva cum se ajunge de la Fiumicino la Trastevere Train Station? Este un tren direct si cam care ar fi costul unui bilet? Dar un taxi cam cat ar costa? Multumesc anticipat!

#224
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
sunt cca 4 trenuri (regionale) /ora. pretul e 8e/pers. mai multe detalii aici http://www.trenitalia.com/

#225
klebsi_ella

klebsi_ella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.08.2011

 nico-david, on 13 aprilie 2015 - 20:05, said:

Buna! Stie cineva cum se ajunge de la Fiumicino la Trastevere Train Station? Este un tren direct si cam care ar fi costul unui bilet? Dar un taxi cam cat ar costa? Multumesc anticipat!

Noi am mers cu trenul regional FR1 parca, l-am luat direct din aeroport, 8euro/ persoana, nu are rost sa te complici cu taxiul. Din Trastevere station ai tramvai.

#226
floreen

floreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 21.04.2004
Salutare,
Am luat si eu un citybreak de 3 nopti cu cazare la Casa La Salle, (Via Aurelia, langa statia de metrou Cornelia). In privinta transportului, ce ma sfatuiti sa fac? Sa optez pentru itinerariul dat de google maps sau cu transport la Termini apoi cu metroul? Am citit tot felul de variante cu transport ieftin de la aeroport la Termini, mai sunt valabile aceaste variante si in 2016 sau sa optez pentru autobuzele Terravision? Observ ca daca fac rezervare online ma costa 4 euro, daca iau bilet direct de acolo e mai scump? O alta intrebare ar fi, cum pot procura cardul Roma Pass, eu aterizez la 17.55, merita sa il iau pentru 2 zile jumatate? Programul de ridicare al acestor carduri e destul de redus din cele prezentate pe http://romapass.it/p...aspx?l=en&tid=8 deci e posibil sa nu-l pot procura decat a 2a zi?
Orice raspuns e binevenit!

#227
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
floreen, n-ai specificat pe ce aeroport aterizezi!
nu stiu ce itinerar ti-a dat google maps, insa cel mai ieftin e de la ciampino cu cotral pana la anagnina + metrou, iar de la fiumicino cu bus (eu n-as face rezervare, sunt multe firme care pt 4 euro la fata locului te duc pana la termini)  +metrou.
romapass il poti lua si din aeroport, iar daca merita doar tu stii ce vrei sa vizitezi si iti poti face un calcul.

#228
floreen

floreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 21.04.2004
Salut si multunesc de raspuns. Aterizez la Fiumicino, terminal 2. Legat de Romapass, vad pe site-ul lor ca programul la infoturist (PIT Fiumicino) e pana la 17.45, eu la 17.55 aterizez. Itinerariul dat de Google maps e facut sa ma duca la Hotel, si imi spune sa iau trenul FL1 pana la Roma Trastevere apoi autobuz pana la Hotel.

#229
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
probabil itinerariul dat de goole e cel mai scurt si mai rapid. daca insa ai in vedere o varianta mai ieftina, nu cred ca asta e solutia. din cate stiu eu, trenul costa 8 euro.
refritor la roma pass, poate iti e de ajutor    http://www.romapass....&c=1&l=it&tid=8

#230
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
traseul asta ar fi al drac de rapid in taxi, vreo 35-40 euro si 30 minute.

Cu transportul in comun:

1. Ajungi la Trastevere, trenul face vreo 25-30 min, frecventa de un tren la 30 minute parca si e 8 euro. De la gara Trastevere inspre Cornelia ai de schimbat vreo 2 autobuse, considerand ca e trafic mare la ora aia,iti maitrebuie un 30-40 min pentru a ajunge la Cornelia.  Eu iti sugerez ca la Transtevere sa te urci pe trenul FL3, la ora aia e cam 1 la 15-20 minute, cobori la a3a statie,Valle Aurelia(10 min) de acolo metroul si cobori la a2a (Cornelia)  eviti tot stresul si traficul de suprafata.

2. Cu autobusul pana la Termini si de acolo metrou vreo 20-25 min.   Problema e ca la ora aia autobusul face cam o ora, nu imi mai aduc aminte cat costa, l-am luat doar odata si am jurat ca e si ultima data:)



#231
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009
Buna ziua,in Luna Iunie mergem pt prima data la Roma (aterizare pe Fiumicino) si cazare langa Vatican.Dupa ce am citit toate paginile ,am reusit sa mi fac o parere despre transportul de la aeroport-centru dar totusi am o nelamurire si anume;putin mai sus,un coleg spunea ca un shuttle bus opreste si in Piazza Cavour(statie intermediara),intrebare,este vorba despre Terravision?Multumiri.

Edited by Jidanu, 05 March 2016 - 13:22.


#232
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 Jidanu, on 05 martie 2016 - 13:00, said:

este vorba despre Terravision?Multumiri.
Din ce stiu eu,nu.
Cred ca e vorba de Sit.

#233
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

 zuv, on 05 martie 2016 - 14:26, said:

Din ce stiu eu,nu.
Cred ca e vorba de Sit.

Va multumesc f mult pt ajutor si promtitudine.

#234
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006
Buna seara,
pentru cei care au fost de curand in Roma  , va rog sa -mi spuneti cum ajung de la Ciampino la prima statie de metrou din apropiere,  Anagnina, mai este valabil transportul cu autobuzul Cotral? Cat costa o calatorie cu metroul?

Multumesc

Edited by laurentis, 18 January 2019 - 22:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate