Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Florenta & Bologna

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
756 replies to this topic

#145
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
In materie de documentare pentru Florenta, nu stiu ce-o mai fi gasit unul-altul pe internet. Bineinteles ca sunt surse din belsug - dar nu obligatoriu gasesti ce-ti trebuie, cand iti trebuie.
Deci, daca cineva a dat peste vreun site care i s-a parut interesant...

Eu m-am bucurat sa descopar hartile care arata schemele interioarelor muzeelor/basilicilor:
http://www.planetwar...ence-i-to-f.htm

sau o harta extinsa a orasului, din care se pot "decupa" bucatelele care intereseaza:
http://www.florenceandabroad.com/ , la "Florence Maps".

#146
razvan_xx

razvan_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.03.2007
Am facut rezervari,sunt relativ multumit.Am gasit un hotel langa gara,hotel Fiorentino.

#147
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Si cu masina ce faci, unde o lasi? Dai aia 24 de euro/zi?

#148
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postnadis, on 28th July 2010, 18:31, said:

Eu m-am bucurat sa descopar hartile care arata schemele interioarelor muzeelor/basilicilor:
http://www.planetwar...ence-i-to-f.htm

sau o harta extinsa a orasului, din care se pot "decupa" bucatelele care intereseaza:
http://www.florenceandabroad.com/ , la "Florence Maps".

Salutare,

bravo, eu aveam o hartă Hallwag (f. bună dar mai veche), apoi am cumpărat una galbenă de la Carrefour (parcă de la DeAgostini - bună, cu detalii și de la periferie, dar fără sensuri unice). Ce ai găsit e excelent, listează-ți.

În ce privește hărțile interioarelor, găsisem și eu ceva atunci când căutam noutăți legate de orarele de vizitare. Oricum, ce-ai găsit la plantware acoperă mai multe obiective decât găsisem eu, e super, încă o dată felicitări și mulțumiri !

Sănătate și tcb !

#149
razvan_xx

razvan_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.03.2007
Masina ne mai gandim foarte probabil sa platim desi e cam scump.In Roma am gasit cu 13 euro si in Venetia la hotel.

#150
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View PostOvidiuNS, on 28th July 2010, 22:38, said:

Salutare,

bravo, eu aveam o hartă Hallwag (f. bună dar mai veche), apoi am cumpărat una galbenă de la Carrefour (parcă de la DeAgostini - bună, cu detalii și de la periferie, dar fără sensuri unice). Ce ai găsit e excelent, listează-ți.

Am printat, sigur. :)
In privinta materialelor tiparite, am fost cam dezamagita de micul ghid de la RAO (preluare DK), si mult mai multumita de "Florenta - ghidul orasului" de la Litera (preluare Guides Gallimard). Cei de la Litera au un grupaj de harti pe zone, foarte clar, scris vizibil; mi-a placut ca hartile sunt de dimensiuni relativ mici, un pic mai mari decat A4 (pliate in doua), incat pot fi consultate si pe strada, acolo - adica nu trebuie sa desfasori un ditamai cearsaful si sa incepi sa bajbai cautand ceva pe o suprafata mare. In plus, sunt trecute si bisericile micute - cu toate ca putini dintre noi vom ajunge sa le cercetam si pe astea. Doar de curiozitate, aruncati o privire pe Wikipedia la "Chiese di Firenze", sa vedeti cam cate sunt... :cursing:

Daca a gasit careva pe net o harta buna cu autobuzele, sa-mi zica si mie - pe site-ul ATAF e cam incalcita treaba... Nu-mi e clar, de exemplu, cu ce se ajunge intre diferitele gari.

#151
gigik

gigik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.07.2007
poze recente din Toscana:

http://picasaweb.goo...liaToscana2010#

#152
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 17.04.2006
Excelente poze, DSLR nu ?
M-ai pus pe ganduri cu ceva orasele/plaje....

#153
gigik

gigik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.07.2007
nu e dslr!!! fuji 6500fd.

#154
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 17.04.2006
Inseamna ce esti dibaci cu setarile si poate trepied seara/noaptea + ochi si mana....am vazut mai multe deja si mi-au placut....scuze de off-topic

#155
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,115
  • Înscris: 14.08.2007

View Postgigik, on 29th July 2010, 16:28, said:

poze recente din Toscana:

http://picasaweb.goo...liaToscana2010#
Chiar utile pentru a descoperi noi destinatii, Toscana e chiar frumoasa, abia astept sa revin ... intradevar frumoase poze ... mi se pare mie sau te-ai jucat un pic cu constrastul si saturatia? :) 6500fd e oricum un aparat bun, dintre compacte face parte dintre cele ceva mai apropiate de calitatea unui DSLR.

#156
gigik

gigik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.07.2007
toata zona e minunata! nu ai timp sa vizitezi tot.
nu m-am jucat deloc cu pozele! cele la care m-am jucat sunt in album separat "HDR"! e un aparat f. bun la banii la care l-ai putut cumpara pana in 2007.

Edited by gigik, 30 July 2010 - 12:20.


#157
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009

View Postrazvan_xx, on 26th July 2010, 09:59, said:

Vreau sa ajung in Florenta pe la sfarsitul lui august si am unelele semne de intrebare:
1.Cu masina cum te descurci,parcarile cu plata cam ce tarife au si daca le gasesti in orice zona.
2.Cazare,ceva recomandari?De preferat ar fi un apartament.
  Va multumesc:)

Eu am rezervat apartament in centrul istoric pe www.homelidays.com. Este un site super...poti face o prima selectie, ti le pui intr-un dosar si apoi te ei gandesti. eu am rezervat pentru 17-24 septembrie...520 euro/saptamana/5 persoane, iar avionul ne-a costat 260 euro/5 persoane cu 2 bagaje de cala cu Ryanair. Au tot felul de oferte. Dimineata la ora 7 erau 370 euro, iar pentru 3 ore dupa-masa au fost 260 euro.
Cand revin, voi povesti ce am vazut. Dupa 1 septembrie toate (avion, cazare, masa) sunt mai ieftine, orasul mai putin aglomerat si nu e caldura aia de te doboara.

#158
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008

View Postiogamac, on 30th July 2010, 22:35, said:

Eu am rezervat apartament in centrul istoric pe www.homelidays.com. Este un site super...poti face o prima selectie, ti le pui intr-un dosar si apoi te ei gandesti. eu am rezervat pentru 17-24 septembrie...520 euro/saptamana/5 persoane, iar avionul ne-a costat 260 euro/5 persoane cu 2 bagaje de cala cu Ryanair. Au tot felul de oferte. Dimineata la ora 7 erau 370 euro, iar pentru 3 ore dupa-masa au fost 260 euro.
Cand revin, voi povesti ce am vazut. Dupa 1 septembrie toate (avion, cazare, masa) sunt mai ieftine, orasul mai putin aglomerat si nu e caldura aia de te doboara.


De unde este plecarea cu Ryan Air spre Florenta?Caci din Bucuresti nu sunt zboruri...ma intereseaza si pe mine acest aspect,caci Florenta este o destinatie viitoare si deja urmaresc diverse oferte ale companiilor aeriene spre ea.

#159
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postulitia, on 1st August 2010, 11:24, said:

De unde este plecarea cu Ryan Air spre Florenta?Caci din Bucuresti nu sunt zboruri...ma intereseaza si pe mine acest aspect,caci Florenta este o destinatie viitoare si deja urmaresc diverse oferte ale companiilor aeriene spre ea.
Singurele destinatii Ryan din Romania sunt Pisa si Bologna,cu plecare din Constanta.
Din oricare din cele 2 destinatii faci aprox 1 ora cu trenul pana in Firenze.

Edited by zuv, 01 August 2010 - 11:42.


#160
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 02.07.2008

View Postzuv, on 1st August 2010, 12:38, said:

Singurele destinatii Ryan din Romania sunt Pisa si Bologna,cu plecare din Constanta.
Din oricare din cele 2 destinatii faci aprox 1 ora cu trenul pana in Firenze.


Multumesc...deci nu ma avantajeaza!

#161
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Un pont gasit intamplator, poate-i intereseaza pe cei care urmeaza sa plece:
"Extraordinary night openings: From July 6th to September 28th 2010, the Uffizi Gallery will remain open until 22:00 every Tuesday. Last hour available for booking: 19:00."

Posibil sa existe ceva similar si pentru Accademia (cum a fost in anii trecuti - marti si vineri, ba poate chiar "free"), insa nu gasesc pe net ceva concret.

#162
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postnadis, on 2nd August 2010, 13:02, said:

Un pont gasit intamplator, poate-i intereseaza pe cei care urmeaza sa plece:
"Extraordinary night openings: From July 6th to September 28th 2010, the Uffizi Gallery will remain open until 22:00 every Tuesday. Last hour available for booking: 19:00."

Posibil sa existe ceva similar si pentru Accademia (cum a fost in anii trecuti - marti si vineri, ba poate chiar "free"), insa nu gasesc pe net ceva concret.

Din ce am mai aflat, se pare ca la Accademie orarul prelungit, si probabil intrarea gratis, ar fi JOIA. Insa oficial nu se poate afla asa ceva.
Daca merge cineva la Florenta in august, poate se uita pe la afisajele de la intrarile respective si isi face un pustiu de bine sa ne spuna si noua la intoarcere; m-ar aranja foarte mult sa pot trage programul de vizitare mai spre seara. Plus ca, inteleg, e lume mult mai putina atunci, tocmai fiindca putini stiu de asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate