Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Florenta & Bologna

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
756 replies to this topic

#109
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Felicitari pentru excursia atat de densã si multumiri pentru relatarea detaliata!

View PostOvidiuNS, on 15th July 2010, 05:28, said:

Am facut o groaza de poze (4 carduri de 4 giga fiecare si un stick de 8 giga
Unde a fost posibil sa faci poze la interior?

#110
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Tot eu.
Stie cineva cum/cu ce (alte amanunte) se ajunge de la Bologna la Florenta - mai exact, de la aeroportul din Bologna la gara din Bologna, ca sa iau trinu'.
...Ca taman ce mi-am luat o tzeapa de la BlueAir - si m-am "sucit" cu biletul, ca n-am avut incotro.

Sper ca peste vreo luna sa nu trebuiasca sa va intreb cum se ajunge de la Stockholm la Florenta...  :w00t:

#111
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postnadis, on 15th July 2010, 13:16, said:

Felicitari pentru excursia atat de densã si multumiri pentru relatarea detaliata!

Unde a fost posibil sa faci poze la interior?

Am facut peste tot unde se putea (sunt multe locuri unde ai voie fara flash). Unde nu era voie rugam sa ma lase si ma lasau; la museul litologic - mineralogic l-am rugat pe cel de la casa (era singurul paznic) sa-mi dea voie cu blitz (era si pacat, aratau pietrele alea semipretioase si "florile de mina" ca scoase din cutie), el a zis ca nu e voie, ca sunt camere dar ca el n-o sa fie atent; am ras amandoi si-am facut o groaza de poze.
Sunt cam mari (cam 3 Mb/poza), dar o sa micsorez cateva ca sa le postez. Va cer doar un pic de rabdare.

In rest, sanatate si toate cele bune !

#112
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postnadis, on 15th July 2010, 19:31, said:

Tot eu.
Stie cineva cum/cu ce (alte amanunte) se ajunge de la Bologna la Florenta - mai exact, de la aeroportul din Bologna la gara din Bologna, ca sa iau trinu'.
...Ca taman ce mi-am luat o tzeapa de la BlueAir - si m-am "sucit" cu biletul, ca n-am avut incotro.

Sper ca peste vreo luna sa nu trebuiasca sa va intreb cum se ajunge de la Stockholm la Florenta...  :w00t:
Aerobus

#113
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postnadis, on 15th July 2010, 14:16, said:

Unde a fost posibil sa faci poze la interior?
Asa zic si eu ... de obicei blitzul e interzis (poate deteriora cica tablouri/etc), dar fara blitz nu prea iti interzice nimeni. Eu la vatican am facut fara blitz o gramada, chestia e ca iti trebuie un aparat bun sau tehnica buna ca sa iasa poze de calitate fara blitz (daca ai un aparat cu stabilizator bun si poti sa-l tii nemiscat 1/10 sau 1/5 secunde, poti pune ISO cat mai jos si sa faci poze asa sperand ca nu vei misca poza - mie imi iese de obicei, mai ales ca e vorba de subiecte fixe cum sunt tablourile sau sculpturile).

#114
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postzuv, on 15th July 2010, 22:18, said:

Sa traiesti, Zuv - de folos ca de obicei!
Pare simplu, as avea si vreo 6-7 trenuri mai departe, la alegere, pana seara. Numa' avion sa am...


View PostOvidiuNS, on 15th July 2010, 22:08, said:

Am facut peste tot unde se putea (sunt multe locuri unde ai voie fara flash).
[...]

Scuze, m-ati pierdut pe drum...
Adica fara blitz faci poze la Uffizi, la Pitti, la Bargello - asa ceva?
(stiu ca s-a mai zis p-aici - ei bine, am uitat...)

#115
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postnadis, on 16th July 2010, 00:17, said:

Adica fara blitz faci poze la Uffizi, la Pitti, la Bargello - asa ceva?
(stiu ca s-a mai zis p-aici - ei bine, am uitat...)

A, nu, acolo nu te lasa. Eu am cerut uneori voie celui care pazea.
Daca intrebarea ta s-a referit la o lista cu locurile unde ai/n-ai voie sa pozezi, atunci nu pot spune chiar exact, oricum teoretic n-ai voie deloc in galeria palatina, galeria de arta moderna, apartamentele regale, in muzeul argintariei (astea la palatul Pitti), nici la Uffizi, Bargello, muzeul San Marco, Santa Croce, San Lorenzo, Santa Maria Novella, Orsanmichelle si evident nici in galeria academiei.
Ai voie sa pozezi fara blitz in palatul Medici-Ricardi, Opificio delle pietre dure, Ospedale degli inocenti, in dom, baptisteriu si Museo dell'opera del Duomo, in Palazzo Vecchio, in capela Brancaci (din S.Maria del Carmine), cenacolo de la Ognisanti, grota lui Buontalenti (la Boboli) si sub porticurile Scalzo si S.Apollonia.
Cu blitz m-au lasat la museul portelanului din gradina Boboli si-n bisericile cvasinepazite (Santissima Annunzziata, San Marco, Badia, Ognisanti si cele 2 de deasupra pietei Michelangello).
Am enumerat doar ce mi-am adus aminte exact.

Sanatate si tcb !

Edited by OvidiuNS, 16 July 2010 - 01:13.


#116
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Intr-adevar, Ovidiu, la un soi de lista ma gandisem ca imi vei dai. Acum m-am lamurit, multumesc frumos!
(Totusi, imi amintesc ca cineva a spus la un moment dat ca intr-un loc poti face poze daca platesti ceva in plus - atat ca nu mai tin minte unde si cum...; si s-a mai spus ca in nu stiu care muzeu iti lasi geanta la intrare, treci prin niste porti ca la aeroport... sau fabulez?)

In alta ordine de idei, am cercetat foarte atent programul pe care l-ai "executat" tu, mai ales ca includea cam toate obiectivele pe care mi le notasem si eu la "de vazut". Mi-am facut si un conspect, pe zile, din ce ai scris :)
Am ajuns la concluzia ca zilele care la tine au fost "joi" si "sambata" au fost tare incarcate, probabil excesiv. De unde intrebarea: Daca ar fi sa-ti gandesti programul asta pentru Florenta din nou, la ce anume ai renunta? Ce crezi ca ar putea fi scos fara mari regrete? - in ideea de a mai si "respira" un pic... (Eu oricum nu voi fi cazata atat de in centru si nici nu ma voi putea mobiliza de la ore prea matinale, parca vad... asa ca o sa-mi ia mai mult timp vizitarea; dar tot 6 zile am socotit si eu.)
Evident ca vorbim de pareri strict personale - cum altfel?

#117
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postnadis, on 16th July 2010, 11:14, said:

si s-a mai spus ca in nu stiu care muzeu iti lasi geanta la intrare, treci prin niste porti ca la aeroport... sau fabulez?)
Palazzo Vecchio

#118
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postnadis, on 16th July 2010, 11:14, said:

Intr-adevar, Ovidiu, la un soi de lista ma gandisem ca imi vei dai. Acum m-am lamurit, multumesc frumos!
(Totusi, imi amintesc ca cineva a spus la un moment dat ca intr-un loc poti face poze daca platesti ceva in plus - atat ca nu mai tin minte unde si cum...; si s-a mai spus ca in nu stiu care muzeu iti lasi geanta la intrare, treci prin niste porti ca la aeroport... sau fabulez?)

In alta ordine de idei, am cercetat foarte atent programul pe care l-ai "executat" tu, mai ales ca includea cam toate obiectivele pe care mi le notasem si eu la "de vazut". Mi-am facut si un conspect, pe zile, din ce ai scris :)
Am ajuns la concluzia ca zilele care la tine au fost "joi" si "sambata" au fost tare incarcate, probabil excesiv. De unde intrebarea: Daca ar fi sa-ti gandesti programul asta pentru Florenta din nou, la ce anume ai renunta? Ce crezi ca ar putea fi scos fara mari regrete? - in ideea de a mai si "respira" un pic... (Eu oricum nu voi fi cazata atat de in centru si nici nu ma voi putea mobiliza de la ore prea matinale, parca vad... asa ca o sa-mi ia mai mult timp vizitarea; dar tot 6 zile am socotit si eu.)
Evident ca vorbim de pareri strict personale - cum altfel?

Salutare,
din pacate taxa pt. fotografiat/filmat am vazut ca in Florenta nu exista, cum nu exista nici in celelalte orase in care am fost acum.
In ce priveste securitatea, da, asa e, exact ca la aeroport (la Uffizi, la Pitti, la Palazzo Vecchio, la Accademia si nu mai stiu daca si la Bargello), ceea ce e un lucru bun, exista multi nebuni pe pamant.
Referitor la program, am facut o eroare, expozitia Leonardo am vizitat-o dupa Ospedale degli Inocenti (m-am uitat pe poze intre timp, scuze).
Cea mai incarcata zi e normal sa fi fost sambata, cand multe obiective au orarul extins (muzeul San Marco - pana la 18.50,muzeul mineralogic - pana la 17,), sau sunt deschise numai in cateva zile printre care si sambata (mi-a parut rau ca n-am vizitat Santo Spirito, deschisa doar sambata dar prea departe). Alte obiective sambata si duminica au program redus. Joia e o zi de vizitat cand sunt deschise cam toate obiectivele (ba chiar Opificio delle pietre dure are prog. extins pana la 19). Atentie la ziua de luni, cand multe sunt inchise. Cred ca o sa postez separat o lista cu obiectivele si orarul de vizite (din ce mi-am extras eu).
Daca ar fi sa selectez ... greu de spus, nu pot fi decat subiectiv. Pitti, Uffizi, Accademia, Opificio pietre dure, Bargello, Palazzo vecchio, Capelle Mediceae obligatoriu (la Uffizi si Accademia ar fi buna rezervarea, dar acum, ca stiu, n-as mai face pe internet, intrebi care-i cel mai apropiat punct de unde poti lua biletul cu "prenotare").
N-as renunta nici la capela Brancacci (desi e cam departe), Palazzo Medici-Ricardi, complexul Santa Maria Novella, complexul Santa Croce, complexul San Marco sau obiectivele din jurul domului (muzeul, Domul si Baptisteriul).

Eu am avut doar 5 zile pt. vizite strict in Florenta, tu cu 6 cred ca te descurci. Sa stii ca foarte matinal n-am fost, sambata de la 8.45, in rest de pe la 9.30 incolo.

Sanatate si tcb !

#119
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare,
am selectat cateva poze de la palatul Pitti si gradina Boboli (repet, unde nu se putea am cerut voie):

1-3 - galeria palatina;
4-5 - apartamentele regale;
6-7 - galeria de arta moderna;
8-11 - muzeul argintariei;
12-24 - gradina Boboli (12-13 - grota Buontalenti; 14-21 - muzeul portelanului):

Sanatate si tcb !

Attached Files



#120
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Nu pot spune decat... UAAAAAAAAAU!  :coolspeak:
Se vede treaba ca ai cerut voie frumos, frumos de tot...
Multe multumiri.

Astept, cand o sa poti, Opficio - e singura "chestie" despre care nu auzisem pana la tine - mai ales ca ti-a placut atata (si nu stiu de ce, nici nu prea gasesc multe pe net).

#121
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postnadis, on 20th July 2010, 23:20, said:

Astept, cand o sa poti, Opficio - e singura "chestie" despre care nu auzisem pana la tine - mai ales ca ti-a placut atata (si nu stiu de ce, nici nu prea gasesc multe pe net).

Salutare,
uite si cateva poze de la Opificio delle pietre dure. M-au impresionat atat ideea de a transpune pe mozaic un anumit desen (el insusi o opera de arta), cat si imbinarile perfecte din mozaicuri.

La parter - pozele 1-14;
la etaj (unelte de lucru si mostre de pietre semipretioase) - pozele 15-20.
Consider ca exponatele (tablouri, mese, scrinuri etc.) sunt mai impresionante in realitate.

Sanatate si tcb !

Attached Files



#122
camym

camym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.05.2009
[(Totusi, imi amintesc ca cineva a spus la un moment dat ca intr-un loc poti face poze daca platesti ceva in plus - atat ca nu mai tin minte unde si cum...; si s-a mai spus ca in nu stiu care muzeu iti lasi geanta la intrare, treci prin niste porti ca la aeroport... sau fabulez?)

Eu am afirmat acest lucru pentru Palazzo Vechio, si nu e nici o fabulatie. Asa era in martie anul acesta.
Totodata am spus ca pe blat se pot face poze oriunde(mai putin Uffizi).Pe blat insemnand ca mai ceri voie portarului, mai faci cate o poza cand paznicul nu e atent... chestii de-astea.Dar oficial nu e voie la Uffizi.Iar la Palazzo Vechio nu plateai nimic pt. vizitat doar pentru fotografiat era in jur de 5 euro parca.D-nul OvidiuNS a pus poze de la palatul Pitti, gradinile Boboli si galeriile de arta moderna si portelanuri iar acolo intr-adevar poti face foto fara prea mari probleme.De asemenea Domul si catedrala St.Maria del Fiore,si bazilicile St.Maria Novela si St.Croce pot fi fotografiate fara probleme si pe afara si prin interior.Doar la St.Croce se face fara bilitz, dar se aprind niste becuri(contra cost) pt. claritatea imaginii.
La Uffizi risti sa ramai fara camera daca incerci sa faci poze, asa ca, mai bine iti iei un pliant ca sa ai amintire.
La Palazzo Vechio si Uffizi se trece prin porti de scanare asemanatoare cu cele de la aeroport, la restul obiectivelor, nu.
Palatzzo Vechio nu m-a dat pe spate(ca sa zic asa), dar merita bifat odata ce ai ajuns in Florenta.De fapt multi omit sa intre in el acesta fiind langa Uffizi unde majoritatea turistilor intra.

#123
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcamym, on 21st July 2010, 10:11, said:

[(Totusi, imi amintesc ca cineva a spus la un moment dat ca intr-un loc poti face poze daca platesti ceva in plus - atat ca nu mai tin minte unde si cum...; si s-a mai spus ca in nu stiu care muzeu iti lasi geanta la intrare, treci prin niste porti ca la aeroport... sau fabulez?)

Eu am afirmat acest lucru pentru Palazzo Vechio, si nu e nici o fabulatie. Asa era in martie anul acesta.
Totodata am spus ca pe blat se pot face poze oriunde(mai putin Uffizi).Pe blat insemnand ca mai ceri voie portarului, mai faci cate o poza cand paznicul nu e atent... chestii de-astea.Dar oficial nu e voie la Uffizi.Iar la Palazzo Vechio nu plateai nimic pt. vizitat doar pentru fotografiat era in jur de 5 euro parca.D-nul OvidiuNS a pus poze de la palatul Pitti, gradinile Boboli si galeriile de arta moderna si portelanuri iar acolo intr-adevar poti face foto fara prea mari probleme.De asemenea Domul si catedrala St.Maria del Fiore,si bazilicile St.Maria Novela si St.Croce pot fi fotografiate fara probleme si pe afara si prin interior.Doar la St.Croce se face fara bilitz, dar se aprind niste becuri(contra cost) pt. claritatea imaginii.
La Uffizi risti sa ramai fara camera daca incerci sa faci poze, asa ca, mai bine iti iei un pliant ca sa ai amintire.
La Palazzo Vechio si Uffizi se trece prin porti de scanare asemanatoare cu cele de la aeroport, la restul obiectivelor, nu.
Palatzzo Vechio nu m-a dat pe spate(ca sa zic asa), dar merita bifat odata ce ai ajuns in Florenta.De fapt multi omit sa intre in el acesta fiind langa Uffizi unde majoritatea turistilor intra.

Salutare,

cer scuze camym, iti inteleg politetea, poti cu incredere sa-mi spui pe nume (sa ma simt si eu mai tanar  :rolleyes: ).

Referitor la taxa foto, la Palazzo Vechio in iunie se schimbase situatia (vezi mesajul #107 - pag.6); ma gandesc sa nu fie vorba de diferente iarna-vara.

Ai dreptate in ce priveste Santa Croce, m-am uitat pe poze si intr-adevar ai voie fara blitz (rectificare fata de mesajul #115). La Santa Maria Novella insa, nu poti face poze deloc (in iunie 2010 nici macar nu m-au lasat, desi am cerut voie).

In ce priveste securitatea, nu numai la Uffizi si p.Vecchio sunt porti (vezi mesaj #118). Iar Domul si Santa Maria del Fiore nu sunt una si aceeasi biserica ?

Oricum, suntem subiectivi pt. ca suntem diferiti (sau invers ?); obiective carora unora le plac altora le plac mai putin - si invers; este foarte normal.

Sanatate si tcb !

Edited by OvidiuNS, 21 July 2010 - 15:33.


#124
camym

camym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.05.2009
Salutare,

cer scuze camym, iti inteleg politetea, poti cu incredere sa-mi spui pe nume (sa ma simt si eu mai tanar  :rolleyes: ).

Referitor la taxa foto, la Palazzo Vechio in iunie se schimbase situatia (vezi mesajul #107 - pag.6); ma gandesc sa nu fie vorba de diferente iarna-vara.

Ok, tot ce se poate Ovidiu. Eu am relatat ce am vazut cu cateva luni in urma.

Ai dreptate in ce priveste Santa Croce, m-am uitat pe poze si intr-adevar ai voie fara blitz (rectificare fata de mesajul #115). La Santa Maria Novella insa, nu poti face poze deloc (in iunie 2010 nici macar nu m-au lasat, desi am cerut voie).

Da aici tb. sa rectific eu,intrucat St.Maria Novela am vazut-o si pozat-o doar la exterior


In ce priveste securitatea, nu numai la Uffizi si p.Vecchio sunt porti (vezi mesaj #118). Iar Domul si Santa Maria del Fiore nu sunt una si aceeasi biserica ?

Ba da sunt una si aceeasi biserica, ideea era ca se poate fotografia fara probleme.Iar de platit se platea doar vizitarea turnului bisericii care are 400 de trepte si-ti taie rasuflarea si la propriu si la figurat.

Oricum, suntem subiectivi pt. ca suntem diferiti (sau invers ?); obiective carora unora le plac altora le plac mai putin - si invers; este foarte normal.

Sanatate si tcb !
[/quote]

Numai bine

#125
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcamym, on 22nd July 2010, 13:09, said:

Iar Domul si Santa Maria del Fiore nu sunt una si aceeasi biserica ?
Ba da sunt una si aceeasi biserica, ideea era ca se poate fotografia fara probleme.Iar de platit se platea doar vizitarea turnului bisericii care are 400 de trepte si-ti taie rasuflarea si la propriu si la figurat.
Nu doar accesul in Campanile di Giotto se plateste,ci si in Dom(ma refer la urcarea pe cupola,sunt peste 450 trepte,parca 463).Preturi:6 respectiv 8 euro.
Cel putin asa era anul trecut,in octombrie.

#126
camym

camym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.05.2009

View Postzuv, on 22nd July 2010, 12:49, said:

Nu doar accesul in Campanile di Giotto se plateste,ci si in Dom(ma refer la urcarea pe cupola,sunt peste 450 trepte,parca 463).Preturi:6 respectiv 8 euro.
Cel putin asa era anul trecut,in octombrie.


Da, ai dreptate.Eu acolo n-am mai urcat, dar se vedeau din turn oamenii care urcasera pe cupola.
Mie mi-au ajuns 400 de trepte(mult prea suficient pt. conditia mea fizica).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate