Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

atomizoare (suflante de stropit)

- - - - -
  • Please log in to reply
1530 replies to this topic

#55
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 danutlupu, on 28th March 2010, 15:28, said:

Nu functioneaza!

#56
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

 dorel232004, on 28th March 2010, 15:31, said:

Nu functioneaza!
Da-i separat copy paste ca mi-a scos sufletul, nu stiu de ce nu merge
http://www.pcp-bg.co......ES 10%sn.PDF

Edited by danutlupu, 28 March 2010 - 15:36.


#57
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 danutlupu, on 28th March 2010, 15:32, said:

Da-i separat copy paste ca mi-a scos sufletul, nu stiu de ce nu merge
Nici asa nu vrea!

#58
sarg

sarg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.03.2010

 sacos, on 16th February 2010, 22:38, said:

Chestiile astea sunt bune pt suprafete mici (solarii, cativa pomi fructiferi) etc.  Am vazut si eu la cineva o chestie d'asta. Arunca jetul aprox la 6-8 m inaltime Faci treaba cu ea. Repet, pe suprafete mici.  Max 200 l de solutie.  Recipientul de solutie e cam de 20 l. Pt suprafete mai mari se merita alte tipuri de pompe mai maricele (depinde de suprafata). La noi in zona (Voinesti, Dambovita) sunt f multe pompe cu butoaie de 200-300 l facute artizanal. Cumpara omul o pompa micuta (gen imovilli) un motor pe benzina , bidon de plastic sau fibra de sticla, doua fiare si gata......  :thumbup:
.
Eu am una cu butoi de 1200 l  cu un debit de 100 l/ min. Stropesc 2 ha de meri in max 2 ore. (incarcat, pus solutia etc)

'sacos' poti detalia mai mult in legatura cu instalatia pe care o folosesti pentru stropit, pompa pe care o ai e antrenata de tractor prin cardan ? Daca e asa ai putea posta cateva poze cu detalii de montaj ? Cat a costat pompa si daca are si regulator de presiune inclus ? Multumesc mult.

#59
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
A incercat cineva sa stropeasca cu un aparat electric de spalat auto?
Exista niste modele la 250 ron.
Furtunul care se leaga la apa trebuie introdus intr-un vas cu solutie de stropit.
Se prelungeste cablul electric de alimentare cu curent si se prelungeste si furtunul care se termina cu
dispozitivul de pulverizare (duza).
Credeti ca ar functiona si ca pompa de stropit?

PS: in acest caz e nevoie de curent electric in zona!

#60
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Si cum te invarti in jurul pomilor? Stai tot timpul sa rasucesti furtunul de alimentare si cablul de curent? Si daca ai pomi la 100 m distanta de la alimentarea cu apa/curent? O placere! Mult mai usor e cu vermorelul!

#61
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 31.01.2010

 danutz_2009, on 24th January 2011, 14:45, said:

A incercat cineva sa stropeasca cu un aparat electric de spalat auto?
Exista niste modele la 250 ron.
Furtunul care se leaga la apa trebuie introdus intr-un vas cu solutie de stropit.
Se prelungeste cablul electric de alimentare cu curent si se prelungeste si furtunul care se termina cu
dispozitivul de pulverizare (duza).
Credeti ca ar functiona si ca pompa de stropit?

PS: in acest caz e nevoie de curent electric in zona!

Presiunea la spalatoarele auto e peste 80 bari.
Ar trebui sa mearga , pe princiliul asta sint cele de
la Honda . dar nu stiu ce presiuni au .
Problema e ca un vermorel trebuie sa pulverizeze fin
solutia iar jetul la cel auto cam izbeste frunzele , asculta cum face pe tabla masinii.
Sa nu ajungi sa`i ''chelesti'' :naughty:
La spalatoare trebuie sa ai grija sa fie amorsate .
Daca ai ceva mai multi pomi si mai ales mari mai pune ceva bani sa iei un atomizor,
daca sint mici vermorelul e de baza.

Grig

#62
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Dorele, nu te invarti in jurul pomilor! Doar nu te joci baba-oarba!
Mergi intre randurile de pomi si stropesti pe o parte la dus si
pe alta parte la intors! Apoi intri pe culoarul urmator dintre pomi
(dintre alte doua randuri) si faci la fel, stropesti alternativ randurile!
100 m nu reprezinta o problema: doua prelungitoare lungi si gata!
Poti face multe "nade" la alimentarea electrica, nu e un consumator mare
si nu vei avea probleme de supraincalzire a "nadelor".
Daca adaugi si un furtun de 20-30 m se cam rezolva problema.
Apa o aduci in zona indiferent ca stropesti cu vermolelul sau cu alta pompa.

Grig, la spalatoria auto ai presiune mare pentru ca intra in pompa (si atentie
sunt pompe mari, profesionale, nu ca cele ce 250 ron, de uz casnic) o presiune de circa
3 atm. (din reteaua de apa a orasului). Aceasta presiune de intrare e amplificata de pompa de
cateva ori si ajungi la presiunea care ......te asurzeste cand loveste tabla masinii!
La pompa de "uz casnic" apa e trasa dintr-un vas alaturat pompei. Motorul pompei
chiar "consuma" din putere sa ridice apa de pe fundul vasului.
Presiunea va fi mult mai mica decat la o spalatorie auto.
Pulverizarea se regleaza din "pistolul" din mana.
Se pune problema ca motorul pompei de 250 ron sa reziste in timp la "munca" asta!

PS: mie nu imi trebuie un astfel de dispozitiv! Imi ajunge o pompa de 8 litri! Incercam sa va ajut... cu o "vorba" (idee)!

#63
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 17.03.2008
Sarg, pompa mea este imovilli 83 (parca) (Debitul maxim este de 80 l/min) Este antrenata de cardanul tractorului, regulatorul de presiune si filtrul sunt separate. Eu am Un ventilator cu 12 duze de stropit si am regulatorul in tractor, casa nu ma dau jos sa reglez presiunea, sau stropit stanga-dreapta. Cred ca acum costa undeva la 1000 de euro cu totul. Dar daca ai de stropit un nr mic de pomi si doresti sa stropesti cu un singur pistol, atunci poti lua una mai mica. La mine cardanul nu intra direct in pompa, ci are un ax intermediar ca sa preia toate "suturile", iar legatura dintre ax si pompa este prin lant. Poze........hmmmm nu promit nimic deocamdata. Pompa este data jos de pe bazin, trebuie sa leg tractorul ca sa iti arat intregul mecanism. Poate saptamana viitoare, daca ma duc la tara si e frumos.
  
Referitor la aparatele de curatat.... Ar merge daca presiunea maxima este de 30 bari. Eu tin pompa in 25 de bari fiindca am ventilatorul care ajuta mult.

#64
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 31.01.2010

 danutz_2009, on 24th January 2011, 21:38, said:

.

Grig, la spalatoria auto ai presiune mare pentru ca intra in pompa (si atentie
sunt pompe mari, profesionale, nu ca cele ce 250 ron, de uz casnic) o presiune de circa
3 atm. (din reteaua de apa a orasului). Aceasta presiune de intrare e amplificata de pompa de
cateva ori si ajungi la presiunea care ......te asurzeste cand loveste tabla masinii!

PS: mie nu imi trebuie un astfel de dispozitiv! Imi ajunge o pompa de 8 litri! Incercam sa va ajut... cu o "vorba" (idee)!

Eu am un Karcher mic da tot are 100bari presiune.
Daca dau pe tabla de la masina ia noroiul fara probleme.
Nu conteaza acele 3 atm , el oricum face peste 100 bari ( aprox 100 atm)
Diferenta mare dintre cele profi si cele de uz casnic e debitul si fiabilitatea .
Am dat pe ceva buruieni iesite dintr`o crapatura si au zburat de la vre`o 20 cm
de parca au fost taiaie cu coasa.

Grig



Grig

#65
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 danutz_2009, on 24th January 2011, 21:38, said:

Dorele, nu te invarti in jurul pomilor! Doar nu te joci baba-oarba!
Mergi intre randurile de pomi si stropesti pe o parte la dus si
pe alta parte la intors! Apoi intri pe culoarul urmator dintre pomi
(dintre alte doua randuri) si faci la fel, stropesti alternativ randurile!
Daca stropul nu e suficient de mic si presiunea mare, solutia nu patrunde si pe portiunea dintre pomi! Deci, trebuie sa joci baba oarba, dac vrei sa fii sigur ca nu raman portiuni neacoperite!

 danutz_2009, on 24th January 2011, 21:38, said:

100 m nu reprezinta o problema: doua prelungitoare lungi si gata!
La tine poate! Dacat sa ma tarbacesc cu 2 mosoare de fir si cu altul de furtun, mult mai usor e cu vermorelul!

 danutz_2009, on 24th January 2011, 21:38, said:

PS: mie nu imi trebuie un astfel de dispozitiv! Imi ajunge o pompa de 8 litri! Incercam sa va ajut... cu o "vorba" (idee)!
Bine ca ne-ai spus, ca incepusem sa te luam in serios!

#66
ASPECT_33

ASPECT_33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.10.2010

 sarg, on 24th January 2011, 11:52, said:

'sacos' poti detalia mai mult in legatura cu instalatia pe care o folosesti pentru stropit, pompa pe care o ai e antrenata de tractor prin cardan ? Daca e asa ai putea posta cateva poze cu detalii de montaj ? Cat a costat pompa si daca are si regulator de presiune inclus ? Multumesc mult.


O varianta dedicata pentru stropit pomii si nu numai...
Este un aparat de stropit.

Attached Files



#67
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
buna seara. am gasit si eu ceva pe youtube care cred ca va interesa pe cineva avnd in vedere ca este low cost si se poate face si acasa cu ceva indemanare , ceva scule si nitel timp... eu sincer anul asta sigur imi fac .  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SbWPBBloZyY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]               este foarte practica , usor de utilizat si versatil parerea mea... rog sa va exprimati opiniile si parerile. va multumesc anticipat :thumbup:

#68
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 ciprian_vladis, on 17th February 2011, 22:22, said:

buna seara. am gasit si eu ceva pe youtube care cred ca va interesa pe cineva avnd in vedere ca este low cost si se poate face si acasa cu ceva indemanare , ceva scule si nitel timp... eu sincer anul asta sigur imi fac .  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SbWPBBloZyY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]               este foarte practica , usor de utilizat si versatil parerea mea... rog sa va exprimati opiniile si parerile. va multumesc anticipat :thumbup:

Super super.

#69
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 ciprian_vladis, on 17th February 2011, 22:22, said:

rog sa va exprimati opiniile si parerile. va multumesc anticipat :thumbup:
Planuiam si eu sa postez aceasta idee,dar mi-ai luat-o inainte.Daca ai nevoie de duze poti gasi aici.Trimit prin curierat ,te sfatuiesc ce tip de duze iti sunt necesare aplicatiei tale.

Distribuitori ai produselor Imovilli in Romania sunt :acestia si acestia.Pompele Hobby,M20,Mini,M25 - sunt din gama hobby.De la M29 in sus sunt profesionale.O motopompa M29 anul trecut costa 550 euro + tva.

#70
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

 danutz_2009, on 24th January 2011, 14:45, said:

A incercat cineva sa stropeasca cu un aparat electric de spalat auto?
Exista niste modele la 250 ron.
Furtunul care se leaga la apa trebuie introdus intr-un vas cu solutie de stropit.
Se prelungeste cablul electric de alimentare cu curent si se prelungeste si furtunul care se termina cu
dispozitivul de pulverizare (duza).
Credeti ca ar functiona si ca pompa de stropit?

PS: in acest caz e nevoie de curent electric in zona!


Salutare tuturor
Am un Karcher de 110bar-i,si m-am gandit sa-l bag si eu la stropit,dar mi-e frica sa nu corodeze partile metalice.Este electric si trage vreo 1.4kw,deci trebuie un generator mai maricel,sau un prelungitor cu fire mai groase.Cu lancea lui cam loveste,dar pot sa-i adaptez de la pompa manuala.In carte scrie ca are nevoie de 12litri/minut,debit la intrare.Oare e capabil sa-si ia singur din rezervor?O sa incerc cand vine de la garantie ca s-a defectat la a doua folosire :thumbdown:
Stie cineva daca solutia intra in contact cu ceva metalic?Eu nu pot sa-l desfac ca pierd garantia.Multumesc

#71
mircealola

mircealola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.07.2008
daca nu are presiune pe intrare nu poti sa-l amorsezi. am incercat prin cadere dar nu prea merge si e nevoie de hidrofor asa ca .....

#72
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Ar fi dea dreptul masochism,sa te plimbi cu o instalatie formata din pompa de presiune,hidrofor,generator pt.amindoua,si toate furtunurile aferente.Si sa ai si doar vreo5-6 pomi! :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate