Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

atomizoare (suflante de stropit)

- - - - -
  • Please log in to reply
1530 replies to this topic

#1
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008
pentru ca se apropie momentul propice , pe care daca il ratam s-ar putea sa ratat tot sezonul de productie agricola, adica daca nu tratam la timp cultura s-ar putea sa fie prea tarziu... e bine sa ne usuram munca cu ceva utilaje pentru stropit. cei ce cunosc si au , sau vor, spuneti-va ideile.
ce sunt , ce fac, unde sunt utile?Attached File  blas.jpg   27.61K   399 downloadsAttached File  a203.jpg   103.06K   416 downloadsAttached File  l3_vigna.JPG   96.74K   397 downloadsgna.JPG]Attached File  m3a.JPG   97.37K   373 downloads3a.JPG]
respect , succes si sa ne auzim cu bine

Attached Files



#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Faine astea, un fel de vermorel cu motor ... Pentru cei care au livezi sau vii intinse, merita. Dar eu parca as pune una pe un ATV (la spate) - pentru suprafete mari.

Si intr-o remorcuta as tine un butoi cu substante gata preparate, sa-mi fac plinul.

#3
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Posthoria66, on 19th January 2010, 21:44, said:

Faine astea, un fel de vermorel cu motor ... Pentru cei care au livezi sau vii intinse, merita. Dar eu parca as pune una pe un ATV (la spate) - pentru suprafete mari.

Si intr-o remorcuta as tine un butoi cu substante gata preparate, sa-mi fac plinul.


Se mai poate si cu un aparat de spalat cu presiune alimentat dintr-un bazin pus pe o remorcuta, ceva platforma tractata.

Alimentarea cu solutie se face cu o mica pompa pe benzina sau electrica cu alimentare de la un generator ieftin.
Pe refulare se pune un teu care va avea o iesire spre aparatul de spalat pe post de vermorel si una cu un robinet care se va inchide sau deschide cat sa poata face ceva presiune necesara utilajului de stropit.
La robinet se leaga un furtun care va fi bagat in in bazin. Asta se comporta ca returul la rezervorul de benzina al masinii.

e mai ieftin si mai usor de schimbat ceva care se duce, dar mai greu de utilizat.

#4
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postclespet, on 19th January 2010, 20:34, said:

pentru ca se apropie momentul propice , pe care daca il ratam s-ar putea sa ratat tot sezonul de productie agricola

:eek:

ce moment propice se apropie ?  ca eu m-am saturat azi de dat la zapada !!!

#5
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Este o scula buna si folositoare la casa omului.Se poate stropii via.cartofii,legumele,pomii fructiferi ,imprastia ingrasamant chimic azotat.Casa stihl are intre modelele sale unul care indeplineste doua functii .,una de sulfatat adica stropitul si intr-o clipita il poti transforma in suflator pt curatirea suprafetelor cu frunze,iarba uscata,paie ,rumegus,hartii etc etc.Unul ca asta este in planul de achizitie al meu pe viitor.

#6
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
nu stiu daca pt. asa ceva se merita sa dai banii pe un stihl. doar daca ai suprafata mare de lucru
altfel cred ca gasesti si altceva mai ieftin.   parerea mea.

#7
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostDDuras, on 20th January 2010, 22:56, said:

nu stiu daca pt. asa ceva se merita sa dai banii pe un stihl. doar daca ai suprafata mare de lucru
altfel cred ca gasesti si altceva mai ieftin.   parerea mea.

Exista asa cum bine zici si altele mai ieftine .Suprafata de lucru exista.Dar fac si eu planu ca tiganu.

#8
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009
Decat  sa ti  cumperi  o scula  ieftina  si  mai  putin  performanta  mai bine  vezi  cum  faci  si cumpara ti  o scula  adevarata ,eu am  patit o  cu un aparat  de sudura  pe  care  era  sa l  dau  de pamant  si pana  la urma  am mai cumparat unul  mai  bun .Stim  cu totii  vorba  aia  ....suntem  prea saraci  sa  dam  banii  pe  lucruri  proaste.Numai  de  bine  sa auzim.

#9
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Chestiile astea sunt bune pt suprafete mici (solarii, cativa pomi fructiferi) etc.  Am vazut si eu la cineva o chestie d'asta. Arunca jetul aprox la 6-8 m inaltime Faci treaba cu ea. Repet, pe suprafete mici.  Max 200 l de solutie.  Recipientul de solutie e cam de 20 l. Pt suprafete mai mari se merita alte tipuri de pompe mai maricele (depinde de suprafata). La noi in zona (Voinesti, Dambovita) sunt f multe pompe cu butoaie de 200-300 l facute artizanal. Cumpara omul o pompa micuta (gen imovilli) un motor pe benzina , bidon de plastic sau fibra de sticla, doua fiare si gata......  :thumbup:
.
Eu am una cu butoi de 1200 l  cu un debit de 100 l/ min. Stropesc 2 ha de meri in max 2 ore. (incarcat, pus solutia etc)

Edited by sacos, 16 February 2010 - 22:51.


#10
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postsacos, on 16th February 2010, 22:38, said:

Chestiile astea sunt bune pt suprafete mici (solarii, cativa pomi fructiferi) etc.  Am vazut si eu la cineva o chestie d'asta. Arunca jetul aprox la 6-8 m inaltime Faci treaba cu ea. Repet, pe suprafete mici.  Max 200 l de solutie.  Recipientul de solutie e cam de 20 l. Pt suprafete mai mari se merita alte tipuri de pompe mai maricele (depinde de suprafata). La noi in zona (Voinesti, Dambovita) sunt f multe pompe cu butoaie de 200-300 l facute artizanal. Cumpara omul o pompa micuta (gen imovilli) un motor pe benzina , bidon de plastic sau fibra de sticla, doua fiare si gata......  :thumbup:
.
Eu am una cu butoi de 1200 l  cu un debit de 100 l/ min. Stropesc 2 ha de meri in max 2 ore. (incarcat, pus solutia etc)

Pai voua ce va pasa ca aveti terenul drept acolo!

#11
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008

View Postdorel232004, on 20th February 2010, 00:19, said:

Pai voua ce va pasa ca aveti terenul drept acolo!
Pai mai bine te lasi de sportul asta daca trebuie sa dai vreo 4-500 l de solutie

#12
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postsacos, on 20th February 2010, 00:55, said:

Pai mai bine te lasi de sportul asta daca trebuie sa dai vreo 4-500 l de solutie
Daca poti! Daca e microb?

#13
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Doamne, iti multumesc fiindca n-am asemenea pasiuni excentrice! La preturile care au fost in ultimii doi ani la fructe, eu deja vreau sa renunt. Daca gasesc pe cineva sa cumpere, vand imediat.

#14
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postsacos, on 20th February 2010, 01:28, said:

Doamne, iti multumesc fiindca n-am asemenea pasiuni excentrice! La preturile care au fost in ultimii doi ani la fructe, eu deja vreau sa renunt. Daca gasesc pe cineva sa cumpere, vand imediat.
Tu poate traiesti din asta, altii fac din pasiune! E mai bine sa mergem in carciumi? Sau la mare sa facem cancer pe piele?

#15
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008

View Postdorel232004, on 20th February 2010, 01:36, said:

Tu poate traiesti din asta, altii fac din pasiune! E mai bine sa mergem in carciumi? Sau la mare sa facem cancer pe piele?
Nu traiesc din asta. Eu si tata suntem profesori. Facem pomiculura complementar. Acum a devenit neprofitabil, Eu dau numai pe substante la o stropire in jur de 800 de lei si asta datorita economiei. Daca fac un calcul rapid, nu-mi ramane aproape nimic, ba dimpotriva!
   Anul trecut mi-a furat vreo 400 de meri in anul 3. Sincer sa fiu acum ma gandesc ca tot raul e spre bine!

#16
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postsacos, on 20th February 2010, 01:46, said:

Nu traiesc din asta. Eu si tata suntem profesori. Facem pomiculura complementar. Acum a devenit neprofitabil, Eu dau numai pe substante la o stropire in jur de 800 de lei si asta datorita economiei. Daca fac un calcul rapid, nu-mi ramane aproape nimic, ba dimpotriva!
   Anul trecut mi-a furat vreo 400 de meri in anul 3. Sincer sa fiu acum ma gandesc ca tot raul e spre bine!
Cum ti-a furat 400 meri? Pomi? Nu pot sa cred, daca sunt pomi! Din ce zona esti?

#17
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
aproximativ 400 de meri golden, anul trei, bagat cazmaua langa ei si i-au zmuls

#18
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postsacos, on 20th February 2010, 02:01, said:

aproximativ 400 de meri golden, anul trei, bagat cazmaua langa ei si i-au zmuls
Nu pot sa cred! 400 pomi? La ce distanta de casa e livada? Ce suprafata are? Cred ca muream la asa ceva! Din ce zona ziceai ca esti? Doamne ce oameni! In ce tara traim!

Edited by dorel232004, 20 February 2010 - 02:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate