Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

atomizoare (suflante de stropit)

- - - - -
  • Please log in to reply
1530 replies to this topic

#73
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 31.01.2010
Daca tii neaparat poti face o minarie, sa pui lichidul intr`un vas inchis pe care sa`l
presurizezi cu o pompa pe la 1atm , da sa ai si aer destul ca sa nu trebuiasca sa tot dai la pompa.
Oricum la ora asta cel mai bun e un atomizor dedicat.
Acum e usor sa dai sfaturi pe banii altora da un Cifarelli un Stihl sint super.

Grig

#74
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 21.02.2006
Incep si eu ca altii, de stropitoarea asta ce ziceti ? http://www.dedeman.r...713/produs.html

#75
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Postpufarin, on 3rd March 2011, 14:22, said:

Incep si eu ca altii, de stropitoarea asta ce ziceti ? http://www.dedeman.r...713/produs.html

Arata bine, da' io pe criza asta prefer "lucru manual"....La pompat ma refer...lichide de stropit...pomii! :notangel:

#76
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 21.02.2006
Este adevarat ca am 3 pompe manuale si nu se justifica inca atomizorul dar mi s-a pus pata pe el.

#77
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008

View Postpufarin, on 3rd March 2011, 14:22, said:

Incep si eu ca altii, de stropitoarea asta ce ziceti ? http://www.dedeman.r...713/produs.html
:nonobad: , daca vrei neaparat, acelas produs il gasesti la preturi mult mai mici, insa nu-ti recomand astfel de branduri. mai cauta si te mai intereseaza.
recomandari aici si aici

Edited by clespet, 03 March 2011 - 16:44.


#78
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 21.02.2006
Din pacate nu am bani pentru unul de firma asa ca doar o chinezarie se incadreaza in buget. Daca sti de unde se pot cumpara mai ieftin, te rog, spune-mi si mie.
Urmatoarea intrebare este, ce capacitate sa aibe rezervorul de solutie? De 12, 14 sau 20 litri.

#79
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postpufarin, on 4th March 2011, 09:35, said:

ce capacitate sa aibe rezervorul de solutie? De 12, 14 sau 20 litri.

Cu cat rezervorul de solutie este mai mare cu atat suprafata pe care o stropesti va fi mai mare.Asta inseamna mai putin timp pierdut cu reincarcarea daca ai o suprafata mai mare.Dar daca rezervorul este mai mare va fi mai greu de ridicat si de carat in spate (mai ales cand este plin).Daca ai "balamale" bune poti lua de 20 de litri.Fa o incercare cu o ranita(rucsac) in spate si vezi cum te descurci cu o greutate echivalenta  cu cea a atomizorului incarcat cu solutie.

#80
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 21.02.2006
Teoretic nu ar trebui sa am probleme de ridicat si carat cu cel de 20 de litri si nu am de stropit suprafete mari odata dar nu se stie nici odata. Am 16 copacei si diverse legume pe care o sa le plantez prin gradina.

#81
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 31.01.2010
Cu cit mai mare cu atit mai bine.
In cel de 20l incap 12l dar invers nu.

Grig

#82
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 21.02.2006
De 14 litiri o sa fie pana la urma.

#83
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 31.01.2010
Bun si de 14l
Orcium nu trebe uitat ca pomii aia o sa creasca.
Daca ai ciresi o sa patesti ca mine , neaparat va trebui sa iei ca sa`i stropesti pina`n virf.


Grig

#84
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 21.02.2006
Gata am luat stropitoarea, 499 ron la oferta de la Obi. Se vind ca painea calda si nici prea multe nu mai erau. Motorul este de 2.8Cp si 41cm3 rezervorul de 14l. A venit cu o gramada de chesti la pachet, chei, surubelnite, inclusiv garnituri si bujie de rezerva. Acum nu stiu ce ulei de amestec i-o place, verde sau rosu.

#85
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postpufarin, on 5th March 2011, 12:08, said:

Gata am luat stropitoarea, 499 ron la oferta de la Obi. Se vind ca painea calda si nici prea multe nu mai erau. Motorul este de 2.8Cp si 41cm3 rezervorul de 14l. A venit cu o gramada de chesti la pachet, chei, surubelnite, inclusiv garnituri si bujie de rezerva. Acum nu stiu ce ulei de amestec i-o place, verde sau rosu.

Un stihl rosu merge de minune.Cu care incepi cu ala sa-i dai pana la moarte.Moartea-a ei binenteles :peacefingers:

#86
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 31.01.2010
Stihl rosu?
Solo sau Cifarelli

Grig

#87
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 21.02.2006
In urma sfaturilor dvs am folosit ulei verde  de Husqvarna  :thumbup:  Pe asta il aveam in casa dar o sa incerc si cu ulei rosu. De ce intreb de culoarea uleiului, acelasi raport benzina/ulei folosesc la drujba si la motocoasa, acum si la stropitoare. Drujba nu scoate fir de fum, motocoasa te afuma si vad ca si atomizorul da cu ceva fum.

#88
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008
Attached File  Flyer_Ferrari_Cifarelli_Primavara_2011.pdf   4.27MB   261 downloads
pe una din pagini este oferta actuala de la cifarelli.

#89
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 31.01.2010
Buna scula da cam " insetata " ! :)


Grig

#90
lvio

lvio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.08.2009
Pentru pufarin . am vazut ca ai cumparat atomizorul din oferta.spune daca l-ai probat si ce impresie ti-a facut.poate sa 'sufle 'si granule(ingrasaminte chimice)pentru ca am fost la magazin si cineva a spus ca poate face si asta.(in pitesti sau vandut 25 buc. in 4 zile) si au spus ca mai aduc

Edited by lvio, 09 March 2011 - 21:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate