Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Motocositoare - topic dedicat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6078 replies to this topic

#4861
claudeihtis

claudeihtis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011
Salutare tuturor. Imi spuneti va rog frumos, pentru un teren de 1400 mp, pe care cresc rugi de mure si uneori din loc in loc cate un lastar de corcodus sau visin, este buna o motocoasa Makita EBH 341U in 4T sau una Stihl FS90? Face fata vreuna din astea doua sau trebuie sa cumpar ceva mai puternic?

#4862
claudeihtis

claudeihtis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011
Makita EBH 341U
Caracteristici tehnice:
Capacitate cilindrică: 33,5 cmc
Putere: 1,07kW/ 1,45 CP
Volum rezervor: 0,5 l
Greutate (fără accesoriu tăiere): 5.5 kg

#4863
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Fac fata ambele cu brio !

#4864
claudeihtis

claudeihtis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011
Multumesc.
Este vreo problema daca sunt unele portiuni de teren putin in panta? Am citit ceva pe forum despre  faptul ca cele in 4T nu sunt recomandate pentru teren inclinat.

#4865
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,633
  • Înscris: 31.01.2010
Ca daca o tii in spate tare orizontal sta motorul!


Grig

P.S. Alea de care s`a vorbit is motocositoare cu roti .

Edited by Ion_Bumbu, 19 March 2015 - 20:12.


#4866
claudeihtis

claudeihtis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011
pai cosesc cu ea coborand panta si atunci sta dreapta :)

#4867
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,633
  • Înscris: 31.01.2010
Apoi eu zic ca le cam incurci!
Poate daca urci panta sta mai dreapta.
Nu`ti mai bate capul si ia un FS90.

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 19 March 2015 - 20:45.


#4868
sobolan112

sobolan112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 29.01.2015
Pui cutitul si taie si mama lastarilor!
Eu am un cutit modelul asta, nu-i sta nimic in cale!

#4869
claudeihtis

claudeihtis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011
Eu am vrut sa merg initial pe STIHL, dar cel cu magazinul insista ca sa iau Makita 4T. Nu stiu daca e sincer sau are alte interese comerciale, pentru ca ambele motocoase sunt cam la acelasi pret. aprox 1800 lei.

#4870
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,633
  • Înscris: 31.01.2010
Ia Stihl , ala vinde ce`i convine lui.
Nici Makita nu pot fi rele dar eu personal la scule de genul asta prefer Stihl .
Mai este un clenci , ne dam cu curu de pamint ca sa fie motor in 2T da de fapt la FS90
au trecut si ei la o corcitura de motor, 4Mix, motor in 4T care se alimenteaza cu amestec de 2T!!
Daca gasesti una cu motor cinstit in 2T nu mai sta pe ginduri , ia`o!

Grig

#4871
claudeihtis

claudeihtis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011
OK. Merci pentru sfat.

#4872
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Umbland pe site-uri dupa una alta am gasit motocoasa asta: http://stern-austria...1600b.html#tabs
Stiu ca sculele de la stern nu sunt super calitate dar nu sunt nici rele, ba chiar destul de multumitoare mai ales din punct de vedere raport calitate/pret.
Voua cum vi se pare? Are cineva de aici modelul respectiv?
Mie imi trebuie pentru cosit lucerna si iarba mare (fan). Se preteaza la asa ceva?

#4873
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Ideea e ca mi-as lua o cositoare rotativa pentru motosapa antrenata pe curea...e mult mai simplu de lucrat cu aia, dar si pretul...aproximativ 1350lei
Care ziceti ca ar merita banii? cositoarea pentru motosapa sau motocoasa de mana stern?

#4874
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Pe teren drept clar cea de la motosapa
avantaje:
timp si efort
dezavantaje:
nu poti finisa pe langa pomi si garduri, iar pe pante nu te bagi cu motosapa.

#4875
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Paul-Pablo....ce sa zic ? Bunisor sternul ala dar ....daca lucerna sai fanul e cazut un pic , sau mai mult ''  ai imbulinat'o '' . Adica nu face fata . Daca cosesti din timp si in conditii mai ideale te descurci . Nu ca cu una de firma ,dar te descurci . Bune si alea la motosapa , prin curea . Sa fi avut motosapa cu pinioane si priza de putere ,lu'ai o motocoasa antrenata la priza ,,,,sunt mult mai solide si mai bune ca la cele pe curea . Bafta.

#4876
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Nu speriați omul degeaba..la banii cat costa cam atata face..si poate cosi inclusiv lucerna cazuta (testat de mine cu un cutit windsor din dedeman) dar cu un consum maricel ..pt 10 20 ari cu pauze te descurci...insa trebuie tratata ca atare:hobby

Pt.suprafete de ordinul hectarelor ..tractorul e tătuc..

#4877
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
multumesc tuturor de sfaturi...evident ca e hobby dar si eu sunt inca la nivel de fermier mic...ca daca eram mare ma dadeam cu tractorul cu coasa. cosesc terenuri cu iarba si lucerna in suprafata totala de pana in 1 ha faramitat in bucati de 1000-2000 metri patrati. pe langa asta vreau sa o folosesc in fiecare zi pe timp de vara pentru remorcuta zilnica de verdeata pentru capre si porci. adevarul e ca o cositoare pe motosapa e mai usor de utilizat dar si pretul...am vazut si eu pe youtube alea care se baga la priza de putere...incepe sa imi para rau ca nu mi-am luat ceva chinezarie de motosapa mai performanta...dar toate la timpul lor. pana una alta poate ma indur sa dau 500 de lei pe stern...in comparatie cu ruris sau alte chinezarii e mai bun...numai sa reusesc sa imi fac treaba cu el

#4878
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Daca ai posibilitatea sa testezi una asemanatoare pe la vreo cunostinta,inainte sa o cumperi ar fi super .. probleme intalnite la ea ar fi:calitatea slaba a furtunului de alimentare care se mai fisureaza(luat din bazar cu 5lei) si alta ar fi dificultatea de a regla carburatorul (la mine cel putin)..la alt coleg de pe forum zicea ca a schimbat cateva carburatoare(dar cosea zilnic cu ea..dupa spusele lui)

Am vorbit cu un amic azi ce si luase o motocoasa alko din baumax la reducere (din auzite ar fi bunisoare)...daca ai timp si ai prin zona vre un baumax poti trece sa vezi ce motocoase si ce oferte au(tin minte ca aveau si partner si solo ) poate prinzi si reducere buna...nu uita si de cele produse de stihl sau husqvarna

Edited by willrock252000, 20 March 2015 - 21:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate